Autor Wątek: dwa zakochańce i młodszy samczyk  (Przeczytany 3678 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline poulain

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 277
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.poulain.blog4u.pl
dwa zakochańce i młodszy samczyk
« dnia: Wrzesień 04, 2015, 10:19:02 am »
Może ktoś mi poradzi coś ciekawego. Mam u siebie na DS cudowną zakochaną parę - Jaśmina i Lilou, obydwoje w wieku około 4 lat. Miłość od pierwszego wejrzenia, praktycznie cały czas leżą wtulone w siebie albo miziają się nawzajem. Ostatnio przyjechał do mnie na DT roczny samczyk Billy, którego bardzo chętnie przygarnęłabym na stałe :) Jednak mam problem z zaprzyjaźnianiem. O ile z Jaśminem Billy się całkiem polubił (nie ganiają się, czasem leżą wtulone), to jest spory problem z Lilou, która zawsze była bardzo wycofana, a teraz jak lew broni całego mieszkania. Na terenie neutralnym (prysznic) jest w miarę ok, tzn. miłości może nie ma, ale też się nie ganiają, natomiast jakakolwiek próba przeniesienia ich do pokoju kończy się straszną gonitwą i rwaniem futra - Lilou goni Billy'ego, Billy ucieka i ewentualnie próbuje się bronić. Czasem dołącza do nich całkowicie zdziwiony tym wszystkim Jaśmin i wtedy okładają się wszystkie. Po rozdzieleniu Lilou i Jaśmin zachowują się jak zawsze - wtulone zakochańce.
Próbowałam zamieniać uszom kuwety - nie widzę różnicy w zachowaniu. Próbowałam też zamykać je w transporterze i chodzić po mieszkaniu, rzeczywiście siedziały w środku wtulone, ale zaraz po wypuszczeniu z powrotem wojna. Może ta wycieczka powinna być dłuższa niż kilka minut? Ale też nie chcę królików zaprzyjaźniać kosztem ich stresu związanego z podróżą.
Oczywiście wszystkie króliki są wykastrowane. Ma ktoś jakiś pomysł czy da się cokolwiek zrobić w tej sytuacji? W sumie czytałam, że zaprzyjaźnienie młodego samca ze starszą samiczką może być trudne więc biorę pod uwagę, że może po prostu nie da rady, a Billy na DS pójdzie do kogoś innego, ale nie ukrywam, że totalnie się w nim zakochałam i nie będzie mi go łatwo oddać. :( <złamane serce>

Offline Kitty27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6583
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Katowice
  • Pozostałe zwierzaki: Kocurek Filemon Filosławski, Gerbile Pola & Tola
  • Za TM: Zorruś-5.X.2009, Brandon-2.XII.2009, Igiełka-24.III.2012, Marlonek-30.VI.2019, Kinia-3.X.2020
Odp: dwa zakochańce i młodszy samczyk
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 04, 2015, 19:44:42 pm »
A ile czasu zaprzyjaźniałaś uszaki na terenie neutralnym? Bo kilka minut/godzin za mało...

Offline poulain

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 277
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.poulain.blog4u.pl
Odp: dwa zakochańce i młodszy samczyk
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 04, 2015, 20:19:11 pm »
W sumie króliki spędziły z 10h myślę na terenie neutralnym - oczywiście nie wszystko na raz. Czy powinny dłużej się pozapoznawać na neutralnym gruncie, mimo że w sumie nic nowego już się od jakiegoś czasu nie dzieje? Pod prysznicem albo w przedpokoju Lilou i Billy praktycznie nie zwracają na siebie uwagi, tylko w pokoju się gonią. Ile czasu w takim razie powinno to jeszcze potrwać mniej więcej zaprzyjaźnianie pod prysznicem? Z Jaśminem i Lilou było łatwiej, bo na neutralnym terenie dość szybko po gonitwach przeszli do miziania się więc łatwo było ocenić, że znajomość przeszła na wyższy etap.

