Autor Wątek: 6,5 tygodniowy niejadek- pomocy!  (Przeczytany 7724 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mandżeta

  • Gość
6,5 tygodniowy niejadek- pomocy!
« dnia: Czerwiec 16, 2008, 15:59:38 pm »
Witajcie kochani.
Od piątku w moim domku zamieszkał mały baranek angorka - Gizmo :heart  Jest kochany i przez te 3 dni jak jest u mnie nauczyl sie wielu rzeczy- pije z pojnika, sika do kuwetki, je mi z ręki, sam przybiega do kratek jak do niego przychodze i go wołam. Ogólnie, bardzo szybko sie adaptuje do nowych warunków  :przytul  :heart

Mam tylko jeden problem- on jest bardzo chudziutki- pod osłoną futerka same kości i skora  ;(    
normalnie wystają mu łopatki jak go głascze i jest taki mciupki szkrabik...Był u Veta ze mną i wszystko jest ok- skóra i futerko w bardzo dobrym stanie, oczka, uszka i ząbki też, bobki idealne więc nie wiem jaka może być przyczyna tej jego "chudości" i , ze z niego taki niejadek.. ;(

Po za siankiem i wodą nic go nie interesuje. W desperacji kupilam mu te kaloryczne, tluste dropsiaki, żeby chociaz troszke energii miał w sobie i jadl cokolwiek. Te pokochal odrazu. Wiem, że sa niezrowe i niepowinien ich jesć ale lepsze to nić w ogole nic nie jedzący malec- pozatym tam jest dużo białka i tłuszczu więc jak na tego chudzielca to chyba jest dobrze mu go od czasu do czasu dostarczyc ?? Daje mu tak2-3 dropsy dziennie i czekam z nadzieja, ze w końcu zainteresuje się "glebiej" zawartością swojej miseczki  :nie_powiem

A wkładam tam przedewszystkim to czym ( tak twierdzi sprzedawca) byl wcześniej karmiony czyli  VITAPOL -pełnowartościowy granulat dla gryzoni i dokupiłam mu jeszcze VITAKRAFT for Kids- pelnowartościowa karma dla młodych króliczków z kompleksem vitamin- ani tego ani tego nie je choć podaje mu to w miseczce wymieszane razem- czasem podejdzie, powącha i nadgryzie tylko troszke.

Dropsy są z VITAPOLU o smaku owoców leśnych i wczoraj próbowałam też salatkę z VITAPOLU taką do kuli smakuli kupila i próbowałam mu dac z ręki, bo tak najchętniej zjada jak już i zostawił więc włożyłam do miseczki razem z resztą odrzuconego żarełka  :dobani   :oh:

Sianko bardzo lubi skubać i podaje mu też VITAPOL- sianko nadnoteckie, wodę pije mineralną źródlaną Ustroniankę i jest z niej zadowolony- więcej jej pije niż zwykłes kranówki przegotowanej wic pod tym względem nie narzekam  :DD

Pomóżcie Gizmkowi maluchowi żeby w końcu cos jadl i choć trochę przybral na wadze!!! :chory

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
6,5 tygodniowy niejadek- pomocy!
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 16, 2008, 16:23:10 pm »
Króliczek jest bardzo mądry, że je sianko i wodę. Nie powinnaś mu dawać śmieci, tym bardziej że wiesz, że są niezdrowe. Królik jest w ogóle za mały, a Ty go napychasz jeszcze świństwem  :> Nie tucz go na siłę! Spróbuj zrobić papkę z granulatu i go tym karmić, a z resztą do kosza. Dobrze, że je siano. Przyzwyczaisz go do dropsów i potem będzie problem z oduczeniem, nie mówiąc o możliwych sensacjach żołądkowych.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
6,5 tygodniowy niejadek- pomocy!
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 16, 2008, 16:24:05 pm »
bardzo młodziutki  :( chuchaj na niego i dmuchaj.
powinien jeszcze ssać cyca, może dlatego taki kruchutki. na razie podawaj mu tylko sianko i granulat - doradzałabym stopniową zamianę Vitapolu na lepszą karmę (Vitapol ma kiepski skład, do tego w sianku zdarza się pleśń , a w pokarmach robaki  :oh: ) Polecam Cuni Complete lub Duo Cuni. Poszukaj sianka dobrej jakości - zielonego i pachnącego (Zuzala, Jaśkowe, Herbal Pets, itp. , sianko Vitakraft jest podobno sztucznie barwione - moje króliki wcale nie chcialy go jeść ... ogólnie produkty firmy Vitakraft są drogie, a nie są zadną rewelacją  - mają dużo chemii)
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

mandżeta

  • Gość
6,5 tygodniowy niejadek- pomocy!
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 16, 2008, 16:41:44 pm »
Dziękuję za rady!  :bukiet  Pocieszyłyście mnie tym, że przynajmniej z tym siankiem daje sobie rade pomimo, ze jak się okazale nie najlepszej jakości... :/ ...

