Autor Wątek: Lista leków oraz podawanie (przed zastosowaniem skonsultuj się z weterynarzem!)  (Przeczytany 76031 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Linka

  • Gość
Mam propozycję - stwórzmy listę leków które królikowi można podać, a które są łatwo dostępne.
Wiele jest takich sytuacji w których musimy sobie sami (chwilowo) poradzić gdy coś zauważymy (bardzo dużo jest przypadków gdzie zakróliczeni nie mają dostępu do dobrego weta) u podopiecznych.
Bardzo dobrze byłoby trzymać się schematu: nazwa leku, działanie (na królika), dawkowanie.
:)
np.
Lakcid - przy problemach z układem pokarmowym, 2 razy dziennie po pół ampułki rozpuścić w 2 ml wody (czyli rano i wieczór po 1 ml)
« Ostatnia zmiana: Październik 09, 2010, 16:49:18 pm wysłana przez mysza »

anka1388

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 29, 2008, 22:42:04 pm »
dodajmy tylko jeszcze, zeby kazdy nie kierowac sie tylko tymi lekami w razie jakiejkolwiek zlej zmiany u krolika...
zawsze na pierwszym miejscu stawiajmy wizyte u weta...
chyba ze w przypadkach b.skrajnych, jak np. swieta  i brak weterynarzy w poblizu ...

Pomysl Linka , bardzo fajny :) Ja jednak nie znam sie na lekach dla krolikow, orpucz jednego ale musze go dokladnie sprawdzic w domu jak sie nazywal :)

Linka

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 30, 2008, 09:27:29 am »
Napisałam:
Cytuj
Wiele jest takich sytuacji w których musimy sobie sami (chwilowo) poradzić gdy coś zauważymy (bardzo dużo jest przypadków gdzie zakróliczeni nie mają dostępu do dobrego weta) u podopiecznych.

anka1388

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 31, 2008, 01:16:02 am »
Ja wiem co napisalas :)
chcialam tylko jeszcze raz zaznaczyc to :)

Offline herbata

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2462
  • Płeć: Kobieta
  • Za TM: Lupcio-22.05.2011 r. Filuś-10.07.2014 r. Nika-4.09.2014 r.
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 31, 2008, 09:06:45 am »
To jest świetny pomysl. :lol
Czasami taka informacja o lakcidzie, czy espumisanie przeczytana w nocy zamiast tylko czekać do rana na wizytę u weta może przynieść dla uszatka ulgę a wiele z tych lekarstw mamy w domu pod ręką a zawsze to lepiej zadzialać od razu niż po kilku, czy kilkunastu godzinach - bo przecież wszystkim tu chodzi o dobro naszych podopiecznych. :bukiet
Lupcio - mój pontonik
Filuś - uszaty przyjaciel
Nika - pasiasty stwór 
                          

Linka

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 31, 2008, 11:59:26 am »
Espumisan - podawać przy wzdęciach,  4 kropelki do pyszczka (ew. rozpuścić w wodzie)

ps. fajnie, że się pomysł podoba :)

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 31, 2008, 18:01:53 pm »
Linka, a przy wzdęciach poza espumisanem coś inne go też można podawać? np manti gastop?
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 31, 2008, 18:31:20 pm »
manti gastorp nie dziala p/wzeciowo
mozna Bobotic,Esputicon
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Linka

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 01, 2008, 10:25:18 am »
Reniaw - napisz jak sie je stosuje! :)

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 01, 2008, 12:16:40 pm »
Bobotic i Esputicon to to samo co Espumisan,sklad ten sam
najlepiej podawac tak jak pisze na ulotce
Bobotic jak moj poprzedni Funiek byl po kastracji, to wetka ustalala dawke do wagi ale mysle,ze jak nie ma takiej mozliwosci to tak jak jest zalecane na ulotce leku

do lekow mozna dodac (tak mysle) herbatki mietowa i rumiankowa,rumiankowa
 przy zaparciach i metowa m.in na apetyt,do stos przy zatorach,
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

KazioR

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 01, 2008, 20:21:20 pm »
Powiem szczerze, nie zachwyciłem się pomysłem jaki się tu pojawił, to jednak leki, herbatki i delikatne środki można polecić dla doświadczonych opiekunów ale większość czytających posty to proszę zauważyć, są to ludzie z ulicy, niezalogowani nie mający pojęcia o króliku a szukający w internecie pomocy zamiast swe kroki kierować do weterynarza. Od kilku lat czytam posty i widzę, że świadomość się za bardzo nie powiększa dlatego podawanie nazw leków a w szczególności antybiotyków jest zagrożeniem  bo nie jeden opiekun  poleci do apteki i poda,  tylko, że nie w każdym przypadku będzie  to pomoc.   Gdyby to forum miało zamknięty dostęp do niektórych postów i była by to wymiana informacji dla pewnego grona użytkowników to rozumiem ale jako post ogólnodostępny może więcej zrobić szkody niż pożytku. Nie dyskutuję na tym forum bo jest świetnie prowadzone i posiadacie wielu wyśmienitych opiekunów jednak ten temat zmusił mnie do zabrania głosu.

Offline mika2680

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4433
  • Płeć: Kobieta
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 02, 2008, 09:54:39 am »
Cytat: "KazioR"
podawanie nazw leków a w szczególności antybiotyków jest zagrożeniem bo nie jeden opiekun poleci do apteki i poda
Antybotyki można dostac tylko na recepte wiec myslę ze zagrożenie jest niewielkie.
Z resztą się zgadzam i fajnie by było mieć taki temat z nazwami leków (np. dla obób które mieszkają zagranicą a wet nie ma pojęcia o króliczkach) wtedy sprawę wet ma ułatwioną.

Offline nana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Płeć: Kobieta
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 02, 2008, 10:25:44 am »
To prawda-leki typu antybiotyki można kupić tylko gdy zostaną przepisane przez lekarza.A tu raczej chodzi o środki dorażne,które mogą  w danej chwili pomóć,ulżyć zwierzakowi zanim trafi do weterynarza.Przecież nie zawsze można natychmiast sie u niego znaleźć,więc warto wiedzieć co samemu(i w jakich dawkach)można podać królikowi tak aby mu nie zaszkodziło,a pomogło.Szczegolne znaczenie ma to przy wzdęciach,kiedy to jak najszybciej trzeba ograniczyć gromadzenie się gazów w jelitach zwierzęcia-w taki przypadku,odpowiednio podawany np. espumisan przynosi dobre efekty.
Tak więc uważam że rzetelnie sporządzona lista takich'domowych' leków to dobry pomysl,natomiast należy na niej zaznaczyć że w karzdym przypadku najważniejsza jest wizyta u weterynarza i wyznaczone wlaśnie przez niego kierunkowe leczenie.

