Autor Wątek: Przed kastracją/sterylizacją, czyli co trzeba wiedzieć przed zabiegiem, jak się przygotować  (Przeczytany 359075 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Króliczyca123

  • Gość
Odp: Sterylizacja i po strachu
« Odpowiedź #440 dnia: Luty 26, 2011, 13:37:21 pm »
Rodzice nie chcą sterylizacji...

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Sterylizacja i po strachu
« Odpowiedź #441 dnia: Luty 26, 2011, 14:50:09 pm »
Rodzice nie chcą sterylizacji...

Nie możesz swoim rodzicom pokazac tego co napisała Miso ??

Niestety samice królików są bardzo narażone na ropomacicze, na tym forum było już kilka przykładów potwierdzających, że sterylizacja to nie fanaberia a naprawdę konieczność - rak sutka, zmiany na macicy czy nawet samo ropomacicze.
Zdjęcie guza jaki może nie wysterlizowanej samicy naróść w przeciągu zaledwie kilkunastu dni ma Nudlak - wtedy często na reakcje ze strony lekarzy jest już za późno.

Takie choroby przez niesterylizację to jest nie tylko męka dla króliczka ale i dla opiekunów.

Offline misia01

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2367
  • Płeć: Kobieta
    • Namaluję obrazy
  • Lokalizacja: Minsk Maz.
  • Pozostałe zwierzaki: koty,psy,konie
  • Za TM: Misia (13.03.2020 r) :(
Odp: Sterylizacja i po strachu
« Odpowiedź #442 dnia: Luty 26, 2011, 18:12:08 pm »
Ja bym chciała wysterylizować moją Misię u Dr.Rzepki,ale nadal się boję   :placze

nuka

  • Gość
Odp: Sterylizacja i po strachu
« Odpowiedź #443 dnia: Luty 26, 2011, 19:00:19 pm »
Misia, czego sie boisz??

Offline misia01

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2367
  • Płeć: Kobieta
    • Namaluję obrazy
  • Lokalizacja: Minsk Maz.
  • Pozostałe zwierzaki: koty,psy,konie
  • Za TM: Misia (13.03.2020 r) :(
Odp: Sterylizacja i po strachu
« Odpowiedź #444 dnia: Luty 26, 2011, 20:15:30 pm »
Boję się,że moje maleństwo nie nie obudzi  :placze

Offline jonQuilla

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 293
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dla tych co boją się wysterylizować albo wykastrować
« Odpowiedź #445 dnia: Marzec 20, 2011, 23:46:01 pm »
Może moje pytanie wyda się głupie ale jestem ciekawa.
Jeżeli mój królik jest bardzo towarzyski, uwielbia pieszczoty i najchętniej nie schodziłby z moich kolan to czy istnieje ryzyko ze po kastracji się to zmieni i nie będzie taki kochany?

Offline Kitty27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6583
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Katowice
  • Pozostałe zwierzaki: Kocurek Filemon Filosławski, Gerbile Pola & Tola
  • Za TM: Zorruś-5.X.2009, Brandon-2.XII.2009, Igiełka-24.III.2012, Marlonek-30.VI.2019, Kinia-3.X.2020
Odp: Dla tych co boją się wysterylizować albo wykastrować
« Odpowiedź #446 dnia: Marzec 20, 2011, 23:51:32 pm »
Raczej nie.

Offline Zara

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 541
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Astrid
  • Pozostałe zwierzaki: Pies Grapa, koty Grzmot i Batman
  • Za TM: Królik Luis, królik Duszek, pies Arpa, koń Avanti
Kastracja a pierwsza wizyta u króliczego weta
« Odpowiedź #447 dnia: Marzec 30, 2011, 14:29:31 pm »
Witam, mam zamiar niedługo wykastrować Luisa. W związku z tym, że w okolicy nie mam króliczego weta, zdecyduję się chyba na kastrację w Toruniu, i mam takie pytanie-czy mogę bez wcześniejszej wizyty umówić się na kastrację, czy muszę najpierw przyjechać na jakąś "kontrolną" wizytę. Dodam tylko, że wyjazd do Torunia to byłaby dla mnie "wyprawa" wręcz, nie posiadam własnego środka transportu, kompletnie nie znam tego miasta, nigdy tam nie byłam a i z czasem stoję kiepsko, dlatego też chcę wiedziec co może mnie czekać.

