Autor Wątek: Misia i jej problemy ze zdrowiem  (Przeczytany 72927 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline kuba25

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 170
Misia i jej problemy ze zdrowiem
« dnia: Październik 19, 2015, 12:33:57 pm »
Wróciliśmy od weta. Jest gorzej niż myśleliśmy... :( To nie e.cuniculi. Misia ma zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie w odcinku lędźwiowym i piersiowym. Te zmiany powodują, że nie może kicać i chodzić na tylnych łapkach. I są nieodwracalne.
Dostała bardzo mocny lek przeciwbólowy, witaminę B i lek przeciwzapalny. Jeśli po tygodniu leczenia nie będzie lepiej, to nic się z tym już nie da zrobić :( Ehh...

Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: Misia i jej problemy ze zdrowiem
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 19, 2015, 12:53:57 pm »
Straszne wieści :( Skonsultuj małą mailowo lub telefonicznie dr Martą Białasik z Bytomia - ma spore doświadczenie w różnych paraliżach- pomagała tam gdzie inni weci nie widzieli już wyjścia.
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Misia i jej problemy ze zdrowiem
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 19, 2015, 13:12:17 pm »
O matko... Nie tego się spodziewałam. Ale, jak pisze Solvieg, warto po tym tygodniu skontaktować się z lek. wet. Martą Białasik z Synergii, może coś pomóc.
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline kuba25

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 170
Odp: Misia i jej problemy ze zdrowiem
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 19, 2015, 13:15:28 pm »
Dzięki dziewczyny za info. Pod koniec tygodnia napiszę do Pani dr maila.

Offline kuba25

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 170
Odp: Misia i jej problemy ze zdrowiem
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 20, 2015, 08:22:26 am »
Trochę poczytałem i mam kilka pytań.

Czy któraś z Was słyszała o akupunkturze stosowanej przy zwyrodnieniach kręgosłupa u królika ? Jakieś pozytywne skutki to przyniosło ?
Ciepłe okłady warto stosować ? Jeśli tak to jak ciepłe ? Czy to ma być np. jakiś malutki ręcznik zamoczony w ciepłej wodzie ? Mam takie nieduże "saszetki" z płynną parafiną do rozgrzewania. Po przygotowaniu ich, jak je w miarę ochłodzę i owinę np. ściereczką, czy mogę Misi robić takie okłady na chorą część kręgosłupa ?
Próbujemy Jej masować i ćwiczyć tylne łapki. Jak takie ćwiczenia przeprowadzać u królika ? Nigdzie nie znalazłem w miarę dokładnego opisu. Na chwilę obecną masujemy Jej łapki i delikatnie staram się je "składać" i rozciągać, aby mięśnie pracowały. W pewnym momencie Misia sama wyprostowała tak na maxa łapki :)
Misia gdy próbuje się przemieszczać, ciągnie za sobą tylne łapki.Boimy się, że może sobie coś zrobić z nimi. Raz lewa, a raz prawa łapka tylna skręca się Jej podczas przemieszczania. Z tym chyba nic nie da się zrobić.
Czytałem, że psy, koty się operuje, ale z mniejszymi zwierzakami już nie bardzo. Czy jest jakaś szansa operacji u królika ?

Misia dostała wczoraj takie leki jak : Vetaflunix, Melovem, Combivit, Furaginum (na pęcherz, bo ma powiększony, mimo, że sika). Od dziś dostaje vit B 1x dziennie do pyszczka, vetaflunix 1x dziennie (zastrzyk) i furaginę 3x dziennie do pyszczka. Czy jeszcze jakieś leki powinna/może dostać ?

Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: Misia i jej problemy ze zdrowiem
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 20, 2015, 08:26:29 am »
Nie rób nic bez konsultacji z wetem- wiem, ze przy niektórych problemach z kręgosłupem rozgrzewanie jest kategorycznie zabronione.
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa

Offline kuba25

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 170
Odp: Misia i jej problemy ze zdrowiem
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 20, 2015, 08:41:47 am »
Ok, dzięki. Oprócz masażu i krótkich ćwiczeń nic nie robimy. Dlatego pytam się Was, bo wiele wiecie nt. króliczków.
Masz rację, zadzwonię do weta i zapytam o  ciepłe okłady.

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Misia i jej problemy ze zdrowiem
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 20, 2015, 13:08:52 pm »
Kuba, zupełnie nie mam w tej kwestii doświadczenia, więc nie pomogę. Sądzę, że dr Baran robi na obecną chwilę, co może, ale możesz popytać osoby, które mają w domu króliki niepełnosprawne (z niedowładem) - np. magda24 (ma Cynia, który stracił czucie w tylnych nóżkach w wyniku urazu kręgosłupa i ten niedowład jest nieodwracalny, ale Cyniek sobie z nim żyje i to całkiem dobrze :D)
Misia co prawda ma zmiany zwyrodnieniowe, spowodowane wiekiem, ale po pierwsze - może się udać ją usprawnić lekami (w końcyu leczenie dopiero rozpoczęte). Trochę dziwi mnie, ze to tak nagle się pojawiło - jakoś tak na chłopski rozum uznałabym, że to nie zwyrodnienie, tylko jakiś stan zapalny? Misia dostaje leki przeciwzapalne, więc po paru dniach powinno to coś dać. A masz zdjęcie RTG kręgosłupa? Można je podesłać np. Marcie Białasik z Synergii - taka konsultacja nic nie zaszkodzi.
Jeśli zaś to faktycznie zwyrodnienie, to może też tak być, że zwierzak nauczy się z nim żyć i z czasem się usprawni sam, wypracowując sobie własne sposoby poruszania się.
Czy Misia sama sika?
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline kuba25

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 170
Odp: Misia i jej problemy ze zdrowiem
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 20, 2015, 17:04:39 pm »
Misie leczy teraz Pani dr Piątkowska z przychodni Pana dr Barana. E.cuniculi również Pani dr leczyła. Dziś rozmawiałem z Panią dr i choć trochę pozytywnie się nastawiłem. Jakaś szansa jest, że jeśli leki pomogą, to może Misia wróci do jako takiego kicania. Jeśli nie, będziemy próbować czegoś innego. W poniedziałek jedziemy do kontroli.
Jest tam stan zapalny. Na zdjęciu Pani dr pokazywała mi zmiany w kręgach. Poproszę Ją o przesłanie na maila zdjęcia rtg. W czwartek mam do Pani dr zadzwonić.
Czasami Misia siadała tak dziwnie, że tył miała obniżony. Zawsze robiła to, jak miała problem z zaparciem spowodowanym sierścią. Od minionej soboty pojawiły się poważne problemy z poruszaniem się. Po udanej terapii po e.cuniculi kicała bez problemu. A to przecież 2-3 tygodnie różnicy maksymalnie.
Jeśli się nie uda... będziemy chcieli zrobić Jej wózeczek, żeby mogła się choć trochę poruszać w miarę normalnie.
Tak, Misia sika sama, tylko coś mało. Na zdjęciu rtg wyszedł i to dość sporo powiększony pęcherz. Podajemy Jej furaginę i od czasu do czasu delikatnie naciskam na pęcherz by zrobiła siku.

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Misia i jej problemy ze zdrowiem
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 20, 2015, 17:08:49 pm »
Właśnie tak mi się wydawało, ze Misia może sama nie opróżniać pęcherza albo nie do końca. Pamiętam,że Cynio Magdy na początku też musiał być "wysikiwany", ale po jakimś czasie zaczął sikać sam i tak jest do teraz.
Póki co czekamy na działanie leków, można mieć nadzieję, że będzie lepiej.
A wózeczek potrzebny nie będzie, nawet jak MIsia będzie miała niedowład nóżek.
Popatrzcie sobie: https://www.facebook.com/Cynio-%C5%9Bwiat-niepe%C5%82nosprawnego-kr%C3%B3lika-659493007448959/
To Cynio, o którym wyżej pisałam :)
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline kuba25

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 170
Odp: Misia i jej problemy ze zdrowiem
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 20, 2015, 17:25:55 pm »
Podziwiam Cynia, że daje radę. Na pewno na początku było ciężko. Jednak świetnie sobie radzi patrząc na zdjęcia i opisy do nich :)
Misia na razie sobie zbytnio nie radzi z takim poruszaniem. Chwile temu się przewróciła i nie mogła wstać. Praktycznie cały czas leży, czasem przeczołga się pod sianko, albo zielone. Zastanawialiśmy się, czy Jej nie zamknąć w klatce. Postanowiliśmy jednak tego nie robić, by czuła się jak najbardziej swobodnie. Jeśli w ogóle tak to można nazwać. Kombinujemy z urlopami, żeby ktoś cały czas przy Niej był. Czas, czas, czas i leki. Może pomogą.

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Misia i jej problemy ze zdrowiem
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 20, 2015, 17:36:13 pm »
Kurczę, właśnie nie wiem, jak się powinno robić. Wydaje mi się, że przy zapaleniu lepiej ograniczać ruch... Lekarka nic nie mówiła?
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline kuba25

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 170
Odp: Misia i jej problemy ze zdrowiem
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 20, 2015, 17:47:34 pm »
Pani dr mówiła, żeby nie pozwolić Jej skakać itp. W sumie to nawet ciężko się Jej poruszać. Do klatki nie wchodzi. Z drugiej strony Misia nie lubi ograniczeń i w klatce źle by się czuła. Po operacjach, zawsze puszczaliśmy Ją by poszła sobie, tam gdzie Jej najbardziej pasowało. Dawaliśmy tam sianko, jedzenie i wodę.I to Jej chyba pomagało. Pod kaloryfer dałem śpiwór, by przez przypadek się tam nie dostała. Teraz leży sobie w kartoniku (to Jej artystyczne dzieło, które zrobiła parę lat temu i uwielbia obok niego leżeć :p ).

