Autor Wątek: Lista leków oraz podawanie (przed zastosowaniem skonsultuj się z weterynarzem!)  (Przeczytany 75730 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Linka

  • Gość
Mam propozycję - stwórzmy listę leków które królikowi można podać, a które są łatwo dostępne.
Wiele jest takich sytuacji w których musimy sobie sami (chwilowo) poradzić gdy coś zauważymy (bardzo dużo jest przypadków gdzie zakróliczeni nie mają dostępu do dobrego weta) u podopiecznych.
Bardzo dobrze byłoby trzymać się schematu: nazwa leku, działanie (na królika), dawkowanie.
:)
np.
Lakcid - przy problemach z układem pokarmowym, 2 razy dziennie po pół ampułki rozpuścić w 2 ml wody (czyli rano i wieczór po 1 ml)
« Ostatnia zmiana: Październik 09, 2010, 16:49:18 pm wysłana przez mysza »

anka1388

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 29, 2008, 22:42:04 pm »
dodajmy tylko jeszcze, zeby kazdy nie kierowac sie tylko tymi lekami w razie jakiejkolwiek zlej zmiany u krolika...
zawsze na pierwszym miejscu stawiajmy wizyte u weta...
chyba ze w przypadkach b.skrajnych, jak np. swieta  i brak weterynarzy w poblizu ...

Pomysl Linka , bardzo fajny :) Ja jednak nie znam sie na lekach dla krolikow, orpucz jednego ale musze go dokladnie sprawdzic w domu jak sie nazywal :)

Linka

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 30, 2008, 09:27:29 am »
Napisałam:
Cytuj
Wiele jest takich sytuacji w których musimy sobie sami (chwilowo) poradzić gdy coś zauważymy (bardzo dużo jest przypadków gdzie zakróliczeni nie mają dostępu do dobrego weta) u podopiecznych.

anka1388

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 31, 2008, 01:16:02 am »
Ja wiem co napisalas :)
chcialam tylko jeszcze raz zaznaczyc to :)

Offline herbata

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2462
  • Płeć: Kobieta
  • Za TM: Lupcio-22.05.2011 r. Filuś-10.07.2014 r. Nika-4.09.2014 r.
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 31, 2008, 09:06:45 am »
To jest świetny pomysl. :lol
Czasami taka informacja o lakcidzie, czy espumisanie przeczytana w nocy zamiast tylko czekać do rana na wizytę u weta może przynieść dla uszatka ulgę a wiele z tych lekarstw mamy w domu pod ręką a zawsze to lepiej zadzialać od razu niż po kilku, czy kilkunastu godzinach - bo przecież wszystkim tu chodzi o dobro naszych podopiecznych. :bukiet
Lupcio - mój pontonik
Filuś - uszaty przyjaciel
Nika - pasiasty stwór 
                          

Linka

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 31, 2008, 11:59:26 am »
Espumisan - podawać przy wzdęciach,  4 kropelki do pyszczka (ew. rozpuścić w wodzie)

ps. fajnie, że się pomysł podoba :)

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 31, 2008, 18:01:53 pm »
Linka, a przy wzdęciach poza espumisanem coś inne go też można podawać? np manti gastop?
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 31, 2008, 18:31:20 pm »
manti gastorp nie dziala p/wzeciowo
mozna Bobotic,Esputicon
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Linka

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 01, 2008, 10:25:18 am »
Reniaw - napisz jak sie je stosuje! :)

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 01, 2008, 12:16:40 pm »
Bobotic i Esputicon to to samo co Espumisan,sklad ten sam
najlepiej podawac tak jak pisze na ulotce
Bobotic jak moj poprzedni Funiek byl po kastracji, to wetka ustalala dawke do wagi ale mysle,ze jak nie ma takiej mozliwosci to tak jak jest zalecane na ulotce leku

do lekow mozna dodac (tak mysle) herbatki mietowa i rumiankowa,rumiankowa
 przy zaparciach i metowa m.in na apetyt,do stos przy zatorach,
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

KazioR

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 01, 2008, 20:21:20 pm »
Powiem szczerze, nie zachwyciłem się pomysłem jaki się tu pojawił, to jednak leki, herbatki i delikatne środki można polecić dla doświadczonych opiekunów ale większość czytających posty to proszę zauważyć, są to ludzie z ulicy, niezalogowani nie mający pojęcia o króliku a szukający w internecie pomocy zamiast swe kroki kierować do weterynarza. Od kilku lat czytam posty i widzę, że świadomość się za bardzo nie powiększa dlatego podawanie nazw leków a w szczególności antybiotyków jest zagrożeniem  bo nie jeden opiekun  poleci do apteki i poda,  tylko, że nie w każdym przypadku będzie  to pomoc.   Gdyby to forum miało zamknięty dostęp do niektórych postów i była by to wymiana informacji dla pewnego grona użytkowników to rozumiem ale jako post ogólnodostępny może więcej zrobić szkody niż pożytku. Nie dyskutuję na tym forum bo jest świetnie prowadzone i posiadacie wielu wyśmienitych opiekunów jednak ten temat zmusił mnie do zabrania głosu.

