Autor Wątek: ceokrofty- wątpliwość  (Przeczytany 3081 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline apolonja

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Polska
  • Moje króliki: Ćma
ceokrofty- wątpliwość
« dnia: Kwiecień 20, 2017, 10:06:03 am »
Witam. Jestem na forum nowa, jeśli taki temat już był i odpowiada na moje pytania do bardzo prosze o wskazanie, gdzie mogę znaleźć odpowiedź.

Mam pytanie ponieważ jakiś czas temu zaadoptowaliśmy króliczkę. Ogólnie jest ciekawska, chyba już do nas przywykła, ma swój charakterek i wszystko jest okej, ale...

Od jakiegoś czasu (nie wiem dokładnie, czy po szczepieniu) zauważam, że nie je swoich bobków tzn może i je, ale w kuwecie są też te pozlepiane, które powinna zjeść. Są one ciemne, śmierdzące i pozlepiane.

Królik normalnie funkcjonuje, biega sobie luzem po domu. Bawi się, gryzie itp. Może jest ich zbyt dużo. Może to żła dieta?

Wodę i sianko ma non stop. Karmimy ją dwa razy dziennie. Wczoraj na kolację jadła jarmuż, seler naciowy i brokuł (zostawiła seler- może nie jest to jej nr 1).
Dzisiaj rano zostawiłam jej kalarepę i brokuł i kilka winogron... może dostaje za mało np pietruszki, koperku.... sama nie wiem....

Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: ceokrofty- wątpliwość
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 20, 2017, 10:14:01 am »
Zmniejsz lilość granulatu i tylko raz dziennie podawaj (można też zupełnie z niego zrezygnować), Dawaj też co najmniej o połowę mniej warzyw i zbierz bobki do badania.
Takie posklejane bobki sygnalizują, że dieta jest zbyt kaloryczna ale warto zbadać kał na obecność kokcydiów.
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa

Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
Odp: ceokrofty- wątpliwość
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 20, 2017, 10:16:50 am »
Czy oprócz wymienionych produktów zwierzak dostaje granulat bądź inną "pudełkową" karmę?
Według mnie zostawianie cekotrofów jest spowodowane zbyt kaloryczną, bogatą w cukry dietą. Może warto wyeliminować korzeniowe warzywa i słodkie owoce na korzyść wyrastających obecnie świeżych ziół - oczywiście jeśli masz dostęp do świeżej zieleniny z bezpiecznych miejsc. Warto też zwierzaka zostawić na samej suchej diecie 2-3 dni  tj. sianko ( tak jak ma teraz cały czas)  i suszone zioła (po kilka listków różnego rodzaju: babki, mniszki, liście porzeczek, malin itp itd.) Można włączyć gałązki np. jabłoni, wierzby, leszczyny to też bogate źródło włókna - błonnika i przy okazji zajęcie.

Solvieg mnie uprzedził ;)
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: ceokrofty- wątpliwość
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 20, 2017, 10:17:22 am »
Może być też zbyt dużo różnorodnych warzyw naraz, być może reaguje tak na konkretne warzywo?
A mnie Aguleks wyprzedził :D
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
Odp: ceokrofty- wątpliwość
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 20, 2017, 10:18:43 am »
heheh wyścig odpowiedzi ;)
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)

Offline apolonja

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Polska
  • Moje króliki: Ćma
Odp: ceokrofty- wątpliwość
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 20, 2017, 10:30:37 am »
Jejku dziękuję za odpowiedzi. Ćma nie dostaje granulatu, ale kolega, który ma królika mówi, że może ją przekarmiam:) Np wczoraj na kolację dostąła pałkę selera naciowego 2 garście jarmużu i pół brokuła. Dzisiaj rano po 6.00 dałam jej cały brokuł i cąłą kalarepę na chłopski rozum to sporo no i te winogrona:) Faktycznie może za dużo korzennych. Spróbuję tak jak mówicie ograniczyć je na rzecz większej ilości ziół, babki itp i będę obserwować jak reaguje.

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: ceokrofty- wątpliwość
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 20, 2017, 10:38:07 am »
Ćma może po prostu tak reagować na świeżynki, niektóre króliki tak mają :) Zmniejsz i obserwuj :) Ziółka na pewno dobrze robią na bobki, byle też nie za dużo ;)
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline apolonja

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Polska
  • Moje króliki: Ćma
Odp: ceokrofty- wątpliwość
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 20, 2017, 11:02:26 am »
Mam jeszcze jedno pytanie. Załóżmy, że problem będzie trwał dłużej i trzeba będzie zebrać bobki. Gdzie je oddać do badania?

Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
Odp: ceokrofty- wątpliwość
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 20, 2017, 11:40:59 am »
Trzeba zapoznać się z ofertą przychodni/klinik które masz w pobliżu, lub po prostu z których korzystasz. Jedne "instytucje" badają bobki na miejscu inne wysyłają gdzieś indziej. Warto się po prostu dowiedzieć, podzwonić czy badają, jaka jest cena, ile się czeka na wynik. Z tego co wiem jest też opcja wysyłania pocztą bobków :) Trzeba się po prostu dowiedzieć.

Ćma - cóż to za wyjątkowe i niespotykane imię dla uszaka. Skąd ten pomysł?
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)