Autor Wątek: Miniaturka baranek [młodziak] - jak karmić?  (Przeczytany 4365 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tritix

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Lokalizacja: Łomża
Miniaturka baranek [młodziak] - jak karmić?
« dnia: Październik 29, 2016, 20:54:34 pm »
Witam.

Chciałbym zaznaczyć na początku, że osoby przeglądające różne fora odnośnie królików spotkają się z identycznym tematem - zakładam podobny, gdyż zauważyłem że fora nie są specjalnie oblegane/nie napływają nowymi treściami, a nie chcę oczekiwać zbyt długo w momencie gdy mogę robić mu "kuku".

Od dwóch dni jestem posiadaczem nowego lokatora, a dokładnie około 2 miesięcznego króliczka miniaturowego "baranka".

Mam pytanie do was odnośnie karmy dla tego maluszka oraz sposobie karmienia, ponieważ czytałem całkiem sporo o nich i niestety, ale informacje znalezione w internecie są ze sobą sprzeczne.

Czym powinienem karmić na początku tego malucha? Dostałem informacje, że na chwilę obecną przez jakiś miesiąc do dwóch powinien mieć nieustanny dostęp do sianka i wody + 3x dziennie dostawać w miseczce karmę w ilości 1 łyżki/łyżeczki (nie pamiętam dokładnie...).
W internecie można też wyczytać, że taki królik powinien w tej chwili mieć dostęp do takiej karmy nieustannie, a dopiero po tym okresie miesiąca / dwóch powinno być stopniowo zmniejszana ilość.

To samo tyczy się mieszanek/granulatów. Jedni są stricte za mieszankami, inni za granulatami. To, że granulat to CP lub CD to już doczytałem, ale co z tymi mieszankami? W chwili obecnej nie mieliśmy innej możliwości jak wzięcie to co nam polecano, więc wzięliśmy i tak coś z najlepszej półki (znaczy, tak nam powiedziano). Karma wygląda mniej więcej tak:
http://screenshot.sh/m3FYC26W7Gc4Q

Granulat jakiś tam jest, dodatkowo mieszanka jakichś ziaren. Podawać mu to?


Poza tym, króliczek jest bardzo ciekawski i nie ma problemu z jedzeniem tej mieszanki oraz sianka. Co prawda, preferuje dużo bardziej ową mieszankę (zostawia tylko pestki słonecznika w niej zawartą), a w międzyczasie wcina sianko do którego nie ograniczamy mu dostępu. W momencie braku tej mieszanki skubie sianko, ale mimo wszystko oczekuje twardo o kolejną porcję mieszanki, a jak już ją dostanie to wręcz się do miseczki przykleja.

Czy zmienić coś teraz, jak się wobec niego odnosić w kwestii żywienia?

Pozdrawiam.


Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Miniaturka baranek [młodziak] - jak karmić?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 29, 2016, 22:11:57 pm »
Witaj! Co do mieszanki, to odstaw - to samo badziewie, taki fastfood. Króliś to chętnie je, ale nie wolno go do niej przyzwyczaić, żeby nie oduczył się jeść sianka.
Także kupcie sobie karmę Cuni Complete (czy to się teraz nazywa adult) lub Cuni Complete junior i dawajcie ze 2 łyżki dziennie (1 rano, 1 wieczorem). Prócz tego siano do oporu, ze 2-3 razy dziennie solidna porcja suszek (babka lancetowata, szerokolistna, mniszek, pokrzywa).
Z surowymi warzywami bym się na razie wstymała, bo pewnie te 2 miesiące to tak na oko?
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline Sylwia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1114
Odp: Miniaturka baranek [młodziak] - jak karmić?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 29, 2016, 22:18:35 pm »
Moja sugestia wywal tą mieszankę od razu. Co do granulatu jak już to Cuni Junior Complete firmy VERSELE-LAGA (2 razy dziennie po łyżeczce). Zainwestuj w dobre siano do którego królik na zawsze dostęp i suszone zioła takie jak mniszek lekarski, babka lancetowata, babka szerokolistna. Zioła kupisz w sklepach internetowych np. Hipcio i świat 4 łap. Pamiętaj też o dostępie do świeżej wody. Później jak królik będzie starszy to możesz wprowadzić małe ilości zielenizny. Później warzywa. Ale na początek siano, zioła, woda i dużo ruchu. I w odpowiednim wieku kastracja jak chłopak lub sterylizacja jak dziewczynka. 

