Autor Wątek: Karmienie młodych królików  (Przeczytany 24750 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Danae

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 614
Karmienie młodych królików
« Odpowiedź #80 dnia: Lipiec 14, 2008, 20:40:25 pm »
Większość wetów niestety nie zna się na żywieniu królików miniaturowych - mi po kastracji wet zalecił podawanie czegoś lekkostrawnego - na moje sianko, odpowiedział, że raczej gotowaną marchew! Mieszanki nie są wskazane dla królików niezależnie od tego co powiedział Ci weterynarz.

Stormy

  • Gość
Karmienie młodych królików
« Odpowiedź #81 dnia: Lipiec 14, 2008, 20:42:50 pm »
Cytat: "Pixia"
Poszłam do weta i okazało się że Kropka wcale nie była szczepiona po mimo że tak wynika z tej karty
a jak to mozna wywnioskowac? skoro
Cytat: "Pixia"
Facet rzekomo szczepi sam ale nie ma do tego uprawnień, ani nie jest żadnym weterynarzem.
??
Cytat: "Pixia"
A jedzenie to co mam jest ok , zaniosłam trochę i nie muszę przechodzić narazie na żaden granulat.
to mi sie tu caly swiatopogląd zawalil :P mieszanka nie ma za mało włokna? (czemu w ogole jest gorsza od granulatu? wiecej tluszczy i za malo wlokna?)

ps moglabyś mi napisać do którego weta poszlas? czytalam ze na witkiewicza, kwiatowej (tu maja ponoc wiekszy osrodek niz na witkiewicza, lekarze ci sami) i krakowskiej są dobrzy specjalisci, do tego milosnicy królikow.

Sen

  • Gość
Karmienie młodych królików
« Odpowiedź #82 dnia: Lipiec 14, 2008, 21:00:44 pm »
Mieszanka nie, nie i jeszcze raz nie.
- mało włókna
- dużo tłuszczu
- ziarna, które prowadzą do ropni i są nietrawione
- królik wybiera to co mu smakuje

Offline aga.s

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1079
  • Płeć: Kobieta
Karmienie młodych królików
« Odpowiedź #83 dnia: Lipiec 14, 2008, 21:17:42 pm »
Witam Szczecinianki :P
najlepszy wet jest u nas w Szczecinie na krakowskiej i jeszcze jeden gabinet maja na witkiewicza. Uratowali mi królinke z powaznego zatoru i naprawde maja duza wiedze i serce do uszatych

Stormy

  • Gość
Karmienie młodych królików
« Odpowiedź #84 dnia: Lipiec 14, 2008, 21:55:09 pm »
Cytat: "aga.s"
najlepszy wet jest u nas w Szczecinie na krakowskiej i jeszcze jeden gabinet maja na witkiewicza.
a to mi sie pomylila kwiatowa z kraskowska widocznie. a sterylizowalas tam moze małą? ;> dobrzy są?

Offline aga.s

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1079
  • Płeć: Kobieta
Karmienie młodych królików
« Odpowiedź #85 dnia: Lipiec 14, 2008, 22:44:39 pm »
Jeszcze nie, jakos nie moge sie zdecydowac ale specjalnie przywozilam mojej mamy kicie na sterylke z Miedzyzdroi i super. Mala miala zabieg w 30 min, ladnie obudzona, malutkie szwy(4) na boku. Dostala leki przeciwbolowe o rzedluzonym dzialaniu i do domu. Na drugi dzien juz bylo prawie ok, troszke jadla i pila. Zadnych powiklan nie bylo. Toffi na jesien skonczy 2 latka i chyba jak minie lato to pojdzie pod noz mimo ze jest przytulasna i czyscioch straszny. ja sie jednak troche boje :/

Pixia

  • Gość
Karmienie młodych królików
« Odpowiedź #86 dnia: Lipiec 19, 2008, 20:04:33 pm »
Przepraszam że tak późno odpisuję ale nie było mnie na miejscu.


Stormy
z tego co mi wet powiedział to 6 tygodniowy królik jest za młody jak na dwa szczepienia to raz. Dwa nie ma pieczątki weta na tym "rodowodzie" tylko hodowli z której ona jest. Właściciel hodowli wypisuje tą kartę i niby on sam szczepi a nie powinien i zapewne tego nie robi.
Byłam u weta na Rayskiego, chodzę tam z psem i również chodziłam z chomikami. Cieszy się dobrą opinią i jak narazie od 3 lat nie zawiodłam się na nim. Był gotowy przyjechać nawet w święta, moja koleżanka królicza również tam chodzi.

