Autor Wątek: wskakiwanie na łóżko  (Przeczytany 5667 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kasia911

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Sherry & Hanys
wskakiwanie na łóżko
« dnia: Październik 28, 2016, 10:48:14 am »
Hej,

przeszukałam forum, ale nie znalazłam nic podobnego - w niektórych wątkach pojawiły się jedynie informacje przy okazji innych tematów, że ktoś oduczał królika wskakiwania na łóżko.

Moje pytanie brzmi - jak??? :) Mam dwa króliczki, które do niedawna, przed przemeblowaniem pokoju córki, gdzie rezydują, nie miały za bardzo gdzie wskakiwać, mieliśmy dobry system zabezpieczeń, a łóżko było piętrowe. Króliki chowały się więc zupełnie bezklatkowo.
Po zmianie mebli w pokoju i wstawieniu zwykłego łóżka okazało się, że z jakiegoś powodu lubią na nie wskakiwać. Problem w tym, że koło łóżka stoi komoda, a na niej trochę bibelotów, których nie ma gdzie przestawić, a które, poza tym, że nie chciałabym ich stracić, mogą królikom po prostu zaszkodzić.
Dodatkowo, króle mają zamiłowanie do wszelkich tkanin i gryzą je na potęgę. Jedna pościel została już całkowicie poszatkowana i nadaje się do wyrzucenia. A mają co gryźć - patyczki, rolki tekturowe, zabawka, mają też 'bujaczek' - stara kołyska dla lalek gdzie mają ręczniki, w które się zagrzebują (ręczniki oczywiście zgryzione). W pokoju nie ma dywanu. Efekt jest taki, że muszę je zamykać w klatce kiedy nie ma nas w domu. Po powrocie z pracy/szkoły i na całą noc króliki latają swobodnie. Zaczęły jednak wskakiwać na łóżko jak córka śpi - co po pierwsze ją budzi po kilka razy w nocy, a po drugie ostatnio skończyło się podrapaniem buzi, bo młoda się obudziła, ruszyła gwałtowniej no i przy okazji ucieczki pazury poszły po buzi.

Czy ktoś ma pomysły? Help? jak widzę, że któryś królik wskakuje na łóżko, to ściągam, czasami tupnę i dociskam za kark do podłogo na chwilę. Ale efekty są żadne, a nie chcę ich trzymać w klatce, bo to przecież bez sensu :( A nie mam jak zmienić ustawienia pokoju czy zabezpieczyć łóżka.

z góry dzięki za wskazówki.
_________________________________
pozdrawiam,
kasia

Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: wskakiwanie na łóżko
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 28, 2016, 10:51:30 am »
Nie nauczysz :( Można ewentualnie spróbować zagrodzić łóżko kratkami od zagrody- ja tak kiedyś robiłam z kanapą. Można też zamiast klatki zrobić zagrodę i niech tam siedzą jak was nie ma albo w nocy.
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa

Offline kasia911

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Sherry & Hanys
Odp: wskakiwanie na łóżko
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 28, 2016, 10:58:21 am »
No właśnie zagrody nie zrobię - pokój nie jest duży i zagroda pewnie by zajęła jego połowę i uniemożliwiła zamknięcie/otwieranie drzwi. Jedyne miejsce gdzie zagrodę ewentualnie bym mogła zrobić jest przy drzwiach balkonowych i kaloryferze, więc odpada.
A jak zagrodzić łóżko kratkami od zagrody? Na całej długości je zakratować? I jakiej wysokości musiałyby wtedy te kratki być? Łóżko jest dość wysokie (specjalnie takie wybierałam licząc na to, że jednak za wysokie będzie dla nich (głupia ja.... ;-) ), razem z materacem ma blisko 80 cm.
_________________________________
pozdrawiam,
kasia

Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: wskakiwanie na łóżko
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 28, 2016, 11:03:00 am »
Ja zakratowałam na całej długości ale u mnie wystarczyła kratka 80cm, była wyższa od kanapy i taka zagrodzona kanapa przestała być atrakcyjna. A tu musiał by być kratka z 10- 20cm wyższa ale nie dam gwarancji, że nie przeskoczą jak bardzo będą chciały :(
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa

Offline kelpie

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 655
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Toffik, Trusia i Dżogurt
Odp: wskakiwanie na łóżko
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 28, 2016, 14:26:51 pm »
Ja jeszcze jak oduczalam wskakiwania na kanape to kladlam sklepowe pudelka na brzegu siedzenia. Jak kukaly czy mozna wskoczyc na kanape to widzialy, ze jest zastawione i nie mialy jak wskoczyc. Z czasem zrobilam sobie  pudełko waskie na dlugosc siedzenia i lezalo obok kanapy postawione na sztorc, a jak potrzebowalam to kladlam na brzegu siedzenia.

