Autor Wątek: Królik niejadek :) Jak zachęcic uszaka do jedzenia  (Przeczytany 159455 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline fokusa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 154
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kicaj nie chce jeść warzyw??!!
« Odpowiedź #240 dnia: Wrzesień 01, 2012, 11:13:37 am »
:) w takim razie musze pójść i to koniecznie - dziękuje za pomoc.

Ale póki co jest weekend, a co gorsza zrobiło się zimno i mokro... mały jest lekko przeziębiony, boje się go brać teraz.

ps. To jakieś dziwne... przed chwilką dałam mu jedzonko. Warzywka... i co??

Merchewkę, nać zjada, brukselkę też... ale pomidorka i pekińskiej nie ruszy... Może poprostu mu nie smakujee? (wcześniej jadł i smakowało)

Offline eMu

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 125
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kicaj nie chce jeść warzyw??!!
« Odpowiedź #241 dnia: Wrzesień 01, 2012, 13:57:58 pm »
Rozpieściłaś może ;) Mój też panicz je tylko najsmaczniejsze kąski :)

Offline fokusa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 154
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kicaj nie chce jeść warzyw??!!
« Odpowiedź #242 dnia: Wrzesień 01, 2012, 15:37:25 pm »
Rozpieściłaś

Chyba tak :P bo jest w sumie jeszcze jedna w tym prawidłowość. Królas woli być głodny i czekać na dobre niż ruszyć co innego :p

Offline eMu

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 125
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kicaj nie chce jeść warzyw??!!
« Odpowiedź #243 dnia: Wrzesień 01, 2012, 16:00:48 pm »
Cwaniak mały :)

Offline fokusa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 154
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kicaj nie chce jeść warzyw??!!
« Odpowiedź #244 dnia: Wrzesień 07, 2012, 20:49:25 pm »
A więc w końcu byliśmy u Weta. Ząbki sprawdzone. Starte dobrze - tylko jeden z tyłu jest lekko przekrzywiony (wet powiedział że nie ma to wpływu na jedzenie). Nie wie dlaczego maluch nagle przestał lubić warzywa.

Moje obserwacje:

Marchewka - znika bardzo szybko (nać i owoc)
pieruszka - nać jest chętnie zjadana, owoc zostawiany.
brukselka - zjadł przez ostatnie 2 tyg 3 sztuki, 4 leży już od 3 dni i nie rusza jej.
pekińska kapusta - kiedyś jadł bardzo dużo, teraz nie rusza.
pomidor - uwielbiał, nawet nie chce powąchać.
buraczki - nie lubiał i dalej nie lubi (kiedyś jak już wszytsko zjadł i został sam buraczek to na niego nasikał żebym zabrała ;))

Dużo je:
liści malin, winorośli, troche mięty, melisy i bazyli, mlecz, różnego rodzaju kwiatki, gałązki brzozy, wierzby, babka, krwawnik i granulat.

No i oczywiście nektarynka, śliwka i jabłko.... tylko to by jadł (jak nie dostanie to ukradnie siostrze ze stołu;)).

Jak go zmusić do jedzenia warzyw???!!!

Offline Alice

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1092
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kicaj nie chce jeść warzyw??!!
« Odpowiedź #245 dnia: Wrzesień 08, 2012, 08:27:03 am »
A je siano? Bo skoro tak i je dużo ziół i zieleniny, to ja bym mu na razie odpuściła te warzywa.  W tym czasie akurat może zatęskni za warzywami i później będzie je chętniej jadł.

Offline fokusa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 154
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kicaj nie chce jeść warzyw??!!
« Odpowiedź #246 dnia: Wrzesień 08, 2012, 13:13:10 pm »
A je siano?

Nie dużo, ale je...

Offline rabbit

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 31
Jak go nakłonić do jedzenia siana?
« Odpowiedź #247 dnia: Wrzesień 29, 2012, 17:30:57 pm »
Jako, że uważnie dbam o dietę Adama ze względu na dwie przebyte gastrotomie, postanowiłem wywalić granulat z jego diety. Oczywiście musieliśmy najpierw się przemęczyć z dietą wyłącznie na sianie i zaczął je jeść, fajnie aż było na to patrzeć. Ale od kiedy stopniowo zaczęliśmy wprowadzać do diety warzywa (nać, koper, cykoria, brokuł, pietrucha, marchewka), znowu się zaczęło wybrzydzanie. Na siano nawet nie spojrzy, zamiast tego pochłania mnóstwo suzonej babki. Do tego rzuca się jak głupi na świeży mlecz i babkę oraz na resztę warzyw. Ale do tego siana nie mogę go znowu przyzwyczaić.

