Autor Wątek: Przed kastracją/sterylizacją, czyli co trzeba wiedzieć przed zabiegiem, jak się przygotować  (Przeczytany 359320 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kastracja królika
« Odpowiedź #600 dnia: Kwiecień 01, 2012, 11:47:36 am »
Kazdy moment na kastracje jest dobry, bez wzgledu na to czy ma już zapedy czy nie. 6 miesiecy to dobry wiek na zabieg.

Jak rozpoznac że dojrzewa... Hmm.
Nie kazdy krolas dojrzewa tak samo, sa kroliki ktore nie wykazuja tego że dojrzewaja. Ale na ogol zaczyna się mania kopulacji czyli gwalcenie wszystkiego, do tego podszczypywanie, sikanie w wyskoku itd.
Kolor moczu zalezy od tego co uszak jadl. Jeden bobek nie swiadczy o znaczeniu terenu :)
Najczesciej znaczenie to sikanie w duzych ilosciach gdzie popadnie i obsikwanie wszystkiego w locie. Nawet ludzi :)

Offline magda=)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2813
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Lukier
  • Za TM: Kruszynka, Maro i Mała Niusia
Odp: Kastracja królika
« Odpowiedź #601 dnia: Kwiecień 01, 2012, 12:54:11 pm »
Jak Lukier dojrzewał poznałam po tym, że zaczął kopulować z moją ręką i sikał mi z półobrotu na twarz jak leżałam na łóżku :D
Suwaczek z babyboom.pl" border="0 

Is­to­ty ludzkie to je­dyny ga­tunek zwierząt, których szczerze się obawiam.

Offline Dominique_90

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1090
  • Płeć: Kobieta
  • Trafił nam się największy skarb...
    • D&P blog
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Semir
  • Za TM: Dżekuniu...tęsknimy za Tobą...pozostawiłeś okropną pustkę w naszych sercach ;(
Odp: Kastracja królika
« Odpowiedź #602 dnia: Kwiecień 01, 2012, 22:37:04 pm »
O boże xDDD umarłam xD
https://dpblog.pl -> Fashion, Beauty & Vegan

https://www.instagram.com/dpblogpl/ -> Paris minimalism inspirations

Offline Madziula85

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1256
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kastracja królika
« Odpowiedź #603 dnia: Kwiecień 02, 2012, 10:15:40 am »
Nie ma tutaj ograniczników czasowych :) mój królik zaczął kopulować z moją nogą po jakimś 1 roku i 2 miesiacach, nie chciałam go kastrować i czekałam az sie może uspokoi . Niestety było coraz gorzej gorzej..... po 2 latach zdecydowałam się go wykastrować :)

Offline Betty

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Kastracja królika
« Odpowiedź #604 dnia: Sierpień 18, 2012, 19:57:14 pm »
A chciałabym o coś zapytać, jeśli tu ktoś może zajrzy- jak myślicie, albo macie jakieś doświadczenie- jak to jest z podróżami uszaka zaraz po zabiegu? Jako że w Poznaniu studiuję i mieszkam w roku akademickim i nie ma mnie tam teraz, bo mam wakacje, a chciałabym chyba w końcu jechać wyjajczyć tego małego zbója, bo już trochę nie daję z nim rady... (Trochę się tu zmieniła sytuacja na miejscu, Wąs nie znosi zbyt dobrze 'bliskości' Czesława i zrobił się po prostu straszny, bo odwalają mu hormony). Czy myślicie, że jest taka opcja, żeby zrobić jednodniową wycieczkę do Poznania na kastrację i wrócić tego samego dnia pociągiem (ok. 2 h jazdy)? Bo ja się strasznie boję, że jemu to zaszkodzi po zabiegu... Teoretycznie mogłabym zostać w Poznaniu na jakiś czas po kastracji, ale wolałabym wrócić tutaj. Sama nie wiem, już co lepsze, mam straszny dylemat...

Dodam może jeszcze, że Wąs podróżuje ze mną dużo z Poznania do domu i z powrotem i bardzo dobrze to znosi:) W zasadzie, jakby w ogóle nie zauważał, że chwilowo zmienia położenie :lajkonik: W porównaniu chociażby do Czesława u którego jedyna taka podróż spowodowała zatrzymanie bobków na 24 h i ogólne obniżenie jego nastroju.

Offline baxie

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 111
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kastracja królika
« Odpowiedź #605 dnia: Sierpień 19, 2012, 11:57:39 am »
Zabieg jest dla królika dużym stresem ,jak wiadomo po operacji może go boleć. Trzeba też obserwować czy królik zacznie samodzielnie jeść, pić i robić bobki. Jeżeli masz możliwość zostać z nim aż wydobrzeje, chyba nie narażałabym go na stres związany z podróżą.