Co do pokarmu zaniosłam próbkę do weta i powiedział że jest ok, nie muszę przechodzić na granulat, sprawdził skład i wszystko jest ok. Jak się będzie kończyło to opakowanie to również nie wezmę samego granulatu, obiło mi się o oczy jakieś CC tutaj na forum ale jeszcze nie doczytałam szczerze mówiąc. W tej mojej mieszance nie ma dużo tych "kolorowych kulek".

Ograniczyłam Kropce dawkę i zjada wszystko łącznie z tym granulatem, więc wydaje mi się że nie ma co się martwić na zapas. Dosyć dużo sianka podjada, serce mi pęka bo biega za mną żeby już jej dać coś do miski ale jak mus to mus. Dostaje o wyznaczonych porach.  :DD  :DD

Słowo jeszcze co do samego granulatu, uważam że trochę drastyczne jest trzymanie na samych "zdrowych rzeczach". Myślę że odrobina tego kolorowego nie zaszkodzi, to tak jak z człowiekiem cola i czekolada też niezdrowa. Chcę wychować Kropkę jak najlepiej potrafię ale uważam że zwierzakowi też się należy coś od życia.

Wychowałam całą rodzinkę chomików dżungarskich i obecnie mam syryjskiego.
Zapewne jak bym zajrzała na forum o chomikach to też bym się dowiedziała że nie można dropsów, kolb itd. A wyobraźcie sobie że moje malutkie zwierzaki biją rekordy jeśli chodzi o długość życia. Więc chyba nie jest tak źle.

Wystarczy tego wywodu, mam nadzieję że zaraz nie dostanie mi się za tą szczerą wypowiedź.  :bejzbol  :bejzbol

Sen

  • Gość
Karmienie młodych królików
« Odpowiedź #87 dnia: Lipiec 19, 2008, 20:50:33 pm »
Przykro mi, ale mieszanka nie jest odpowiednia. Owszem, dobrej jakości mieszankę można dać raz na jakiś czas, jako przysmak, łyżka raz na dwa tygodnie. Ale jako pokarm stały powinien służyć granulat.
Versele Laga nie jest taka do przesady droga, 12 zł a karmę to nie jest niewyobrażalna ilość. A 1 kg Cuni Duo i 500 g Cuni Complete są sobie równe - mi 500 g Cuni Complete starcza na ponad miesiąc przy dawkowaniu 2 łyżki dziennie.  
Dla królika nie jest to drastyczne. Mi sie miło patrzy jak Śnieżka wcina granulat Cuni Complete, wprost go uwielbia. Tak samo wcina zieleninę i warzywa. Kaloryczne owoce ma jako przysmak i jest zadowolona.
Ah, i nie zmyl się z CC - oznacza to granulat Cuni Complete albo mieszankę Cuni Crispy. Cuni Crispy jest niezłe jako przysmak raz na jakiś czas, zawiera dużo pałeczek Cuni Duo.
Śnieżka nie je o stałych porach - po prostu ciągle to ona ma siano. Jak głodna to ma je jeść. I zjada.
Śniadanie (natka pietruszki, rukola, bazylia, tymianek, brokuł) dostaje ok. 10 rano. Potem je Cuni Complete. Suszki. Wieczorem znowu porcja granulatu.
Ogólnie staram się dawać jej jak najwięcej zielonego - 2 miski (300 ml) dziennie, więcej co dwa, trzy dni więcej jak kupię w sklepie (teraz mam w doniczkach hodowlę pietruszki, bazylii, tymianku i rukoli, brokuła kupuję) Oprócz tego dosyć dużo suszków. No i sianko - Śnieżka jest zadowolona.
Dla królika dieta jak to określiłaś - "same zdrowe  rzeczy" to dobra dieta, króliki uwielbiają zielone, suszki itp.
Oczywiście masz jeszcze maluszka, ale suszki jeść może :)

Pixia

  • Gość
Karmienie młodych królików
« Odpowiedź #88 dnia: Lipiec 21, 2008, 09:40:56 am »
Sen dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź.
Dzisiaj idę się rozejrzeć za karmą, którą podałaś i jeszcze temat przewałkuje o tych granulatach. Tutaj już nie chodzi o sam koszt, szczerze mówiąc zapłaciłam ponad 30 zł i głupia się łudziłam że to będzie najlepiej jakości.
Kropka dostaje 2/3 razy dziennie ale jak już przychodzi pora karmienia to ona aż się trzęsie za miską.
Co do suszków to nie wiedziałam że już może.

Sen

  • Gość
Karmienie młodych królików
« Odpowiedź #89 dnia: Lipiec 21, 2008, 10:20:26 am »
Suszki?
Troszkę może jeść. Tylko wprowadzaj powolutku, to maluszek. W naturze też by królik próbował tego, co je mama :)