Autor Wątek: Jak oswoić krolika  (Przeczytany 8839 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ammy

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
Jak oswoić krolika
« dnia: Listopad 07, 2016, 11:09:14 am »
Hej pisze, ponieważ mam problem z moim królikiem. Może jakiś spec by mi doradził jak oswoić królika żeby się mnie nie bał. Jest u mnie od ponad tygodnia i ciągle się boi. Gryz nie gryzie i nie tupie, ale się non stop chowa i ucieka. Próbowałam że smakołykami ale on ich nie chce. Może ktoś doradzić?

Jak go przekonać do siebie?

Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: Jak oswoić krolika
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 07, 2016, 11:32:52 am »
Tydzień to baaaaaaaaardzo krótko. Musisz uzbroić się w cierpliwość. Proces oswajania przebiega różnie u różnych króliczków, te bardziej strachliwe to nawet kilka miesięcy potrzebują. :)
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa

Offline Ammy

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Jak oswoić krolika
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 07, 2016, 12:12:43 pm »
A to spoko. Już myślałam, że coś źle robię. Zawsze miałam psy i koty więc było łatwiej ;)

Offline F4rba

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 724
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Mefka
  • Za TM: Fred
Odp: Jak oswoić krolika
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 07, 2016, 17:01:48 pm »
Mefka jest z nami 5 lat i nadal jest dzikusem. Da się pogłaskać tylko wtedy, kiedy Ona chce. Czasem i tak bywa, zależy od charakteru królika

Offline Ammy

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Jak oswoić krolika
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 07, 2016, 17:07:22 pm »
Dzięki za odpowiedzi to pozostaje mi czekać. A jak nakłonić go żeby wracał do klatki?

Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: Jak oswoić krolika
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 07, 2016, 20:31:40 pm »
A to już większa sztuka. Może zawsze umieszczaj tam jakiś konkretny smakołyk ? Albo podawaj kolację do klatki ?
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa

Offline Ammy

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Jak oswoić krolika
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 07, 2016, 20:35:39 pm »
Właśnie on cwany i ma gdzieś smakołyki  :diabelek

Offline monikowa26

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Płeć: Kobieta
    • Asystor Slim
  • Lokalizacja: polska
Odp: Jak oswoić krolika
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 07, 2016, 19:10:09 pm »
I jak tam idzie oswajanie?
Przekonaj się jak wygrałam z otyłością Asystor Slim

Offline Ammy

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Jak oswoić krolika
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 07, 2016, 19:12:46 pm »
Ostatnio świetnie. Zrobił się kochliwy i chodzi mi za nogą już że 3 dni krok w krok

Offline Olek61o

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 4
  • Lokalizacja: Szyldy
Odp: Jak oswoić krolika
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 28, 2016, 17:36:49 pm »
i jak udało się już

_____________________________
go here   

Offline Ammy

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Jak oswoić krolika
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 28, 2016, 17:44:46 pm »
Zależy jak na to patrzeć. Dalej nie lubi jak się go na ręce bierze i nie przychodzi na głaskanie ale jest lepiej. ;) Jeszcze może czasu potrzebuje. Nic na siłę ;)

Offline kat_von_d

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 14
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Odp: Jak oswoić krolika
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 11, 2017, 15:29:47 pm »
Przede wszystkim - potrzeba dużo cierpliwości. Wszystko na spokojnie i tak, jak piszą przedmówcy - nic na siłę. No ale czasem niestety nie da się poskromić dzikusa, jeśli jest naprawdę ogromnym dzikusem. Króliki to straszni indywidualiści  :bunny:.

Offline Ammy

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Jak oswoić krolika
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 11, 2017, 15:35:38 pm »
Mój właśnie chyba zmienił zdanie i znów ucieka

Offline frau magda

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 617
  • Płeć: Kobieta
  • evil prevails when good men fail to act
  • Lokalizacja: za Odrą
  • Moje króliki: Doha i Olaf
  • Na DT: Edward
  • Za TM: Mysza
Odp: Jak oswoić krolika
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 11, 2017, 16:28:06 pm »
Czasem króliki mają nagłe zmiany nastroju jak im hormony buzują. Nasza Doska też miała jakby 2 osobowości póki jej nie wykastrowalismy. Bardzo polecam, jeśli nie jest to zrobione to może warto, zwierzak się mniej męczy.

