Autor Wątek: Jak widzi królik?  (Przeczytany 66307 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Renata

  • Gość
Jak widzi królik?
« dnia: Wrzesień 20, 2006, 17:05:59 pm »
Zastanawia mnie czy króliki widzą kolory? Jak widzi królik?




pozdrawiamy
Renata i Solan
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2011, 10:22:01 am wysłana przez mysza »

Renata

  • Gość
Odp: JAK WIDZI KRÓLIK??
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 26, 2006, 12:15:58 pm »
Poszukując odpowiedzi na wyżej zadane pytanie znalazłam taką oto stronkę :(

http://vegapol-alf.webpark.pl/britches.htm

zaznaczam że jet to bardzo długi tekst, dla cierpliwych ale jednocześnie poruszający


Dla mniej cierpliwych wklejam fragment:

Ignorując wyraźny zakaz Ustawy o Ochronie Zwierząt (art. 31, par. 2), pod wpływem nacisku producentów kosmetyków, środków higienicznych i produktów chemicznych prowadzi się w Polsce testy na ich bezpieczeństwo. W tych prymitywnych, archaicznych testach cierpi i ginie w agonii ogromna liczba zwierząt. W teście Draize’a wykonywanym na podrażnienie oczu, który opracowano w 1944 r., substancje płynne, granulowane i sproszkowane, takie jak np.: cienie do powiek, szampony, proszki do prania, płyny do polerowania mebli i czyszczenia pieców aplikowane są do oczu królików, unieruchamianych w przyrządach krępujących ruchy, z których wystają tylko głowy zwierząt.
      Do jednego testu używa się 6-9 królików. Test taki trwa 7-18 dni. Reakcją na substancje drażniące jest spuchniecie powiek, zapalenie tęczówki, owrzodzenia, krwotok i ślepota. Środki uśmierzające ból nie są na ogół stosowane, gdyż, jak twierdzą eksperymentatorzy, ich użycie wpłynęłoby negatywnie na wyniki. Zwierzęta często łamią sobie szyje i kręgosłupy próbując uwolnić się od bólu.


Czy wam też cierpnie skóra? Bo mnie tak :zdenerwowany

Mya

  • Gość
Odp: JAK WIDZI KRÓLIK??
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 26, 2006, 14:23:32 pm »
Okropne :/ Gatunek ludzki jest najgorszym ze wszystkich zwierzat :/ Ogrom zaklamania i egoizmu w nas. Z jednej strony niby dbamy o zwierzeta, a z drugiej to. A moze by tak eksperymentowac na ludziach? Moze zglosza sie ochotnicy - w dobre imie postepu?

Paranoja. I to sprzeciwianie sie inzynierii genetycznej, bo to nieetyczne i igranie z natura (co zreszta robimy juz od dawna - patrz: medycyna) :/ A moze to wlasnie byloby rozwiazanie? Hodowla ludzkich tkanek z komorek macierzystych. Chodzi nie tylko o przeszczepy narzadow. Ale np. tez o takie badania. Mozna wyhodowac ludzkie oko np. i na nim badac reakcje na rozne substancje chemiczne. Itd., itp. Ufff.

slodkie_uszy

  • Gość
Odp: JAK WIDZI KRÓLIK??
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 26, 2006, 14:53:07 pm »
ja sie tez zastanawiam od pewnego czasu jak to jest z tym wzrokiem...moj tak patrzy z boku, tak jakby nie widzial celu na przedzie.a jak nie widza kolorow krolisie to po co producenci robia kolorowe kolby itd. ?zeby nam ladniej wygladalo? takie mnie drecza pytania :)

slodkie_uszy

  • Gość
Odp: JAK WIDZI KRÓLIK??
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 26, 2006, 14:55:06 pm »
artykul jest straszliwy.jak mozna tym zwierzatkom taka krzywde robic?leki musza testowac na ludziach, to czemu kosmetykow nie?

Aadek

  • Gość
Odp: JAK WIDZI KRÓLIK??
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 13, 2006, 18:04:23 pm »
Kolory chyba widzą, bo mój mały reaguje na wszystko co zielone.

A co do artykułu... To potworne, ale przykro mi, nie jesteśmy w stanie nic z tym zrobić. To jest zbyt powszechne.

Tak sobie czasem patrze na mojego małego. Przecież on też mógł trafić do jakiejś firmy kosmetycznej. I mógł zginąć.

