Autor Wątek: Trzecia powieka? Ropień.. chory Dropsiu :(  (Przeczytany 24312 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Nikola

  • Gość
Trzecia powieka? Ropień.. chory Dropsiu :(
« dnia: Lipiec 11, 2008, 14:04:12 pm »
Byłam dzisiaj z Dropsem u weta, bo na oczku zrobiła mu się jakaś taka błonka (?) i ogólnie ma zaczerwienione oczko w tym miejscu. Pani doktor obejrzała oczko i stwierdziła, że jest to trzecia powieka i że taka jego uroda. Ale dodatkowo jest jakiś stan zapalny, podobno mógł się gdzieś uderzyć albo ukłuć siankiem, czy coś takiego. Nie wykluczam, bo Drops jest nieraz szalony i często zdarza mu się do czegoś dobić :/ Wetka na to zapalenie dała mu dicortineff-vet (kropelki) i przez 5-7 dni mam je kropić 5x dziennie, jeśli nie będzie poprawy, to w następnym tygodniu jedziemy do kontroli. Sprawdzono też stan rogówki - jest ok, żadnych uszkodzeń.

Ogólnie króliś ma się dobrze, je, pije, bobkuje, jest wesoły. Trochę wybrzydzał jakiś czas temu w sprawie zieleninki, korzeni warzyw i poidełka (przerzucił się na miskę), ale byliśmy sprawdzać ząbki, czy aby coś niedobrego się tam nie robi, miał przycięte na dole ząbki i troszkę spiłowane z tyłu i teraz już korzeń pietruszki i selera chętnie je (na marchewkę się chyba obraził..), zieleninę skubie, sianko też (chociaż nie są to jakieś wielkie ilości), z poidełka pije, ale zdecydowanie woli już miskę, więc się czepiać nie będę, skoro tak mu się spodobało ;)

W każdym razie zastanawiam się, czy pojawienie się w ogóle trzeciej powieki jest możliwe tak nagle? Zauważyłam ją wczoraj, wcześniej nic takiego nie dostrzegałam, a na drugim oczku jej nie widać..

mandżeta

  • Gość
Trzecia powieka? Ropień.. chory Dropsiu :(
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 11, 2008, 16:51:08 pm »
nikola muszę Cię uspokoić. Trzecia powieka to nic strasznego. U Gizmo też ja strierdzono. Dopóki nie zarasta ona na źrenice nic się z tym nie robi. Jeśli zaczyna przeszkadzać i blokje widoczność usuwa się ja operacyjnie. Operacjia jest łatwa i nieskomplikowana, a zwierze bardzo szybciutko wraca do dobrej kondycji. Wiem, bo mój pies też miał trzecią powiekę i mial ją operowana z tymże na 2 oczkach. Pozatym zauważylam, że 3'cia powieka pojawia się jak zwierze jest maleńkie i albo szybko sie rozrosta albo zostaje w tym samym mcu na długie lata i w niczym nie przeszkadza więc bądz spokojna! Pozdrawiam :heej

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Trzecia powieka? Ropień.. chory Dropsiu :(
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 11, 2008, 16:52:02 pm »
trzecia powieka jest zazwyczaj na jednym oku i wyst. stan zap. i to duzy.nieraz wyst. tez na drugim oczku,dobrze przepisala Dicortinef ale zakraplaj "z zegarkiem w reku' 5 razy dziennie,ja nastawialam sobie budzenie co 4 godz. Dicortinef dziala krotko,stad tzreba zakraplac czesto,oczko boli i swedzi,a te kropelki zlagodza te obj.,tak jak pisalam tak jest u psow i to w niektorych rasach,jak Shih Tzu,Cockel Spaniel,Buldokow,nie czytalam aby wyst. u krolikow ale po kropelkach zniknie
u mojego psa jedank wracala i musial by oper. i trzecia powieka zostala podwiazana,przy dluzej utrzymujacej sie moze dojsc do uszkodzenia rogowki

moze u Twojego uchola to nie jest "trzecia powieka",moj Funiol poprzedni(baran)tez mial taka blokne na oku,sama znikla,czytalam kiedys podobny przypadek na forum,okr. to wlas. jako blonke na oku
narazie zakraplaj i zobaczysz co bedzie

