Autor Wątek: Jaką wodę podawać?  (Przeczytany 115689 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Odp: Jaką wodę podawać?
« Odpowiedź #100 dnia: Sierpień 02, 2010, 21:32:13 pm »
Jeśli szukacie taniej wody o niskiej zaw.wapnia i nie protestujecie Przeciwko Biedronce, to wtym sklepie są banie 5litrowe takie z tą Palmą namalowaną. Tania, malo wapnia, jak najbardziej.
SylwiaG

Offline Biszkopcik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 401
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jaką wodę podawać?
« Odpowiedź #101 dnia: Sierpień 02, 2010, 21:44:40 pm »
Biszkopcik: najprawdopodobniej to tzw. twardosc wody przemijajaca (usuwana poprzez gotowanie) odpowiedzialne są za nią wodorowęglany wapnia i magnezu (anion: HCO3- kationy: Ca+2, Mg+2), w które woda była pewnie bardzo bogata ;]

Tak, na pewno ;) Tylko dodam, że trudno uznać to za twardość przemijającą.
Woda ta (Saguaro niegazowana) po przegotowaniu nie nadaje się do picia!
Jest biała, mętna, pełna kamienia. Nawet jak ją wlałam do szklanki i odstawiłam na 1 dzień, to na drugi dzień trochę kamienia opadło na dno, a pozostały, który przypominał sól pływającą w wodzie, nadal unosił się w całej szklance. Nawet w srebrnej miseczce Tuptusia zrobił się trudny do usunięcia kamień.

Na szczęście myśmy tej wody latami nie pili - tylko przez parę tygodni... Albo AŻ tak długo.
Jeśli szukacie taniej wody o niskiej zaw.wapnia i nie protestujecie Przeciwko Biedronce, to wtym sklepie są banie 5litrowe takie z tą Palmą namalowaną. Tania, malo wapnia, jak najbardziej.

Weterynarz mi mówił, że kupowanie wody 5-litrowej jest zgubne. Chodzi o to, że woda po otwarciu powinna być wypita chyba w ciągu 48 godz, a później rozwijają się w niej bakterie i psuje się. Zanim królik wypije te 5 litrów, to minie dużo czasu.
Dlatego dla bezpieczeństwa lepiej te wody mineralne przegotowywać.

megg

  • Gość
Odp: Jaką wodę podawać?
« Odpowiedź #102 dnia: Sierpień 03, 2010, 09:54:40 am »
Biszkopcik: tak to sie w chemii nazywa: twardosc wody przemijajaca (czyli taka która mozna usunac własnie poprzez gotowanie), wodorowęglany wapinia i magnezu (Ca(HCO3)2 i Mg(HCO3)2) poprzez ogrzewanie wody rozkładaja sie do nierozpuszczalnych węglanów wapnia i magnezu (CaCO3 i MgCO3, oba barwy białej), które tworza kamien (tzw. kamien kotłowy), po prostu woda była bardzo bogata w jony Ca+2 i Mg+2 oraz anion wodorowęglanowy, dlatego zrobiła się biała i było mnóstwo kamienia.
Innym rodzajem twardości jest twardość nieprzemijająca (trwała), za która odpowiedzalne sa siarczany (SO4--), chlorki (Cl-), azotany (NO3-) itp. głownie wapnia i magnezu...

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jaką wodę podawać?
« Odpowiedź #103 dnia: Sierpień 03, 2010, 16:23:00 pm »
megg, ale czy to jest szkodliwe? pytam, bo zdarza mi się pić tę wodę :nie_powiem
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline Misokyaa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3206
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Don Pedro Karramba i Pan Śledź
  • Za TM: Truffel, Fizia-Makrela
Odp: Jaką wodę podawać?
« Odpowiedź #104 dnia: Sierpień 03, 2010, 16:40:01 pm »
Dziś byłam w Kauflandzie no i porównując 4 rodzaje wód źródlanych (żywiec zdrój, mama i ja, primavera, dobrawa):

Kation wapniowy:
Żywiec zdrój: 28,0mg/l
Mama i ja: 5,83mg/l
Primavera: 4,86mg/l
Dobrawa: 29,6mg/l

Kation magnezowy:
Żywiec zdrój: 4,91mg/l
Mama i ja: 44,09mg/l
Primavera: 52,10mg/l
Dobrawa: 55,2mg/l