Można by po prostu nie kupować takich kosmetyków, ale żeby to podziałało trzeba by było zaangażować w to wiele ludzi. To raczej niemożliwe...

naomi19

  • Gość
Odp: JAK WIDZI KRÓLIK??
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 13, 2006, 20:08:48 pm »
Króliki nie rozróżniają kolorów, jednak widzą bardzo dobrze, także w ciemności.
Mogą nie widzieć przedmiotu, gdy maja go przed czubkiem nosa, tam maja taki martwy punkt, ale wystarczy, że przesuniemu przedmiot w bok, czy oddalimy, już go widzą.

lucy4u

  • Gość
Odp: JAK WIDZI KRÓLIK??
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 14, 2006, 23:21:29 pm »
znalazłam:
http://www.aseti.strefa.pl/oczy.php
i zaczerpniete z : http://www.kazior5.com/pielegnacja.htm#Oczka

Oczy królika

Oczy królika są duże, okrągłe, od barwy ciemnej poprzez brązowo-bursztynową do jasnoniebieskich, pozwalają one widzieć w ciemności. Oko nie składa się z jednej źrenicy. Widać to dokładnie u królików o niebieskich oczach, u których czarna źrenica wyraźnie różni się od lśniącej na niebiesko tęczówki, nadającej ostrość jego spojrzeniu. Królicze oczy są nastawione nie na szukania pożywienia i przemieszczanie się lecz tak aby szybko i skutecznie dostrzegać zbliżającego się drapieżnika z niemal każdego kierunku. (oczywiście takie zagrożenia nie występują dla naszego domowego futrzaka lecz gdy Trunio jest na działce na pewno kontrola otoczenia i nieba jest mu przydatna). Oczy są umieszczane wysoko na czaszce, pozwalają królikowi widzieć w promieniu 300 stopni, dlatego bez odwracania głowy widzi co dzieje się za jego plecami oraz daleko ponad jego głową. Ceną jaką płaci króliczek za tak nadzwyczajne pole widzenia, jest słaby punkt bezpośrednio przed jego pyszczkiem. Królik widzi lepiej na większą niż mniejszą odległość. O zmierzchu spostrzega nawet niewielkie punkty światła. Natomiast nie lubi jaskrawego światła, gdyż nie może na nie zareagować zwężeniem źrenic. Jeśli Twój króliczek zwraca głowę i wydaje się patrzeć na ciebie "bokiem", to on faktycznie patrzy prosto na Ciebie. Czy króliczki widzą w kolorze? Dla przykładu, ludzkie oko posiada receptory które pozwalają nam obierać obraz w barwach czerwonej, niebieskiej i zielonej. Zmiana długości fali światła pozwala nam zobaczyć to jako kolory tęczy. Badania przeprowadzone w latach 70, wskazują że króliki mają ograniczoną zdolność widzenia w kolorze. Na ten temat nie udało mi się znaleźć żadnej publikacji. Mam wiadomość zawartą w książce "Amatorski chów królików" z 2003 roku, piszą w niej; nie jest do końca pewna umiejętność rozróżniania barw przez króliki, badania wykazały, iż prawdopodobne jest, że rozróżniają one barwy czerwona i zieloną.

Wiec Aadek ma chyba racje:
"Kolory chyba widzą, bo mój mały reaguje na wszystko co zielone."
:) :)

Offline cytryna27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 335
  • Płeć: Kobieta
Odp: JAK WIDZI KRÓLIK??
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 31, 2006, 13:52:28 pm »
Ja słyszałam, że królik widzi bardzo dobrze na boki, natomiast przed siebie tylko na 2 metry. Podobno dowodem na to ma być na przykład to, że królik często rozpędzając się wpada nam pod nogi. Mój Kuki często tak robi że leci prosto na mnie i wpada na moje nogi.
Zauważyłam też, że kiedy coś obserwuje robi to raczej bokiem, nie patrzy przed siebie tylko odwraca się bokiem i zezuje :D

anUSZka

  • Gość
Odp: JAK WIDZI KRÓLIK??
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 01, 2007, 18:06:37 pm »
Nie czerwony, tylko niebieski i zielony :)

Druga rzecz- kroliki maja mniejsza zdolnosc widzenia dokladnego, prawdopodobnie to, co widza, jest rozmyte jak zdjecie zlej jakosci. Ale za to widza duzo lepiej od ludzi w polmroku i ciemnosci, a slabiej - w ostrym swietle :)

jul_ja

  • Gość
Odp: JAK WIDZI KRÓLIK??
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 30, 2007, 23:17:05 pm »
chcialam ten post usunac ale nie wiedzialam jak

anka1388

  • Gość
Odp: JAK WIDZI KRÓLIK??
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 03, 2007, 21:19:49 pm »
Renata,  przeczytalam ten tekst i az mi sie nie dobrze robi, co ci ludzie wyprawiaja :( Jak mozna tak meczyc zwierzatka... to jest po prostu straszne. Ciekawe jak ludzie by sie czuli jak by to na nich takie eksperymenty ktos wykonywal.

