Autor Wątek: Warzywa , owoce, ziola, itp..  (Przeczytany 574818 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

TUSIA555555

  • Gość
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #80 dnia: Wrzesień 11, 2009, 11:21:48 am »
ja tez zapasy robię póki co mojej Tuśce sama...wlasnie zasuszyłam jej troszkę mleczy i koniczynki i juz to schrupała ze smakiem....teraz suszę jej liście malin...zobaczymy jak to bedzie jej smakowało  :hmmm  :lol
A co do tych smaków....to moja nawet nie chce slyszec o zadnych warzywach jak narazie...marchewka. kalarepka. jabluszko- to wszystko tylko wącha i tyle...nie ruszy , jedynie co czasem schrupie to natka pietruszki- tez lepiej jak troszkę przysuszona ..
ale moze dlatego ze jest jeszcze młoda (nie ma 3 mcy, nie wiem...-moze to jest przyczyną) zobaczymy jak to bedzie jak bedzie starsza...

Offline kasiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2981
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Pompon
  • Za TM: Ukryj i Bisia
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #81 dnia: Wrzesień 11, 2009, 11:24:05 am »
jak najbardziej można suszyć mlecz, pietuchę i marchewkę :) ja już przez wakacje ususzyłam pokaźne wory :D

Część zieloną rzodkiewki mogą jeść:)

kasica

  • Gość
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #82 dnia: Wrzesień 11, 2009, 11:29:53 am »
oooo wypas :D
a u mnie w domku tyle sie tego marnuje :D
cos czuje, ze tygodniowy pobyt w domu to bedzie wielkie suszenie :DDDD
dzieeki :bukiet

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #83 dnia: Wrzesień 11, 2009, 17:51:15 pm »
Cytuj
natka pietruszki- tez lepiej jak troszkę przysuszona ..


troszkę przysuszona to znaczy jaka?
w kilku miejscach czytałam, że zielenina dla stwora nie może być zwiędnięta, mokra, "zaparzona", a suszona musi być dobrze hmm.."ususzona", krucha w dotyku. Nuna i Linka pisały, że suszki (te własnej roboty)powinny poleżeć parę tygodni przed podaniem, ale dlaczego  - nie wiem :nie_wiem

pytam, bo wyrażenie "trochę przysuszona" przywodzi mi na myśl zieleninę przywiędłą, a więc taką, która może zaszkodzić. jeżeli źle zrozumiałam, to przepraszam :P
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

TUSIA555555

  • Gość
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #84 dnia: Wrzesień 11, 2009, 22:36:39 pm »
troszkę przysuszona- miałam tu na myśli właśnie taką kruchą..która po palcami się łamie....a nie jakąś miękką i wiotką- czyli wyschniętą i zwiędniętą na maxa....no nie wiem jak to określić...

Tusiak

  • Gość
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #85 dnia: Wrzesień 13, 2009, 11:28:02 am »
Właśnie wpadł mi kolejny szalony pomysł odnośnie odżywiania Masakry mianowicie: czy ktoś z was słyszał kiedykolwiek, aby królika karmić wrzosem? (refleksja po zbieraniu grzybów ^^).

Nuna

  • Gość
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #86 dnia: Wrzesień 13, 2009, 12:54:15 pm »
Wrzos jest trujacy :)

nuka

  • Gość
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #87 dnia: Wrzesień 13, 2009, 16:54:50 pm »
Na innym forum pojawiło się pytanie odnośnie liści orzecha włoskiego i leszczyny, prawdę powiedziawszy sama nie wiem jak jest z tymi liśćmi. Zna ktoś odpowiedź?

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #88 dnia: Wrzesień 13, 2009, 17:28:48 pm »
Leszczynę można dawać, liści orzecha włoskiego nie :)
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

nuka

  • Gość
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #89 dnia: Wrzesień 13, 2009, 17:31:49 pm »
bosniak,  :przytul
leszczynę całą, tzn z gałązkami czy tylko liście?

