Autor Wątek: Bobki  (Przeczytany 21493 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Doma

  • Gość
Bobki
« dnia: Czerwiec 02, 2008, 10:08:44 am »
Cóż jak sam tytuł wskazuje, będzie to temat o bobkach. Od pewnego czasu Kłapcio zaczął zjadać własne bobki :nie_powiem Zamiast ceko wcina dzienny kał :oh: Czytałam gdzieś, ze króliki mogą posunąć sie do takiego czynu, jeżeli są strasznie głodne, ale to nie możliwe, ponieważ wyżywienie ma zapewnione...Stąd do was moje pytanie. Dlaczego on to robi? Czy mu to nie zaszkodzi i kiedy przestanie to robić. Z niecierpliwością czekam na odpowiedź, bo ta sytuacja wydaje mi się bardzo dziwna...

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Bobki
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 02, 2008, 10:15:32 am »
Dlaczego zjada - nie wiem. Ale mu na pewno nie zaszkodzi :)
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Doma

  • Gość
Bobki
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 02, 2008, 10:19:50 am »
to dobrze, że mu nie zaszkodzi, przynajmniej mniej sprzątania :P

[ Dodano: Pon Cze 02, 2008 3:06 pm ]
A czy ktoś wie dlaczego je zjada?

AZI1983

  • Gość
Bobki
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 02, 2008, 21:55:33 pm »
Kiedy ja byłam ze swoim Bugsiem u weta i zadałam mu to samo pytanie wytłumaczył mi, że króliki mają słabą perystaltykę jelit, muszą zjadac (oprócz tego co im dajemy) coś co pomoże im przesuwac bez problemu pokarm. Ze wzgledu na to, że nie mają one odruchu wymiotnego muszą jedzenie wydalic w postaci bobków nawet jeśli zjedzą za dużo. Miękkie bobki, to tzw. cektorofy (inaczej kał witaminowy lub nocny). Królik powinien zjadać je wprost z odbytu, aby także przerobić powtónie i pozyskać niezbędne do życia składniki. :wow  Jeżeli widzisz te cektrofki, oznacza to, że kroliczek ich nie zjada, co jest równoznaczne z niewłaściwą dietą lub chorobą.
Sprawdź dokładnie jadłospis swojego ulubienca. Być może dieta jest zbyt kaloryczna lub ma niewłaściwy skład mineralny.
NAtomiast jeśli zjada czasem też " normalne" bobki to oznacza,że jego organizm potrzebuje więcej "kupki" do przerobienia a jej nie wytworzył w luźnej postaci, więc sobie musi poradzic inaczej. Także nie ma się czym martwic.  :DD

Doma

  • Gość
Bobki
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 03, 2008, 08:33:54 am »
Ja wiem, że ceko musi zjadać, i zjada. Tylko chodzi mi o to że od tygodnia non stop zjada bobki...

Dominikfue

  • Gość
Bobki
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 03, 2008, 11:55:22 am »
Moja też tak ma  :oh: , ale częściej rozgryza je i wypluwa niż zjada a bardzo głodna też z pewnością nie jest. Zawsze ma w pokoju sianko i jakaś zieleninę czy granulat.
Niech sobie zjadają, nie powinno zaszkodzić. Kiedyś słyszałam, że młode króliczki mogą tak robić. Zresztą - może to taka królicza moda   :rotfl2

Offline Danae

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 614
Bobki
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 03, 2008, 20:11:51 pm »
Mój robi tak samo - czasem przegryza i wypluwa  :oh:  Ceko zjada wszystkie  :jupi

Sen

  • Gość
Bobki
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 09, 2008, 22:32:11 pm »
A jak królik robi mniejsze bobki?
Bo Śnieżka zaczęła robić mniejsze. Ilość tak sama jak zwykłe, ale dziwi mnie rozmiar. Nie są malutkie ale nie są też takie jak normalnie, tak 2/4 albo 3/4 tego, co zawsze było. O co tu chodzi?  :oh:

Offline Danae

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 614
Bobki
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 09, 2008, 23:07:26 pm »
Przeczytaj ten artykuł z linka, który dałam. Tam jest napisane, że jak mniejsze to początki zbierania się kuli włosowej w żołądku. Ja z moich obserwacji Groszka widzę, że jak go nie wyczesuję to ma mniejsze bobki albo pozlepiane także chyba ten artykuł ma rację. Postaraj się zadbać, żeby jadł dużo siana i często go wyczesywać, że nie zjadał własnej sierści.

esculap

  • Gość
Bobki
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 11, 2008, 16:59:43 pm »
SEn, a nie zmieniałaś czegoś w diecie ostatnio?