I co mnie teraz niepokoi - jak idzie rano się wykupkać, to robi masę normalnych, zdrowych bobów, tak że mam pół dużej szufelki zapełnioną. Potem jest sjesta, parę razy idzie podlać mi przedpokój i zaczyna się. Daje kilka cekotrofów, które zostawia, potem idzie, robi następne cekotrofy, które już zjada (raz chciałem go wyczyścić, bo myślałem, że zajada się sierścią i w efekcie miałem całą rękę w jego gównie). A na wieczór idzie kilka zwykłych bobków, a od rana już ten sam krąg. Mam pytanie, czy takie kupy raz normalne, raz te brzydsze, to jest normalne? Bo nie wydaje mi się i chciałbym żeby jednak cały czas robił normalne boby. Jak go przekonać do siana? Już zamknąłem nawet specjalnie taką mieszankę babka suszona + siano żeby zaczął je podskubywać i faktycznie zaczął. No ale to i tak nie jest ilość, którą powinien zjadać normalny królik...

Offline Snoopy

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 599
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak go nakłonić do jedzenia siana?
« Odpowiedź #248 dnia: Wrzesień 29, 2012, 18:01:06 pm »
Wiesz co, ja też musiałam odzwyczaić mojego Snoopinka od granulatu. Było ciężko... ale my znaleźliśmy sposób. Po prostu ... dostęp do siana cały czas, natomiast świeże warzywa dostawał 3 razy dziennie, rano (śniadanie), popołudniu (obiad) i wieczorem przed snem (kolacja). Zjadał wszystkie warzywa bardzo szybko, a jak się skończyły musiał jeść siano. Królik jak poczuje się głodny zje siano. Jedyne co było ważne w przypadku naszego królika, to to, że siano musiał mieć świeże co u nas oznaczało wymianę jego dwa razy dziennie :)
Kochamy Cię Snoopy

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak go nakłonić do jedzenia siana?
« Odpowiedź #249 dnia: Wrzesień 29, 2012, 18:17:50 pm »
Stopniowo ograniczać- z dnia na dzień podawać uszakowi mniej granulatu, aż pewnego dnia nie dostanie nic. Ja to zrobiłam w planie 7-dnio dniowym :) Podaj ciut mniej warzyw(rano i wieczorem) za to zapewnij dostęp do siana przez cały dzień w sporej ilości.


Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Jak go nakłonić do jedzenia siana?
« Odpowiedź #250 dnia: Wrzesień 29, 2012, 18:23:59 pm »
Normalny królik zjada siano, gdy nie ma nic, co uznaje za smakowitsze - jak się mu daje "za dużo" warzyw czy suszek, to samego siana nie zje (szczególnie, jak to sianko nie jest z ziółkami).

Każdy królik ma inne zapotrzebowanie na kalorie, a ich ilość (czyli warzywa czy granulat) powinno się dozować patrząc na jego zostawianie/ bądź nie ceko oraz utratę / przybieranie masy. Czyli jak królik na obecnej diecie zostawia ceko, to powinien miec ograniczone ilości warzyw (i suszków).

U mnie sprawdzało się mieszanie siana z suszkami i przechowywanie ich w pudełku - wtedy sianko nabierało smaku (odkąd mam siano od Pana Roberta, praktycznie nie daję suszek, bo są w sianku).

Podstawą diety króliczej jest siano - podstawą, nie dodatkiem - warto o tym pamiętać przy karmieniu, a nie zamartwiać się, że królik ma do jedzenia "tylko" siano.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline rabbit

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Jak go nakłonić do jedzenia siana?
« Odpowiedź #251 dnia: Wrzesień 29, 2012, 18:25:04 pm »
Nie nie, nie zrozumielismy sie :P on od granulatu już się odzywczaił, na to mieliśmy czas i się udało. Problem z tym, że warzywa i babkę suchą je jak głupi a z sianem się nie lubi. No ale progres jest, jak mu zmieszałem babę z sianem i przesiąkneło zapachem to zaczął jeść siano.

Offline rainbow

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 183
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ełk
  • Moje króliki: Pysia i Julian
Odp: Jak go nakłonić do jedzenia siana?
« Odpowiedź #252 dnia: Wrzesień 29, 2012, 18:52:06 pm »
EEE moja na początku jak była malutka to wcinała siano a jak już miała ok 7 miesięcy to zaczeła siano olewać. Dosłownie , siano = toaleta , bobczyła i siuśkała w nim i ani jej przez myśl nie szło jeść siana. Dlatego daję jej kilka razy dziennie po garstce siana tak aby nie marnowała , poprostu trochę zje i jak nie ma to daję znów:) AAle szału nie ma , woli jeść "smakołyki" czyli mlecz , marchewkę , jabłko , granulat , trawę.