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #90 dnia: Wrzesień 13, 2009, 17:54:45 pm »
ja daję z gałązkami, z tego co pamiętam, to leszczynę można dawać codziennie :PP
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

nuka

  • Gość
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #91 dnia: Wrzesień 13, 2009, 18:13:15 pm »
Jadwinia,  :przytul
w takim razie jutro wyprawa na leszczynę  :jupi
Rozumiem, że suszona też może być, i dobrze, zrobię spory zapasik na zimne dni

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #92 dnia: Wrzesień 13, 2009, 18:22:31 pm »
hyhy, ja też robię zapasy dla moich darmozjadów, fajnie że w okolicy mam też kilka dzikich jabłoni, którą moje uchatki uwielbiają.
Nuka, tylko na kleszcze uważaj :przytul
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

nuka

  • Gość
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #93 dnia: Wrzesień 13, 2009, 18:27:38 pm »
ok, będę bardzo ostrożna, opatulę się od stóp do głów a zebrane skarby obejrzę dokładnie zanim zabiorę do domciu.

Sebo2000

  • Gość
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #94 dnia: Wrzesień 18, 2009, 13:25:45 pm »
a ja mam takie pytanka.. czy króliki mogą jeść suszone śliwki? mam dużo śliwek, więc jeśli mogą, to na zimę chętnie ususzę. i jeszcze mam pytanie co do papryki, czy mogą ją jeść, jak z liśćmi i łodygami, oraz ostatnie.. czy pomidory można suszyć całe (tzn. bez szypułek i z wyciętym tym zielonym od szypułki, czy trzeba też wycinać gniazda nasienne? bo z tym mam właśnie problem, gniazda wycinam do suszenia, ale wtedy prawie nic nie zostaje..

Nuna

  • Gość
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #95 dnia: Wrzesień 18, 2009, 13:30:24 pm »
Sliwki suszone jako przysmak, raz na jakis czas.
Papryke, wszystkie kolory moga jesc, nie ostre oczywiscie,  bez lisci i ogonka- zawieraja solanine.
Pomodory z gniazdami nasiennymi , bez tego zielonego :)

TUSIA555555

  • Gość
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #96 dnia: Wrzesień 18, 2009, 14:52:32 pm »
Ja mam takie pytanie: Tusia wlansie skonczy 3 miesiące...ale jesli chodzi o owoce: to ani banana, ani jabłuszka nie chce jesc...czy to normalne? Czy to dlatego ze jeszcze za wczesnie, jak myslicie? A moze w ogole tego nie lubi ani nie polubi...?
Warzyw tez nie tyka....tzn marchwii, kalarepy, pomidora..je natomiast natkę pietruszki, koperek- z tego co próbowałam jej podawać...

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #97 dnia: Wrzesień 18, 2009, 15:39:09 pm »
Może nie je, bo nie zna smaku. Ale może również nie jeść z powodu jakichś problemów z ząbkami - na to by mogło wskazywać jedzenie zieleniny i niechęć do warzyw - ale to mógłby stwierdzić tylko weterynarz po obejrzeniu zębów.
Może być tak, że pewnych rzeczy królik nie je, bo nie lubi i nigdy nie tknie, ale może mieć chwilową niechęć, która przejdzie. Co królik, to inne preferencje :)
 Podam przykład: mój Diego przed przyjazdem do nas lubił korzeń marchwi - po przyjeździe przez kilka miesięcy ani nawet na marchew nie spojrzał, choćby była ostatnią rzeczą do zjedzenia w całym domu. Po kilku miesiącach mu przeszło i już jada marchewkę (nie jakoś szczególnie namiętnie, ale nie gardzi). Moona i Diego za banana czy suszone buraczki dadzą sobie odciąć omyki  :diabelek Astra na widok banana odwraca głowę - nie tknie i koniec, suszone buraczki zostawia na dnie miseczki... I gdzie tu szukać reguły?  :lol
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Sebo2000

  • Gość
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #98 dnia: Wrzesień 18, 2009, 17:01:31 pm »
dobrze, a powiedzcie, jeszcze, rzodkiewka jak doczytałem rzadko można podawać, a suszoną (mówię o tym czerwonym, korzeń chyba, nie?:P) ?

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #99 dnia: Wrzesień 18, 2009, 17:45:38 pm »
Nawiązując do warzyw , czy dajecie królikom czerwoną cykorię , czy tylko zieloną?

[ Dodano: Pią Wrz 18, 2009 5:46 pm ]
Nawiązując do warzyw , czy dajecie królikom czerwoną cykorię , czy tylko zieloną?

[ Dodano: Pią Wrz 18, 2009 5:47 pm ]
Nawiązując do warzyw , czy dajecie królikom czerwoną cykorię , czy tylko zieloną?Ups,nie udało się wkleić zdjęcia warzywka Sorry