Autor Wątek: Nie je siana  (Przeczytany 8357 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline nana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Płeć: Kobieta
Nie je siana
« dnia: Styczeń 28, 2008, 15:02:14 pm »
Z godnie z zaleceniami przestawiłam mojego Ciachulca na granulat,a dokładnie na Duo Cuni firmy Prestige-Versele Laga.Wcześniej jadł mieszankę Cuni Junior Nature tej samej firmy.Oczywiście podczas przestawiania nie obyło się bez kręcenia nosem,ale w końcu od ponad tygodnia jesteśmy tylko na granulacie-tzn.bez mieszanki.No ale pojawił się problem:zauważyłam,że od tego czasu znacznie mniej je siana,prawie wogóle,a przy mieszance wcinał aż mu się uszy trzęsły.Teraz z sianem robi inną rzecz:co mu nałoże świerzą porcję do paśnika to on z niego wyciąga całe siano do klatki i ewentualnie się na nim kładzie :oh:  jakby mówił:a po co mi jeszcze to siano!no i o co mu chodzi...?
Tak sobie myślałam że może dlatego że ten granulat ma procentowo dużo włókna(błonnika),bo aż 21% (wiem,to dobrze) to on już nie potrzebuje tyle go czerpać z siana i dlatego nie je... :hmmm  no nie wiem co o tym myśleć,ale mam świadomość jak ważne w diecie królika jest sianko,dlatego się martwię zaistniałym stanem,choc narazie(i oby tak dalej ),Ciacho to okaz zdrowia.
Może ktoś z was ma własną teorię na ten temat,albo pomysł ja naklonić mojego stwora żeby znowu wcinał sianko?Będę wdzięczna za każdą radę.

Offline azi

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2247
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
    • http://www.przygarnijkrolika.pl
Nie je siana
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 28, 2008, 16:07:33 pm »
przyczyną niejedzenia sianka może byc nadmierna ilośc podawanego granulatu.
Proponuje ograniczyć ilość granulatu , jak uszaty bedzie głodny to jest szansa że będzie jadł sianko.
Można spróbować podać mu inne sianko niz dotychczas.

Sianko musi jesc , bo na sianku najlepiej scierają sie ząbki.

Offline nana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Płeć: Kobieta
Nie je siana
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 28, 2008, 21:18:55 pm »
Ciacho dostaje dwie łyżki stołowe granulatu dziennie:jedna rano i jedna wieczorem-to na jego wiek(6ms)chyba odpowiednia ilość,co...Zastanawiałam się też nad ograniczeniem granulatu,aby to sianko podjadał,tyle że on taki"wyścigowy"  królik jest-tzn.chudy raczej i nie wiem czy mu to nie zaszkodzi...ale jeśli ma pomóc taka lekka dietka to spróbóję
@azi dziękuję za radę.

Offline cytryna27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 337
  • Płeć: Kobieta
Nie je siana
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 29, 2008, 00:02:01 am »
Mój Kuki nie przepada za sianem. Granulat dostaje dwa razy dziennie. Kiedy go kupiłam jadł mieszankę ale siana też nie ruszał. Trzeba uchola podejść trochę sposobem. Mój np nie je zbyt dużo siana ale podaję mu też suszone zielsko które jest moim zdaniem uzupełnieniem i urozmaiceniem sianka. Daję mu liście brzozy, krwawnika, babkę lancetową (wszystko firmy Zuzala), oprócz tego uwielbia chrupać chipsy z pasternaka (firmy Herbal Pets). Może wymieszaj mu sianko z jakimiś suszkami.

Offline furley

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 94
Nie je siana
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 29, 2008, 00:41:14 am »
dokładnie ... zgodnie z zasadami żywienia najpierw pasza objętościowa a potem pasza treściwa (zboczenie zawodowe) ... a tak na serio .... sianko do woli i tochę granulatu

Offline azi

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2247
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
    • http://www.przygarnijkrolika.pl
Nie je siana
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 29, 2008, 08:52:01 am »
Dobrze cytryna radzisz, mozna wymieszac sianko z suszkami.