Offline mika2680

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4433
  • Płeć: Kobieta
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 02, 2008, 09:54:39 am »
Cytat: "KazioR"
podawanie nazw leków a w szczególności antybiotyków jest zagrożeniem bo nie jeden opiekun poleci do apteki i poda
Antybotyki można dostac tylko na recepte wiec myslę ze zagrożenie jest niewielkie.
Z resztą się zgadzam i fajnie by było mieć taki temat z nazwami leków (np. dla obób które mieszkają zagranicą a wet nie ma pojęcia o króliczkach) wtedy sprawę wet ma ułatwioną.

Offline nana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Płeć: Kobieta
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 02, 2008, 10:25:44 am »
To prawda-leki typu antybiotyki można kupić tylko gdy zostaną przepisane przez lekarza.A tu raczej chodzi o środki dorażne,które mogą  w danej chwili pomóć,ulżyć zwierzakowi zanim trafi do weterynarza.Przecież nie zawsze można natychmiast sie u niego znaleźć,więc warto wiedzieć co samemu(i w jakich dawkach)można podać królikowi tak aby mu nie zaszkodziło,a pomogło.Szczegolne znaczenie ma to przy wzdęciach,kiedy to jak najszybciej trzeba ograniczyć gromadzenie się gazów w jelitach zwierzęcia-w taki przypadku,odpowiednio podawany np. espumisan przynosi dobre efekty.
Tak więc uważam że rzetelnie sporządzona lista takich'domowych' leków to dobry pomysl,natomiast należy na niej zaznaczyć że w karzdym przypadku najważniejsza jest wizyta u weterynarza i wyznaczone wlaśnie przez niego kierunkowe leczenie.

Offline tajniak

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1310
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 02, 2008, 13:42:09 pm »
Niestety nasz kraj ma dużą tendecję do samoleczenia, a co dopiero jeśli chodzi o zwierzęta. Jeśli dacie tutaj taką listę leków to dużo osób będzie chciało leczyć królika na własną rękę. Łatwo też przedawkować leki przystosowane dla ludzi, a trudno przewidzieć skutki. Jeśli już tworzymy taką listę to wjednolitej formie (jeden post) i przy współudziale weterynarza oraz należałoby na czerwono napisać "Pamietaj, że zawsze przy chorobach królika niezwłocznie należy się udać do weterynarza. Ta lista ma za zadanie pomóc Ci w doraźnym poprawieniu stanu zdrowia królika", czy coś takiego :)

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 02, 2008, 15:24:02 pm »
za duzo lista sie juz nie powinna powiekszyc bo mysle,ze duzo lekow nie dojdzie,w kazdym badz razie nie powinno
znam np. ludzkie leki stos. u ucholi przy zatorze ale nie podaje bo boje sie,nie w kazdym przyp mozna je stos.sama mam obawy
mysle,ze inne leki mozna na PW ewentualnie,te leki ktore juz sa, sa bezpieczne,

pozostaja jeszcze leki stos w przyp schorz. oka ale to tez leki ziolowe
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Linka

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 02, 2008, 16:21:08 pm »
Tajniak - pewnie tylko narazie trzeba aby każdy kto zna jakiś lek napisał tu o nim. Wtedy "zbierze się to wszystko do kupy" i napisze :)

Ewa_Lola

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 21, 2009, 07:50:09 am »
Lola ma dostawać przez 5 dni antybiotyk i do tego jeszcze Lakcid doustnie (dopyszczkowo ;) ).
Podaję jej go strzykawką do pyszczka. Jak na razie nie mam większych problemów, chętnie pije, wydaje mi się nawet, że jej to smakuje. Szczególnie Lakcid, bo on ma słodki smak.
A jakie są wasze doświadczenia z podawaniem lekarstw?

Tolinka

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 21, 2009, 07:54:51 am »
Ja jak mojej Poli musialam podac lekarstwo przez strzykawke to byl koszmar,wyrywala sie i zbytnio nie chciala pic.Oj ciezko bylo,ale na szczescie tylko dwa razy byla taka sytuacja.

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 21, 2009, 09:41:54 am »
Z Lakcidem nie mieliśmy nigdy problemu. Tosio sam wypijał z maleńkiej miseczki. Za to z dokarmianiem było gorzej. Nie chciał połykać tego co leciało ze strzykawki. Większość wypluwał.
Wesoło za to było z podawaniem Józi kapsułek scanomune. Myślałam, że ją oszukam jak nasypię proszku do otworka wydrążonego w kawałku jabłka. Guzik. Obgryzła jabłko dookoła tego miejsca z lekarstwem. Więc potem cienką warstewką obsypywałam buraka, marchewę i jabłko i nie miała wyjścia ;) zjadała ładnie wszystko. Kropelki witaminowe też jej daję na jakimś kawałeczku owocu. Wczoraj na truskawce.

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 21, 2009, 10:12:13 am »
Moje króliki nienawidzą podawania czegokolwiek do pyszczka - mierzi ich przemoc chyba  :diabelek Jak jest konieczność, to sobie oczywiście radzimy: pierwsze momenty są zwykle ciężkie, ale potem uszy kapitulują. Czasem tylko plują  :oh:
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan