Autor Wątek: Nawracające wzdęcia  (Przeczytany 5469 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kasia J.

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Łódź
Nawracające wzdęcia
« dnia: Październik 13, 2016, 15:39:45 pm »
Witam Wszystkich, mój króliczek od ponad 3 miesięcy zaczął mieć problem ze wzdęciami. Byłam u kilku weterynarzy i w sumie żaden z nich nie umiał powiedzieć jaka jest ich przyczyny. Ząbki są ok, badanie kału w kierunku pasożytów ok. Zalecono mi tylko abym miała w pogotowiu espumisan gdyby taka sytuacja się powtórzyła. Tylko że dla mnie to nie jest rozwiązanie problemu. Nie podaje mu żadnych mokrych warzyw. Wszystko zawsze suche w temperaturze pokojowej. Po tych wzdęciach znacznie zmniejszyłam ilość świeżych warzyw ale to nie pomogło. Proszę o pomoc. Jak karmić zwierzaczka aby nie było problemów. Dodam że króliczek ma 4 lata i nigdy wcześniej nie było problemów z brzuszkiem. Kupki robi ładne a wzdęcia przychodzą bardzo niespodziewanie. Króliczek normalnie je , robi kupki a po godzinie widze że zaczyna się dziwnie zachowuwać, często zmienia miejsce, ucieka. Potem siedzi zwinięta w kulkę i widzę że ją boli. Proszę o pomoc, nie wiem co robić

Offline Sylwia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1114
Odp: Nawracające wzdęcia
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 13, 2016, 18:52:55 pm »
A królik je sianko i suszone zioła? Lubi je?

Offline Kasia J.

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Łódź
Odp: Nawracające wzdęcia
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 13, 2016, 19:02:58 pm »
Jak zaczęły się te wzdęcia to znacznie zwiększyłam jaj w diecie ilość sianka i suszków. Wcześniej też jadła sianko i suszki ale znacznie mniej niż teraz

Offline Kasia J.

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Łódź
Odp: Nawracające wzdęcia
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 13, 2016, 19:03:50 pm »
A z warzywek je tylko marchewkę, korzeń i natkę pietruszki i koperek , do tego granulat cuni complete

Offline Sylwia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1114
Odp: Nawracające wzdęcia
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 13, 2016, 19:39:47 pm »
Spróbuj wyeliminować granulat. On może powodować wzdęcia. Zmień trochę dietę na więcej zielonego. Do diety wprowadź sałatę rzymską, jarmuż, cykorię, natkę pietruszki, koperek. Do tego po plasterku warzyw. I taki zestaw zaserwuj na śniadanie i kolacje dla króliczka. Do woli sianko dobrej jakości. Suszki raz czy dwa razy dziennie w małych ilościach tak na smak w ciągu dnia.

Offline Kasia J.

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Łódź
Odp: Nawracające wzdęcia
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 13, 2016, 19:48:43 pm »
Dziękuję za radę

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Nawracające wzdęcia
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 13, 2016, 22:31:07 pm »
Możecie zrobić także badania kału w kierunku bakterii i grzybów - to, że nie ma pasożytów (nota bene pasożyty nie zawsze wychodzą w badaniach kału :/ ),  nie oznacza, że król nie ma jakiejś bakterii.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline Kasia J.

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Łódź
Odp: Nawracające wzdęcia
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 14, 2016, 09:07:54 am »
A co sądzicie aby króliczek jadł tylko suchy pokarm? Jakoś cały czas wydaje mi się że warzywa mogą powodować te wzdęcia, powinny być niby zdrowe ale wiadomo że teraz wszystko jest ostro pryskane. Macie jakieś opinie na temat takiej diety ?

Offline Sylwia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1114
Odp: Nawracające wzdęcia
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 14, 2016, 09:33:27 am »
Moim zdaniem nie jest to dobry pomysł. Granulat czy suszone warzywa dostępne w sklepach mogą powodować wzdęcia, gdyż mogą ,,puchnąć" w żołądku.
Warzywa wzdymające w diecie królika to brokuły, kalarepa (absolutnie nie dajemy żadnej kapusty). Dlatego brokuła czy kalarepę moje króle dostają po małym kawałeczku.
A Twój królik ma tendencje do gryzienia mebli, dywanów, tapet lub innych takich rzeczy?

Offline Kasia J.

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Łódź
Odp: Nawracające wzdęcia
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 14, 2016, 09:42:00 am »
Nie, króliczek nie jest zamykany w klatce, biega swobodnie po mieszkaniu cały czas i nie robi żadnych szkód.

Offline Sylwia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1114
Odp: Nawracające wzdęcia
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 14, 2016, 10:08:57 am »
To odpada nam, że może coś podgryza co powoduje te wzdęcia. Jak mój mały tapeciarz Chrumuś. Ja bym wprowadziła dietę o której pisałam wcześniej i zrobiła badania jak radził bosniak.

Offline Kasia J.

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Łódź
Odp: Nawracające wzdęcia
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 14, 2016, 10:14:47 am »
A umiesz określić ile objętościowo lub wagowo taki króliczek 3kg może zjeść warzyw? Bo czasami zastanawiałam się że może daje jej czegoś za dużo

Offline Kasia J.

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Łódź
Odp: Nawracające wzdęcia
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 14, 2016, 10:21:26 am »
A dodam jeszcze że czasami słysze jak się króliczkowi coś w brzuchu przelew, takie bulgotanie

Offline Sylwia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1114
Odp: Nawracające wzdęcia
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 14, 2016, 10:41:06 am »
Przelewanie, bulgotanie w brzuszku jest typowe przy wzdęciu. U mnie częste zatkania, wzdęcia skończyły się operacją żołądka gdzie powstało kilka bezoarów, których króliś nie mógł samodzielnie wydalić nawet wspomagany farmakologicznie.
A co do jedzenia to trudno tak powiedzieć ile powinnaś dawać zielenizny i warzyw. Na pewno zielenizny musi być więcej. A co do warzyw do zaczęłabym dawać np. 2 - 3 plasterki (takie o średnicy ok. 0,5 cm zależy od wielkości warzywa) marchewki, pietruszki, selera korzeniowego, selera naciowego, 1- 2 kawałki kalarepy, buraka czerwonego, małą różyczkę brokuła. A co do zielenizny małą garść jarmużu lub jeden liść, kilka liści cykorii, po pół pęczka natki pietruszki lub koperku (zależy od wielkości pęczka) bo nieraz trzeba dać cały.
Najważniejsze aby nie utuczyć królika.