Offline tajniak

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1310
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 02, 2008, 13:42:09 pm »
Niestety nasz kraj ma dużą tendecję do samoleczenia, a co dopiero jeśli chodzi o zwierzęta. Jeśli dacie tutaj taką listę leków to dużo osób będzie chciało leczyć królika na własną rękę. Łatwo też przedawkować leki przystosowane dla ludzi, a trudno przewidzieć skutki. Jeśli już tworzymy taką listę to wjednolitej formie (jeden post) i przy współudziale weterynarza oraz należałoby na czerwono napisać "Pamietaj, że zawsze przy chorobach królika niezwłocznie należy się udać do weterynarza. Ta lista ma za zadanie pomóc Ci w doraźnym poprawieniu stanu zdrowia królika", czy coś takiego :)

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 02, 2008, 15:24:02 pm »
za duzo lista sie juz nie powinna powiekszyc bo mysle,ze duzo lekow nie dojdzie,w kazdym badz razie nie powinno
znam np. ludzkie leki stos. u ucholi przy zatorze ale nie podaje bo boje sie,nie w kazdym przyp mozna je stos.sama mam obawy
mysle,ze inne leki mozna na PW ewentualnie,te leki ktore juz sa, sa bezpieczne,

pozostaja jeszcze leki stos w przyp schorz. oka ale to tez leki ziolowe
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Linka

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 02, 2008, 16:21:08 pm »
Tajniak - pewnie tylko narazie trzeba aby każdy kto zna jakiś lek napisał tu o nim. Wtedy "zbierze się to wszystko do kupy" i napisze :)

Ewa_Lola

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 21, 2009, 07:50:09 am »
Lola ma dostawać przez 5 dni antybiotyk i do tego jeszcze Lakcid doustnie (dopyszczkowo ;) ).
Podaję jej go strzykawką do pyszczka. Jak na razie nie mam większych problemów, chętnie pije, wydaje mi się nawet, że jej to smakuje. Szczególnie Lakcid, bo on ma słodki smak.
A jakie są wasze doświadczenia z podawaniem lekarstw?

Tolinka

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 21, 2009, 07:54:51 am »
Ja jak mojej Poli musialam podac lekarstwo przez strzykawke to byl koszmar,wyrywala sie i zbytnio nie chciala pic.Oj ciezko bylo,ale na szczescie tylko dwa razy byla taka sytuacja.

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 21, 2009, 09:41:54 am »
Z Lakcidem nie mieliśmy nigdy problemu. Tosio sam wypijał z maleńkiej miseczki. Za to z dokarmianiem było gorzej. Nie chciał połykać tego co leciało ze strzykawki. Większość wypluwał.
Wesoło za to było z podawaniem Józi kapsułek scanomune. Myślałam, że ją oszukam jak nasypię proszku do otworka wydrążonego w kawałku jabłka. Guzik. Obgryzła jabłko dookoła tego miejsca z lekarstwem. Więc potem cienką warstewką obsypywałam buraka, marchewę i jabłko i nie miała wyjścia ;) zjadała ładnie wszystko. Kropelki witaminowe też jej daję na jakimś kawałeczku owocu. Wczoraj na truskawce.

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 21, 2009, 10:12:13 am »
Moje króliki nienawidzą podawania czegokolwiek do pyszczka - mierzi ich przemoc chyba  :diabelek Jak jest konieczność, to sobie oczywiście radzimy: pierwsze momenty są zwykle ciężkie, ale potem uszy kapitulują. Czasem tylko plują  :oh:
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Ewa_Lola

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 21, 2009, 20:39:24 pm »
Z Lolą na szczęście żadnych problemów nie ma z podawaniem leków.
I już dziś zaobserwowałam znaczną poprawę :jupi

sonia

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 21, 2009, 23:23:50 pm »
Z moimi ucholkami sa straszne problemy przy podawaniu lekarstw :chory

Musi jedna osoba trzymac,  krolasa :icon_arrow

nuka

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 21, 2009, 23:46:38 pm »
Mój mały chory już przyzwyczaił się do strzykawki, zaczyna się lizanko zanim zaczynam podawać leki. No ale to już kilka miesięcy trwa i wie ze mu nie odpuszcze

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 19, 2009, 17:50:21 pm »
Cytuj
Bobotic i Esputicon to to samo co Espumisan,sklad ten sam


ja mam pytanie odnośnie Esputiconu (kupiłam pierwszy raz, do tej pory miałam Espumisan - tak na wszelki wypadek, w króliczej apteczce pierwszej pomocy)

w składzie jest dimetykon, w Espumisanie był simetykon :oh:
(na zagranicznych stronach które odwiedziłam zalecają środki przeciwwzdęciowe zawierające simetykon)

czy ktoś potrafi wyjaśnić różnice między tymi dwoma? bo już nie wiem, czy oddać ten Esputicon, czy nie...
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

nuka

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 19, 2009, 18:05:29 pm »
Jadwinia, przyszedł mi do głowy szatański pomysł... zadaj to pytanie na wetopedii, sprawdzimy wiedzę udzielających się wetów :diabelek . My będziemy znać prawdę bo przecież Nuna  :przytul  i Bośniak  :przytul nam napiszą

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 19, 2009, 18:18:13 pm »
Nie, nie oddawaj, Esputicon można podawać królikom, tylko Esputicon jest mocniejszy niż Espumisan, więc można dać mniej kropelek.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline ppx

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1950
  • Płeć: Kobieta
    • KiG
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 19, 2009, 18:30:28 pm »
A węgiel jaki jest w porównaniu do espumisanu?


Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 19, 2009, 19:09:44 pm »
Cytat: "ppx"
A węgiel jaki jest w porównaniu do espumisanu?


inny  :P
węgiel podaje się przy zatruciach i biegunkach ("wyłapuje" toksyny i wiąże wodę) a espumisan przy wzdęciach
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Shaiya

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 20, 2009, 15:49:19 pm »
Węgiel można podać królikowi?

gonionok

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 16, 2009, 14:54:12 pm »
czy te leki mozna dostac w aptece?czy raczej w sklepie zielarskim?
 :?:

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 16, 2009, 14:58:25 pm »
W aptece bez recepty.

gonionok

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 16, 2009, 15:13:12 pm »
:jupi super to sie zaopatrze bo u nas w norwegii to trudno z lekami,odrazu sie wypytuja a po co dla kogo etc
  dzieki

karola

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 16, 2009, 18:12:19 pm »
Według mnie bardzo fajny,wręcz świetny pomysł,dlatego świetny bo np.Basia miałaby biegunke i co teraz tu zrobić,jabym nie wiedziała?[oczywiście od pierwszej biegunki Basi już teraz wiem]A tak wchodze czytam,pomagam Basi i oczywiści idę z tym do weta.Dużo można się dowiedzieć.Dlatego sądzę że to świetny pomysł.



Pozdrawiam serdecznie

aaania

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 05, 2010, 02:09:59 am »
jak chcecie, to zeskanuję kompletną listę leków łącznie z antybiotykami, którą zawarto w książce "choroby królików" :)

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 05, 2010, 13:01:05 pm »
aaania, pewnie :) zeskanuj, chetnie zobacze co jest tam napisane :)

Offline widelko

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 561
  • Płeć: Kobieta
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 05, 2010, 17:39:44 pm »
Nie wiedziałam gdzie, więc pytam tu. Mam podawać królikowi Lakcid 2 razy dziennie po pół ampułki. I nie wiem jak to zrobić. Czy jak rozrobię Lakcid w proszku w ampułce i zużyję pół np rano to czy wieczorem mogę podać resztę? Nie straci swoich właściwości? Może macie inny pomysł?
.: zezwierzęconego nie boli człowieczeństwo :.
Galeria Sałatki i Gerarda - http://forum.kroliki.net/index.php?topic=7100.0
Specyfika hodowli królików miniaturowych http://forum.kroliki.net/index.php?topic=11209.new#new
http://widelko.500px.com/ - moja galeria zdjęć
Zapraszam wszystkich właścicieli psów i kotów z Żywca i okolic www.groomer-zywiec.cba.pl

nuka

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 05, 2010, 17:42:50 pm »
Zrób dokładnie tak jak piszesz. Rozrabiasz całą ampułkę, rano podajesz pół wieczorem pół.

Offline widelko

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 561
  • Płeć: Kobieta
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 05, 2010, 17:47:00 pm »
Dziękuję za szybką odpowiedź :D
.: zezwierzęconego nie boli człowieczeństwo :.
Galeria Sałatki i Gerarda - http://forum.kroliki.net/index.php?topic=7100.0
Specyfika hodowli królików miniaturowych http://forum.kroliki.net/index.php?topic=11209.new#new
http://widelko.500px.com/ - moja galeria zdjęć
Zapraszam wszystkich właścicieli psów i kotów z Żywca i okolic www.groomer-zywiec.cba.pl

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 05, 2010, 18:12:18 pm »
Cytat: "widelko"
Nie wiedziałam gdzie, więc pytam tu. Mam podawać królikowi Lakcid 2 razy dziennie po pół ampułki. I nie wiem jak to zrobić. Czy jak rozrobię Lakcid w proszku w ampułce i zużyję pół np rano to czy wieczorem mogę podać resztę? Nie straci swoich właściwości? Może macie inny pomysł?


dokladnie tak...tylko Lakcid trzeba trzymac w lodowce
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Cates22

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 09, 2010, 23:09:58 pm »
Cytat: "Linka"
Lakcid - przy problemach z układem pokarmowym, 2 razy dziennie po pół ampułki rozpuścić w 2 ml wody (czyli rano i wieczór po 1 ml)

Co do leku się zgadzam, lecz pamiętajcie, że w ampułce Lakcidu są żywe kultury bakterii i nic nie da rozrabianie ampułki i przetrzymywanie drugiej dawki do wieczora. Rano i wieczorem trzeba otworzyć i rozrobić nową dawkę. Lakcid podaje się także w leczeniu antybiotykami. Dawkowanie zależne jest od wagi pacjenta. Dla przykładu chomikowi podawałam 2 x dziennie po 1,5 kreseczki małej strzykawki a młodziutkiej śwince morskiej 2 kreseczki, czyli 0,15 i 0.20 ml :)
PS. Lakcid przechowuje się w lodówce.

Cytat: "widelko"
Czy jak rozrobię Lakcid w proszku w ampułce i zużyję pół np rano to czy wieczorem mogę podać resztę? Nie straci swoich właściwości? Może macie inny pomysł?

Nie, Lakcid po rozrobieniu traci swoje wartości, żywe kultury bakterii umierają i przetrzymywany jest bezwartościowy. Moja wetka mówiła aby wylać lub wypić resztę samemu. Lakcid w zamkniętych ampułkach przechowuje się w lodówce.

nuka

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 15, 2010, 09:15:02 am »
Cytat: "Cates22"
Nie, Lakcid po rozrobieniu traci swoje wartości, żywe kultury bakterii umierają i przetrzymywany jest bezwartościowy. Moja wetka mówiła aby wylać lub wypić resztę samemu. Lakcid w zamkniętych ampułkach przechowuje się w lodówce
ampułki w lodówce, bakterie wytrzymują podobno do 12 godz i można podac drugą porcję leku przed upływem tego czasu

Griffe

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 17, 2010, 10:05:50 am »
Polecam Entroferment który ja dostaje od weterynarza. To odpowiednik lakcidu dla zwierząt i dostaję go w postaci proszku. Łatwiej go dawkować, no i rozrabia się za każdym razem świeży, nie trzeba się mocować z ampułkami :)

Offline ppx

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1950
  • Płeć: Kobieta
    • KiG
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 22, 2010, 20:47:28 pm »
Lakcid jest na to, aby mieć biegunkę, czy jej nie mieć ?


nuka

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 22, 2010, 22:25:45 pm »
Pomaga przy biegunce, żeby jej nie było

Offline Anuszko1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 203
  • Płeć: Kobieta
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #44 dnia: Wrzesień 18, 2010, 23:13:51 pm »
Lakcid jest na to, aby mieć biegunkę, czy jej nie mieć ?
Pomaga przy biegunce, żeby jej nie było

Ale pomaga też przy zaparciach, zatruciach, antybiotykoterapii.  Jest to typowy lek osłonowy, chroni jelita i żołądek.
Moje małe zoo :)

KazioR

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #45 dnia: Wrzesień 28, 2010, 12:57:36 pm »
Cieszę się, że temat wymarł i nie pojawiła się tu jakaś straszna lista leków która miałaby służyć opiekunom do celów leczniczych wykorzystywana przy leczeniu królika bez udziału weterynarza.

Co do

Lakcid - Lactobacillus rhamnosus

Wskazania: Probiotyk. Preparat należy stosować: w czasie i po antybiotykoterapii, przy biegunkach m.in. podróżnych, profilaktycznie dla utrzymania prawidłowego składu mikroflory jelitowej; w poantybiotykowym zapaleniu jelit -  rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy.


Po pojawieniu się tego tematu rozpocząłem działania aby przy współudziale weterynarzy stworzyć listę leków dla królików. Ustaliliśmy podział czynności i mam opracowany kalkulator leków - ja od strony technicznej lekarze weterynarii leki i dawkowanie.

http://www.kazior5.com/lekarze.htm#antybiotyki     - zestaw kilku antybiotyków

http://www.kazior5.com/dawkilekow.htm   - kalkulator leków

Offline Amy

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2205
  • Płeć: Kobieta
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #46 dnia: Wrzesień 28, 2010, 14:44:58 pm »
Temat umarł śmiercią naturalną, a teraz znów ożyl. Wczesniej pisałeś, żeby nie podawać listy leków, bo "ludzie z ulicy" będą sie bawili w samoleczenie i oto proszę...
Czy to dobry pomysł nie wiem.. Moze i dobry ale dla zaawansowanych wlascicieli krolikow, a nie nowicjuszy, ktorych tutaj pełno. A nie kazdy wie jak korzystac z czegos co sie rozum nazywa. (bez urazy dla kogokolwiek)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 28, 2010, 14:48:47 pm wysłana przez Amy »

Pinuś ['] , Fluffy ['] , Pysio ['] & Flip [']