Dropsy obiecuje odstawić jesli piszecie, że nic sie niestanie jak je sianko!  :nie_powiem Koniec ze slodyczami!

Bośniak piszesz żeby zrobić papkę z granulatu?  :hmmm  Jak to się robi i podaje mu potem? Nie mam pojecia ??

Jadwinia, a wczoraj byłam w zoologu i powiedziała mi babeczka, że wycofuja z runku stopniowo wszystkie produkty VITAKRAFTU! Czyli może cos w tym jest lub niespelniaja oczekiwan i norm? Te sztuczne barwiniki o których piszesz to niedopuszczalne!  :bejzbol  Zwlaszcza dla takich maleństw jak Gizmak- jeszcze tak wrażliwych i delikatnych stworzonek...ech :/ Ale na pierwszy rzut oka wydawała mi się ta karma dla dzieciaków bardzo fajna-pięknie pachnie, jest zamukana hermetycznie(nie to co kartonik Vitapolu) i ma mnóstwo witaminek i wartości odżywczych.  Ale wyprubuje jeszcze może ten Cuni Complete lub Duo Cuni, które polacasz- tylko powiedz czy jest jakas e-sklep gdzie mogłabym zaoszczędzić czasu i zakupic wszystko za jednym zamachem zamiast krążyc po zoologicznych i to okazuje się słabo wyposażonych?

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
6,5 tygodniowy niejadek- pomocy!
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 16, 2008, 16:55:42 pm »
Do granulatu trzeba dodać wody i już jest papka. Co do "sprzętu podającego" to musisz popróbować, który króliczkowi podejdzie (może być ciężko) - albo pipetą, albo strzykawką, ewentualnie jakąś mikruśną łyżeczką, ale to wyjdzie w praniu, czy i czym królik "zachce".
Oba granulaty, o których pisze Jadwinia są dostępne np. w animalii albo videozoo Tam też mają suszki Zuzali (babkę, mniszek i całe mnóstwo innych).
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
6,5 tygodniowy niejadek- pomocy!
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 16, 2008, 16:56:45 pm »
jeśli jesteś w Polsce (masz dwa miasta w opisie, więc nie wiem  :P ) to masz do wyboru masę sklepów internetowych. Dziewczyny polecają Animalię (animalia.pl chyba) fajny i tani jest Videozoo, ja zamawiałam parę razy na ogonek.pl,ogólnie pełno takich sklepów . O tym sianku Vitapolu to napisałam ku przestrodze - pleśń nie musi być zawsze, może to ja trafiłam na jakąś feralną partię - ale zaufania do Vitapolu nie mam za bardzo :/

zamawiając w sklepie int. możesz maluchowi oprócz granulatu zakupić suszone zioła, np. Zuzala albo Herbal Pets - będzie miał jakieś urozmaicenie do sianka . Na warzywa i owoce przyjdzie jeszcze czas. Maluszkowi życzę dużo zdrowia i apetytu  :bukiet

[ Dodano: Pon Cze 16, 2008 4:58 pm ]
eh, Bośniaczka mnie ubiegła  :oh:  i przypomniała, że miałam trenować wklejanie linków  :lol
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Sen

  • Gość
6,5 tygodniowy niejadek- pomocy!
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 16, 2008, 17:01:29 pm »
Wejdź na w temacie polecanych na animalię. Jest tam Cuni Duo i Cuni Complete.
Są to najlepsze granulaty, przy nich Vitakraft nie wypada dobrze.
Tylko oczywiście przestawiaj go powoli, tak minimalnie 10 dni bo jeszcze malutki i biegunka mogłaby byc śmiertelna.
Najlepsze sianko ma Zuzala ;)

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
6,5 tygodniowy niejadek- pomocy!
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 16, 2008, 17:01:57 pm »
Cytat: "Jadwinia"
eh, Bośniaczka mnie ubiegła  i przypomniała, że miałam trenować wklejanie linków

Ćwicz, Maleńka, ćwicz solidnie  :diabelek Wklejaj ile wlezie  :diabelek
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

mandżeta

  • Gość
6,5 tygodniowy niejadek- pomocy!
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 16, 2008, 17:09:03 pm »
Dziękuję za pomoc  :bukiet  Jesteście kochane! pozdrowienia od Gizmo!  :krolik  A do e-sklepów chętnie zajrze!