Offline azi

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2247
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
    • http://www.przygarnijkrolika.pl
Nie je siana
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 29, 2008, 08:52:05 am »
Dobrze cytryna radzisz, mozna wymieszac sianko z suszkami.

Offline nana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Płeć: Kobieta
Nie je siana
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 29, 2008, 09:13:24 am »
Dzięki wszystkim za rady-zastosuję się do nich.Już dzisiaj rano zmniejszyłam porcję granulatu,oczywiście paśnik zaladowany siankiem no i zobaczymy czy Ciachulca trochę głod przypili i zajmie się sianem,czy zlośnik znowu wszystko wyciąnie :bejzbol
Będziemy nad tym pracowac
A co do siana to rzeczywiście najchętniej jadł Zuzali,ale ostatnio nie mogę go dostać-odwiedziłam już chyba wszystkie zoologiczne w trójmieście i nic.Za to u mnie ogólnodostepne jest siano Alexa,tyle że mój zwierz wogóle go nie chce-francuzki piesek :zdenerwowany  Tak więc od dłuższego czasu podaję mu "sianko łąkowe z Kaszub'(tak się zowie) firmy ARAD-moim zdaniem całkiem przyzwoite;pachnące,o różnorodnych trawach,z kloskami.A może ktoś zwas ma jeszcze jakieś inne sprawdzone sianko,które mógłby mi polecić?

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Nie je siana
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 29, 2008, 10:32:16 am »
moje uchole i poprzednie i teraz Funiek nie lubily siana Zuzali :>
kupuj,jak masz dostep rozne rodzaje siana,uchole lubia zmiany,nudzi im sie jeden rodzaj siana
w ciagu dnia dokladaj po trochu bo jak wylozysz na raz wiecej siana to uchol potem i tak go nie tknie :P

ja kupujac zawsze zwracam uwage na to aby bylo zielone i pachnace
teraz Funiek przerzucil sie na sianko,gdzie trawa jest cienka,tak jak np. w sianie Animalsa
a poprzednio jadal Vitapolu ale te rodz, siana kupuje tylko jak jestem w P-n

na szczescie u mnie moge dostac siana podobne
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Arya

  • Gość
Nie je siana
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 29, 2008, 10:50:09 am »
Myślę, że na temat :
Mój uchol tez tego nie polubil.Ja kupiłam miętowe, zapach był mocny jak nie wiem co, a Łatek tylko lekko skubnął, ale nie jadl.

Offline nana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Płeć: Kobieta
Nie je siana
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 29, 2008, 14:46:15 pm »
Cytat: "reniaw"
moje uchole i poprzednie i teraz Funiek nie lubily siana Zuzali  
kupuj,jak masz dostep rozne rodzaje siana,uchole lubia zmiany,nudzi im sie jeden rodzaj siana


Reniaw a to mi dalaś do myslenia...może on żeczywiście znudził się tym konkretnym sianem,w końcu już od dłuższego czasu je ma...że też na to nie wpadłam :glupek:

[ Dodano: Sro Sty 30, 2008 7:48 pm ]
Ponieważ mimo zmniejszenia porcji granulatu,Ciacho nadal bez większgo entuzjazmu zajmowal się sianem(czyli nadal mało go jadł),to dzisiaj dla urozmaicenia kupiłam mu inny rodzaj.Ogólnie to w sklepach mały wybór-wszędzie Alex-a tego to już dwa opakowania koniom zawiozłam,bo Ciachulec nim wzgardził,a one są mniej wybredne.Tak więc wzięłam na próbę sianko z ziołami Herbal pets i dotadkowo zioła uzupełniające-taką mieszankę suszków tejże firmy.Nie chcę zapeszać,ale chyba chlopakowi posmakowało...tyle że wiem że z ziolami nie wolno też pszesadzać więc nadal będę rozglądać się za jakimś "zastępczym"sianem.

Offline mika2680

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4433
  • Płeć: Kobieta
Nie je siana
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 31, 2008, 12:06:28 pm »
Mój Kulinek nie jadł siana ponieważ w sklepie nie dawali a poza tym ma wadę zgyzu ale od pewnego czasu daje mu sianko do kuwety i pochłania prawie wszystko  :jupi
Przesiaduje w kuwecie i zajada się siankiem. Także trzeba próbować wszystkiego.