KazioR

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #47 dnia: Wrzesień 28, 2010, 15:29:13 pm »
Nie jest to kalkulator z wykazem dawek i leków ani dla zaawansowanych opiekunów ani dla nowicjuszy, jest to opracowanie przy współudziale wetów jako pomoc dla wetów.  Jak wiemy nie każdy weterynarz specjalizuje się w królikach, nie każdy lek stosowany dla psów i kotów można podać królikowi, ma to być informacja dla opiekuna aby wskazał adres gdzie w sieci lekarz może znaleźć wskazówki. Moim zamiarem było aby nie opiekun zastanawiał się co podać i ile można podać, jeśli zapozna się sam z opisem prawdopodobnie około 90% nie będzie wiedziała o co chodzi. Ja swoją rolę widzę jako ten co informuje przekazuje to co wiem dla innych. Takie forum jak to i wiele innych jako główny cel powinno stawiać przekazywanie informacji jak również ostrzegania przed podejmowaniem pochopnych decyzji.  
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 28, 2010, 15:32:24 pm wysłana przez KazioR »

Offline jpuasz

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2034
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Pusiek i Kulka
  • Za TM: Liska
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #48 dnia: Wrzesień 28, 2010, 20:51:09 pm »
Wydaje mi się, że taka lista leków tak bardzo nie szkodzi, bo przypuszczalnie większości z nich nie da się kupić w aptece bez recepty. A nikt takich leków nie da tylko dlatego, ze właściciel zwierzaka o to poprosi... No chyba, ze jestem zbyt naiwna :]

No i wg mnie przydałaby się lista leków, które są szkodliwe dla królików - tak, aby każdy mógł sobie taką listę wydrukować, nosić przy sobie i jak wet będzie chciał coś podać, to zawsze można sprawdzić, czy dany lek można podać.



Liska była z nami 4 lata, 6 miesięcy, 3 tygodnie i 5 dni (od 01.09.2009 do 27.03.2014)

Offline Misokyaa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3206
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Don Pedro Karramba i Pan Śledź
  • Za TM: Truffel, Fizia-Makrela
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #49 dnia: Wrzesień 28, 2010, 20:59:05 pm »
"Siarczan miedzi stosowany do wewnątrz jako środek przeciw robaczny i wymiotny "

To jak w końcu jest z tymi wymiotami u królików? Z tego co mi wiadomo nie mają tego odruchu.  :nie_wiem

Jest gdzieś napisane, w porozumieniu z którymi lekarzami weterynarii została lista spisana? Pytam, bo nie dojrzałam :)

Offline Amy

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2205
  • Płeć: Kobieta
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #50 dnia: Wrzesień 29, 2010, 07:46:56 am »
Miso, jest :
Cytuj
Autor - Craig A. Mattocks, Charcoal & Ash Rescue Koalition
STRONA AUTORKI
Oryginał kalkulatora
Zgoda na publikację kalkulatora na Domowym Zwierzyńcu w Polsce

Tłumaczenie leków oraz dawek - Nuna, pomoc przy przygotowaniu opracowania kalkulatora MiA_89.

Konsultacja medyczna : lekarz weterynarii Lidia Lewandowska tel. 507-791-189, lekarz weterynarii Agnieszka Drohobycka tel. 12 346 37 76 www.parotka.pl

Wszystkim osobom biorącym udział w tym projekcie redakcja Domowego Zwierzyńca składa serdeczne podziękowanie. KazioR

a w tym temacie myslalam, ze bedą bardziej wyszczegolnione leki czy preparaty na rozne dolegliwosci krolikow.
Np na zator podaje sie siemie, ananasa, lakcid etc.
do przecierania oczek uzywa sie ziela swietlika
na pobudzenie apetytu wskazany jest rumianek
Itp itd...

To byłoby piękne, bo chociaż do weta się chodzi to w sprawach pilnych opiekun powinien wiedziec jak reagować. Wszyscy się tutaj uparli na antybiotyki etc, a co z takimi zwyklymi ziolami, czy lekami?

Pinuś ['] , Fluffy ['] , Pysio ['] & Flip [']

Offline Ladwent

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 95
  • Płeć: Kobieta
  • I'm not beauty queen . I m just beauty for me<3
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #51 dnia: Wrzesień 30, 2010, 20:43:26 pm »
echinecea na katar , Rutinoscorbin i witamina c na przeziębienia
Dlaczego nie kochasz życia takim jakie jest , tylko nie nawidzisz za to że nie jest takie jakie chciałbyś żeby było.

nuka

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #52 dnia: Wrzesień 30, 2010, 21:06:24 pm »
Kurcze, nie wprowadzjcie ludzi w błąd, echinacea na podniesienie odporności, katar nie jest chorobą ale jej objawem, przyczyn może miec wiele, od przeziebienia poprzez przerastające zęby do alergii. ZAWSZE to musi lekarz króliczy ocenić.

KazioR

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #53 dnia: Wrzesień 30, 2010, 21:08:10 pm »
Jedna uwaga, czy podajemy takie same dawki dla królika o wadze  0,5 kg, 1 kg, 2 kg? Według mnie stosowanie na własną rękę leków bez pomocy weterynarza może doprowadzić do przedawkowania a więc więcej można zaszkodzić niż pomóc...

Offline Misokyaa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3206
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Don Pedro Karramba i Pan Śledź
  • Za TM: Truffel, Fizia-Makrela
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #54 dnia: Wrzesień 30, 2010, 21:16:02 pm »
Ponawiam pytanie, co z tym odruchem wymiotnym u królików?

Co  do tego co pisała Amy to chyba jest na stronie miniaturki wyszczególnione :) I moim zdaniem bardzo dobrze, bo jak zwierzak w środku nocy dostaje biegunki, a trzeba czekać do 10 aż lecznicę otworzą, to chyba lepiej podać na własną rękę pół ampułki lakcid, czy zaparzyć herbatkę z jagód niż czekać a zwierze się męczy  :P

edit - proszę: http://www.miniaturkabeztajemnic.com/apteczka.html
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 30, 2010, 21:20:09 pm wysłana przez Misokyaa »

Offline magda=)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2813
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Lukier
  • Za TM: Kruszynka, Maro i Mała Niusia
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #55 dnia: Wrzesień 30, 2010, 21:34:29 pm »
gdzieś pisało że króliki mają tak zbudowany żołądek , nie mogą wymiotować. Chyba na miniaturce bez tajemnic
Suwaczek z babyboom.pl" border="0 

Is­to­ty ludzkie to je­dyny ga­tunek zwierząt, których szczerze się obawiam.

KazioR

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #56 dnia: Październik 01, 2010, 09:58:52 am »
Ciekawe, w środku nocy zamiast spać siedzisz i patrzysz na klatkę czy królik ma biegunkę... przykład kiepski. Przez 13 lat miałem króliki od 10 piszę na forach  w większości wszystkich chorób jakie występują u królika już wcześniej pojawiają się objawy, zresztą piszę o tym na swojej stronie iż rolą opiekuna jest obserwacja zachowań.  W większości postów o zachorowaniu sami opiekunowie piszą o tym iż coś już się dzieje kilka dni... ostatnio na moim forum jest opis jak królik nie jadł od 3 dni i co zrobił opiekun, zadał na forum pytanie co mu się dzieje. Moje motto to - lepiej zapobiegać niż leczyć - lecz leczenie tylko i wyłącznie pod kontrolą weterynarza.   

