Autor Wątek: Reakacje niepożądane po szczepieniu  (Przeczytany 63967 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

justis

  • Gość
Reakacje niepożądane po szczepieniu
« dnia: Styczeń 10, 2008, 19:26:17 pm »
Jako ze to moj pierwszy post - witamy wszystkich serdecznie (Bunny i ja).
Nie przypuszczalam ze "kariere" na tym forum zaczne od prosby o rade, ale jednak, niestety.

Sprawa wyglada tak: Bunny jest z nami trzeci tydzien - czyli wedlug zapewnien sprzedwacy ma pomiedzy 11 a 13 tygodniem zycia. Wczoraj odwiedzilismy weta i zostal zaszczepiony - z tego wszystkiego nie wiem ktora szczepionke dostal pierwsza.
Niestety na drugi dzien rano byl smutny i osowialy, nie zainteresowal sie granulatem, ktory normalnie uwielbia. Do poludnia nie zjadl nic (ciezko powiedziec jak z siankiem i woda, ale pewnie nie tknal), nie nabobczyl, nie sikal. Na karku - w miejscu zrobienia zastrzyku skora nabrzmiala (lekko) i pojawila sie spora plama, mniej wiecej w kolorze czerwonym.
Wizyta u weta - Bunny dostal zastrzyk wzmacniajacy i troche odzyl - zjadl troszke sianka, zaczal jesc granulat, pojawily sie bobki.
Czy ktokolwie z Was mial podobny problem? No powiedzmy sobie szczerze - ten weterynarz to raczej nie byl jakis super. Jak zobaczyl objawy poszczepienne u krolika to polecial po jakis podrecznik i mi przeczytal mozliwe powiklania - nawiasem mowiac nie bylo tam nic o opisanej powyzej sytuacji.
Czy mozliwe, ze krolis byl na przyklad oslabiony i nie powinien byc zaszczepiony? A moze to reakcja alergiczna?
Nie wiem co w takiej sytuacji zrobic z nastepnymi szczepieniami. Wet pewnie cos poradzi, ale czy mu uwierze... Co byscie zrobili na moim miejscu?
Pozdrowionka

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
czy to reakcja alergiczna po szczepieniu?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 10, 2008, 19:59:54 pm »
skad jestes?chodzi o to czy bylas u kroliczego weta?
napewno odp Ci madrzejsze dziewczyny ale wg mnie. wyst.odczyn poszczepienny,wizyta i bol(czerwony odczyn)spowodowaly,ze spowolnila sie praca jelit,a tym samym brak bobkow
dobrze,ze uchol zaczal jesc,pic i sa bobki,obserwuj czy nadal tak jest
ja do tego weta bym juz nie poszla
spytaj co to bylo za szczapienie
na nastepne mozesz poczekac,tym bardziej teraz,mozesz poczekac nawet do luty/marzec

wg mnie zle zaszczepil
nie dziwne,ze krolik byl osowialy i przestal bobkowac bo taki odczyn jest bolesny
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Offline Karusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 701
  • Płeć: Kobieta
czy to reakcja alergiczna po szczepieniu?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 10, 2008, 21:30:28 pm »
Moja wetka mowiła mi kiedys przy szczepieniu Szarusia, ze u młodych krolikow wazna jest kolejnosc szczepien, najpierw myxo za 2 tyg. pomor,  nie wiem czy to prawda, ale jesli tak, to warto byłoby sie dowiedziec ktora szczepionke podał wet Twojemu uszatkowi, nie wiem jakie sa konsekwencje takiego błedu i czy wogole sa...
Trunia ['] na zawsze w moim :heart

justis

  • Gość
czy to reakcja alergiczna po szczepieniu?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 11, 2008, 00:32:53 am »
Renia, niestety mieszkam w jakiejs dziurze pod Manchesterem i nie moge isc do jakiegokolwiek weta polecanego przez Was na forum. Wydawalo sie, ze ten u ktorego bylam byl "dobry" i "znal sie na krolikach" - wizyte tam polecala kolezanka z pracy. Zreszta ok - jak nic sie nie dzieje zwierzakowi, a weterynarz potrzebny jest tylko do szczepien kontrolnych to kazdy jest dobry. Oczywiscie pojde do innego, ale teraz to juz sie boje.
Karusia jutro zapytam co to bylo - w dniu szczepienia wystarczyla mi informacja, ze bedzie szczepiony na myxo i VHD (czyli zapewne pomor) i musi byc 2-tygoniowa przerwa pomiedzy. Nie zainteresowalam sie co najpierw, a potem to juz stracilam glowe.
Kroliskowi powrocily funkcje zyciowe - zjadl kolacje, zalatwil swoje sprawy w kuwecie - zobaczymy jak pozniej sie bedzie czul i jutro.
A w ogole to zasluga miedzy innymi tego forum, ze nie zbagatelizowalam calej sprawy- nie wiadomo jak by sie to moglo skonczyc (mialam przerozne stwory, ale krolik jest pierwszy wiec brak mi doswiadczenia)- takze DZIEKI.

