Autor Wątek: Ścieranie się ząbków  (Przeczytany 3340 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dodus

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 281
Ścieranie się ząbków
« dnia: Lipiec 01, 2016, 23:00:23 pm »
Kochani,

Pani weterynarz sprawdzała ostatnio Pysi zęby i dolne są znacznie dłuższe od górnych, nadal się ścierają, ale są pod takim kątem, że może wróżyć to nie najlepiej.

Zalecono, aby podawać jej twarde rzeczy, jak suszony groszek i słonecznik.
Oczywiście dostaje gałązki (lubi tylko świeże) i sianko ma całą dobę..

Co sądzicie o słoneczniku i suszonym groszku?
Czy coś jeszcze podawać?

Jest na diecie bezgranulatowej od prawie 7 lat, czy powinienem wprowadzić granulat w małych ilościach??

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Ścieranie się ząbków
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 02, 2016, 09:16:44 am »
Dodusiu, słonecznik jest bardzo kaloryczny, zresztą wcale nie jest twardy, więc nie rozumiem zalecenia wetki. Groszek to już w ogóle dno :/
Jesli jest na diecie siankowej, to powinna na niej zostać, bo tak jest najlepiej, wprowadzeniem granulatu tylko się ją skrzywdzi, bo szybciej się naje i nie będzie ścierać ząbków na sianie. Także niczego nie zmieniaj, dawaj siano, jak najwięcej patyczków do korowania.  A zęby zawsze można korygować u weta raz na jakiś czas :)
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline monikacicha90

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
Odp: Ścieranie się ząbków
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 28, 2016, 11:19:05 am »
Oj biedne maleństwo! Mam jednak nadzieję, że prognozy pani weterynarz się nie sprawdzą i uda się zahamować ścieranie ząbków. W takiej sytuacji musisz koniecznei zastosować się do rad specjalistów. Marchewka ok, ale podobnie jak joac uważam, że słonecznik to niezbyt dobre rozwiązanie, tuczący i niespecjalnie twardy. Musisz chyba próbować z innymi warzywami, na przykład kalarepa wydaje mi się odpowiednia;) Mogę polecić ci też preparat witaminowy z wapnem, który zamówiłam z https://www.naszezoo.pl/pl/c/Male-ssaki/335, bodajże marki Beaphar. Na pewno co nieco wzmocni kości i ząbki twojego pupila;)

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Ścieranie się ząbków
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 28, 2016, 11:49:11 am »
Marchewka ok, ale podobnie jak joac uważam, że słonecznik to niezbyt dobre rozwiązanie, tuczący i niespecjalnie twardy. Musisz chyba próbować z innymi warzywami, na przykład kalarepa wydaje mi się odpowiednia;) Mogę polecić ci też preparat witaminowy z wapnem, który zamówiłam z https://www.naszezoo.pl/pl/c/Male-ssaki/335, bodajże marki Beaphar. Na pewno co nieco wzmocni kości i ząbki twojego pupila;)

Że marchewka i kalarepa są dobre na ścieranie zębów? A otóż nie są. Nie są ani twarde, ani do długiego przeżuwania. Pomijając już, że marchewka jest słodka i podaje się ją w malutkich ilościach.

A co do suplementacji wapnia u królika to proponuję się doedukować - przeczytać forum albo przestudiować Miniaturkę bez tajemnic i nie doradzać ludziom podawania królikom wapnia, którego mają w nadmiarze na co dzień i z którym sobie nie radzą.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline dodus

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: Ścieranie się ząbków
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 28, 2016, 18:27:26 pm »
Marchewka ok, ale podobnie jak joac uważam, że słonecznik to niezbyt dobre rozwiązanie, tuczący i niespecjalnie twardy. Musisz chyba próbować z innymi warzywami, na przykład kalarepa wydaje mi się odpowiednia;) Mogę polecić ci też preparat witaminowy z wapnem, który zamówiłam z https://www.naszezoo.pl/pl/c/Male-ssaki/335, bodajże marki Beaphar. Na pewno co nieco wzmocni kości i ząbki twojego pupila;)

No zdecydowanie marchewka w tym aspekcie nie jest najlepsza, tak samo słonecznik itd.
A już na pewno nie należy podawać wapna!!
Postawiłem na większą ilość gałązek i zmniejszenie ilości warzyw i owoców na rzecz tego, aby zjadała więcej siana.
Jest dobrze :):)

Że marchewka i kalarepa są dobre na ścieranie zębów? A otóż nie są. Nie są ani twarde, ani do długiego przeżuwania. Pomijając już, że marchewka jest słodka i podaje się ją w malutkich ilościach.

A co do suplementacji wapnia u królika to proponuję się doedukować - przeczytać forum albo przestudiować Miniaturkę bez tajemnic i nie doradzać ludziom podawania królikom wapnia, którego mają w nadmiarze na co dzień i z którym sobie nie radzą.