Offline jpuasz

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2034
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Pusiek i Kulka
  • Za TM: Liska
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #57 dnia: Październik 01, 2010, 12:31:00 pm »
KazioR to ja powiem tak. A co jak ktoś mieszka na wsi lub w mieście gdzie nie ma króliczego weta? Czy uważasz, ze każdy może w razie czego w każdej chwili jechać np 200km do najbliższego króliczego weta? Bo ja mam w miarę zaufanie tylko do kilku wetów z Warszawy, Krakowa czy Torunia.

A co do stwierdzenia, że w środku nocy zamiast spać siedzimy i patrzymy na królika. No cóz nie raz się zdarzało, że szłam spać o 1 czy 2 (rzadko się zdarza, żebym poszła przed północą) i zawsze do króli zaglądam.



Liska była z nami 4 lata, 6 miesięcy, 3 tygodnie i 5 dni (od 01.09.2009 do 27.03.2014)

Offline Misokyaa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3206
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Don Pedro Karramba i Pan Śledź
  • Za TM: Truffel, Fizia-Makrela
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #58 dnia: Październik 01, 2010, 12:31:49 pm »
KazioR, ja wciąż czekam na odpowiedź co z tym odruchem wymiotnym, bo nie rozumiem tego dopisku przy siarczanie miedzi.

Co do nocy, niestety nie wszyscy sypiają po 12h i na szczęście niektórzy mają warunki, żeby królika trzymać bezklatkowo, co za tym idzie nie muszę obserwować klatki ;) Jestem tak wielkim szczęściarzem, że kiedy mój królik dostał rozwolnienia o jedenastej w nocy, dzięki apteczce wiedziałam, że może mu pomóc herbatka jagodowa, a rano już bez sensacji żołądkowych pojechaliśmy do weterynarza.
Podobnie jest w niedzielę kiedy niestety kliniki w mniejszych miastach są zamknięte a w większości wsi (gdzie na przykład mi przyszło mieszkać) autobusy nie kursują.

Spisanie apteczki z podstawowymi lekami, ziółkami i maściami na pewno nie spowoduje, że przybędzie ludzi decydujących się na samodzielne leczenie zwierząt (tacy niestety istnieją i nic na to nie poradzimy), za to istnieje nadzieja, że w razie np. otarcia nie będą z uporem maniaka polewać zwierzakowi rany spirytusem salicylowym  :icon_rolleyes

Oczywiście to jest moje zdanie na ten temat, nikt nie musi go podzielać. Miniaturce w każdym razie dziękuję za spisanie tych informacji w jednym miejscu  :bukiet podobnie jak KazioR za listę antybiotyków :bukiet , na pewno wydrukuję.
Zgadzam się również z Amy mogłoby pojawić się coś o lekach i produktach których weterynarzom nie wolno stosować na uszatych. Zapobiegło by to sytuacją jaką np. mieliśmy okazję przeczytać niedawno, a mianowicie zastosowaniu na uszatym frontline.

Nuna

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #59 dnia: Październik 01, 2010, 12:55:55 pm »
Nie, no oczywiscie nie wymiotuja, pewnie lek stosuje sie tez dla innych malych zwierzat i stad ta wzmianka o dzialaniu przeciwwymiotnym. Lekarze ktorzy pomagali przy kalkulatorze lekow to dr Dohrobycka, dr Bardecka i dr Lewandowska o ile dobrze pamietam.
W kalkulatorze jest tez wzmianka przy lekach szkodliwych dla krolikow, ale mimo wszystko mozna by opisac oddzielnie te najbardziej szkodliwe, ku przestrodze.

KazioR

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #60 dnia: Październik 01, 2010, 13:35:44 pm »
Cytuj
"Siarczan miedzi stosowany do wewnątrz jako środek przeciw robaczny i wymiotny "

możesz podać bliżej gdzie to jest jak to otworze to mam kilkaset linijek tekstu w programie i nie mogę tego znaleźć?

Znalazłem to jest w apteczce a nie w kalkulatorze.  Opis dotyczy leku zgodnie z opisem producenta i nasze wetki nie miały z tym zapisem nic wspólnego.
Owszem uwaga cenna obecny napływ nowych leków pozwala na usunięcie tego z apteczki i to zostanie zrobione.

Królik nie ma odruchu a zestaw leków w kalkulatorze został opracowany tak jak jest powyżej podane  przez wetów, jest i moja informacja wstawiona na życzenie dr Lewandowskiej, że nie jest to kalkulator dla opiekuna, no chyba, że jest po weterynarii.

Są tam uwagi który lek nie należy stosować i w jakim przypadku, można z tego zrobić listę niezalecanych leków.

Offline aga.s

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1079
  • Płeć: Kobieta
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #61 dnia: Październik 01, 2010, 13:43:58 pm »
Ale jest o tyle pomocne dla opiekuna, że mozna sprawdzić czy podawana dawka i sam lek przez weta są odpowiednie i ewentualnie zaniżone/zawyżone i skonsultować

Offline Amy

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2205
  • Płeć: Kobieta
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #62 dnia: Październik 01, 2010, 14:09:38 pm »

Co  do tego co pisała Amy to chyba jest na stronie miniaturki wyszczególnione :) I moim zdaniem bardzo dobrze, bo jak zwierzak w środku nocy dostaje biegunki, a trzeba czekać do 10 aż lecznicę otworzą, to chyba lepiej podać na własną rękę pół ampułki lakcid, czy zaparzyć herbatkę z jagód niż czekać a zwierze się męczy  :P

edit - proszę: http://www.miniaturkabeztajemnic.com/apteczka.html

Wiem wiem, ze jest to na miniaturce, ale zaglądając w ten temat to pierwsze skojarzenie : o bedzie o preparatach jakie stosowac na rozne dolegliwosci (tak jak na miniaturce)etc i się pomyliłam.. Spis na stronie mbt jest bardzo pomocny i sama go uzywam, w razie W wiem co podać.
Moze warto tutaj zamiast pisać o antybiotykach i innych lekach na recepte, które i tak sami podawać nie mozemy wyszczególnić co należy podawać w danych chorobach zanim pojedzie się do weterynarza (gownie chodzi o zioła i inne środki)? Tak jak wspomniałam wczesniej, warto zrobić wyszczegolnienie, że na zator podajemy to , to i tamto, opiekujemy się zwierzakiem tak czy inaczej.  No i kolejny pomysł na temat przyklejony :D będzie taki post zrobiony.
« Ostatnia zmiana: Październik 01, 2010, 14:15:13 pm wysłana przez Amy »

Pinuś ['] , Fluffy ['] , Pysio ['] & Flip [']

Offline aga.s

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1079
  • Płeć: Kobieta
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #63 dnia: Październik 01, 2010, 14:50:52 pm »
Ale pamietajcie, ze nawet jak dajemy ziola czy "bezpieczne" specyfiki to nalezy powiedziec weterynarzowi, bo niestety niektore wchodza w interreakcje z lekami nasilajac badz hamujac ich dzialanie