Offline Ammy

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Jak oswoić krolika
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 11, 2017, 16:47:22 pm »
Napewno będę go kastrowac, tylko muszę się dowiedzieć gdzie tu kolo mnie w Anglii jest weterynarz kroliczy.
A jakbym próbowała brać go na ręce w kocyku? Dało by to coś czy nie, bo właśnie teściowa mówiła że tak swojego oswajala

Offline frau magda

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 617
  • Płeć: Kobieta
  • evil prevails when good men fail to act
  • Lokalizacja: za Odrą
  • Moje króliki: Doha i Olaf
  • Na DT: Edward
  • Za TM: Mysza
Odp: Jak oswoić krolika
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 11, 2017, 16:54:06 pm »
Na 100% nic to nie da, a może jeszcze pogorszyć sprawę. Króliki są płochliwe i generalnie nie lubią być podnoszone. Ja bym nie robiła niczego na siłę i zamiast podnoszenia spędzała z nim dużo czasu na podłodze. Po prostu położyć się tam gdzie biega i dawać się porządnie obniuchać. Nie robić gwałtownych ruchów, nie łapać go na siłę, nie głaskać jak się odsuwa od ręki. Jak np. mam telefon w ręce to futrzaki zaczynają się mną jeszcze bardziej interesować, a Olaf potrafi mi telefon z ręki wyrwać, żeby go ta ręka miziała :P Im mniej robisz na siłę, tym więcej zaufania do Ciebie nabierze zwierzak. Pisałaś, że na smakołyki nie reaguje i wydaje mi się, że mogą być tego 2 powody - albo jest przekarmiany i pyszne smaczki (np suszone owoce) to już nie rarytas, albo się bardzo boi i dlatego je ignoruje. Trudno powiedzieć jak się nie zna królika :)

Trzymam kciuki za oswajanie :)

Offline Ammy

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Jak oswoić krolika
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 11, 2017, 16:59:59 pm »
A co robić jak gryzie? Bo zaczął właśnie mnie kasac jak wkładam rękę do klatki :/ a że boi się odkurzacza to muszę go wynosić w transporterze do innego pokoju. Oczywiście transporter ma 24h w klatce

Offline frau magda

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 617
  • Płeć: Kobieta
  • evil prevails when good men fail to act
  • Lokalizacja: za Odrą
  • Moje króliki: Doha i Olaf
  • Na DT: Edward
  • Za TM: Mysza
Odp: Jak oswoić krolika
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 11, 2017, 17:11:04 pm »
A co robić jak gryzie? Bo zaczął właśnie mnie kasac jak wkładam rękę do klatki :/ a że boi się odkurzacza to muszę go wynosić w transporterze do innego pokoju. Oczywiście transporter ma 24h w klatce

Hm? Jak to transporter ma w klatce? Nie umiem sobie tego do końca wyobrazić, może jakieś zdjęcie prześlesz? :D

Gryzie albo ze strachu, albo bo jest terytorialny. Klatka to niejako króliczy teren, jego własność. Niektóre króliki warczą lub gryzą jak się mu tam rękę wsadza, bo bronią swojego terytorium. Czasem takie zachowania po kastracji ustają. Jakimś tymczasowym wyjściem jest podawanie mu jedzenia do klatki kiedy królik akurat w niej nie siedzi, unikamy w ten sposób stresowych sytuacji i obgryzionych palców  :icon_mrgreen
Nasza Dośka przed kastracją strasznie dziabała i ze strachu i przez hormony. Do tej pory nie lubi głaskania, ale wyciszenie się hormonów sprawiło, że jest zdecydowanie spokojniejsza i milsza i nigdy nie startuje do nas z zębami. Trudno tu coś poradzić :/ Wydaje mi się, że pierwszym krokiem powinna być kastracja, po której do 2 miesięcy będzie trwało opadanie hormonów. Po tym czasie dopiero będzie wiadomo czy królik jest agresywny bo się źle czuje z jakiś powodów czy była to po prostu zwykła hormonalna szajba. Póki co unikałabym konfrontacji.

"Przekupywanie" królika na smaczka jest też zawsze dobrym pomysłem na zacieśnienie więzi, ale skoro Twój na to nie reaguje, to może warto mu trochę zmienić dietę, zeby i ten trick zaczął działać? :) My przechodziliśmy przez podobny brak reakcji, bo karmiliśmy karmą z marketu i kolbami i królik absolutnie nie miał ochoty na żadne smakołyki. Teraz ma wreszcie zdrową dietę (na niezdrowej może się bardzo zdrowie posypać, my np. do dziś walczymy z odkładaniem się wapnia w pęcherzu) i jak widzi suszoną truskawkę lub cykorię albo kawałek banana to dostaje niemalże drgawek z ekscytacji i sam mi się na kolana pcha, żeby zjeść jak najszybciej :D

Offline Ammy

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Jak oswoić krolika
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 11, 2017, 17:20:26 pm »
Nie dostaje kolb ani nic o podobnym składzie. Tylko takie zielone patyczki dla królików jako karmę (znajomy co miał 20 lat króliki ją polecił) narazie mu jej nie ograniczam bo młody jest (ma 6mcy niecałe i niby powinien mieć 24 h na dobę dostęp do jedzenia ) + marchewka + siano i inne warzywa

Offline Ammy

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Jak oswoić krolika
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 11, 2017, 17:24:59 pm »
Tak to wygląda