[ Dodano: Pią Lip 11, 2008 4:57 pm ]
mandzeta nie masz racji,oper.jest skaplikowana bo jest na oku i nie mozna jej usunac bo dojdzie do tzw.   zespolu "suchego oka"i nie moze byc latami bo uszkodzi rogowke,wyst. u mlodych psow
zab. trwa krotko jak wet. ma "wprawe' bo podwiazanie trzeciej powieki to najnowsza metoda,nie sztuka usunac,zab. trwa krotko,moj pies tez mial na dwoch oczach,po mies. wyszlo na drugim,nie jest to od uderzenia
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

mandżeta

  • Gość
Trzecia powieka? Ropień.. chory Dropsiu :(
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 11, 2008, 17:29:23 pm »
Cytat: "reniaw"


[ Dodano: Pią Lip 11, 2008 4:57 pm ]
mandzeta nie masz racji,oper.jest skaplikowana bo jest na oku i nie mozna jej usunac bo dojdzie do tzw.   zespolu "suchego oka"i nie moze byc latami bo uszkodzi rogowke,wyst. u mlodych psow
zab. trwa krotko jak wet. ma "wprawe' bo podwiazanie trzeciej powieki to najnowsza metoda,nie sztuka usunac,zab. trwa krotko,moj pies tez mial na dwoch oczach,po mies. wyszlo na drugim,nie jest to od uderzenia


Ja nie jestem specjalistą w tej dziedzinie czy weterynarzem- pisze o przypadku z życia wziętego o moim psie i króliku- lecz się w klinice małych zwierząt na Brynowie- Katowice i nie mam żadnych zastrzeżen co do stanu zdrowia obydwu zwierzat więc nie pisz proszę, ze nie mam racji bo taka jest rzeczywistosc. Nie wiem jak byly leczone Twoje zwierzątka ale napewno nie ośmieliłabym sie napisać, że źle, bo sama nie mam na ten temat pojęcia- informacje które mam uzyskałam od weterynarzy i tyle. Pozdrawiam.

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Trzecia powieka? Ropień.. chory Dropsiu :(
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 11, 2008, 17:44:40 pm »
Nie moge sie powstrzymać: Nikola slicznego masz tego kicajka :heart
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

Nikola

  • Gość
Trzecia powieka? Ropień.. chory Dropsiu :(
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 11, 2008, 17:56:38 pm »
Ogólnie mi pani doktor powiedziała też, żebym się nie martwiła (tyle, że ja się zawsze o niego martwię :/) - najważniejsze, żeby zapalenie zeszło, bo na pewno go to drażni.. Dobrze, że nie mam problemu z zakraplaniem oczka, grzeczny jest chłopak, mruży co prawda górną powiekę, ale wetka mi pokazała jak ją podnieść, aby móc zakropić i dajemy radę, leży spokojnie :) Zastanawia mnie tylko, skąd tak nagle wzięła się ta trzecia powieka..

A tak btw. Mandżeta, Drops miał w Katowicach w tej klinice kastrację jakiś czas temu :) Pojechałam tam, bo to jednak klinika i mają lepszy sprzęt, ale normalnie jeżdżę u siebie w mieście do pani weterynarz, która ma super podejście do zwierzaków :) No i mam całkiem blisko, żeby nie stresować go długą jazdą.

Ciapusia, dzięki  :*


A to zdjęcia oczka:


I dla porównania - drugie oczko:

Linka

  • Gość
Trzecia powieka? Ropień.. chory Dropsiu :(
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 11, 2008, 18:28:15 pm »
Nikola - wszystkie króliki tak mają!
ps. i tak mało tej "trzeciej powieki" widac

mandżeta

  • Gość
Trzecia powieka? Ropień.. chory Dropsiu :(
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 11, 2008, 18:36:06 pm »
Nikolka będzie wszystko dobrze, a Twój Drops to DZIELNIAK jest i będzie szybko zdrowy! Z taka opiekunką nie ma innego wyjścia  :soon:

Nikola

  • Gość
Trzecia powieka? Ropień.. chory Dropsiu :(
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 11, 2008, 18:45:15 pm »
Cytat: "Linka"
Nikola - wszystkie króliki tak mają!
ps. i tak mało tej "trzeciej powieki" widac

Hmm, tak? :> Tzn. że zawsze jest trzecia powieka, ale nie zawsze ją widać? Bo jeszcze przed paroma dniami oba oczka miał takie, jak to z ostatniego zdjęcia - bez tej "powieki" w kąciku ;)

Cytat: "mandżeta"
Nikolka będzie wszystko dobrze, a Twój Drops to DZIELNIAK jest i będzie szybko zdrowy! Z taka opiekunką nie ma innego wyjścia :soon:

Dzięki :przytul: Też myślę, że będzie ok, on w ogóle jest cały czas normalny, leży wyłożony pod rowerem albo kica po domu i włazi gdzie popadnie, tylko trochę był obrażony po powrocie od weta, ale za kawałek banana foch mu przeszedł w ciągu kilku sekund :>