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Kastracja królika
« Odpowiedź #606 dnia: Sierpień 19, 2012, 12:07:53 pm »
Jeśli jeżdzi pociągiem i byłoby ciepło, to ja nie widzę przeszkód. Oczywiście trzeba zabezpieczyć królika przed wychłodzeniem, zapewnić czystość i dostęp do wody, ale nie sądzę, by podróż miała mu zaszkodzić. Ja ze swoim jechałam co prawda autem, ale też ze 3h mi zajął powrót. Królika odebrałam całkiem wybudzonego i już w drodze powrotnej wciągał krwawnik i był zły, że mu wyjść z transportera nie dałam.

Kastracja, poza narkozą, nie jest jakoś bardzo inwazyjna - nie uszkadza się mięśni ani tkanek poza maleńkim nacięciem (oczywiście w przypadku komplikacji w czasie zabiegu, odradzam podróż) i bolesność też jest znacznie mniejsza, jak u samic (gdzie mamy rozcięcie brzuszka i spore "wybebeszanie").

Tak więc możesz się nastawić na powrót, ale uszykuj plan B, w razie jakby źle ją zniósł i miej możliwość zostania ze 2 dni na miejscu.

A tak w ogóle, to poproś o metoclopramid na wszelki wypadek i jakiś lek p. bólowy "na wynos" :)
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline Betty

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Kastracja królika
« Odpowiedź #607 dnia: Sierpień 19, 2012, 19:22:17 pm »
Dzięki wielkie za odpowiedzi! Bo z drugiej strony jest taka opcja, żeby poczekać do października i robić wtedy wszystko łącznie z rekonwalescencją w Poznaniu (wtedy królas nie musiałby jeździć). Nie wiem jeszcze sama... cały czas to rozważam, próbuję znaleźć wszystkie 'za' i 'przeciw' każdego wyjścia, żeby podjąć dobrą decyzję. Bo są takie dni, kiedy sobie myślę, że nie ma co się spieszyć, a są takie, kiedy już mam ochotę mu od razu wyciachać te jajka:P bo każdego dnia inaczej się zachowuje skubaniec.

Gdybym jednak robiła to teraz, to oczywiście w razie czego mam taką możliwość, żeby tam zostać. Bałam się tylko, że nie można będzie z nim podróżować np. tydzień, czy dwa po kastracji i że musiałabym tam tak długo zostać, co jak wiadomo wiązałoby się z dodatkowymi kosztami no i byłabym tam zupełnie sama.

Dzięki jeszcze raz!

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś spostrzeżenia, to z chęcią wysłucham i wszystko rozważę :)

Offline szyszka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2639
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Skalar
  • Pozostałe zwierzaki: piesek Miki
  • Za TM: Tola, Lola
Wskazanie do sterylizacji?
« Odpowiedź #608 dnia: Sierpień 30, 2012, 20:43:19 pm »
Dzisiaj dodzwoniłam się do Lubelskiego Poliwetu (polecany, 'króliczy' gabinet weterynaryjny). Chciałam się umówić na wizytę przed sterylizacją, bo tam takie są konieczne. Weterynarz pyta mnie, czy jest wskazanie do sterylizacji. Ja myślę- jakie wskazanie?  :?: Okazało się, że gabinet ten nie wykonuje sterylizacji królika, chyba że królik ma ciągłe ciążę urojone, zabieg ratuje życie albo jest już początek jakieść choroby.  Byłam pewna, że sterylizację można wykonywać profilaktycznie właśnie przeciw tym chorobom, nie powiem-trochę zdziwiła mnie ta wypowiedź. Pan weterynarz (zresztą bardzo miły) powiedział mi, że ryzyko śmierci uszaka w czasie wybudzenia to 2 stopień z 4. I nie chodzi tu o to, że uszak się nie wybudzi, tylko że mają bardzo słabe serca i podawanie lub wybudzanie z narkozy jest dla nich stresujące, a co za tym idzie- niebezpieczne. Idę jutro na tą wizytę, ale zastanawiam się- Tola ciągłych ciąż urojonych nie ma, a jak okaże się że jest zdrowa i weterynarz nie będzie chciał jej sterylizować właśnie ze względu na możliwość odejścia uszaka, mam szukać innego weta czy czekać aż jakaś choroba się zacznie :?: :oh: Zobaczę co jutro powie pan wet. Czy naprawdę ryzyko jest aż tak duże?
Szyszka Szyje - akcesoria dla zwierząt, ludzi, spódnice tiulowe, posłania, plecaki, wkłady do transporterów.


http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14139.0.html
 Tolcia - 14.10.11-06.03.14 (*)

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Wskazanie do sterylizacji?
« Odpowiedź #609 dnia: Sierpień 30, 2012, 21:00:11 pm »
Sterylizacja w XXI wieku to przede wszystkim profilaktyka właśnie, ale jak weterynarz nie ma doświadczenia, to ryzyko faktycznie wzrasta i lepiej niech się nie podejmuje bez wskazań.