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Misia i jej problemy ze zdrowiem
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 20, 2015, 17:48:56 pm »
Rozumiem, ale może dla tego zapalenia lepiej, żeby się jak najmniej poruszała.. Nie chodzi o zamknięcie w klatce, ale o ograniczenie przestrzeni do poruszania się.
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline kuba25

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 170
Odp: Misia i jej problemy ze zdrowiem
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 20, 2015, 18:14:06 pm »
Misia, jeśli się teraz porusza to teraz w obrębie 2m dł x max 80 cm szerokość. Klatkę ma 1mx60cm. W pokoju, w którym mieszka Misia nie ma drzwi. Ani raz nie wyszła poza pokój. Wcześniej mieszkała w pokoju, gdzie były drzwi ciągle otwarte (również nie była trzymana w klatce) i też poza próg nigdy nie wyszła. Nie wiem, jak to nazwać, ale jakoś się "dogadujemy" z Misią i Ona wie, co może robić, a co nie. Tym bardziej, że nigdy nie uczyliśmy Ją czy pokazywaliśmy gdzie może brykać, a gdzie nie. Zawsze jak była chora, to chowała się w 2 miejscach i tam do siebie dochodziła. Dlatego postanowiliśmy nie zamykać Jej w klatce.

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Misia i jej problemy ze zdrowiem
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 20, 2015, 18:39:01 pm »
Skoro sama się zachowuje jak należy, to faktycznie może zostawić ją w spokoju :) dzielna Misieńka :heart
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: Misia i jej problemy ze zdrowiem
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 20, 2015, 20:21:35 pm »
Przypominam sobie ,że królikom pomagały zastrzyki Milgamma

Offline magda24

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 4418
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Marysia i Frugo, Cynio
  • Na DT: Dzidzia Maczek
Odp: Misia i jej problemy ze zdrowiem
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 20, 2015, 22:23:22 pm »
Zazwyczaj takie króliki leczy się Nivalinem i witaminami z grupy B - np Miligamma tak jak dori napisała. Nie mówię oczywiście o EC tylko typowo przy niedowładach. Leki przeciwzapalne, przeciwbólowe Cynio dostawał na samym początku, aby załagodzić ból, wspomóc pracę mięśni.

Na początku jest ciężko, królik musi wypracować sobie nowy mechanizm poruszania się ale z czasem zapomina, że kiedyś poruszał się inaczej i przystosowuje się do takiej formy poruszania się. Mięśnie klatki piersiowej i przednich łap stają się silniejsze i utrzymują cały ciężar ciała.

Wydaje mi się, że jest konieczne zamykanie jej w klatce, brak ruchu jest wskazany przy urazach bardziej mechanicznych ale trzeba pilnować żeby się nie przeforsowała. Bo ona może nie zdawać sobie sprawy, że nie ma tyle siły co kiedyś ;)

Trzymam kciuki i mam nadzieję, że jeszcze stanie na 4 łapki :)

Offline kuba25

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 170
Odp: Misia i jej problemy ze zdrowiem
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 21, 2015, 10:32:11 am »
Ona praktycznie się nie rusza. Leży cały czas. My Ją przenosimy np. koło 7-8 za zasłonkę, bo tam zawsze sobie śpi. Koło 16 w inne miejsce, gdzie zawsze czeka na jedzonko, itd. Sama jeśli chce się poruszyć, to tyle co łapkami przednimi ruszy i zaraz się wywraca, bo tył Ją ciągnie. Myślę, że zdaje sobie sprawę z tego, że jest chora i sama sobie ogranicza ruch.
Jeśli chodzi o wit B, podajemy Jej raz dziennie. Poczekamy do poniedziałku i zobaczymy, czy leczenie pomoże.
Pozdrowienia dla Cynia i dużo zdrowia ! :)

Offline kuba25

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 170
Odp: Misia i jej problemy ze zdrowiem
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 21, 2015, 21:33:42 pm »
Misia przestała jeść i pić :( Na siłę zje 2-3 małe gałązki sianka i tyle. Kupiłem karmę ratunkową i Jej podamy. Czy przy takich zmianach w kręgosłupie, Misia może mieć problem z połykaniem lub gryzieniem? Bo chwilami to tak wygląda. Np. bierze do pyszczka mały kawałek sianka i jest kilka sekund przerwy zanim zacznie gryźć. Jeśli nadal nie będzie jadła, jutro na wieczór mam Ją zawieźć do Salamandry do dr Piątkowskiej i mają Ją na noc zostawić i zobaczą co i jak. Ech...