Autor Wątek: Warzywa , owoce, ziola, itp..  (Przeczytany 579639 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sawi

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1260 dnia: Maj 06, 2013, 23:13:54 pm »
To ważna wiadomość, dziękuję :) Normalnie korzystam ze spisu warzyw na miniaturcebeztajemnic ale niestety botwinki tam nie było ;)

Offline szprotka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 215
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1261 dnia: Czerwiec 11, 2013, 13:26:52 pm »
czy jakaś mądra głowa mi doradzi? dostałam próbkę Natural-Vit Błonnik i ze wszech miar wygląda mi to na nienadające się dla królików. przesadzam, czy wywalić w kosmos?

Pokarm uzupełniający dla gryzoni i królików.
Zawartość błonnika w mieszance ma korzystny wpływ na organizm. Jej stosowanie obniża zawartość cholesterolu, umożliwia prawidłową perystaltykę jelit, zapobiega zaleganiu pokarmu w przewodzie pokarmowym oraz zapewnia właściwe wchłanianie substancji odżywczych xawartch w pokarmie.

ANALIZA:
bałko 14,2%
tłuszcz 11,5%
włókno 25,7%
popiół 5,8%

Skład:
mięta, susz z pokrzywy, nasiona słonecznika, nasiona dyni, jabłko, mączka z lucerny, mączka z trawy, kalafior suszony, orzechy w łupinie, pasternak suszony, płatki marchwi, otręby pszenne, owies, śruta sojowa poekstrakcyjna, jęczmień, drożdże, odtłuszczone mleko w proszku, owoc dzikiej róży, nasiona lnu, kreda pastewna, fosforan monowapniowy, chlorek sodu

Dodatki dietetyczne w 100g:

wit A 350 j.m.
wit B12 2mcg
wit B6 0,28 mg
wit B1 0,15 mg
wit B2 0,28 mg
wit K3 0,02 mg
wit D3 20 j.m.
wit E 2,8 mg
mangan 0,1 mg
jod 0,01 mg
kobalt 0,1 mg
miedź 0,08 mg
cynk 0,2 mg
żelazo 1,7 mg

Offline Kejt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3330
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Tofcia
  • Pozostałe zwierzaki: kot Milka
  • Za TM: Tuptuś, Aboszek i Amorek
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1262 dnia: Czerwiec 11, 2013, 20:41:11 pm »
11,5% tłuszczu :niespodzianka owies, jęczmień, drożdże, mleko w proszku.. ja bym wywaliła, ale z ciekawości poczekam na opinię "mądrej głowy" :D
Wątek mojej najwspanialszej księżniczki Tosławy - http://forum.kroliki.net/index.php/topic,15125.0.html

Offline asigo

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 318
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1263 dnia: Czerwiec 12, 2013, 09:01:51 am »
dostałam próbkę Natural-Vit Błonnik i ze wszech miar wygląda mi to na nienadające się dla królików. przesadzam, czy wywalić w kosmos?

Z całym szacunkiem do firmy Certech (od niedawna właśnie wprowadziła na rynek  linię produktów Natural-Vit), która produkuje najlepszy i najbardziej ekonomiczny żwirek bentonitowy compact zbrylający dla kotów (którego używam od kilku lat i nie zamienię na żaden inny :P)... to co teraz można znaleźć w ich ofercie nie do końca nadaje się dla gryzoni, a tym bardziej królików. Weźmy na przykład: siano z porem (ciekawe co za stwór to zje i nie zachoruje) lub siano z kapustą (był przypadek poważnego wzdęcia u królika po podaniu tego siana). No i właśnie wspomniany wcześniej "Błonnik", który powinien się nazywać "Bomba kaloryczna" :D. Tak się zastanawiam kiedy powstanie jakaś instytucja zajmująca się kontrolowaniem producentów,  czy dany produkt wypuszczany przez nich na rynek jest jadalny dla danego gatunku zwierząt. Niestety Inspekcja Weterynaryjna tym się nie zajmuje, więc nadany firmie numer weterynaryjny nie daje nam pewności, że to, co kupujemy dla swojej np świnki jest dla niej wskazane.

Offline szprotka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 215
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1264 dnia: Czerwiec 12, 2013, 09:18:48 am »
dzięki dziewczyny, coś w kościach czułam, że to niedobre jest :) to wywalę.