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Trzecia powieka? Ropień.. chory Dropsiu :(
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 11, 2008, 19:10:47 pm »
Cytat: "Linka"
Nikola - wszystkie króliki tak mają!
ps. i tak mało tej "trzeciej powieki" widac

Moja nie ma, a jak ma to nie az tak zaczerwienione, bo ja nie widzę...
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Trzecia powieka? Ropień.. chory Dropsiu :(
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 11, 2008, 19:54:19 pm »
mandzeta ja tez mam dosw. i wiad. od weta i czytalam duzo na temat powieki
skoro z Twoim psem jest wszystko ok to zapewne mial trzecia powieke "podwiazana" a nie usunieta i tu zle sformulowalas
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

mandżeta

  • Gość
Trzecia powieka? Ropień.. chory Dropsiu :(
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 11, 2008, 22:01:36 pm »
reniaw mial usunięta jeszcze jako szczenie, teraz ma 15 lat co prawda ma problemy z oczkami( jak to SPANIEL) ale żadnych nawrotów itp. zwiąanych z tą operacją. A stany zapalne oczu i uszu to zło konieczne od czasu do czasu u spanieli- nie znam żadnego, którego choć jedno by niedotyczyło...ech  :(

Nikola

  • Gość
Trzecia powieka? Ropień.. chory Dropsiu :(
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 17, 2008, 20:55:30 pm »
Dropsiowi się pogorszyło :( Tak nagle - w ciągu nocy. Jeszcze wczoraj oczko wyglądało super, stan zapalny prawie całkowicie ustąpił, a Drops czuł się bardzo dobrze. Dzisiaj rano, kiedy zobaczyłam jego oczko, aż się wystraszyłam.. całe opuchnięte, jakby z wielką bańką dookoła wypełnioną jakimś płynem, wyglądało paskudnie :( Pojechaliśmy od razu do weta, lekarz stwierdził, że pod trzecią powieką prawdopodobnie powstał torbiel. Odsączył tę "wodę", która się nagromadziła i zalecił, żeby przedłużyć kurację kroplami do poniedziałku/wtorku, potem do kontroli i jeśli nie będzie poprawy, to mamy się umówić na zabieg :(

Wydaje mi się, że nie boli go to oczko, raczej drażni. Nie ma widocznych objawów bólu, nie zgrzyta ząbkami, ani nic w tym stylu. Nie chowa się i nie ucieka, kiedy przychodzi czas kropienia. Apetyt od rana mu średnio dopisuje, nie chciał w ogóle granulatu (a uwielbia..) ani żadnej zieleninki. Poskubał trochę korzenia marchewki i pietruszki, ale nie odmówił jabłku i rodzynkom, bobki są mniejsze, ale jest ich sporo i siusia też normalnie. Jest bardzo spokojny, nie skacze i nie broi, raczej spokojnie kica po pokoju albo sobie leży (tak jak teraz obok mnie). Oczko wygląda bardzo brzydko :(

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Trzecia powieka? Ropień.. chory Dropsiu :(
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 17, 2008, 21:42:52 pm »
pewnie go boli,nie tak odrazu uchol z bolu zgrzyta zebami,jak nie je nie pije,mnie sie rusza to juz sa oznami,ze cos nie tak,ze cos boli,uchol robi sie osowialy
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Nikola

  • Gość
Trzecia powieka? Ropień.. chory Dropsiu :(
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 18, 2008, 16:21:10 pm »
Pewnie masz rację, gdyby się dobrze czuł, to byłby wesoły - jak zwykle, a nie jest niestety :( Wydaje mi się, że oczko wygląda dzisiaj lepiej niż wczoraj, mniej opuchnięte, ale dalej mocno zaczerwienione.

Wczoraj Drops w końcu zjadł granulat, którego nie ruszył rano, a dzisiaj rano zjadł większą część porcji, którą zwykle dostaje, mniejszą część zostawił. Je wolniej, skubie coś od czasu do czasu, a na widok smakołyków w postaci jabłka albo rodzynek od razu odżywa. Dużo śpi w swoim ulubionym miejscu pod rowerem albo za szafką nocną..

Zastanawiam się nad przemyciem mu oczka dookoła, bo ma futerko przybrudzone/posklejane od tych wszystkich kropelek i pewnie mu to przeszkadza, tylko nie wiem za bardzo czym, żeby nie podrażnić niczego.. Zaparzoną i ostudzoną herbatą? Samą przegotowaną wodą?