Jadwinia
- obecnie jestem w Polsce ale za około miesiąc wyjeżdzam do Anglii izanosi się, ze tym razem na dłużej- około3/4 lata...Gizmek jedzie ze mna auticzkiem dlatego tak na niego chucham i dmucham i traktuje Baaardzo łagodnie żey czul się ze mna jak najlepiej  :DD  A w tym tygodniu czeka nas szczepienie i Vet znowu więc już obgryzam paznokcie,b o wiąże się to z jego stresem. Mój znajomy jest Vetem i miał przyjeżdzac do nas do domku na odwiedziny zaszczepić itd ale wypadl mu nagły wyjazd i przymusowy urlop, a ja długo czekac nie mogę, bo chcę wszystkie formalności papiery miec załatwione teraz żeby potem być spokojna  :icon_8P

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
6,5 tygodniowy niejadek- pomocy!
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 16, 2008, 17:14:51 pm »
W Anglii zajęce są bardzo popularne, więc tam nie będziesz mieć problemu z dobrą karmą (nie wiem czy CC i DC tam jest, ale na pewno jakieś rewelacje ichniejsze  :P ) i podejrzewam, że opieka weterynaryjna też na sporo lepszym poziomie niż w Polandii :oh:  [w Krakowie na kilkudziesięciu wetów może 3 - 4 zna się na królikach ]. A tymczasem życzę Gizmakowi smacznego a Ciebie pozdrawiam :bukiet
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

kiniusia

  • Gość
6,5 tygodniowy niejadek- pomocy!
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 16, 2008, 20:40:44 pm »
Mandżeta, daj króliczkowi czas, napewno zacznie jeść granulat. Gdy moja Niunia trafiła do mnie to chyba z 5 dni nie ruszała granulatu, tylko sianko jadła i też sie bardzo martwiłam a teraz szaleje za granulatem :)

Gina

  • Gość
6,5 tygodniowy niejadek- pomocy!
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 16, 2008, 21:07:13 pm »
Cytat: "Sen"
Najlepsze sianko ma Zuzala ;)

Nie według Rudzika. Kiedyś kupiłam to z ziołami i gadzina wyjadała zioła, a sianko zostawiała :oh: Musiałam mieszać z innym siankiem by tą paczkę zmęczyła do końca.

Rudzik najbardziej lubi sianko wiejskie, nie firmowe oraz ususzoną przeze mnie na balkonie trawkę z działki sąsiada :D

Sen

  • Gość
6,5 tygodniowy niejadek- pomocy!
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 16, 2008, 21:18:04 pm »
No wiadomo, to zależy od królika ;)

Offline Karusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 701
  • Płeć: Kobieta
6,5 tygodniowy niejadek- pomocy!
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 16, 2008, 21:40:10 pm »
Cytat: "Gina"
Rudzik najbardziej lubi sianko wiejskie, nie firmowe

Gina, moj Szarus jest takiego samego zdania :P
Trunia ['] na zawsze w moim :heart

Sen

  • Gość
6,5 tygodniowy niejadek- pomocy!
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 16, 2008, 21:42:22 pm »
Śnieżka jak na razie zajada jakieś zwykłe sianko, ale jest ładne, zielone, suche i pachnące :) Smakuje jej. Zuzala jest dosyć droga na wywalanie części siana po klatce  :rotfl2

mandżeta

  • Gość
6,5 tygodniowy niejadek- pomocy!
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 16, 2008, 21:54:39 pm »
No to teraz sama nie wiem dziewczyny czy  poczekać jeszcze z 2 dni? Może zacznie jeść? A może to taki okres kwarantanny mój Gizmolek przechodzi? Ze niby zmiana miejsca itp? Ale już 3 dni i je tylko siano i wode pije.. ;( On jest takim szkieletorkiem.. :buu  ??  Napewno kupie mu jeszcze CC lub DC na próbę ale może jeszcze poczekać? Tylko jak on osłabnie albo coś to mi serduszko pęknie! Dzisiaj tak go wypieściłam w klatce, sam sie podstawiał- tak podkladal pod rękę, glówkę opiera o podłogę i lezy zadowolony, mruży oczka ale nie do końca zrelaksowany  :zdenerwowany Przód na ciemi cały a dupcia w górze gotowa w razie czego do zwiewania  :turla:  Huherko moje malutkie  :przytul

