Autor Wątek: Zmiany nowotworowe.  (Przeczytany 7854 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Basia

  • Gość
Zmiany nowotworowe.
« dnia: Marzec 16, 2008, 09:32:53 am »
Mój Pusiek ostatnio zaczął strasznie chudnąć. na dodatek zdarzało mu się czasem nie wyskoczyć na łóżko czy na fotel. Nastąpiły odwiedziny u weta, zastrzyk na wzmocnienie.
Po tej wizycie Pusiek jakby w ogóle zapomniał o tym, że umie skakać. Niestety przestał też biegać i stać na dwóch łapkach. Myślałam,że to osłabienie ale przeraziłam się kiedy nie mógł się nawet wdrapać na moje kolano jak klęczałam na podłodze.
Pojechaliśmy do Arki. Dr Baran zrobił Puśkowi prześwietlenie. Diagnoza to prawdopodobnie zmiana onkologiczna. "Coś" wyżera mu kręgosłup. Na rentgenie to zaniki kości w kręgosłuie w dwóch kręgach i tak jakby cos co sie do nich przyczepiło od spodu, a czego być nie powinno:(

esculap

  • Gość
Zmiany nowotworowe.
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 16, 2008, 11:02:56 am »
Czyli przerzrzuty do kręgosłupa? Tylko skąd? czy pierwotna zmiana? USG brzucha by się przydało. (z drugiej strony po co? szkoda męczyć zwierza - to już Twój wybór)

Boli go? Dają w arce jakieś leki przeciwbólowe? Można królikom podawać morfinę?

Dali mu chociaż kroplówkę? (Mam złe doświadczenia z arką).

Bardzo , bardzo współczuję!

Pozdrawiam

Offline azi

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2247
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
    • http://www.przygarnijkrolika.pl
Zmiany nowotworowe.
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 16, 2008, 11:54:59 am »
Basiu bardzo mi przykro z powodu Pusia. Niestety coraz częściej słyszy sie o nowotworach u króliczków ( i nie mówie tu o nowotworach macicy u samiczek) .
Dr Baran to dobry specjalista i na pewno wie co mówi. Jednakże przy takich diagnozach można skonsultować formę  leczenia - o ile w tym przypadku mozliwe jest leczenie. Polecam dr Jaworską z Alvetu.

Niestety u zwierzat  leczenie pooperacyjne nowotworów jest zerowe. Ale też jak rozmawiałam z histopatologiem u zwierząt nowotwory mają łagodniejszą formę (tzn. to co u ludzi jest rakiem u zwierzat jest jakby o stopień wyżej).

Pozostaje mi zyczyc Wam zdrowia i zeby ten guz dał sie zoperować. informuj nas na bieżaco.

Basia

  • Gość
Zmiany nowotworowe.
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 19, 2008, 16:46:21 pm »
guza nie da sie niestety zoperowac:( ani nie chce puska meczyc zeby pobierac wycinek.
guz jakby przyczepil sie od spodu kregoslupa i trzeba byloby gop calego odslaniac zeby pobrac wycinek do badania histopatologicznego.
stwierdzilismy ze nie bedziemy go tak meczyc. tym bardziej ze szans wyleczenia niestety nie ma zadnych.
narazie dostaje codziennie leki przeciwbolowe. jeszcze 3 dni i na kontrole.

ps. Azi czy mi sie wydaje czy w arce na marcowej rozkladowce kalendarza sa twoje uszatki?

Offline azi

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2247
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
    • http://www.przygarnijkrolika.pl
Zmiany nowotworowe.
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 19, 2008, 17:55:57 pm »
tak to moje uszatki ;)

No to przykro mi,że guz jest nieoperacyjny.

józwa

  • Gość
Zmiany nowotworowe.
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 20, 2008, 12:15:09 pm »
przykro mi bardzo
trzymajcie sie

Basia

  • Gość
Zmiany nowotworowe.
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 21, 2008, 18:35:11 pm »
z puniem coraz gorzej:( nie jest juz w stanie wejsc do kuwety i zalatwia sie na szmatki pod ktorymi jest folia. apetyt mu dalej dopisuje. ale siedzi generalnie na jednym dywaniku i z niego juz sie nie rusza:(

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Zmiany nowotworowe.
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 21, 2008, 20:27:28 pm »
Bardzo mi przykro... Bądźcie dzielni  :przytul
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Cotton Candy

  • Gość
Zmiany nowotworowe.
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 26, 2008, 21:26:37 pm »
Współczuję Ci bardzo. :( Mam nadzieję, że Twoje maleństwo nie cierpi zbytnio. Jak się trzyma?

Offline Driada

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 179
  • Płeć: Kobieta
Zmiany nowotworowe.
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 27, 2008, 08:04:47 am »
O Boże bardzo współczuję, to straszne!!!!!
Wiem, że wszystko rodzi się i umiera, czasem ze starości czasem przez choroby, ale patrzeć  na swoje maleństwo, które zaczyna chorować to koszmar.
Trzymaj się i dużo buziaków dla Pusia.
*Człowiek, który potrafi rozmawiać z drzewami nie potrzebuje psychiatry. Niestety większość ludzi sądzi inaczej... *

Suwaczek z babyboom.pl" border="0

Offline cytryna27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 337
  • Płeć: Kobieta
Zmiany nowotworowe.
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 27, 2008, 20:36:19 pm »
Bardzo współczuję, wiem co to znaczy przeżywać ciężką, nieuleczalną chorobę zwierzaka.
Basia z tego co opisujesz widzę, że to bardzo szybko idzie, w ciągu zaledwie 3 dni uszatek przestał się interesować ruchem. DObrze że przynajmniej ma apetyt. Nie chcę cię dołować ale teraz będzie coraz gorzej :( Znam to z autopsji, mój pies miał raka. Dopóki twój uszatek je i wykazuje chęć życia walczyłabym o niego, żeby jeszcze trochę czasu mógł spędzić z tobą. Jednak myślę, że staniesz przed tym samym wyborem co ja kiedy będzie już bardzo źle. Okazuj króliczkowi dużo miłości i cierpliwości, wiem że to trudne ale teraz właśnie twój króliś najbardziej tego potrzebuje.

Offline nana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Płeć: Kobieta
Zmiany nowotworowe.
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 27, 2008, 21:38:16 pm »
To bardzo przykre,co dzieje się z Pusiem i  że nie można temu zaradzić... :(
Bezsilność to okropna rzecz,wiem coś o tym...
Trzymaj się Basiu  :przytul

Basia

  • Gość
Zmiany nowotworowe.
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 27, 2008, 20:23:01 pm »
Pusio dostawał silne leki przeciwbólowe.
W międzyczasie przenosilismy się do nowego mieszkania. Bardzo bałam się jak będzie się tutaj czuł.
Jak narazie jest dobrze. wykazuje spore zainteresowanie nowym miejscem.
Obrodkował wszystkie rzeczy, do których sięga. sika jednak dalej pod siebie.
Na ostatniej wizycie doktor stwierdził poprawę i poradził odstwić na jakiś czas leki. (boję się jak bez nich będzie)
ale kontrolne rtg dopiero za miesiąc.
wtedy będzie mógł powiedzieć coś więcej

esculap

  • Gość
Zmiany nowotworowe.
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 27, 2008, 20:44:19 pm »
To super, źe jest poprawa. Zawsze, jak po odstawieniu leków będzie gorzej, to można do nich wrócić. Najważniejsze, żeby królik nie cierpiał.
Mam jeszcze pytanie. Dlaczego nie próbowano zoperować guza? Nie próbowałaś skonsultować diagnozy z innym króliczym weterynarzem?

Basia

  • Gość
Zmiany nowotworowe.
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 27, 2008, 21:21:48 pm »
jak juz pisalam, nie chce go meczyc operacja. najpierw trzebaby bylo rozcinac skore nad kregoslupem, odslaniac go, zeby pobrac wycinek zmiany do badania.
po takim inwazyjnym juz jednym zabiegu po wynikach badania moznaby mowic dopiero o operacji.
nie bede go tak meczyc.
to co dostawal to nie morfina.
to byly tabletki przeciwbolowe na zmiany kostne.

esculap

  • Gość
Zmiany nowotworowe.
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 27, 2008, 21:46:43 pm »
Czyli zapewne tak zwane niesteroidowe leki przeciwzapalne. Na czym polega ta poprawa? Bo jeżeli guz się zmniejszył po tych lekach lub cofnęły się jakieś objawy to może to wcale nie nowotwór. Wiem, że nie chcesz męczyć królika. Ale usunięcie guza, który uciska rdzeń kręgowy (skoro królik nie trzyma moczu, tak?) mogłoby spowodować dużą poprawe samopoczucia. Wycinka nie trzeba robić przed, ale usunąć guz i wtedy zrobić badanie. Od wyniku zależy dalsze leczenie.

Dużo głasków dla Pusia

Basia

  • Gość
Zmiany nowotworowe.
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 29, 2008, 08:24:18 am »
jak narazie i tak musimy poczekac na drugie rtg zeby dalej cos moc postanowic.
takze jeszcze jakies trzy tygodnie.

Offline azi

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2247
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
    • http://www.przygarnijkrolika.pl
Zmiany nowotworowe.
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 29, 2008, 08:58:22 am »
trzymam kciuki ,żeby kontrola wykazała poprawę :przytul

Offline Iras

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 174
  • Płeć: Kobieta
Zmiany nowotworowe.
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 29, 2008, 10:25:45 am »
Cytuj
Niestety u zwierzat leczenie pooperacyjne nowotworów jest zerowe.


nie do konca - u psow i kotow, w przypadkach niektorych nowotoworow stosuje sie chemoterapie.

Co do calej sytuacji - przede wszystkim nalezy sie upewnic, ze to nowotwor  a nie np. silny stan zapalny, czy zwyrodnienie. Czekanie miesiac na kontrolne rtg  jest tak naprawde bez sensu - bo co ma wykazac? ze nowotwor sie powiekszyl?

Na twoim miejscu - jesli to rzeczywiscie nowotwor- zdecyowalabym sie na operacje - nie chodzi o pobranie wycinka, ale o usuniecie (jesli to nie nowotwor kosci) - prawda jest taka, ze nie masz nic do stracenia - a czest dopiero po rozcieciu widac czy guza da sie usunac czy nie. I czekanie tu nic nie pomoze...
Jesli nie widzisz nic złego w rozmnażaniu zwierząt bez rodowodu - obejrzyj

Offline azi

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2247
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
    • http://www.przygarnijkrolika.pl
Zmiany nowotworowe.
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 29, 2008, 10:39:59 am »
Iras widze że lubisz moje posty  :diabelek

Wydaje mi sie ,że usuniecie takiego guza , który jest blisko lub na kregosłupie jest chyba ryzykowne zwłaszcza u takiego małego zwierzaczka.
U ludzi też nie wszystkie nowotwory sie usuwa...