Spotkał się ktoś z torbielem u królika? A może to inna nazwa ropnia? :/ Tyle że ropy nie widzę nigdzie dookoła..

Cytuj
Torbiel, cysta (łac. cystis) - patologiczna przestrzeń w obrębie organizmu składająca się z jednej, lub większej ilości komór wypełnionych płynem, albo treścią galaretowatą. Wyróżnia się:

    * torbiele prawdziwe - otoczone nabłonkiem;
     * torbiele rzekome - powstałe wskutek nagromadzenia treści płynnej w obrębie innej tkanki, nieposiadające torebki nabłonkowej;
     * torbiel krwotoczna - niepęknięty pęcherzyk Graafa, nie jest to poważna zmiana.

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Trzecia powieka? Ropień.. chory Dropsiu :(
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 18, 2008, 16:35:06 pm »
przemyj albo herbata albo swietlikiem,ktory dobrze dzial.p/zap.
musi go teraz mnie bolec skoro zaczal jesc
dostaje cos do oka?jak jest czerwone to jest stan zap.
tez nie slyszalam o torbieku oka,jak nie ma ropy to pewnie to nie ropien,teraz jak dostaje leki i zejdzie stan zap. to bedzie dobrze
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Nikola

  • Gość
Trzecia powieka? Ropień.. chory Dropsiu :(
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 18, 2008, 16:50:16 pm »
O właśnie - świetlik, szkoda że mam spory kawał do apteki, do 17 nie zdążę - a o tej godzinie zamykają :/ Jutro kupię, dzisiaj przemyję herbatą.

Do oka cały czas dostaje te krople dicortineff-vet, oczko jest bardzo czerwone, ropy nie widać, wczoraj u weta tylko taka wodna maź się wysączyła z tej "bańki". Teraz to właśnie wygląda jak taki nabrzmiały nabłonek czymś wypełniony.. Mam nadzieję, że wszystko ładnie poschodzi, bo wizja jakiegokolwiek zabiegu mnie przeraża :/

Mały chyba faktycznie się lepiej czuje, nie bryka co prawda, ale nie leży już smutno na kurkę, tylko w swoim zwyczaju wyciąga się na podłodze :)

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Trzecia powieka? Ropień.. chory Dropsiu :(
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 18, 2008, 19:52:51 pm »
pewnie jak nie pomoze Dicortineff to wet. przepisze Gentamycyne,to antyb..moze od razu nie chce stos. silnego antyb. chodz wydaje mi sie,ze powinien,skoro oko jest mocno czerwone,spytaj czemu nie mozna zastos. Gentamycyny,kropli do oka??wytlumaczy Ci dlaczego
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Trzecia powieka? Ropień.. chory Dropsiu :(
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 18, 2008, 20:22:09 pm »
Trzymamy kciuki za kicajka :jupi
P.S może ktos wejść na temta - /Pomocy! Osowiały królik/?? Bo zadałam tam pyatnie, a temat się nie podniosł...
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

Nikola

  • Gość
Trzecia powieka? Ropień.. chory Dropsiu :(
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 20, 2008, 16:34:06 pm »
Nie chcę zapeszać, ale chyba jest znacznie lepiej :jupi Oczko jest o wiele mniej czerwone, teraz jest różowe - zbledło bardzo :) A tam, gdzie była bańka/torbiel jest teraz taki twardszy nabłonek, jakby strupek(?). Dalej nie wygląda to idealnie, ale coś ruszyło na plus - oby tak cały czas już było.. Ciągle zakrapiam mu oczko, a dodatkowo 2-3 razy dziennie przemywam świetlikiem.

Dropsiu czuje się znacznie lepiej (a przynajmniej na to wygląda :) ). Apetyt mu dopisuje i nawet trochę broi ;) Goni psa, wchodzi na łóżko, zaczepia nosem, żeby go głaskać i ogólnie wraca stary Dropsiu :) Dalej dużo śpi i odpoczywa, ale najbardziej się rozbudza wieczorami i w nocy :>

Cytat: "reniaw"
pewnie jak nie pomoze Dicortineff to wet. przepisze Gentamycyne,to antyb..moze od razu nie chce stos. silnego antyb. chodz wydaje mi sie,ze powinien,skoro oko jest mocno czerwone,spytaj czemu nie mozna zastos. Gentamycyny,kropli do oka??wytlumaczy Ci dlaczego

Kropelki na razie spełniają swoja rolę, ale w razie czego zapytam :)

Cytat: "Ciapusia"
Trzymamy kciuki za kicajka :jupi

Dziękuję  :*