Aha, i dodam, że miejsce dla Billy'ego zrobiłam tuż obok zagrody Jaśmina i Lilou, żeby uszy miały cały czas kontakt przez kraty.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2015, 20:22:41 pm wysłana przez poulain »

Offline Kitty27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6583
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Katowice
  • Pozostałe zwierzaki: Kocurek Filemon Filosławski, Gerbile Pola & Tola
  • Za TM: Zorruś-5.X.2009, Brandon-2.XII.2009, Igiełka-24.III.2012, Marlonek-30.VI.2019, Kinia-3.X.2020
Odp: dwa zakochańce i młodszy samczyk
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 04, 2015, 20:35:28 pm »
10h za mało, najlepiej parę dni przez weekend, a jeśli efektów nie ma to i tydzień. Oczywiscie nie mam na mysli, żeby kilka dni pod prysznicem, ale musisz znalezc jakis teren neutralny, przedpokoj, lazienka, kuchnia, cokolwiek

Pamiętaj, że jak za kazdym razem rozdzielasz króliki to króliki od nowa ustalają hierarchię i zaprzyjaźnianie się dłuży

Offline poulain

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 277
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.poulain.blog4u.pl
Odp: dwa zakochańce i młodszy samczyk
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 04, 2015, 20:48:15 pm »
Ale masz na myśli, żeby one tam siedziały absolutnie non stop? Żebym zrobiła im miejsce np. w łazience lub w kuchni? Bo wcześniej robiłam tak, że króliki się spotykały na np. 2h na neutralnym terenie (np. prysznic), a potem wracały do swoich zagród/klatek, ustawionych obok siebie. No i oczywiście wypuszczane były na zmianę, żeby nie było, że całymi dniami trzymam króliki w klatce albo ewentualnie pod prysznicem ;)

Offline Kitty27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6583
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Katowice
  • Pozostałe zwierzaki: Kocurek Filemon Filosławski, Gerbile Pola & Tola
  • Za TM: Zorruś-5.X.2009, Brandon-2.XII.2009, Igiełka-24.III.2012, Marlonek-30.VI.2019, Kinia-3.X.2020
Odp: dwa zakochańce i młodszy samczyk
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 04, 2015, 20:58:03 pm »
Ale masz na myśli, żeby one tam siedziały absolutnie non stop? Żebym zrobiła im miejsce np. w łazience lub w kuchni?

tak, ja moją parkę zaprzyjazniałam w łazience przez 3 dni.

Trójkę kiedyś zaprzyjazniałam w 4-5 dni (cały dzień i całą noc) nie rozdzielając je.
A jak je rozdzielasz za każdym razem, to za każdym razem ustalanie hierarchi zaczyna się od nowa - i tak pojawia się błędne koło. Jezeli są gonitwy, trochę futra fruwa, gwałty to bym się nie wtrącała w królicze sprawy. Reagujemy tylko wtedy gdy krew leje.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2015, 21:04:03 pm wysłana przez Kitty27 »

Offline poulain

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 277
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.poulain.blog4u.pl
Odp: dwa zakochańce i młodszy samczyk
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 05, 2015, 22:57:36 pm »
Ok, cała trójeczka mieszka teraz w kuchni :) Wygląda to dobrze, nie ma gonitw czy wyrywania futra, czasem tylko Lilou fuknie na Billy'ego. Kolacyjkę wszystkie uszy bez najmniejszych problemów jedzą z jednej miski :) Dzięki za poradę. Przeprowadzkę do pokoju zrobimy za kilka dni.

Offline Kitty27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6583
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Katowice
  • Pozostałe zwierzaki: Kocurek Filemon Filosławski, Gerbile Pola & Tola
  • Za TM: Zorruś-5.X.2009, Brandon-2.XII.2009, Igiełka-24.III.2012, Marlonek-30.VI.2019, Kinia-3.X.2020
Odp: dwa zakochańce i młodszy samczyk
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 05, 2015, 23:02:01 pm »
No to 3mam kciuki. Zycze tobie wytrwałości, a uszakom bezbolesnego zaprzyjaźniania i natychmiastowej miłości, jesli nie miłości to chociaż tolerancji
A przy okazji wyczyść pokój w ktorym maja docelowo mieszkać uszaki, żeby bylo jak najmniej kroliczych starych zapachow
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 05, 2015, 23:05:07 pm wysłana przez Kitty27 »