Królik, tak jak i pies czy kot ma duże szanse zachorować na choroby związane z układem rozrodczym i ryzyko to jest większe niż przy operacji u doświadczonego weterynarza.

Napisz do marta1984 i/lub Aguleks one powinny znać kliniki w Lublinie i polecą Ci weta do zabiegu, widocznie w tej klinice mają tylko "króliczą" diagnostykę albo dawno nikt nie robił aktualizacji ws tamtejszych króliczych wetów.

Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline SiM:)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1839
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wskazanie do sterylizacji?
« Odpowiedź #610 dnia: Sierpień 30, 2012, 21:01:56 pm »
wiesz co szokowalas mnie...czy to jest wet polecany na forum??? bo ja szczerze powiem ze wydaje mi sie ze nie zna sie na krolach, bo dobrze wykonany zabieg nic nie szkodzi uszakowi.... zszokowalas mnie tym co wet powiedzial :hmmm nie powinno byc zadnych przeciw ze strony weta na taki zabieg, ale to jest moje zdanie

Offline szyszka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2639
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Skalar
  • Pozostałe zwierzaki: piesek Miki
  • Za TM: Tola, Lola
Odp: Wskazanie do sterylizacji?
« Odpowiedź #611 dnia: Sierpień 30, 2012, 21:07:15 pm »
Sim- jest to weterynarz polecany przez rice_cookie, powiedziała mi że sterylizuje i kastruje tam wszystkie króliki swoje i SPK. Mnie też to bardzo zdziwiło, dlatego was zapytałam. Pójdę jutro na tą wizytę, zobaczę co tam wet ma ciekawego do powiedzenia.
Szyszka Szyje - akcesoria dla zwierząt, ludzi, spódnice tiulowe, posłania, plecaki, wkłady do transporterów.


http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14139.0.html
 Tolcia - 14.10.11-06.03.14 (*)

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Wskazanie do sterylizacji?
« Odpowiedź #612 dnia: Sierpień 30, 2012, 21:33:45 pm »
Skoro SPKowskie króliki są tam sterylizowane, to chyba jednak trzeba tam sterylizować - doświadczenie mają. Dziwna stwierdzenie z tymi wskazaniami - czy profilaktyka nie jest najlepszym wskazaniem? To lepiej, żeby miała ciąże urojone, nosiła siano itd? Nie rozumiem.
Pewnie, że sterylka to normalna operacja i ryzyko zawsze jest, ale - jak pisze Eni - ryzyko zachorowania na choćby nowotwór narządów rodnych jest naprawdę duże u królic, więc ryzyko jest warte, by je podjąć. Trzymam kciuki!
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline rice_cookie

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2243
  • Płeć: Kobieta
    • Stowarzyszenie Pomocy Królikom
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Malutka
  • Pozostałe zwierzaki: Koteły - Rudy i Rydz
  • Za TM: [*]Stefan 7lat/17.11.2005 , [*]Szaza 4lata10mesięcy/17.04.2016, [*]Felczysław 10lat6miesięcy
Odp: Wskazanie do sterylizacji?
« Odpowiedź #613 dnia: Sierpień 30, 2012, 21:44:18 pm »
Szczerze powiedziawszy zdziwiła mnie ta sytuacja.
Nigdy w Poliwecie nie klasyfikowano sterylizowanych i kastrowanych przeze mnie królików jako te którym jest wskazana sterylizacja i którym nie...
Zgodnie z polityką SPK uważam że sterylizacja jest wskazana dla każdego królika jako zabieg zapobiegawczy wielu chorobom, które prawie na pewno wystąpią bez wykonania sterylizacji. Jeżeli przychodnia twierdzi inaczej nie będę jej polecała.
Postaram się porozmawiać z lekarzami z Poliwetu i dowiedzieć się co jest grane.

Z czystym sercem natomiast mogę polecić przychodnię REX, gdzie wszyscy wiedzą po co się robi sterylizację. Cena jest wyższa, ale naprawdę warto ponieść koszta.
NERV-GOD'SinHIShaeven.ALL'SrightWITHtheWORLD.