OlgaT

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie (przed zastosowaniem skonsultuj się z weterynarzem!)
« Odpowiedź #64 dnia: Październik 12, 2010, 15:03:50 pm »
była wzmianka o węglu wcześniej.
Wbrew temu co piszą w książkach - węgiel NIE działa u zwierząt.
Można podać - nie zaszkodzi, ale nie pomoże - więc po co :)
Więc trzymajmy się zasady, że NIE podajemy węgla królikom :)

KazioR

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie (przed zastosowaniem skonsultuj się z weterynarzem!)
« Odpowiedź #65 dnia: Październik 12, 2010, 15:33:58 pm »
co do węgla mam z przed kilku lat przypadek gdzie odwiedziłem z Truniem weta - blisko 40 letnia praktyka - nie byłem tam pierwszy raz - Trunio miał wodnistą biegunkę, polecił podawać węgiel po 2 dniach wszystko było w normie.  Nie znalazłem informacji o niedziałaniu węgla w przypadku zwierząt. Miło by było gdybyś poparła to jakimś linkiem gdzie można spotkać w miarodajnym źródle na ten temat informację.  

Oczywiście z porad książkowych jako "opisy prawidłowej hodowli królików" nie za bardzo bym się poradami z zakresu chorób i leczenia, do tego tematu zawsze czerpię informacje z fachowych książek przeznaczonych dla weterynarzy lub korzystam z konsultacji z wetami. Mam w tej chwili dostęp tylko do książki dr Gibasiewicza "Choroby królików" siedzę sobie na ranczo - nie ma tu nic o węglu. Ale chętnie poczytam jak coś podrzucisz  oczywiście linka.
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2010, 15:40:48 pm wysłana przez KazioR »

OlgaT

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie (przed zastosowaniem skonsultuj się z weterynarzem!)
« Odpowiedź #66 dnia: Październik 12, 2010, 16:48:07 pm »
Studiuję weterynarię i ostatnio mieliśmy przedmiot ( pomijam nazwę ), na którym doktor wspominał o roślinach trujących, przypadkach zatruć i leczeniu. Powiedział, że węgiel działa u ludzi, nie działa u zwierząt :)
więc niestety nie mogę odesłać Was do linku. Zresztą na praktykach też mówili mi że węgiel nie powinien być stosowany u króliczków.
Ja mam choroby królików glińskiego z tego co wiem, tam coś piszą o leczeniu węglem.



KazioR

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie (przed zastosowaniem skonsultuj się z weterynarzem!)
« Odpowiedź #67 dnia: Październik 12, 2010, 16:51:50 pm »
Rozumiem, jak zawsze teoria co innego praktycy polecają co innego, ale aby nie przeciągać w domu mam większy zbiór książek  lista jest podana w dziale literatura na mojej stronie więc powrócę do tego problemu bo to mnie zaciekawia.  

Węgiel leczniczy po podaniu doustnym działa absorbująco, czyli pochłaniająco, osuszająco na błony śluzowe, osłaniająco (powlekająco), odtruwająco w świetle przewodu pokarmowego, przeciwbiegunkowo. Węgiel leczniczy to podstawowy środek stosowany w leczeniu wszelkiego rodzaj zatruć pokarmowych i lekowych, po spożyciu ksenobiotyków (substancji obcych organizmowi). Pochłania i unieszkodliwia gazy, jady bakteryjne, toksyny grzybów (mikotoksyny), wydaliny i wydzieliny pasożytów przewodu pokarmowego, toksyny roślinne, leki. Dobrze chłonie alkaloidy, glikozydy, fenole, barbiturany, barwniki, kwasy. Już w latach przedwojennych zauważono, że nie upośledza procesów trawienia i nie absorbuje enzymów.

Węgiel leczniczy jest podawany doustnie przy zaostrzonych objawach choroby wrzodowej, biegunce nieznanego pochodzenia, nieżycie żołądka, jelita cienkiego i grubego, wzdęciach, nadkwasocie. W razie zatrucia podaje się węgiel w dużej ilości, rzędu kilkunastu, kilkudziesięciu gram. Powszechnym błędem jest podanie zbyt małej dawki węgla leczniczego, przez co staje się on nieskuteczny. Aby toksyna została pochłonięta przez węgiel z przewodu pokarmowego musi być zastosowana odpowiednio duża dawka węgla.
(http://rozanski.li/?p=1294)

W dawnych czasach węgiel leczniczy był stosowany na ropiejące, sączące rany, owrzodzenia
, odleżyny, bowiem działa on osuszająco i absorbująco na wydzieliny i bakterie. Dobrze jest łączyć w zasypkach węgiel z antyseptykami. Nie wolno łączyć w recepturze węgla z utleniaczami, np. KMnO4 (kalium hipermanganicum), KClO3, bowiem dochodzi do wybuchu, szczególnie gdy lek jest ucierany w moździerzu.

Węgiel aktywny jest stosowany do produkcji wkładów do masek ochronnych, filtrów powietrza, wody; do klarowania hydrolizatów białkowych, moszczów, win i soków; przy produkcji spirytusu, czystego cukru; do rozdzielania mieszanin gazowych, oczyszczania par i gazów. Odmiany bardzo czarne dają czerń węglową stosowaną do barwienia.

Zawiesina wodna węgla leczniczego służy do płukania żołądka w celu unieszkodliwienia toksyn.

Dawki dla zwierząt: konie 10-150 g; osły 5-50 g; bydło 20-200 g; małe przeżuwacze 5-50 g; świnie 3-10 g; psy 0,5-3 g; koty 0,2-1 g, kury 0,2-1 g.

Dawka ok. 5-10 g węgla leczniczego rozdrobnionego jest w stanie pokryć powierzchnię ścinek przewodu pokarmowego człowieka ochronną warstwą, która nie dopuszcza do niej bodźców drażniących; adsorbuje wodę, produkty płynne i gazowe gromadzące się w jelicie; adsorbuje bakterie, wirusy, komórki grzybów drożdżakowych; działa na śluzówkę osuszająco, lekko ściągająco; utrudnia rozmnażanie bakterii i drożdżaków, utrudnia zasiedlanie śluzówki przewodu pokarmowego przez wirusy, bakterie, pierwotniaki i grzyby.

Drobiny węgla leczniczego obładowane toksynami i mikroorganizmami powinny zostać usunięte z przewodu pokarmowego za pomocą środków przeczyszczających, najlepiej solnych.

Najbardziej cenionym węglem leczniczym jest ten dodatkowo aktywowany. Związki zasadowe nieorganiczne zwiększają skuteczność chłonną węgla leczniczego.

« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2010, 17:05:51 pm wysłana przez KazioR »

OlgaT

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie (przed zastosowaniem skonsultuj się z weterynarzem!)
« Odpowiedź #68 dnia: Październik 12, 2010, 16:59:41 pm »
Tak właśnie jest, praktyka praktyką, teoria teorią :)
Jak coś się dowiem więcej dam znać :)

KazioR

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie (przed zastosowaniem skonsultuj się z weterynarzem!)
« Odpowiedź #69 dnia: Październik 12, 2010, 17:09:37 pm »
To jest produkowane jako lek weterynaryjny i rozprowadzane w hurtowniach:

WĘGIEL LECZNICZYProszek do sporządzania zawiesiny doustnej
--------------------------------------------------------------------------------

Skład jakościowy i ilościowy substancji czynnej:
Węgiel leczniczy 100g/100g.
Rodzaj i wielkość opakowania:
Worek PET/Aluminium/PE zawierający 100g, 500g lub 1000g.
Wskazania lecznicze:
Zatrucia substancjami chemicznymi. Wspomagająco w leczeniu biegunek.
Przeciwwskazania:
Leku nie stosuje się w zatruciach kwasami nieorganicznymi i żrącymi zasadami.
Działania niepożądane:
Lek podany szybko w dużej ilości wody może wywołać wymioty. Węgiel leczniczy przez barwienie treści i przywieranie do błony śluzowych jelit może utrudniać badania  endoskopowe.
Dawkowanie i droga podania:
Podanie doustne. Dawkowanie:
pies – 1-5g/kg mc. 3-4 razy w ciągu doby;
kot – 1-5g/kg mc. 3-4 razy w ciągu doby;
konie – 1-5g/kg mc. 3-4 razy w ciągu doby (u koni młodych lek podać co najmniej w dawce 250g (2-4g/kg mc.), u koni dorosłych dawka nie powinna przekroczyć 750g (1-1,5g/kg mc.));
bydło, cielęta – 1-5g/kg mc. 3-4 razy w ciągu doby;
owce, kozy – 1-5g/kg mc. 3-4 razy w ciągu doby;
świnie – 1-5g/kg mc. 3-4 razy w ciągu doby;
kury, indyki, gołębie – 1-5g/kg mc. 3-4 razy w ciągu doby.
U wszystkich docelowych gatunków zwierząt lek zazwyczaj stosuje się w formie zawiesiny w wodzie (1g/5g–10ml wody) sondą do żołądka lub z paszą szczególnie u drobiu.
W zatruciach lek podaje się co najmniej przez 24 godz. od przyjęcia substancji toksycznej. W ostrych zatruciach lek można stosować w dawce 2-8g/kg mc. W przypadku zastosowania w leczeniu soli przeczyszczających, zaleca się podanie węgla z 30 min. wyprzedzeniem. Środki przeczyszczające zastosować po 20-30 min.
Zalecenia dla prawidłowego podania:
W celu prawidłowego podania należy postępować z informacjami zawartymi w niniejszej etykieto-ulotce.
Okres karencji:
Zero dni.
Specjalne środki ostrożności przy przechowywaniu i transporcie:
Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC. Przechowywać w zamkniętych opakowaniach. Nie używać po terminie ważności podanym na opakowaniu. Okres trwałości po pierwszym otwarciu opakowania bezpośredniego: do końca okresu ważności.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności:
W każdym przypadku osłabionych krtaniowych odruchów obronnych zalecane jest zabezpieczenie dróg oddechowych rurką intubacyjną przed podaniem węgla  aktywnego. Przy podaniu węgla aktywnego przy zatruciu środkami powodującymi wymioty należy rozważyć celowość podania metoklopramidu lub silniejszych środków przeciwwymiotnych z grupy steronów (np. ondansteron). Szczególnej ostrożności w podawaniu węgla aktywnego wymagają pacjenci po zatruciu substancjami  upośledzającymi perystaltykę przewodu pokarmowego. Lek nie powinien być stosowany łącznie z chemioterapeutykami, z powodu dużego prawdopodobieństwa obniżenia ich skuteczności. Przy przedawkowaniu lek może wywołać zaparcie lub doprowadzić do nasilenia biegunki.
Inne informacje:
W celu uzyskania informacji na temat niniejszego produktu leczniczego weterynaryjnego należy skonsultować się z przedstawicielami podmiotu odpowiedzialnego.
Zawartość otwartego opakowania zużyć przed końcem okresu ważności.
(http://www.vetos-farma.com.pl/wegiel-leczniczy)

===============================================================================================================

Też o zaburzeniu pracy jelit :  http://pies.onet.pl/10188,14,19,zaburzenia_pracy_jelit,artykul_poczytaj.html?drukuj=1

Ostatni link i opis porady to wet praktyk więc długoletnia praktyka przekonuje mnie to iż nawet najdrobniejszy poruszony na forach problem należy bardzo dokładnie analizować i wyciągać wnioski.
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2010, 17:30:21 pm wysłana przez KazioR »

OlgaT

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie (przed zastosowaniem skonsultuj się z weterynarzem!)
« Odpowiedź #70 dnia: Październik 12, 2010, 17:40:06 pm »
Można powiedzieć, że każdy lekarz ma swoje zdanie na temat węgla, wyrobione poprzez praktykę.

Ja jednak zaufam temu, że węgiel nie szkodzi ale też nie pomaga :)

clio

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie (przed zastosowaniem skonsultuj się z weterynarzem!)
« Odpowiedź #71 dnia: Grudzień 14, 2010, 06:46:57 am »
kochani jak podajecie probiotyk trilac
czy lepiej zawartość rozpuścić w wodzie i podać w strzykawce,
czy bezpośrednio wsypać do pyszczka i dać popić wodą??
proszę o poradę,pilne

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Odp: Lista leków oraz podawanie (przed zastosowaniem skonsultuj się z weterynarzem!)
« Odpowiedź #72 dnia: Grudzień 14, 2010, 07:48:21 am »
Rozpuścić w wodzie i podać w strzykawce.

clio

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie (przed zastosowaniem skonsultuj się z weterynarzem!)
« Odpowiedź #73 dnia: Grudzień 14, 2010, 09:36:21 am »
bardzo dziękuję

pozdrawiamy
« Ostatnia zmiana: Grudzień 14, 2010, 09:45:03 am wysłana przez clio »

Offline jusstyna85

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 244
Odp: Lista leków oraz podawanie (przed zastosowaniem skonsultuj się z weterynarzem!)
« Odpowiedź #74 dnia: Czerwiec 21, 2011, 14:53:45 pm »
Czy ktoś wie ile można podawać fenbendazol  w przypadku królika?
chodzi mi o taką górną granice w przypadku leczenia e.cuniculi.
Spotkałam sie  z różnymi opiniami

Offline Sowa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 297
  • Płeć: Kobieta
Odp: Lista leków oraz podawanie (przed zastosowaniem skonsultuj się z weterynarzem!)
« Odpowiedź #75 dnia: Marzec 20, 2012, 20:26:19 pm »
mogę pomóc w sporządzeniu apteczki,

co do leków jakie nie powinny być podawane to: penicyliny i jej pochodne, zwłaszcza długo działające
w gabinecie wet dostępne MIĘDZY INNYMI w preparatach:
iniekcja: clamoxyl LA, Penicylinum LA, Betamox LA, Synulox, Synergal, Shotapen
tabletki: Synulox, Betamox

w niektórych szczególnych przypadkach dopuszcza się leczenie penicylinami (amoksycyliną i pochodnymi)
ale musi to robić osoba doświadczona