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Kastracja a pierwsza wizyta u króliczego weta
« Odpowiedź #448 dnia: Marzec 30, 2011, 14:41:54 pm »
Jeśli uszatek jest zdrowy, nie ma co przesadzać z wcześniejszą wizytą, doktor i i tak zbada go przed zabiegiem. Musisz jednak planować z wyprzedzeniem, bo doktor ma dość długie terminy ;)
Nie bój się wyprawy do Torunia, w razie czego pomożemy :)


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline Zara

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 541
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Astrid
  • Pozostałe zwierzaki: Pies Grapa, koty Grzmot i Batman
  • Za TM: Królik Luis, królik Duszek, pies Arpa, koń Avanti
Odp: Kastracja a pierwsza wizyta u króliczego weta
« Odpowiedź #449 dnia: Marzec 30, 2011, 14:44:46 pm »
No właśnie tak planuję już dzwonić i na maj/czerwiec się umawiać :)

Offline Katka

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 506
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
Odp: Kastracja a pierwsza wizyta u króliczego weta
« Odpowiedź #450 dnia: Marzec 30, 2011, 15:09:28 pm »
Pamiętaj, zeby przy rejestrowaniu mówić, że chodzi o zabieg, a nie zwykłą wizytę, bo to ważne.
My tez pomożemy  :bunny:

malutka_Misiunia3

  • Gość
Odp: Sterylizacja panienek
« Odpowiedź #451 dnia: Marzec 31, 2011, 15:47:30 pm »
Witam wszystkich jestem tu nowa.:)Mój króliczek Zuzia w wczoraj miałą sterylke.O godzinie 8:30 zawiązłam ją do weta.O godzinie 19 kazali po nia wrócić. Jak przyjechałam to już byłą wybudzona.Nie musimy wracać na ściąganie szwuf bo są rozpuszczalne.Dostała antybiotyk i przeciwbólowe leki.Do domu nie dostałam żadnych antybiotuków już.Martwi mnie fakt że nie chce jeść i ma zimne uszka!!! poza tym nie zauważyłam żadnych bobków. Nadal jest osowiałai  obolała. Ale naszczęście pije wode.Czy te oznaki śa niepokojące czy mam jechać do weterynarza z nią, czy jeszcze poczekać ??

Offline aga.s

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1079
  • Płeć: Kobieta
Odp: Sterylizacja panienek
« Odpowiedź #452 dnia: Marzec 31, 2011, 15:57:37 pm »
Jak ma zimne uszka to mozesz jej do picia dac ciepla wode. Antybiotyki sa z reguly z tych dlugo dzialajacych. Do jedzenia podtykaj to co lubi, koperek, cykorie i takie tam przysmaki. suszki i sianko obowiazkowo

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Sterylizacja panienek
« Odpowiedź #453 dnia: Marzec 31, 2011, 15:58:14 pm »
Do tej pory to już powinna coś poskubać. Podetknij jej coś, co lubi, koperek, zieloną pietruchę, pachnące sianko z ziołami.
Króliki po sterylce/kastracji z reguły piją dużo wody, więc to normalne.
Jak do wieczora niczego nie tknie, to nakarm ją przez strzykawkę (bez igły) do paszczy papą z granulatu albo Critical Care.

