Autor Wątek: Pielęgnacja królika z odparzeniami  (Przeczytany 6723 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sakura225

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Usiek
Pielęgnacja królika z odparzeniami
« dnia: Kwiecień 27, 2016, 22:05:10 pm »
Witam wszystkich,
założyłam sobie tutaj konto, ponieważ potrzebuję pomocy odnośnie opieki nad królikiem. Mój Usiek ma już 8 lat i z powodów neurologicznych ma niedowład tylnej łapy. Prawie cały czas leży na jednym  boku (i za nic nie da się położyć na drugim) więc zaczęły mu się robić odparzenia. Weterynarz wygoliła mu futerko między tylnymi łapami, żeby łatwiej mi było utrzymać go w czystości, ponieważ brudzi się przy załatwianiu. Nie ma jeszcze ran, więc zaparzoną skórę smaruję kremem dla niemowląt na odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry. Weterynarz kazała mi myć go codziennie, do tej pory robiłam to mydłem Biały Jeleń, ale ten krem (coś jak Sudocrem) nie chce się zmyć. Czym mogła bym zmyć pozostałości kremu z królika żeby było to dla niego bezpieczne?  smutny_krolik

Z góry dziękuję za każdą pomoc!

Offline Sylwia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1114
Odp: Pielęgnacja królika z odparzeniami
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 28, 2016, 08:38:30 am »
Co do mycia to woda z delikatnym mydłem. Moim zdaniem na odparzenia lepszy jest Linomag maść (taki w biało różowym opakowaniu, bo jest jeszcze w zielonym ale tego nie używałam). Lepiej się wchłania i naprawdę sprawdza się przy odparzeniach, a zwłaszcza przeciwdziała odparzeniom. Oczywiście można od czasu do czasu smarować maścią ochronną z witaminą A. Linomag jest do kupienia w aptece, kosztuje od 8 do 12 zł. Zależy od apteki.

Offline Rondel102

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Polska
Odp: Pielęgnacja królika z odparzeniami
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 28, 2016, 09:39:57 am »
Mydło czy to szare czy jeleń czy palmolive z rossmana w zasadzie nie różnią się mocą mycia tylko dodatkami zapachowo-pielęgnującymi, więc nie szukał bym innego środka myjącego, obawiam się że wina jest we właścicielu(ce), bo tak bardzo kocha swojego króliczka i nie chce mu zrobić krzywdy  :heart
O ile nie ma otwartych ran a z tego co piszesz to nie ma, raz na kilka dni można wsadzić kuper do umywalni (a najlepiej małej miski) z letnią wodą i porządnie wymyć mydłem, zalegające na ciele i futrze resztki lekarstw to pożywka dla bakterii.
Pomocne może być http://www.wispol.eu/resize.php?pic=1/16684_5903543000405.jpg&x=300&y=360
Zapomnij na 10 minut że jest chory, później go wycałujesz pachnącego  :niegrzeczny

Początkującym adeptom kąpieli proponuję małą plastikową miskę, umywalka może się skończyć dość tragicznie.

Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
Odp: Pielęgnacja królika z odparzeniami
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 28, 2016, 11:04:45 am »
Przed wszystkim proszę pamiętać, żeby myć uszka delikatnymi substancjami jeśli mydło - to szare, hipoalergiczne, można myć specjalnymi szamponami dla gryzoni i zajęczaków np. http://www.swiat4lap.pl/beaphar-szampon-dla-krolikow-i-gryzoni-200-ml-p-337.html
Najważniejsze aby dobrze spłukać pianę i osuszyć zwierzątko do sucha.
Jeśli chodzi o odleżyny, a w zasadzie profilaktykę przeciwodleżynową, to znam taki ( stosowała go osoba z mojej rodziny i bardzo chwaliła) https://www.doz.pl/apteka/p7181-PC_30_V_preparat_przeciw_odlezynom_100_ml minusem jest wysoka cena, ale jest bardzo wydajny.
Warto też masować miejsce narażone na ucisk - czyli ten boczek na którym leży. Według mnie powinnaś "zmuszać" uszaka by jednak próbował zmieniać pozycję, ma niewładną jedną łapkę, więc nie jest źle. Może pomocna byłaby jakaś poduszeczka, rulon z ręcznika, aby nie leżał bezpośrednio na boku...

Na forum jest jeden dzielny jegomość, który ma niewładne 2 tylne łapeczki i jest wyjątkowy na na imię Cynamon. Może poczytaj o jego zmaganiach, skontaktuj z opiekunami, na pewno coś doradzą.
Powodzenia :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 28, 2016, 12:05:51 pm wysłana przez Aguleks »
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)

Offline Sakura225

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Usiek
Odp: Pielęgnacja królika z odparzeniami
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 01, 2016, 22:41:17 pm »
Dziękuję wszystkim za wskazówki :) Może rzeczywiście za bardzo boję się zrobić krzywdę królikowi... Co do kremu, to ja właśnie też wcześniej używałam linomagu, a dopiero weterynarz zaleciła mi stosowanie Sudocremu. On też dobrze sobie poradził z odparzeniami. Muszę też koniecznie poczytać o Cynamonie!

Offline dodus

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: Pielęgnacja królika z odparzeniami
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 13, 2016, 23:08:08 pm »
Witajcie,

Pysia ma już 7,5 roku i ogólnie wszystko jest ok, tylko mamy problem z tym, że nie doczyszcza się w okolicach pupy i tylnych łap jak kiedyś. Również nad ogonkiem ciągle ma posklejane włoski. W niektórych miejscach zrobiły jej się ranki, delikatnie przekrwiona skóra.
Zauważyłem to dziś podczas czesania i golenia.
Zdecydowałem się ogolić ją na bardzo krótko w tych miejscach by było jej lepiej o nie zadbać.

Czy te podrażniona miejsca mogę zostawić do samoistnego zagojenia się, czy jakoś ją wspomóc?

Ostatnimi czasy, gdy jest starsza bardziej ją denerwuje jak ją odwracam i jej tym samym "dokuczam", więc chciałbym jak najmniej ingerować.


Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Pielęgnacja królika z odparzeniami
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 14, 2016, 08:29:14 am »
Te ranki możesz smarować maścią o nazwie solcoseryl, ładnie goi odparzenia i zmiany na skórze.
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html