Offline szprotka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 215
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak go nakłonić do jedzenia siana?
« Odpowiedź #253 dnia: Wrzesień 29, 2012, 22:24:59 pm »
jak mam (czytaj: jak mi się uda wyhodować) to przekonuje uszaka do siana świeżą trawą. no i wtedy chętniej wciąga zwykłe siano w nocy. to co lubi i co się da, wsadzam do kuli smakuli. ma na dłużej swoje przysmaki, przy mniejszej ich ilości (wygodnicki jest ;) plus ma trochę więcej ruchu)

Offline SiM:)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1839
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak go nakłonić do jedzenia siana?
« Odpowiedź #254 dnia: Wrzesień 30, 2012, 08:57:04 am »
u mnie uszaki takiego zwyklego siana tez ci nie zjedza - choc moje uszy nie jedza wogole warzyw tylko siano i suszki - u mnie bardzo dobrze idzie siano wegrowskie z ziolami. przesiakniete tymi zapachami schodzi mi paczka dziennie :) moze trzeba sprobowac wlasnie z jakimis sianami z melisa lub mieta od zuzali, albo zamowic od naszych forumowych dziewczyn z ziolkami. moze chetniej bedzie jadl...:)

Offline Betka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: Jak go nakłonić do jedzenia siana?
« Odpowiedź #255 dnia: Październik 01, 2012, 20:57:26 pm »
A ja próbowałam dawać różne siana od małego. Nawet sama próbowałam suszyć trawę i zioła zbierane w głębi lasów (aby spalin nie było). Niestety, jak już napisała Rainbow, siano=toaleta. Po dwóch latach poddałam się. Królik chowa się bez siana i miewa się bardzo dobrze :)

Offline nugatka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak go nakłonić do jedzenia siana?
« Odpowiedź #256 dnia: Październik 06, 2012, 18:10:38 pm »
Jak mu się przerosną trzonowce to już nie będzie tak dobrze... Królik MUSI jeść siano.

Offline Betka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: Jak go nakłonić do jedzenia siana?
« Odpowiedź #257 dnia: Październik 06, 2012, 22:06:04 pm »
Nugatka, mój królik ma ponad 14 lat, więc nie wiem, czy musi :)

Offline miłośnik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Jak go nakłonić do jedzenia siana?
« Odpowiedź #258 dnia: Październik 11, 2012, 14:35:04 pm »
Betka mam do ciebie pytanie bo piszesz że twój król nie je siana ja mam taki sam problem z moim ale mój ma ciągły problem z brzuchem mozesz mi napisać co dajesz swojemu ze się dobrze chowa. Bardzo proszę opowiedz.

Offline Dominique_90

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1090
  • Płeć: Kobieta
  • Trafił nam się największy skarb...
    • D&P blog
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Semir
  • Za TM: Dżekuniu...tęsknimy za Tobą...pozostawiłeś okropną pustkę w naszych sercach ;(
Odp: Jak go nakłonić do jedzenia siana?
« Odpowiedź #259 dnia: Październik 11, 2012, 15:29:19 pm »
Słuchajcie, a może im to konkretne siano nie smakuje? ja już skumałam, które siano Semirowi smakuje. Próbowaliśmy wielu po akcji z wycofywaniem Zuzali,którą wcinał jak opętany...
kupowałam kolejne rodzaje i jak nie jadł to po prostu wyrzucałam. W końcu trafiliśmy na takie, które je- sianko z tesco;)
Zauważyłam też, że woli jak nie jest jakieś super wysuszone tylko zielone. Raz trafiliśmy na takie jakby bardziej podsuszone to je wywalał. Teraz ma znowu zieloniutkie i to wyjada całe. Metoda prób i błędów oraz obserwowania uszaka:)

Widzisz Betka a ja zostałam zbesztana i wet Semira, za to, że odstawiliśmy na 2 dni siano, bo podejrzewaliśmy alergię(kichał). Okazało się, że to nie siano, a żwirek, który zmieniliśmy. Ale nagonka była na mnie jak nie wiem i wyzywanie weterynarza od wariatów. A tu się okazuje, że bez siana królik też przeżyje;)
https://dpblog.pl -> Fashion, Beauty & Vegan

https://www.instagram.com/dpblogpl/ -> Paris minimalism inspirations