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
czy to reakcja alergiczna po szczepieniu?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 11, 2008, 11:18:32 am »
fajnie,ze z ucholem jest juz dobrze,mimo wszystko wet. zastosowal dobre leki
spr. jak wyglada odczyn po szczepieniu

ja tak samo mialam z moja Percia jak byla mala,dostala szczepienie w szyje i odczyn byl tak duzy,ze nie mogla ruszac ani szyja,ani lapka i piszczala przy kazdym ruchu, minelo po jakis 3 godz.wet. do ktorego teraz jezdze pow. ze jest wrazliwym psiakiem i szyja u niej byla malutka,teraz jest szczepiona w tylek,

do nastepnego szczepienia poczekaj nawet mies
nie wpisal do ksiazeczki na co szczepi?

mimo wszystko szczepieni zalezy od weta,a uchol po szczepieniu moze czuc sie gorzej bo to jednak zawsze stres,a nieraz bol jak to bylo u twojego uchola
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

justis

  • Gość
czy to reakcja alergiczna po szczepieniu?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 11, 2008, 23:14:48 pm »
Hejka!
Ucholek zdecydowanie lepiej sie czuje, chociaz nie jest jeszcze zdrowy. Kark lepszy - mniej czerwony, chociaz wydaje mi sie ze rano bolal jeszcze co psulo malemu samopoczucie i odbieralo apetyt. Po poludniu bylo lepiej i dostalismy kolejny zastrzyk wzmacniajacy.

Po kupieniu kroliczka zwlekalam z wizyta u weterynarza, zeby go nie stresowac zanim sie zaaklimatyzuje w nowym domu. No i teraz jak na zlosc jestesmy w przychodni codziennie.

Wiem na co byl szczepiony - Viral Haemorragic Disease - czyli po ludzku pomor (wirusowa krwotoczna choroba - nie wiedzialam ze to takie paskudztwo).
Nie wiem czy gdyby na myxo byl szczepiony pierwszy, byloby ok. Jak dla mnie to brzmi jak kolejnosc szczepien odpowiednia do wieku krolika, ale w sumie to nie mam pojecia.

W zyciu nie widzialam takich powiklan po szczepieniu (a nawet moj szczur byl szczepiony ... na wscieklizne) i spanikowalam. Teraz poczekam jakis czas na kolejne szczepienie. Poza tym musze koniecznie wyczaic kroliczego weterynarza.

A - i ksiazeczek to tu raczej nie ma. Nie dostalysmy przynajmniej, ale skoro nie ma na przylkad legitymacji szkolnych to ksiazeczek dla zwierzakow tez pewnie nie. Wszystkie informacje wprowadzja do komputera.

Turka

  • Gość
czy to reakcja alergiczna po szczepieniu?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 26, 2008, 14:49:47 pm »
Witam

Mój króliś był dzisiaj na szczepionce przeciwko myxo. Ma apetyt nadal, ale jest mniej ruchliwy robi mokrą kupkę. To najprawdopodobniej reakcja po szczepionce bo przed szczepieniem wszystko był ok.

AZI1983

  • Gość
czy to reakcja alergiczna po szczepieniu?
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 10, 2008, 13:57:33 pm »
Dziewczyny mam pytanie odnośnie szczepień. W jakim wieku najlepiej pierwszy raz zaszczepic królisia- mój ma 7 tyg i zastanawiam sie kiedy iśc z nim na szczepienie

Offline azi

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2247
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
    • http://www.przygarnijkrolika.pl
czy to reakcja alergiczna po szczepieniu?
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 10, 2008, 16:15:11 pm »
Cytat: "justis"
Zreszta ok - jak nic sie nie dzieje zwierzakowi, a weterynarz potrzebny jest tylko do szczepien kontrolnych to kazdy jest dobry.