Anion wodorowęglanu:
Żywiec zdrój: 101,40mg/l
Mama i ja: 161,09mg/l
Primavera: 173mg/l
Dobrawa: 286,8mg/l


kupiłam Primavera ale sama już nie wiem czym się sugerować i czy to naprawdę robi dużą różnice?

megg

  • Gość
Odp: Jaką wodę podawać?
« Odpowiedź #105 dnia: Sierpień 03, 2010, 19:21:09 pm »
Jadwinia: nie jest to szkodliwe, zdecydowanie gorszą chemię zjadasz ;] co do twardosci nieprzemijającej (trwałej) to przeszkadza to bardziej przy myciu, praniu itp. są pewne normy, które woda musi spełniac by nadawała się do picia, a mineralne, źródlane się do tego nadaja, twardosci przemijajacej mozna się pozbyc wlasnie gotujac wode (choc zwiazki te nie sa szkodliwe, anion wodorowęglanowy wydziela się chocby w napojach gazowanych zawierajcych CO2 - dysocjacja kwasu weglowego, który jest bardzo nietrwały i szybko rozpada się do wody i dwutlenku węgla, jako ze to kwas dwuprotonowy to proces jest "dwuetapowy" własnie 1. do jonu HCO3- i 2. do CO2)

aczkolwiek mało kto wie, że woda (jak kazda substancja chemiczna) posiada karte charakterystyki substancji niebiezpiecznej ;] choc nie jest toksyczna to mozna ją np. przedawkowac
« Ostatnia zmiana: Sierpień 03, 2010, 19:29:17 pm wysłana przez megg »

goldie

  • Gość
Odp: Jaką wodę podawać?
« Odpowiedź #106 dnia: Sierpień 03, 2010, 20:10:09 pm »
na początku podawałam w poidełku wodę przegotowaną i mało pił a teraz przerzuciłam się na miseczkę i Żywiec Zdrój i bardzo mu posmakowała :)

Inga

  • Gość
Odp: Jaką wodę podawać?
« Odpowiedź #107 dnia: Sierpień 26, 2010, 22:11:29 pm »
Zauważyłam, że od kilku dni Karmel mniej pije. Wody praktycznie nie ubywa, nie słyszałam w nocy kuleczki od poidełka, dopiero dziś widziałam, jak trochę liznął. Teraz go trochę dopoiłam na siłę, bo boję się, że się odwodni. Nie ma zmian w zachowaniu: jak zawsze rzuca się na jedzenie, kica, chce wychodzić z klatki, cępnie jak mu coś nie pasuje... normalnie wszystko... gdybym miała jakiegoś dobrego króliczego weta w mieście to bym poszła, ale weci u mnie to tylko psio-koci, więc na ten temat praku pragnienia Karmela wiedzieli by tyle co w tej chwili ja. Zanim pojadę z nim gdzieś dalej, to chcę Was zapytać, bo wiele osób z forum więcej wie o królikach niż niektórzy weci. Co to może być? Dlaczego mniej pije?

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jaką wodę podawać?
« Odpowiedź #108 dnia: Sierpień 26, 2010, 22:13:05 pm »
Zmień poidło kulkowe na miseczkę cermiczną- często króliki nie piją z poideł, bo jest to dla nich nienaturalne i poprostu nie chcą :)

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: Jaką wodę podawać?
« Odpowiedź #109 dnia: Sierpień 26, 2010, 22:16:30 pm »
Inga- czy dajesz może króliczkowi więcej zieleniny ostatnio?
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Offline miguelle

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 981
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jaką wodę podawać?
« Odpowiedź #110 dnia: Sierpień 26, 2010, 22:18:56 pm »
popieram mysze, no i dodam, ze kazdy uszak ma indywidualne zapotrzebowanie na wode :) to zalezy np od tego ile dostaje pokarmu bogatego w wode - np zieleniny, czy od temperatury i wilgotnosci powietrza (gdy jest goraco i sucho to krolik tak jak czlowiek - pije wiecej. gdy temperatura spada - mniej).

Offline kasieek99

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 184
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jaką wodę podawać?
« Odpowiedź #111 dnia: Sierpień 26, 2010, 22:21:09 pm »
a co je?
Bazyl tez pije mniej od czasu zmiany diety na bezgranulatowa. nie panikuje bo wiem, ze duzo wody ma w zielenine i warzywkach. kiedys potrafil cale poidełko do wieczora wypic, a teraz ma w miseczce i moze z pol ubywa do wieczora. czyli o polowe mniej niz kiedys.