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Miniaturka baranek [młodziak] - jak karmić?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 29, 2016, 22:20:33 pm »
Wg mnie małe (samodzielne) króliki świetnie obchodzą się bez karm komercyjnych - wystarcza im dobrej jakości siano i suszone zioła. I woda.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline Tritix

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Lokalizacja: Łomża
Odp: Miniaturka baranek [młodziak] - jak karmić?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 30, 2016, 06:30:13 am »
Czyli na chwilę obecną, zakładając że chciałbym zamówić karmę to mam całkowicie zrezygnować z mieszanki i trzymać malucha na samym sianku + woda?

A przy okazji, odnośnie wody - to lepiej postawić miseczkę z wodą, czy poidełko? Chwilowo ma postawione to i to, tak zapobiegawczo gdyby nie radziła sobie z poidłem  :icon_rolleyes

A co do dobrej jakości sianka, to czym się sugerować w zakupie? Jak poznać, że będzie ono dobre? Może od razu sianko ziołowe kupować, które widzę w sklepach?np:https://www.swiat4lap.pl/sianko-wegrowskie-ziolowe-400g-p-456.html
Zioła też kupować te przeznaczone dla królika w paczkach? czy oddzielnie poszególne składniki?
Głupie pytanie, ale na ile wystarcza taka paczka 80g ziół / 500g siana?

//Co do zabiegu sterylki/kastracji to wiemy, jednak wet uznał że trzeba jeszcze poczekać +/- 5 miesięcy. Sprawdziła też płeć, niby samiczka ale czytałem o przypadkach zmian płci... :co_jest
« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2016, 06:34:09 am wysłana przez Tritix »

Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
Odp: Miniaturka baranek [młodziak] - jak karmić?
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 30, 2016, 07:56:04 am »
W sklepach internetowych typu Świat 4 łap, hipcio itp. ( nie reklamuję, tylko znam je bo sama tam kupuje) jest cała gama suszonych ziół, warzyw, owoców, patyczków... Możesz wybierać i przebierać ;) Ziół podaje się po kilka listków. Zioła to nie tylko wartościowe pożywienie ale też zawartość np. wapnia, którego nadmiar jest niewskazany, więc z ziołami trzeba uważać i nie dozować jak sianko - bez ograniczeń :)
Możesz podawać zioła oddzielnie, lub zrobić mieszankę -  wszystko zależy od inwencji.
Na ile wystarcza? Hmmmm dla maluszka paczka ok 150g  powinna wystarczyć na jakieś 2 tyg. (?) Dawno nie miałam malucha - jak palnęłam, to proszę mnie poprawić...
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)

Offline Sylwia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1114
Odp: Miniaturka baranek [młodziak] - jak karmić?
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 30, 2016, 08:12:42 am »
Ja jestem za miseczka bo wtedy mam wrażenie że król naprawdę pije. A z poidelkiem się męczy. Miseczka musi być ciężka i stabilna. Co do sianka to wybieraj takie zielone i pachnące. Jeśli mogę podpowiedzieć ja zamawiam siano dla swoich u Pana Roberta (na FB możesz to znaleźć  jako Mazurskie siano Pana Roberta jak dobrze pamiętam).

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Miniaturka baranek [młodziak] - jak karmić?
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 30, 2016, 09:04:06 am »
Niezłe jest też "Jurajskie sianko", ale i to węgrowskie jest OK i z Zuzali. Nie umiem powiedzieć, na ile starczy taka paczka :/ Kupuję w worach od pana Roberta, podobnie jak Sylwia, więc trudno powiedzieć.
I też myślę, ze miseczka lepsza, królik szybciej się napije.
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline Tritix

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Lokalizacja: Łomża
Odp: Miniaturka baranek [młodziak] - jak karmić?
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 30, 2016, 14:33:46 pm »
Znalazłem co prawda w moim zoologicznym sklepie Cuni Junior, ale ceny które tam mają są 2x większe niż te internetowe  :icon_rolleyes

Pytanko odnośnie tych karm. Zawsze zamawiałem wszystkie zwierzęce przysmaki na jednej stronie i chciałbym dalej tam zamawiać, jednak nie znajduje się na ich liście Cuni Junior. Jest za to Cuni Nature / Adult / Re-Balance / Crispy Pellets. Czy któreś z tych karm nadają się, by podać zamiast juniora? Różnią się one czymś sczególnie? Ceny podobne, kręcą się obok 34zł za 2,5kg więc to nie kwestia cenowa.

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Miniaturka baranek [młodziak] - jak karmić?
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 30, 2016, 18:12:53 pm »
Crispy Pellets sobie daruj, bo to mieszanka. Cuni nature/adult/sensitive są OK. Re-balance to też chyba mieszanka, więc też odradzam.
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline lilliadg44

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 4
  • Lokalizacja: Szyldy
Odp: Miniaturka baranek [młodziak] - jak karmić?
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 21, 2016, 09:55:31 am »
No dokładnie, ja również te rodzaje odradzam.