Offline szyszka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2639
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Skalar
  • Pozostałe zwierzaki: piesek Miki
  • Za TM: Tola, Lola
Odp: Wskazanie do sterylizacji?
« Odpowiedź #614 dnia: Sierpień 30, 2012, 21:45:50 pm »
A w REXIE ile chcą za sterylizację?
Szyszka Szyje - akcesoria dla zwierząt, ludzi, spódnice tiulowe, posłania, plecaki, wkłady do transporterów.


http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14139.0.html
 Tolcia - 14.10.11-06.03.14 (*)

Offline rice_cookie

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2243
  • Płeć: Kobieta
    • Stowarzyszenie Pomocy Królikom
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Malutka
  • Pozostałe zwierzaki: Koteły - Rudy i Rydz
  • Za TM: [*]Stefan 7lat/17.11.2005 , [*]Szaza 4lata10mesięcy/17.04.2016, [*]Felczysław 10lat6miesięcy
Odp: Wskazanie do sterylizacji?
« Odpowiedź #615 dnia: Sierpień 30, 2012, 22:56:38 pm »
180zł, zabieg przeprowadza dr Różańska (pisała doktorat o narkozie u królików, więc zna się na rzeczy i chyba bezpieczniej niż u niej to nie ma)
Można się z nią umówić na raty jak Cię nie stać na całość w danym momencie.
NERV-GOD'SinHIShaeven.ALL'SrightWITHtheWORLD.


Offline szyszka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2639
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Skalar
  • Pozostałe zwierzaki: piesek Miki
  • Za TM: Tola, Lola
Odp: Wskazanie do sterylizacji?
« Odpowiedź #616 dnia: Sierpień 30, 2012, 22:59:12 pm »
Zobaczymy jak to będzie w Poliwecie, idę jutro na tą wizytę zobaczymy.
Szyszka Szyje - akcesoria dla zwierząt, ludzi, spódnice tiulowe, posłania, plecaki, wkłady do transporterów.


http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14139.0.html
 Tolcia - 14.10.11-06.03.14 (*)

Offline szyszka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2639
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Skalar
  • Pozostałe zwierzaki: piesek Miki
  • Za TM: Tola, Lola
Odp: Wskazanie do sterylizacji?
« Odpowiedź #617 dnia: Sierpień 31, 2012, 16:55:25 pm »
Ok, byłam (wizyta trwała 7 minut patrząc na zegarek :oh: ). Weterynarz małą osłuchał, obmacał i... tyle. Powiedział, że mała zdrowa. Powiedział też, że ryzyko u królikow jest większe niż u psów i kotów, ja powiedziałam że wiem i umówiliśmy się na poniedziałek na sterylizację. Także zabieg będzie w poniedziałek o 12.
Szyszka Szyje - akcesoria dla zwierząt, ludzi, spódnice tiulowe, posłania, plecaki, wkłady do transporterów.


http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14139.0.html
 Tolcia - 14.10.11-06.03.14 (*)

Offline marta1984

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7390
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wskazanie do sterylizacji?
« Odpowiedź #618 dnia: Sierpień 31, 2012, 17:06:36 pm »
hmnnnnnnnnnnnnn jak tak powiedzial- ja bym nie zostawila mu krola i juz
ryzyko w duzym stopniu zalezy od dosw i wiedzy weta
ja szczerze mówiąc starylizowałam w wawie
nie powiem ile lacznie zaplcilam (duuuuuuuuuuuzo) ale male juz tego samego dnia dala czadu
w lublinie korzystam jedynie z uslug Dr Zietka (zeby nie powiedziec permanentnie go drecze) i ze wszystkimi problemami nie chirurgicznymi tylko do niego
do kliniki na stefczyka- nigdy w zyciu z niczymmmmmmmmmmmmm
[/URL]http://imageshack.us/photo/my-images/191/picola.png/
AS!!!!!

Offline SiM:)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1839
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wskazanie do sterylizacji?
« Odpowiedź #619 dnia: Sierpień 31, 2012, 18:39:02 pm »
nie powiem ile lacznie zaplcilam (duuuuuuuuuuuzo) ale male juz tego samego dnia dala czadu
Noooo tu tutaj w Warszawie ja wiecej za kastracje zaplacilam Syka niz w Rexie chca za sterylke...za sterylke to juz wogole straszne pieniadze ponad 2 razy tyle co napisala rice cooki wliczajac wizyte przed sterylka i po na sprawdzenie szwow...wiec uwazam ze to promocja :P szkoda ze takich cen nie ma w Warszawie..