Inga

  • Gość
Odp: Jaką wodę podawać?
« Odpowiedź #112 dnia: Sierpień 26, 2010, 22:25:21 pm »
No właśnie - zaszły pewne zmiany.
U mnie od początku jest na diecie bezgranulatowej, bezmieszankowej. Karmię go swoim. Ostatnio je sporo owoców i warzyw: buraków, jabłek. Tam jest sporo wody. Karmiś nie miał problemów z piciem z poidła - nie było jakichś buntów :)

Offline herbata

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2462
  • Płeć: Kobieta
  • Za TM: Lupcio-22.05.2011 r. Filuś-10.07.2014 r. Nika-4.09.2014 r.
Odp: Jaką wodę podawać?
« Odpowiedź #113 dnia: Sierpień 26, 2010, 22:34:26 pm »
Nie martw się jest już chłodniej na dworze, mały ma więcej zieleniny, warzyw, owoców tam jest już woda - a może ma taka fanaberię?  :bunny:
Lupcio - mój pontonik
Filuś - uszaty przyjaciel
Nika - pasiasty stwór 
                          

Offline realia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1677
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jaką wodę podawać?
« Odpowiedź #114 dnia: Sierpień 27, 2010, 01:19:02 am »
Moje też  zaczęły mniej pić :)

My też jako ludziki pijemy mniej :) Nie ma juz takich upałów, że najchętniej chodziłoby się nago :)
Więc i zapotrzebowanie na wodę wydaje się mniejsze, już się tak nie pocimy i organizm nie potrzebuje tyle wody.

Tak mi się wydaje :)
Kasiula86 - Dziękujemy z całego serca :*
Nasza Galeria: http://forum.kroliki.net/index.php?topic=6604.0 :)

Amantek, Diabliczko - Kocham Was i zawsze będę <3 <3


Offline serducho

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 668
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jaką wodę podawać?
« Odpowiedź #115 dnia: Sierpień 27, 2010, 16:47:29 pm »
(realia - alez ty masz sliczne te krole w awatarku! ja cie!!! ciaputki takie :) - sorry za offtopic ale nie moglam sie powstrzymac!)

co do wody  nasz Lakus wcale z poidelka nie chcial pic wiec od poczatku ma miseczke z woda :) zima pije mniej, mimo ze jak pisalam wielokrotnie - jego dieta w 80-90% sklada sie z siana, bez wzgledu na pore roku :)

Alicja_1

  • Gość
Odp: Jaką wodę podawać?
« Odpowiedź #116 dnia: Październik 09, 2010, 09:11:14 am »
To i ja się podepnę pod ten temat,wybacz Inga.Też mam pytanie.
Niunię mam od 2 miesięcy i zauważyłam,że bardzo dużo pije.Jej dieta to wyłącznie zielenina,owoce i warzywa.Na dobę wypija około jedną  szklankę wody zdarza się ,że więcej.Trochę się martwię bo wydaje mi się,że to bardzo dużo jak na króliczka.A może tak ma być. :?:

kasiagio

  • Gość
Odp: Jaką wodę podawać?
« Odpowiedź #117 dnia: Październik 09, 2010, 09:32:58 am »
Alicja szklanka wody to chyba  normalnie , Maki też tle wypijał albo i nawet więcej , ale odkąd jesteśmy na diecie bezgranulowej , prawie nie pije  ;)  Teraz podczas linienia zauważyłam że pije znacznie więcej niż nawet podczas dużych upałów .

Alicja_1

  • Gość
Odp: Jaką wodę podawać?
« Odpowiedź #118 dnia: Październik 09, 2010, 09:51:48 am »
Oj dziękuję Kasiagio,uspokoiłaś mnie.Dla mnie to było troszkę dużo,bo Balbinka z Migdałkiem bardzo mało pili i dlatego spytałam.

Offline Fallen

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1158
Odp: Jaką wodę podawać?
« Odpowiedź #119 dnia: Październik 09, 2010, 12:47:17 pm »
Ta kulka w poidełku często się zacina , może dlatego? ja i tak polecam miseczki .