Czuczi

  • Gość
6,5 tygodniowy niejadek- pomocy!
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 16, 2008, 21:56:36 pm »
sianko zuzala np. w animalia.pl kosztuje do 3zł... przeżyłam szok jak ostatnio w KAKADU (robiąc jakiejś dziewusi wykład o granulacie i o tym że królik to nie gryzoń) ujrzałam sianko zuzali za 7-8zl !!!!
już nawet nie mowię o np. bazylii suszonej itp.
dlatego zuzalę i Cuni complete zamawiam z neta hutrowo:) bo o wiele taniej

Sen

  • Gość
6,5 tygodniowy niejadek- pomocy!
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 16, 2008, 21:56:52 pm »
Nie wiem, czy Cuni Complete mogą jeść młode króliki, ale Cuni Duo na 100 %.
Śnieżka też na poczatku nie chciała granulatu. Teraz wcina :)

Offline Karusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 701
  • Płeć: Kobieta
6,5 tygodniowy niejadek- pomocy!
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 16, 2008, 22:03:58 pm »
mandzeta Twoj Gizmo jest tak malutki, ze ja na Twoim miejscu balabym sie podawac mu takich wznalazkow jak dropsy, czy salatka z Vitapolu. Naprawde uwierz mi nie zrobisz tym dla niego dobrze, a mozesz mu zaszkodzic, poniewaz jego uklad pokarmowy nie jest przystosowany do trawienia takich pokarmow. Kroliczek w wieku 6 tygodni nie bedzie tlusty, on poprostu juz taki jest, z wiekiem nabierze cialka, zobaczysz. Pamietam, ze moj tez byl bardzo chudziutki, podobnie jak wszystkie inne zwierzece dzieci.
Podawaj mu teraz jak najwiecej sianka, bo to podstawa w diecie kroliczej, woda tez musi caly czas byc dostepna, najlepiej zrodlana, nie mineralna, bo ona ma zbyt duzo wapnia zazwyczaj. Moze byc Zywiec Zdroj, Nestle Aqarell, Kropla Beskidu. Do tego w miseczce pokarm ten, ktory dostawal w sklepie, a jesli w sklepie byl krotko, bo pisalas ze kupilas go zaraz po tym jak przywiezli maluszka z hodowli Alex to byloby dobrze gdybys kupila granulat Alexa, bo z pewnoscia go jadl w Starej Kiszewie. Wiem, bo moj Szarus tez stamtad pochodzi :P . Moze dlatego nie chce jesc tej karmy ktora mu dajesz bo nie zna jej i wolalby Alexa. Pamietam ze moj maluch tez przez pierwsze kilka dni nie jadl wiele, prawie nic nie ubywalo z miski, to wszystko przez stres zwiazany z nowym miejscem. Czesto zdarza sie ze kroliczki po naglej zmianie karmy dostaja biegunki, moze sie to nawet skonczyc smiercia u takiego niemowlaka,  wiec naprawde radze Ci szczerze abys nie eksperymentowala teraz na maluszku  :*

Aha, mozesz sprobowac kupic mu suszki ZUZALI np. mniszek lekarski, czy babke lancetowata lub szerokolistna, jesli lubi jesc sianko, a to nas bardzo cieszy to to rowniez powinien polubic. Pamietaj tylko, zeby nie podawac kroliczkowi zadnych warzyw, owocow i zieleniny, jest za malutki. To wprowadzamy powoli od 3 miesiaca zycia.
Trunia ['] na zawsze w moim :heart

Czuczi

  • Gość
6,5 tygodniowy niejadek- pomocy!
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 16, 2008, 22:04:19 pm »
Pieniążek wcina zawsze i wszystko i z nim nigdy problemów nie było, natomiast Poziomka jak ja do domu przynieslismy to potrzebowala tygodnia aby zacząć jeść normalnie i normane kupy robić oraz zjadac cekotrofy. bo zostawaly wszystkie:(
tez jadła właściwie tylko siano... może mały potrzebuje troche czasu - jest malutki i może potrzebuje czasu aby poczuc pociąg do granutatu... skoro weterynarz mówi że wszystko z nim dobrze to pewnie niedlugo dojdzie do siebie:)