Ale prawda jest taka, ze nie oduczysz calkowicie wskakiwania :(. Lozka nigdy nie mamy rozłozonego, a jak przestaly sikac w kanape to zaczęłam je spowrotem wpuszczać, bo walka o to zabierala zbyt duzo sily.

Mozesz jeszcze poszukac jakiegos grubego materialu i nakrywac nim lozko. Grubszej tkaniny tak szybko nie poszatkuja :)
"You're no bunny till some bunny loves you"

Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
Odp: wskakiwanie na łóżko
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 28, 2016, 15:20:27 pm »
Króliki zawsze będą robiły co im się podoba... Ich wygląd jest mylący i im bardziej uroczy tym bardziej wredny z charakteru ;)
Popieram pomysł kelpie - gruba narzuta, koc, tkanina na łóżko, bo sama perswazja nie zadziała.
Istnieje oczywiście ryzyko, że łózko im się znudzi...
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)

Offline kasia911

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Sherry & Hanys
Odp: wskakiwanie na łóżko
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 28, 2016, 15:52:30 pm »
jakoś specjalnie pocieszona to nie jestem ;) smutny_krolik

zastanawiam się tylko jak będzie lepiej - czy kupić grubą narzutę, najlepiej podgumowaną jeszcze i zostawiać je wypuszczone na dzień - tylko narzuta nie rozwiązuje mi problemu dostępu do komody, ale to mogę rozwiązać jakoś inaczej, ale zupełnie nie rozwiązuje mi tematu skakania po młodej w nocy, więc tu musiałabym je zamykać.
Albo grodzę łóżko w dzień kratką/płotkiem, a w nocy je zamykam, żeby nie skakały po młodej.

No nic, zobaczymy, muszę poszukać inspiracji na grodzenie łóżka w necie :)
_________________________________
pozdrawiam,
kasia

Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
Odp: wskakiwanie na łóżko
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 28, 2016, 16:55:21 pm »
Czy zwierzaki muszą koniecznie mieszkać w tym pokoju? Może wystarczy je przenieść do innego?
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)

Offline kasia911

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Sherry & Hanys
Odp: wskakiwanie na łóżko
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 04, 2016, 19:02:00 pm »
niestety nie bardzo mam je gdzie przenieść, ten pokój jest jedyny, gdzie mogą być
_________________________________
pozdrawiam,
kasia

Offline asiek24

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 674
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: gdzieś koło Krk
Odp: wskakiwanie na łóżko
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 04, 2016, 20:18:44 pm »
Ja na jakiejś angielskiej stronie czytałam, że można wziąć taki psikacz jak kwiatków i kiedy króliś wyskoczy, to go psiknąć delikatnie wodą (tylko nie do uszków). Natomiast nie wiem, czy to nie jest zbyt stresujące czy coś.

Offline Olek61o

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 4
  • Lokalizacja: Szyldy
Odp: wskakiwanie na łóżko
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 28, 2016, 17:33:58 pm »
to może kup mu mały domek

________________________________
go here   

Offline kat_von_d

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 14
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Odp: wskakiwanie na łóżko
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 11, 2017, 15:34:10 pm »
Z tym psikaniem, to wiem, że tak się uczy też koty i psy, ale zawsze też się właśnie zastanawiałam, czy to dobra metoda, czy nie stresuje przypadkiem zbytnio zwierzaka. Jeśli zaś chodzi o wskakiwanie, no to już dłuższa bajka, raczej nie oduczy się tego całkowicie uszaka. U mnie jest ten sam problem. I o ile jeszcze byłaby sytuacja, że nie sikają w łóżko, no to okej, można pozwolić. U mnie niestety od razu jest wszystko posiurane na maksa  :/. Czasami mam wrażenie, że uszy wskakują na kanapę tylko po to, by się na nią posikać  :icon_curve :icon_redface :icon_rolleyes.

Offline BunnyBoo

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Płeć: Kobieta
    • Informacje o zwierzakach domowych (głównie króliki, chomiki), dla ich opiekunów
  • Lokalizacja: Warszawa // Inowrocław
  • Moje króliki: Ellie- karzełek
  • Pozostałe zwierzaki: chomik syryjski
Odp: wskakiwanie na łóżko
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 15, 2017, 17:43:58 pm »
no to może po prostu zamykać dziecko na noc w pokoju a króliki mają resztę domu do biegania, na ten czas jakieś legowisko im np. w korytarzu zrobić, miskę z piciem i paśnik położyć a rano wraca wszystko do pokoju córki?