Offline siemka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1028
  • Płeć: Kobieta
    • skoki z Wichrowego Wzgorza
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1265 dnia: Czerwiec 14, 2013, 20:03:13 pm »
Cytuj
dostałam próbkę Natural-Vit Błonnik i ze wszech miar wygląda mi to na nienadające się dla królików. przesadzam, czy wywalić w kosmos?
Cytuj
... to co teraz można znaleźć w ich ofercie nie do końca nadaje się dla gryzoni, a tym bardziej królików. Weźmy na przykład: siano z porem (ciekawe co za stwór to zje i nie zachoruje) lub siano z kapustą (był przypadek poważnego wzdęcia u królika po podaniu tego siana). No i właśnie wspomniany wcześniej "Błonnik", który powinien się nazywać "Bomba kaloryczna" . Tak się zastanawiam kiedy powstanie jakaś instytucja zajmująca się kontrolowaniem producentów,  czy dany produkt wypuszczany przez nich na rynek jest jadalny dla danego gatunku zwierząt. Niestety Inspekcja Weterynaryjna tym się nie zajmuje, więc nadany firmie numer weterynaryjny nie daje nam pewności, że to, co kupujemy dla swojej np świnki jest dla niej wskazane.

A mi sie bardzo nie podoba takie oczernianie produktów konkurencyjnej firmy, to niefachowe zachowanie Asigo. Asigo zapewne wie, bo skoro sprzedaje zioła powinna taką wiedzą dysponować, ale innym którzy poszli za tym co napisała chciałam tylko przypomnieć podstawy żywienia zwierząt. Przy wysokiej zawartości włókna pokarmowego w paszy dochodzi do zahamowania wchłaniania innych składników pokarmowych. Zaburza się gospodarka mineralno witaminowa. Nie o to więc chodzi żeby dawać paszę która ma nie wiadnomo ile włókna i jak najmniej białka ( taką tendencję ostatnio zauważyłam w sferze żywienia króli;) ), bo w tym momencie organizm zwierzaka będzie ciągle 'na głodzie'. Ważny jest odpowieni stosunek składników w paszy, a ten jest specyficzny dla każdego gatunku.
"Błonnik" firmy certech nie jest pełnoporcjówką a mieszanką uzupełniającą, więc zupełnie nie rozumiem aż takiej krytyki wobec tego produktu. Ma przyzwoity stosunek składników zarówno paszowych jak i analitycznych jak na uzupełniacz i  podawany od czasu do czasu jest jak najbardziej wskazany. Bo w żywieniu wskazana jest różnorodność. Nawet najlepszą karmą pełnoporcjową nie jesteśmy w stanie utrafić idealnie w zapotrzebowanie zwierzęcia, bo każdy organizm się różni, również w obrębie jednego gatunku. Dlatego tak ważne jest żeby karmy urozmaicać i od czasu do czasu zmieniać. Znam mnóstwo osób ( stały kontakt z kilkudziesięcioma) które karmią zwierzęta mieszankami premium i economic z ww firmy i odkąd weszły na rynek i NIKT nie zgłosił że był po nich jakikolwiek problem ze zwierzęciem, wprost przeciwnie. Czy karmiąc królika dostępnymi na rynku ziołami jesteśmy w stanie zaspokoić jego potrzeby? Nie, bo zwyczajnie nie mamy dostępu do tego wszystkiego co on by naturalnie jadł, nie ma więc jednej słusznej karmy :) Tak więc najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku. Myślę że każdy odpowiedzialny właściciel jest w stanie wychwycić co jego zwierzęciu służy a co nie. A nadgorliwość w żadnej dziedzinie nie jest dobra :)

   

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1266 dnia: Czerwiec 16, 2013, 23:14:26 pm »
Czy ktoś dawał   nasiona Ostropestu, ile teg o mozna dać krołikowi około 2 kg

Offline Sashy

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 882
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1267 dnia: Czerwiec 17, 2013, 09:27:35 am »
Czy króliki mogą jeść kokosa? Pytam o miąższ. Miałam palce po oleju kokosowym jak bawiłam się z Kalą i chciała mnie zjeść :D Pomyślałam, że może mieć smaczka na kokoska, ale bez konsultacji jej nie dam :P