Nie zgodze sie z tym, nie każdy wet zna sie na uszatych, a jezeli sie nie zna to moze przegapic podczas badania przed zaszczepieniem symptomy choroby. , które moga wykluczyc zaszczepienie.

Z tego co pamietam , to pierwsze szczepienie powinno zależeć od weta i to on powinien decydować. Na pewno nie mozna szczepic naraz i na myxo i na pomór, chyba że jest to już któreś szczepienie z rzedu.
Co do złego samopoczucia: to uszate reagują różnie, najgorszy jest chyba pierwszy raz, potem jest łatwiej bo sie kontynułuje szczezpienie. Uszaty powinien być bezwzglednie zdrowy przed szczepieniem, minimalny odchył od normy np biegunka, kichanie czy osowiałość wyklucza szczepienie.


 
AZI1983 proponuje wykazać sie inicjatywą i poszukać tej informacji w necie ;) Każdy własciciel uszatka powinien umiec szukać dodatkowych informacji o swoim pupilu.

AZI1983

  • Gość
czy to reakcja alergiczna po szczepieniu?
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 11, 2008, 12:29:18 pm »
Dziekuję, już znalazłam...

Offline nika73

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 1211
  • Płeć: Kobieta
czy to reakcja alergiczna po szczepieniu?
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 12, 2008, 16:58:00 pm »
Od paru godzin obserwuje Tosiula i zaczynam się martwić  :(
W czwartek był szczepiony i na myxo i na pomór ( ma 2 lata i wetka uznała, ze ten raz juz można razem - bez problemów ) i oczywiście się obraził "śmiertelnie" na mnie  :bejzbol
 Wczoraj dopiero wieczorem wyszedł z klatki ( choć miał możliwość znacznie wcześniej ) ale cały czas jadł, bobkował i pił ...a jak już wyszedł z klatki to się bawił i ganiał z kotką- więc uznałam, że to fochy (jeszcze pazury obcinalismy )

   Dziś rano też niby było ok- ale znowu nie wyszedł z klatki  :wow i jest wyraźnie smutny i nieobecny.... popołudniu zaczął zgrzytać ząbkami- coś go boli ...
    Na skórze nie ma odczynów po szczepieniu ale jest jakis taki napięty :( rano były normalne bobki- zaraz mu posprzątam w klatce, żeby dokładnie monitorować CO ROBI A CZEGO NIE :(

  Zaczynam sie martwić - dzwoniłam do lecznicy ... ale nasza wetka dopiero w poniedziałek i to rano-  :oh: o wolnym mowy nie ma.... popołudniu dopiero we wtorek ...
 wet który ma dyżur- ni cholery się nie zna na królikach i nawet tego nie ukrywa :(

      Nawet nie bardzo wiem O CO CHODZI... mimo wszystko nie wygląda mi to na zator... coś po szczepieniu ??  Ale co????
   Melka smarkata biega po domu jak mały szczeniak- więcej niz zwykle, bo Tosiek nie korzysta z wybiegu :(:(:(
Życie jest piękne... pomimo wszystko

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
czy to reakcja alergiczna po szczepieniu?
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 12, 2008, 19:51:41 pm »
moze mykso poszczepienna?
spr. jeszcze raz czy nie ma odczynu,to boli uchola,
Funiek jest szczepiony w tylek,a tam odczyn sie nie zrobi,nie jest delikatne miejsce
moj wet. nie ryzykuje,robi odstepy
zobacz brzuchol
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Elzbietonka

  • Gość
czy to reakcja alergiczna po szczepieniu?
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 12, 2008, 21:48:44 pm »
Mój Tosiek był szczepiony około 3 tygodni temu...
Wczoraj zauważyłam na jego uszkach, pyszczku i tyłeczku kilka strupków...
Czyżby mykso poszczepienna? Ale od szczepienia minęło 3 tyg, więc nie wiem, czy po takim czasie może ona wystąpić...
Strupki same zejdą czy mam czymś smarować (z samymi strupkami do weta chyba nie będę leciała, poza nimi kicol zachowuje się normalnie)...