Penicyliny u psów i kotów to najbezpieczniejsze antybiotyki, dlatego weci czasem podają je królikom


Fenbendazol na E.cuniculi zalecam podawać 10-14 dni. (Chyba że stan pacjenta wymaga innego dawkowania i długości podawania)
Górna granica to moim zdaniem 21 dni. (ale nie wykluczone, że trzeba czasem terapie przedłużyć)


Co do węgla to też spotkałam się na studiach z chora teorią że WĘGIEL U ZWIERZĄT NIE DZIAŁA. Nie rozumiem postaw tego twierdzenia.
Sam węgiel to środek absorbujący. Biegunkę (czasem) powodują bakterie i produkty ich przemiany materii a węgiel je po prostu wiąże przez co nie uszkadzają komórek.
Wypraktykowałam że działa i zalecam podawanie.
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2012, 20:30:36 pm wysłana przez Sowa »
lek. wet. Sowa

Offline Pan_Krolik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2140
  • Płeć: Mężczyzna
  • Moje króliki: Carbonita, Chawa
  • Pozostałe zwierzaki: scury scury ... muczo scury
  • Za TM: Andy
Odp: Lista leków oraz podawanie (przed zastosowaniem skonsultuj się z weterynarzem!)
« Odpowiedź #76 dnia: Czerwiec 27, 2012, 16:30:29 pm »
oooooo wlasnie mialem napisac i szukalem ..... sa ksiazki i pozycje naukowe np. z USA i nie tylko gdzie mowa jest o tym ze leki z grupy penicyliny NIE MOGA (do not use) a nie ze NIE POWINNY byc podawane tak dla krolikow jak i chomikow, swinek etc

ksiazka
tytul - ferrets, rabbits and rodents, 2nd edition, clinical medicine and surgery
wydawnictwo saunders
ISBN 0 - 7216 - 9377 - 6
rok wydania 2004

strona  numer 437

mowa tam jest o lekach (grupy) tj
amoxicillin
jw z zawartoscia clavulanic acid
ampicillin


« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2012, 16:57:34 pm wysłana przez andy_wawa »
"wake (call) me when u need me" HALO 4

Offline barbieri

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 272
  • Płeć: Kobieta
nie jest to całkiem odpowiedni temat, ale nie chcę zakładać nowego wątku... mój królik ma objawy niedoboru witamin (rozpulchnione dziąsła i ubytek szkliwa). jeszcze nie wiadomo dlaczego, bo powodem nie jest uboga dieta. na razie ma brać witaminy alfa-Vitam. pani doktor powiedziała ile kropel, ale nie otrzymałam informacji jak często, a nie ma takiej informacji na ulotce. stosowaliście może te witaminy?

Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
nie jest to całkiem odpowiedni temat, ale nie chcę zakładać nowego wątku... mój królik ma objawy niedoboru witamin (rozpulchnione dziąsła i ubytek szkliwa). jeszcze nie wiadomo dlaczego, bo powodem nie jest uboga dieta. na razie ma brać witaminy alfa-Vitam. pani doktor powiedziała ile kropel, ale nie otrzymałam informacji jak często, a nie ma takiej informacji na ulotce. stosowaliście może te witaminy?
Czy masz te witaminy dodawać do wody? Jeśli tak, to dodajesz te krople do wody na cały dzień, z tym że codziennie wymieniasz wodę i dodajesz "nowe krople" witamin. Ja nie stosowałam tych akurat witamin tylko inne ale zasada może być taka sama.
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)

Offline barbieri

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 272
  • Płeć: Kobieta
drogę podawania mogę wybrać dowolnie. do wody nie będę podawać bo mój królik często wylewa, to nigdy nie będzie wiadomo ile przyjął. planuję kropić na smakołyki. na ulotce napisane jest, że w okresie rozrodczym 1-2 x na tydzień, ale o podawaniu  królikom nie przygotowywanym do rozmnażania nie jest napisane jak często.

Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
drogę podawania mogę wybrać dowolnie. do wody nie będę podawać bo mój królik często wylewa, to nigdy nie będzie wiadomo ile przyjął. planuję kropić na smakołyki. na ulotce napisane jest, że w okresie rozrodczym 1-2 x na tydzień, ale o podawaniu  królikom nie przygotowywanym do rozmnażania nie jest napisane jak często.
ja bym dawała raz dziennie
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Problemy z niedoborami witamin mogą być w okresie wzrostu, choroby, czy przy pasożytach.

A dawki wet podaje zwykle dobowe, choć przy witaminach to raczej nie przedawkujesz.

"Okres rozrodczy" należy rozumieć jako szczególne zapotrzebowanie.

Dużo witamin oraz biało zewnątrzpochodne masz w żółtku jajka - królikom rekonwalescentom można podawać ilość równą ziarenku grochu raz dziennie (surowe, ze sparzonego jaja albo ugotowane).

Polecam też profilaktycznie odrobaczyć albo zbadać kał. Podawać 2 łyżeczki nasionek siemienia lnianego na dobę - źródło kwasów omega 3, codziennie jakiś kwiatek (malwa, nagietek, lipa) oraz suszony owocek (jagoda, banan, malina, jabłko, gruszka) jako źródło witamin.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline barbieri

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 272
  • Płeć: Kobieta
choroby jako takiej nie widać,  królik został profilaktycznie odrobaczony (możliwe że pasożyty ujawnią się po podaniu środka). siemię lniane, suszone owoce, kwiaty królik dostaje.

Offline Sowa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 297
  • Płeć: Kobieta
nie jest to całkiem odpowiedni temat, ale nie chcę zakładać nowego wątku... mój królik ma objawy niedoboru witamin (rozpulchnione dziąsła i ubytek szkliwa). jeszcze nie wiadomo dlaczego, bo powodem nie jest uboga dieta. na razie ma brać witaminy alfa-Vitam. pani doktor powiedziała ile kropel, ale nie otrzymałam informacji jak często, a nie ma takiej informacji na ulotce. stosowaliście może te witaminy?

podaje się je raz dziennie
witaminy można przedawkować, nie wszystkie są wydalane z moczem
lek. wet. Sowa

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
witaminy można przedawkować, nie wszystkie są wydalane z moczem
Chodziło o przedawkowanie, jeśli poda 2x dziennie.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline Sowa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 297
  • Płeć: Kobieta
chodziło mi Eni genralnie o fakt że można je przedawkować, czy to wystąpi w przypadku tych konkretnych nie wiem
wystarczy pomnożyć dawkę dobową x 2 i porównać to z zapotrzebowaniem dobowym :)))
lek. wet. Sowa

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Leki
« Odpowiedź #86 dnia: Luty 03, 2013, 00:12:28 am »
No wiadomo. Wielu ludziom się zdaje, że witamin, ziół czy leków bez recepty się nie da przedawkować, a nic bardziej błędnego.

Ale mnie chodziło raczej o ten krótki czas do kontroli u weta i dopytania o dawkowanie- bo skoro brak diagnozy, to zakładam, że wizyty i dalsze badania będą.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...