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Bobki
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 13, 2008, 15:06:29 pm »
A ja mam taki problem: często sie zdarza, że zamiast suchych bobków Ciapula robi takie miękkie, jakby zbite i to strasznie śmierdzi.... Czy ktoś we o co tu chodzi i jak temu zaradzić??? Może to normalne???
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

Offline Karusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 701
  • Płeć: Kobieta
Bobki
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 13, 2008, 16:23:47 pm »
Ciapusia, to są cekotrofy, czyli kał nocny. Jest to zupełnie normalne u kroliczków, więc nie masz się czym przejmowac, natomiast problem może byc wtedy gdy uszaty ich nie zjada, a powinien, poniewaz kał ten zawiera niezbędne składniki odzywcze potrzebne do sprawnego funkcjonowania układu pokarmowego. Jesli je widzisz to pewnie Twoj ich nie zjada :/ . Być może ma zbyt bogata diete. Czym go karmisz?
Trunia ['] na zawsze w moim :heart

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Bobki
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 13, 2008, 16:44:38 pm »
Karmie go karmą "Animals" i do tego daję zawsze coś zielonego (sałatę, albo koperek itp). Dodaje też 2 "Frykasy"(również z firmy "Animals"). I to na tyle. Oczywiście dostaje jeszcze siano, a w lato gałązki do obgryzania. No właśnie ona część je, a część zostawi, no a jak jest wypuszczona, a ja mam ciemny dywan to nie jest przyjemnie wdepnąć w niezauważone, śmierdzące, miękkie gó*no. Mam jej ograniczyć jedzenie czy jak??? :/
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

Offline Karusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 701
  • Płeć: Kobieta
Bobki
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 13, 2008, 17:00:13 pm »
Ciapusia, i właśnie w tym tkwi cały problem= żywienie. Podajesz mu mieszankę, a kroliki nie powinny jeść tak kalorycznego pokarmu tylko granulat. Musisz ją stopniowo przestawić na zdrową żywność. Poczytaj to tak na początek: http://www.porady.kroliki.net/?p=dieta
http://uszata.com/eksplorer/dieta/ogolna.html
Te strony to podstawa, wiec będziesz miała ogólny zarys jak żywić mała, aby była zdrowa ;)
Trunia ['] na zawsze w moim :heart

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Bobki
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 13, 2008, 18:34:59 pm »
Ojej nie wedziałam... dziekuje za info. Problem w tym, że nie wiem czy mój (juz 3,5 letni) królczek zaakceptuje nową dietę, skro od małego jadł tą. I jakos nie rozumem co oni tam napisali. Jak się powinno dawać ten granulat???? Ja jej daje pół miseczki dziennie "Animalsa". A teraz??? Jejku strasznie sie boje tego przestawiania. Boje sie, że zrobie cos zle i..... że Ciapuli z nami nie będzie... :(
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

Sen

  • Gość
Bobki
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 13, 2008, 18:55:25 pm »
Musisz stopniowo dawać coraz mniej mieszanki a coraz więcej granulatu.
Granulatu podaje się dwie płaskie łyżki dziennie.
Pół miseczki mieszanki to za dużo.
Co ogólnie je Twój króliczek? Oprócz Animalsa? Jakie warzywa, owoce? Co do ścierania ząbków?

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Bobki
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 13, 2008, 19:22:34 pm »
Oczywiście. Pisałam, że oprócz karmy daję jej cos zielonego(koperek, pietruszkę, sałate itp.) Ale jak to za dużo??? Ona jest chudziutka, a na pewno na nic  nie choruje, bo chdze z nia do weterynarz średnio raz na 2 miesiące. A jak przejdę na granulat to moge jej dawać tylko rano 2 łyżki??? I co do tego (no bo przeciez nie sam granulat)?? W jakich ilościach???
Do ścierania zębów daje jej galązki(rózne - buku, dębu, jabłoni itp) Kurcze nie wiem juz co robić....
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Bobki
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 13, 2008, 19:52:58 pm »
Podstawą króliczej diety jest siano i zielenina. Granulatu daje się łyżkę rano i łyżkę po południu (lub wieczorem - zależy jak ma ustalone pory karmienia). Na pewno królik nie umrze z głodu. Z zieleniny i warzyw można dawać koperek, pietruchę (korzeń też), marchewkę i nać, buraki i nać, cykorię, sałatę rzymską, zioła (bazylię, miętę, tymianek itp.), selera, brokuła i wiele innych. Poczytaj info z linków, które podała Karusia. Po przestawieniu na zdrowe jedzenie króliczek na pewno nie przeniesie się za tęczowy most... Bez obaw. Tylko wszystko stopniowo.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Sen

  • Gość
Bobki
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 13, 2008, 20:06:18 pm »
A siana ma pod dostatkiem? Zjada je czy nie?
Rano lepiej nie, bo pożre od razu. Lepiej rano i po południu albo wieczorem.
Mam nadzieję, że nie dajesz kolb albo dropsów, bo to jest chemia i kalorie.
Karma animalsa też nie jest dobra, a granulat odpowiedni dal królika to Cuni Duo, Cuni Complete oraz może być Wildlife Rodent Food.
http://animalia.pl/produkt,3587,105,Versele_Laga_Cuni_Duo_pokarm_dla_kr%C3%B3lika_1kg.html   - Cuni Duo
http://animalia.pl/produkt,7457,105,Versele_Laga_Cuni_Complete_pokarm_dla_kr%C3%B3lika_500g.html  - Cuni Complete
http://www.sklep.videozoo.pl/product_info.php?products_id=1216  - Rodent Food

Polecam też suszone zioła i warzywa zuzali :
http://animalia.pl/sklep.php?firma=Zuzala&przeznaczenie=&cena=&tylko=&sort=0&kat=177

Jak to nie sam granulat? Granulat, siano, warzywa, owoce jako przysmaki, gałązki, polecam włączenie suszonek...

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Bobki
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 13, 2008, 20:06:57 pm »
A jakie granulaty są najlepsze??? I czy mozna podawać królikom zwykłą sałatę??
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."