To ciekawe, ze kroliki rozrozniaja tylko niebieski i zielony.
Moj Misiek zazwyczaj patrzy na mnie bokiem i zawsze mnie to ciekawilo czemu ma takie duze wylupiaste oczy...;) teraz juz wiem ... Dzieki nim ma wieksze pole widzenia. ;)
Jak to moj pan od biologi mowil " ta przyroda jest niesamowita. Tak stwarza rozne gatunki aby byly dobrze przystosowane do srodowiska..." nic nigdy nie jest bez powodu, tak jak te oczy ;)

Ola_Krk

  • Gość
Odp: JAK WIDZI KRÓLIK??
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 08, 2007, 12:37:36 pm »
Tekst jest straszny. Zastanawiam się skąd biorą się ludzie tacy. Ja nie mogłabym czegoś takie zrobić nawet gdyby mieli mi zapłacić nie wiem ile.
Niestety ludzie są straszni i nic się na to nie poradzi. Wystarczy przyjrzeć się historii, żeby stwierdzić, że człowiek to jeden z tych gatunków, bez których na Ziemi byłoby o niebo lepiej. Nasza krótkowzroczność i egoizm sprawiają, że być może już nasze wnuki nie będą miały gdzie żyć. Problemem ludzkości jest wszechobecny i "zarażający" materializm, który prowadzi do całkowitego znieczulenia na potrzeby/dobro innych. Smutne  :buu  

Co do pola widzenia to przypuszczam, że króliki widzą tak samo jak konie, ponieważ ich oczy są bardzo podobnie osadzone. Mają martwą strefę przed główką. Za to ogólny kąt widzenia jest znacznie szerszy niż u człowieka. Dlatego jak chcą się czemuś przyjrzeć, co znajduje sie przed nimi - obracają głowę w bok.

Linka

  • Gość
Odp: JAK WIDZI KRÓLIK??
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 08, 2007, 18:25:03 pm »
Ola - troche ściślej - króliki widzą cąły obszar przed sobą, jedynie z tyłu nie. Jeszcze tego stwierdzenia nie jestem pewna - musze zobaczyć do książek bo wydaje mi się, że o zającach była mowa w nich.

Ola_Krk

  • Gość
Odp: JAK WIDZI KRÓLIK??
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 08, 2007, 18:40:18 pm »
O :) No to mają lepiej niż konisie ;)

milupka

  • Gość
Odp: JAK WIDZI KRÓLIK??
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 10, 2007, 12:37:40 pm »
Witam serdecznie :lol mam takie pytanie ostatnio zauwazylam ze moja kulka jedno oczko ma czesto przymrozone drugie normalnie otwarte co sie dzieje ? jak mam jej pomoc moze przemyc ?

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Odp: JAK WIDZI KRÓLIK??
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 10, 2007, 15:10:12 pm »
zobacz czy oczko nie ropieje,przemyc mozna swietlikiem.
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

milupka

  • Gość
Odp: JAK WIDZI KRÓLIK??
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 11, 2007, 11:58:07 am »
Wczoraj przemylam rumiankiem i dzis jest lepiej , oczko nie ropieje ja bym powiedziala ze moja Kulka miala spiocha.Sadze ze jej przeszkadzal i dlatego zamykala oczko .Dziekuje i pozdrawiam :przytul

Rabbitka

  • Gość
Odp: JAK WIDZI KRÓLIK??
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 13, 2007, 17:58:54 pm »
Cytat: "Renata"
Zastanawia mnie czy króliki widzą kolory? Jak widzi królik?




pozdrawiamy
Renata i Solan

Króliki     są    dalekowidzami i  kiepsko widzą kolory oprucz  zielonego i czerwonego. :bukiet

Rabbitka

  • Gość
Odp: JAK WIDZI KRÓLIK??
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 13, 2007, 18:02:33 pm »