Offline annawanna

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Płeć: Kobieta
    • Mój blog
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1268 dnia: Czerwiec 22, 2013, 08:25:14 am »
Wiem, że owoce podajemy raczej rzadko, jako przysmak, więc czy w sezonie na truskawki, mała truskawka/poziomka dziennie to za często czy może być?? Owoce są z mojego ogródka, a Bobek je uwielbia..
[/url]

Offline abt64

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 81
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Rudolf
  • Za TM: Tupi i Węgielka
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1269 dnia: Lipiec 09, 2013, 19:20:05 pm »
mam dwa pytania, jedno o koniczynę, czy zawiera dużo wapnia? mam królinia, który w dość dużych ilościach ma wapń w moczu a teraz cały czas dostaje świeżą koniczynę, dlatego to dla mnie takie ważne.
drugie pytania o lukrecję czy można ją podawać królikowi- właściwie chodzi mi o napar z niej, jest słodkawy, więc może to by zachęciło królinia do picia, bo ma "wodowstręt" a powinien pić dużo by łatwiej usuwać wapń z moczem.
Jeśli ktoś zna odpowiedzi na te pytania, to będę bardzo wdzięczna, bo moje poszukiwania nic nie dały
Suwaczek z babyboom.pl" border="0

Offline abt64

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 81
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Rudolf
  • Za TM: Tupi i Węgielka
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1270 dnia: Lipiec 09, 2013, 20:37:04 pm »
znalazłam już odp. na pytanie o koniczynę- ma dużo wapnia
w sprawie lukrecji jeszcze nie znalazłam odp.
Suwaczek z babyboom.pl" border="0

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1271 dnia: Lipiec 10, 2013, 09:06:51 am »
Lukrecja jest z rodziny bobowatych , a roślin z tej rodziny się nie podaje.Tak myśę ,ja bym nie podawała.

Offline abt64

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 81
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Rudolf
  • Za TM: Tupi i Węgielka
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1272 dnia: Lipiec 10, 2013, 14:47:18 pm »
Lukrecja jest z rodziny bobowatych , a roślin z tej rodziny się nie podaje.Tak myśę ,ja bym nie podawała.

a anyżek?
Suwaczek z babyboom.pl" border="0

Offline F4rba

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 724
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Mefka
  • Za TM: Fred
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1273 dnia: Lipiec 22, 2013, 23:46:27 pm »
Byliśmy dzisiaj z mężem na polu robić kolejne zapasy na zimę i znalazłam ładne miejsce ze sporą ilością skrzypu polnego... Czy można go podawać królikom?

Offline barbieri

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 272
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1274 dnia: Lipiec 23, 2013, 02:30:13 am »
tak, można.

Offline Uszakova

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Płeć: Kobieta
  • Pikuś - ur. lato 2011r, Tuptuś ok. 2005r.
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1275 dnia: Lipiec 25, 2013, 19:48:54 pm »
Można podawać skrzyp, ale w małych ilościach, zarówno świeży jak i suszony.

Offline dodus

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1276 dnia: Sierpień 01, 2013, 18:28:20 pm »
Czy takie (chyba koniczyny?) z kwiatami i całe łodyżki mogę podawać??
http://i42.tinypic.com/2gspsmu.jpg
Nazrywałem mnóstwo i chcę trochę wysuszyć.
Oczywiście wymyte w ciepłej wodzie:)


Offline Sashy

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 882
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1277 dnia: Sierpień 01, 2013, 18:32:18 pm »
Jak dałam taką świeżą mojej Kaluni to miała wzdęcia :/ Gdzieś czytałam, że można ją dawać tylko suszoną. Jeśli króliś ma tendencję do wzdęć to na 100% odradzam świeżą.

Offline dodus

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1278 dnia: Sierpień 01, 2013, 18:47:28 pm »
Jak dałam taką świeżą mojej Kaluni to miała wzdęcia :/ Gdzieś czytałam, że można ją dawać tylko suszoną. Jeśli króliś ma tendencję do wzdęć to na 100% odradzam świeżą.

Pysia nie ma skłonności do wzdęć, ale i tak muszę uważać, bo ma problemy znowu z pęcherzem..

Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #1279 dnia: Sierpień 01, 2013, 19:28:51 pm »
tak, koniczyna najlepiej suszona - taka jest bezpieczna a świeża to moze poważnie zaszkodzić
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa