Autor Wątek: Jak pogodzić dwóch starych kumpli?  (Przeczytany 4390 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

michal.mech

  • Gość
Jak pogodzić dwóch starych kumpli?
« dnia: Sierpień 05, 2008, 21:31:21 pm »
W zasadzie mój problem sprowadza się do pogodzenia dwóch królików. Ale naświetlę sytuację dokładniej.

Mam dwa króliki (samce), oba są w identycznym wieku, oba ok. 9 miesięcy (tak wynika z informacji przekazanych mi kiedy je kupiłem w sklepie zoologicznym). Króliki nie są rodzeństwem, przynajmniej tak mi powiedziano.

Przez długi czas mieszkały razem, najpierw w klatce (to był dość krótki okres czasu), później na wolności a klatka była ich azylem i tylko w w niej nocowały. Oczywiście przez ten czas bardzo się polubiły i zaprzyjaźniły. Zawsze obok siebie, lizanie futerka i wszystkie takie rzeczy :-)

Niestety przyszedł moment kiedy zaczęły dojrzewać. W chwili kiedy ich temperament się nasilił oba starały się wykorzystać nawzajem. Postanowiliśmy z żoną je wykastrować. Dosłownie tuż przed tym faktem, któregoś dnia obudziła nas ich walka. Poszły spać jako kumple a obudziły się jako wrogowie.

Wykastrowane zostały w okolicach początku maja, czyli już 3 miesiące temu. Oczywiście pani weterynarz poinstruowała nas, że ilość hormonów, które już są we krwi wystarczy nawet na dwa miesiące, więc nie przestaną się bić z dnia na dzień. No ale sytuacja trwa już prawie ponad 3 miesiące.

Tu zaznaczam, nie mieszkają razem. Udało nam się podzielić mieszkanie na dwa obszary  każdy ma swój "dom" a spotykają się czasem, kiedy chcemy sprawdzić jak ich nastawienie wobec siebie. Po jakimś czasie zamieniliśmy je żeby oba miały szansę przebywać więcej z domownikami, bo pomimo tego, że oba mają dużą przestrzeń to tylko jedna z tych przestrzeni jest częściej odwiedzana przez nas, domowników.
Zamiana zawsze powoduje sytuację kiedy króliki oznaczają "nowe" terytorium więc wnioskuję, że hormony w nich jeszcze płyną.

Pytanie: Czy po takim czasie mogę zacząć się obawiać że nie pogodzą się już nigdy (i jak duże szanse na to są), czy należy jeszcze cierpliwie czekać.

Założyłem już podobny wętek na forum na którym bywam ale ono nie ma nic wspólnego ze zwierzętami. Daję linka, ponieważ tam są zdjęcia moich maluchów: Moje króliki się biją, jak temu zaradzić?

Offline Danae

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 614
Jak pogodzić dwóch starych kumpli?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 06, 2008, 10:04:25 am »
Heh dobra dyskusja na forum php :) problem leży raczej po stronie software'u niż hardware'u, bo króliki wyglądają na zdrowe. Hormonki faktycznie powinny opaść po miesiącu jednak mój Groszek (kastrat od początku maja) potrafi czasami gwałcić piłkę nawet do tej pory także coś jeszcze jakby było w powietrzu. Wg mnie powinieneś rozpocząć poznawanie na nowo - często osoby poznają króliczki w wannie - jest to dla obu nowe miejsce, stres, a stres przybliża i łączy, ale nie zawsze musi tak być.

Hannelli

  • Gość
Jak pogodzić dwóch starych kumpli?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 06, 2008, 13:14:58 pm »
Wydaje mi się że trzeba zacząć zapoznawac króliki jak gdyby się nigdy nie znały, czyli od nowa. Króliki są w tym samym wieku, więc trudniej będzie jednemu z nich zaakceptować wyższość drugiego. Najlepiej zapoznać na obcym terenie, na pewno nie obędzie się bez tarmoszenia za futro. Więcej do poczytania w dziale o zaprzyjaźnianiu królików.

michal.mech

  • Gość
Jak pogodzić dwóch starych kumpli?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 07, 2008, 20:51:15 pm »
No właśnie tak podejrzewałem, że wszystko trzeba zacząć od nowa.

Jeśli chodzi o wannę to były już w całym tym okresie "dwie czy trzy" próby więc wanna działa na nie uspokajająco ok. 30sek do minuty. Później nie robi na nich wrażenia.
Będziemy musieli spróbować z wycieczkami do znajomych albo ze spacerami w transporterze lub samochodem.

Jeśli chodzi o akceptację to faktycznie żaden nie odpuszcza. Serce mi się kraje jak maluchy się biją ale raz pozwoliłem im na dłuższą walkę (ok. minuty) i żaden nie wyglądał na zrezygnowanego. Więc może być ciężko.

Walki królików wyglądają dość dramatycznie, charczenie, skakanie i latający puch. Powiedzcie mi czy te walki mogą być dla nich równie krzywdzące? Czy tylko jest to metoda do zdobycia dominacji a tylko wygląda groźnie?

I na koniec: wiem, że jest oddzielny dział na temat zaznajamiania królików, który oczywiście przejrzę ale może macie kilka rad na szybko?

Offline maro

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2515
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
Jak pogodzić dwóch starych kumpli?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 08, 2008, 19:29:08 pm »
michal.mech, przepraszam, jeżlei nie doczytałam, czy one sa wykastrowane? jeżeli nie to nie wiem czy uda Ci sie je zaprzyjaźnić. kastracja moze pomóc.
Maro

Na adopcję czekają:
Szarak http://www.przygarnijkrolika.pl/krolik-szarak-warszawa
i inni

Offline Karusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 701
  • Płeć: Kobieta
Jak pogodzić dwóch starych kumpli?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 08, 2008, 20:06:57 pm »
Są wykastrowane od maja maro,  ;)
Trunia ['] na zawsze w moim :heart

Offline Ola_19

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2818
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY AZYLU
    • Zostań dawcą szpiku
Jak pogodzić dwóch starych kumpli?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 09, 2008, 00:02:58 am »
moje króle( dwa wykastrowane samce) miały okres, kiedy ich dotychczasowa miłość, przerodziła się w nienawiść...dosłownie, nie mogłam zostawić ich na sekundę samych, bo mogły się zagryźć
jeśli chodzi o moje rady- u mnie nie pomagało nic- wanna, wspólne podróże etc., przez dwa miesiące biegały naprzemian, atakowały się nawet przez kraty
po 2 miesiącach cierpliwości po prostu zaczęly się uspokajać...stopniowo znowu zaczęłam je wypuszczać razem, ale tylko pod moją opieką, bo tym razem Kubuś zaczął dominować i podgryzać Tuptusia-i w końcu znowu pokochały



Offline maro

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2515
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
Jak pogodzić dwóch starych kumpli?
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 09, 2008, 19:38:07 pm »
Jak są kastratami to zrobiłabym jak Ola, po prostu trzeba bardzo duzo cierpliwości i próbować, próbować. Ale nie dopuszczać do walk, bo mogą sobie zrobic krzywdę i będzie coraz trudniej.
Maro

Na adopcję czekają:
Szarak http://www.przygarnijkrolika.pl/krolik-szarak-warszawa
i inni

Offline Karusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 701
  • Płeć: Kobieta
Jak pogodzić dwóch starych kumpli?
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 09, 2008, 19:41:58 pm »
Własnie, moga sobie zrobic poważna krzywdę :( . U mnie niedopilnowanie skończyło się tragedią, dlatego ostrzegam :(
Trunia ['] na zawsze w moim :heart

michal.mech

  • Gość
Jak pogodzić dwóch starych kumpli?
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 12, 2008, 21:25:23 pm »
Tak też na razie robimy. Żyją sobie odzielnie i od czasu do czasu spotykają się pod naszą kontrolą. Jak tylko zaczyna się potyczka rodzielamy je, więc nie ma obaw, że coś sobie zrobią. W końcu w kilka sekund bójki nic złego się stać nie może.
Poza tym zaczynamy im serwować wycieczki w nieznane miejsca, węc mam nadzieję, że z czasem złagodnieją.

Jak rozumiem: czekać, czekać i jeszcze raz cierpliwie czekać.