Offline Brydzia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 101
Nie je siana
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 18, 2008, 17:26:08 pm »
witam,
mam króliczka... ma jakies 3 miesiące... i pojawił się ten sam problem. Na poczatku wcinał sianko a teraz nie chce... od ok tygodnia... nie tknie się, kilka źdźbeł jesli juz jest bardzo głodny i nic wiecej. Nie zmieniałam sianka wiec tym bardziej dziwne że najpierw wcinał a teraz nic. Nie dostaje też tego sianka jakoś długo żeby mogło mu się znudzić. Dla pewności kupiłam też inne... ale ani rusz...

Juz nie wiem co zrobić ? Może kupie to sianko Zuzali ziołowe...
Martwie się

esculap

  • Gość
Nie je siana
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 18, 2008, 18:32:23 pm »
Mój Kicek także siana właściwie ne jada. Kilka ździebełek czasami poskubie. Chociaż zawsze ma w paśniku. Kupuję sianko Zuzali, bo w inych znajdowałam różne dziwne rzeczy (ziemię, wilgoć, albo osty). Jeżeli królikowi nic się ne dzieje, ma ładne kupy i je inne rzeczy to myślę, że nie ma się czym martwić.
Prz okazji: nie tylko nie je siana, ale także nie pije wody.


Aga

Offline Brydzia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 101
Nie je siana
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 18, 2008, 19:25:18 pm »
mój piję duuuużo wody... kupy ok. Dziwi mnie po prostu że wcześniej tak się zajadał siankiem i teraz taka odmiana... z dnia na dzien

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Nie je siana
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 18, 2008, 19:39:16 pm »
Cytat: "Brydzia"
mój piję duuuużo wody... kupy ok. Dziwi mnie po prostu że wcześniej tak się zajadał siankiem i teraz taka odmiana... z dnia na dzien


a moze czegosc innego dostaje za duuuzo i nie ma apetytu na sianko

poczytaj o diecie i spr. czy dieta nie jest zbyt kaloryczna,krolik powinien jesc jak najwiecej siana
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Offline Brydzia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 101
Nie je siana
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 22, 2008, 20:56:38 pm »
no więc... przygłodziłam troche królika bo stwierdziłam ze moze faktycznie macie racje ze troche go przekarmiam bo starsznie chudziutki mi się wydaje :p no i niestety... króliczek bardzo głodny a sianka ubyło minimalnie przez 3 dni z garści którą mu dałam :(
dzisiaj jak wróciłam z pracy wskakiwał na mnie a później do klatki i pyszczkiem do miski... znowu na mnie i znowu do miski... a jak mu dałam kawałek suszonego jabłka to aż się trząsł. Ewidentnie był bardzo głodny ale sianka nie chciał :(

Gina

  • Gość
Nie je siana
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 22, 2008, 21:57:44 pm »
A próbowałaś sposobu opisywanego kiedyś chyba przez reniaw. Natrzyj sianko ulubionym owocem kicka, np. jabłkiem lub bananem. Chodzi o to by siano przeszło jego zapachem. Może to skłoni malucha do jedzenia :>

Nie czytałam całego wątku więc nie wiem czy zmieniałaś rodzaje sianka? Bo nie wszystkie smakują (wiem z doświadczenia :/ ).

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Nie je siana
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 23, 2008, 13:21:29 pm »
nie dziwie sie,ze nie zjadl, jak na 3 dni zostawilas go na garsztce sianka,dla krolika sianko,ktore lezy jakis czas robi sie be...be...

dokladaj swiezego,pare razy dziennie,tylko na takie moze sie skusic :P
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

esculap

  • Gość
Nie je siana
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 23, 2008, 19:25:12 pm »
Mój Kicek nie je siana już ze dwa lata. Jest wesoły, szczupły (więc chyba nia ma nadmiaru kalorii w diecie), lubi biegać i podskakiwać. Czyli jest zdrowy. Także próbowałam go przegładzać, ale efekt był identyczny jak u Brydzi. Może po prostu nie lubi siana?

Aga