Edit: Jednak 2 tyg temu było szczepienie, więc myślę, ze to poszczepienna :)

Offline nika73

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 1211
  • Płeć: Kobieta
czy to reakcja alergiczna po szczepieniu?
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 14, 2008, 19:47:03 pm »
jutro jadę z Tosiulem do wetki naszej - jest dużo lepiej - ale to coś z ukł. pokarmowym- bo choć bobki są - to jakieś czarne i lekko podłużne :(
 Na pewno nie jest to typowy zator ( już przerabialiśmy) ale chyba jakaś niestrawność- nawet się przestraszyłam, ze zatrucie- może coś zjadł  :wow

    Wszystkie rośliny mamy wysoko ( ze względu na koty  :zdenerwowany ) - więc na pewno nie roślina ... z dziećmi w domu ciągle coś na ziemi leży :(

    Wczoraj wieczór juz pobrykał i je bardzo ładnie... ale cały czas jest jakis inny- być może jednak ma to zwiaze ze szczepieniem
 :hmmm
Życie jest piękne... pomimo wszystko

Offline madzia85

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2523
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY AZYLU
    • Azyl Dla Królików w Toruniu
czy to reakcja alergiczna po szczepieniu?
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 22, 2008, 14:10:35 pm »
Nika73, Elzbietonka i Turka co z Waszymi królami??? juz wszystko w porzadku? bo temat w pewnym momencie sie urwal... :)

Offline nika73

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 1211
  • Płeć: Kobieta
czy to reakcja alergiczna po szczepieniu?
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 22, 2008, 20:41:50 pm »
generalnie w porządku.... ale Tosiek schudł przez te 10 dni wyraźnie - niby dobrze, bo miał z czego- ale czemu tak szybko mnie martwi trochę ... a bryka wyraźnie mniej niz przed szczepieniem  :(
Życie jest piękne... pomimo wszystko

Elzbietonka

  • Gość
czy to reakcja alergiczna po szczepieniu?
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 22, 2008, 22:04:48 pm »
U mnie jednak to myksa poszczepienna była...

Ale teraz już wszystko oki, nawet śladu nie ma...
Strupki zniknęły :)

Aneczka

  • Gość
czy to reakcja alergiczna po szczepieniu?
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 16, 2009, 15:41:32 pm »
Ja też mam pytanie, miesiąc temu Frotek był szczepiony na pomór (to było jego pierwsze szczepienie w życiu), wszystko było super, zero reakcji.
Wczoraj wieczorem dostał szczepionkę na mykso, wieczorem zachowywał sie zupełnie normalnie, normalnie zjadł, generalnie ok, dzisiaj tez zachowuje się normalnie,a le nie ma apetytu i zostawił ceko. Znaczy jak mu dałam świeże to cos tam zjadł (nie wszystko), poskubał troche babki, ale większośc wrzucił do miseczki z wodą, a granulatem (który bardzo lubi), wzgardził zupełnie. Brzuszek miękki, kupki w normie. Czy ten brak apetytu moze byc spowodowany szczepionką??

Offline madzia85

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2523
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY AZYLU
    • Azyl Dla Królików w Toruniu
czy to reakcja alergiczna po szczepieniu?
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 16, 2009, 21:09:50 pm »
Ja myślę, że to może być reakcja po szczepionce - u moich króli bylo podobnie - niby wszystko ok ale wyraznie oslabiony apetyt i mniej energii niz zwykle. Krolicze szczepionki są bardzo silne - i znaczaco wplywaja na organizm. Jesli do jutra wieczora nic sie nie zmieni to wtedy w poniedzialek koniecznie idz do weta.

Aneczka

  • Gość
czy to reakcja alergiczna po szczepieniu?
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 17, 2009, 14:45:46 pm »
No, właśnie tak, wczoraj wieczorem było ok, zjadł wszystko, normalnie, od ok 11:00 już nie widziałam żadnych ceko, a dzisiaj rano znowu to samo - nie zjadał ceko i nie ma apetytu, tylko coś skubie co jakiś czas. Energie ma, zachowuje się normalnie, tylko to jedzenie. Nie wiem czy to szczepionka i czy powinnam się martwic. No i dlaczego tylko do południa, wieczorem, ok 18:00 wszystko wraca do normy (zn wczoraj wróciło). Nie wiem czy to może mie jakiś związek, ale królik jest bardzo pobudzony seksualnie, czy to może wpływac na apetyt, w sensie, ze nie am czasu myślec o jedzeniu??