Autor Wątek: Pierwszy królik  (Przeczytany 3013 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Masza

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Olsztyn
Pierwszy królik
« dnia: Luty 19, 2018, 17:32:35 pm »
Witam wszystkich, to mój pierwszy post tutaj.
Otóż, jestem studentką pierwszego roku. Odkąd zaczęłam studia (w zeszłym październiku) zastanawiam sie nad adopcją zwierzaka. Moje współlokatorki mają psa, ale nie jestem do końca psiarą, zawsze wolałam mniejsze zwierzęta.
Dzisiaj na OLX widziałam ogłoszenie o oddaniu za darmo królika, rocznego, razem z klatką, wiec oczywiście od razu sie zainteresowałam. Juz napisałam do osoby która wystawiła ogłoszenie o rozmiar klatki, czy królik był szczepiony, czemu go oddaje itp.
Do Was mam natomiast pytanie. Jak przygotować sie na przyjecie królika do domu? Tylko takie podstawy, wole sie spytac Was bo czytałam juz mnóstwo artykułów ale najlepiej jak ktos napisze od siebie. Czy to dobry pomysł, aby brac królika w takim wieku jeśli jestem początkująca (czy lepiej szukać dalej, i jesli tak, to lepiej młodszy, czy starszy?).
Z góry dziękuje za odpowiedzi. Pozdrawiam

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Pierwszy królik
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 21, 2018, 19:09:39 pm »
Maszo, witaj. Ciekawa jestem, czy wzięłaś króliczka, o którym pisałam?
Skoro już się naczytałaś, to pewnie dużo wiesz na temat królików. Powiem Ci więc tylko w dwóch słowach: myślę, ze wszystko jedno, jaki jest wiek adoptowanego królika. Tzn. maluszki mają swój czar i urodę, ale jednak to szaleńcy, z których jeszcze musi wyrosnąć dorosłe królicze ziółko. Jak adoptujesz dorosłego, to mniej więcej wiesz, jaki będzie :)
Co przygotować? oprócz kuwety, mnóstwa sianka i ziółek oraz zabezpieczonych kabelków, warto przygotować karton z dwoma wejściami, zeby mógł się w nim skryć w niepewnej chwili, a także przygotować mnóóóóstwo miłości i cierpliwości :) POwinno styknąć :)
Powodzenia! :)
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline lancia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
    • http://plexinawymiar.pl/dostawa/
Odp: Pierwszy królik
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 02, 2018, 14:33:33 pm »
Ja mam już drugie królika i z tym mam problem, królik rwie sobie futerko i nie wiem dlaczego, była wizyta u weterynarza coś przepisał ale nie pomogło.

Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: Pierwszy królik
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 05, 2018, 12:55:19 pm »
Prawdopodobnie buduje gniazdo, musisz iść do polecanego, króliczego weta. Skąd jesteś ?
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa

Offline Mumcik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Moje króliki: Fruzio, Migotka [*]
Odp: Pierwszy królik
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 29, 2018, 19:13:18 pm »
Osoba, która napisała wcześniejszą wiadomość ma wiele racji. Skoro masz już klatkę (dobrze, żeby miała ok 100 cm długości, jeżeli ma mniej niż 80 to warto zakupić większą) musisz jeszcze dokupić niezbędny asortyment: Poidełko (polecam ok 200-250 ml), paśnik, miskę (najlepiej ceramiczną, żeby królik nie wywracał jedzenia) oraz najlepiej żebyś zakupił/a kuwetę. Jeżeli królik nie był wcześniej uczony korzystania z kuwety, będzie miał z tym na początku problem. Jest mnóstwo poradników na ten temat więc nie będę się teraz zbytnio rozpisywać. Do klatki można jeszcze dokupić koc, żeby królik mógł się wygodnie wyłożyć i było mu miękko (bo gdy królik jest nauczony korzystania z kuwety, wtedy żwir wsypuje się tylko do niej, a dno klatki pozostawia puste). Jeżeli chodzi o jedzonko to kup mu przede wszystkim  dużą porcję siana, gdyż jest to podstawa króliczej diety i zwierzak musi je mieć cały czas dostępne w paśniku. Poza tym: granulat (np. od versele-laga), ziółka (najbardziej znane to chyba te od herbal pets oraz tivo), gałązki oraz jakieś warzywka i owoce (jeżeli chcesz będę mogła wypisać konkretne). Z potrzebnych rzeczy kup mu jeszcze żwirek drewniany do kuwety (według większości lepiej kupić go od trocin, gdyż te drugie podobno pylą, gniją i mogą spowodować zapalenie spojówek). Jeżeli chodzi o przygotowanie domu to najlepiej zabezpieczyć kable przed ewentualnym gryzieniem oraz znaleźć dobre miejsce na postawienie klatki.
Trudno mi odpowiedzieć na pytanie odnośnie wieku królika, gdyż moje 2 króliki miałam od małego, ale wydaje mi się, że nie ma to większego znaczenia.
Mam nadzieję, że chodź  trochę pomogłam. Pozdrawiam.

EDIT: Zapomniałam, że przyda się jeszcze dezynfekujący preparat do czyszczenia  kuwety i dna klatki, który również jest  bardzo ważny.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 29, 2018, 20:38:30 pm wysłana przez Mumcik »