Możesz jej wsadzić termoforek do klatki, ale moje króliki czasami też mają zimne uszy, chociaż nic im nie dolega. Uszy są termoregulatorami :)
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline pb

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1043
  • Płeć: Kobieta
Odp: Sterylizacja panienek
« Odpowiedź #454 dnia: Marzec 31, 2011, 16:02:09 pm »
Zuzia powinna dostać do domu leki p-bólowe i antybiotyki na parę kolejnych dni
ja miałam sterylizację mojej tymczasowej lokatorki w poniedziałek, cały wtorek mała praktycznie przesiedziała w jednym miejscu, mało jadła, wczoraj już było lepiej, byla trochę bardziej żywotna więcej zjadła a dziś w nocy nawet sciągneła sobie swój kubraczek pooperacyjny i wygląda że wraca do formy.
Wiec niestety jeszcze dziś i jutro królinka może być osowiała, w końcu to poważna operacja
Obserwuj ją czy są bobki, czy siusia , czy zaczyna jeść, jeśli nie zacznie sama jeść do wieczora będziesz musiała ją dokarmić
warto było by też zadzwonić do tego weta i powiedzieć żeby dał ci jeszcze p-bólowe i antybiotyki na jakieś 4-5 dni, żeby mała się nie męczyła i zeby nie wdał się stan zapalny.
Kroliki po narkozie muszą mieć ciepło, organizm szybko się wychładza i dlatego te zimne uszka, trzeba by ją dogrzać, postawić klatkę koło kaloryfera czy włączyć w pokoju piecyk, jak będzie jej ciepło na pewno będzie jej bardziej komfortowo.

malutka_Misiunia3

  • Gość
Odp: Sterylizacja panienek
« Odpowiedź #455 dnia: Marzec 31, 2011, 16:06:51 pm »
Dziukeje bardzo za rady.Bardzo się o nią martwie.Termoforek miała ale ucieka od niego i wsumie nie wiem czemu.Mam ją od niedawan bo od 2 miesiecy.Zuzia to karzełek niderlandzkii ma rok czasu. sterylke zrobiłam przedewszystkim ze względu na zdrowie małej.Bardzo dużo o tym czytałam.Niestety nikt nigdy nie dawał jej żadnych warzyw i nie bardzo chce mi jeść,je jedynie korzeń marchewki.Czy po sterylce może spać na sianku bo tak była nauczona od małęgo? Jeśli nic się nie poprawi pojade do weterynarza.

Offline pb

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1043
  • Płeć: Kobieta
Odp: Sterylizacja panienek
« Odpowiedź #456 dnia: Marzec 31, 2011, 16:14:50 pm »
a ma kubraczek na brzuszku? jak nie ma to jest ryzyko że się ukłuje tym siankiem czy urazi ranę
jeśli ma kubraczek tak to może, ja też Stefci musiałam włożyć sianko bo rwała podkłady higieniczne, wykopywała kocyk, sikała na dno klatki i niestety kładła sie w to.
najlepszy jest oczywiście kocyk, ale jak nie usiedzi na nim to może być i sianko, ważne zeby miała wygodnie

malutka_Misiunia3

  • Gość
Odp: Sterylizacja panienek
« Odpowiedź #457 dnia: Marzec 31, 2011, 16:26:26 pm »
Nie kubraczka nie ma wtereynarz powiedział że nie jest potrzebny. Dodam że przebywam Wielkiej Brytani i tu był robiony ten zabieg. Daltego się martwie czy oby napewno jest tu dobra opieka.Opinie na temat przychodni są bardzo dobre weterynarz doświadzczony wsprawach królików. Próbowałam dać jej kocyk jak tylko przyjechała ale uciekła do kuwety i tam cały czas siedziałą wiec zrezygnowałam.Dodam że na podłożu koło kuwety mam reczniczki paierowe rozłożone i tam czasami sobie lerzy.

Offline aga.s

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1079
  • Płeć: Kobieta
Odp: Sterylizacja panienek
« Odpowiedź #458 dnia: Marzec 31, 2011, 16:28:19 pm »
napisz na pw do myszy albo do moniki2415

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Sterylizacja panienek
« Odpowiedź #459 dnia: Marzec 31, 2011, 16:40:13 pm »
Nie każdy wet daje antybiotyki i leki przeciwbólowe na kolejne dni. Kastrowane/sterylizowane pod moją opieką króliki nigdy nie dostają leków do podawania w domu po kastracji. Dostają w klinice lek o przedłużonym działaniu i jest ok.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan