Autor Wątek: Starość czy nie starość? Brak apetytu...  (Przeczytany 3894 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Chicuquita

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 90
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Pandora
  • Za TM: Ukochana Krusia
Starość czy nie starość? Brak apetytu...
« dnia: Sierpień 19, 2015, 21:29:14 pm »
Zakładam wątek, bo jakoś nie uspokoiło mnie przeczytanie wskazówek z innych wątków o braku apetytu itp..

Otóż zaczynam się bardzo poważnie martwić o Krusię. Jest stara, wiem - 9 lat- ale nie mam pewności czy jej 'objawy' to tylko starość. Apetyt w ostatnim czasie maleje i maleje, początkowo myślałam że to przez upały, zresztą ogólnie je mniej niż kiedyś, gdy była młodsza. Teraz jednak nie jest już tak upalnie a apetyt coraz gorszy i coraz gorszy. Dzisiaj skubnęła trochę siana, ugryzła troszeczkę marchwi, kilka listków babki lancetowatej, gryz papryki, listek melisy. Plus siemię zjadła chętnie bo je uwielbia. Tyle zjadła przez CAŁY dzień. Moim zdaniem to tragicznie mała ilość pokarmu. Tym bardziej że to ja muszę ją do tego jedzenia nakłaniać, wymyślam różne "wspaniałości" a ona tylko powącha. Jest królikiem po chorobach więc może jest bardziej wyniszczona i jeszcze gorzej znosi starość? Sama nie wiem. Waży 1,5 kg, wet powiedziała że owszem, jest szczupła ale nie wychudzona. Nie ma twardego brzucha, nie przekłada się z bólem, nie widać ogólnie żadnych oznak choroby, bobki są choć oczywiście adekwatnie do ilości przyjętego pożywienia. Niby jest zdrowa ale czy może jeść aż tak mało? Są jakieś preparaty pobudzające apetyt dla królików? Iść znów do wet? Czuję się trochę jak idiotka jak słyszę że jak na ten wiek to i tak super. Boję się, że to zmierza do...śmierci? Chciałabym tylko żeby więcej jadła :( Moja kochana staruszka...

Proszę o poradę kogoś, kto miał do czynienia z takimi emerytami bez apetytu..

Offline Pit i Ula

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 106
  • Moje króliki: Ananasek, Diabolinka
  • Za TM: Królewna, Tofisia
Odp: Starość czy nie starość? Brak apetytu...
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 19, 2015, 22:04:38 pm »
Chodzisz do króliczego weta?  Bo to dziwny tekst trochę jednak.  Jakie choroby?  Miała badania?  Zęby w porządku? Próbowałaś nowych rzeczy?  Czasem to pobudza apetyt.

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Starość czy nie starość? Brak apetytu...
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 19, 2015, 22:23:47 pm »
Hej, mimo że mam króliczą seniorkę, nie ma ona przypadłości takich jak Twoja, choć je mniej niż kiedyś (nie tak mało, jak Twoja Krusia). Pytasz o preparaty na poprawienie apetytu  - są takie. Dr Ziętek robi takie ziołowe kapsułki dla seniorków (mam, podaję mojej Pandorce), ma preparat pobudzający apetyt https://www.facebook.com/713886882003704/photos/ms.c.eJw1ydENgFAIA8CNDBRp6f6LGcX3eTmpVDlwNfrGpXUz0g
j~_Nl~_n~_1jg9DCPZ7~;WCHweP6WTE3E~-.bps.a.773731779352547.1073741849.713886882003704/773731966019195/?type=1&theater
Napisz do dra na jego stronie fejsbukowej albo na allegro (jego nick to drZietek) - powinien Ci doradzić coś dla królinki.
W świecie 4 łap dostaniesz też rodi care na apetyt i dla seniorów.
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline worrek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3551
  • Płeć: Mężczyzna
  • Moje króliki: Frodo&Pandorka i Fuksik
  • Za TM: Zuzeł, Yetiś
Odp: Starość czy nie starość? Brak apetytu...
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 20, 2015, 07:50:58 am »
Mamy pod opieką dwa staruszki Yeti i Fuksa...nie wiemy tak dokładnie ile mają lat ale szacowane ponad 10 latek.
Najważniejsze dla uszaka jest weterynarz (specjalista od egzotycznych zwierząt futerkowych) znający się na królikach, badania ogólne (krwi, moczu), rtg paszczy (problemy z niejedzeniem mogą wynikać z problemów paszczowych), stała kontrola wagi (ważysz królika na wadze kuchennej i zapisujesz, nawet codziennie), obserwacja...
Gdy nasza Yeti zleciała bardzo z wagi (z 1,9kg na 1,6kg w ciągu 2-3 miesięcy) wdrożyliśmy  karmę - Yeti chce jeść wiec granulat Beaphara, siemię lniane pomogły w odzyskaniu wagi. Jeśli Twój króliczek nie chce jeść, a jego waga niepokojąco maleje warto siegnąc może karm ratunkowych np Rodi Care, Critical Care...
ale przede wszystkim wet i diagnostyka czy nie ma jakiejś chorobowej przyczyny... Powodzenia!
Często wstydzę się, że jestem człowiekiem...
Może uratuje świat... choć jeden mały króliczy świat
Nasz króliczy świat http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12346.920.html

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Starość czy nie starość? Brak apetytu...
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 20, 2015, 11:15:03 am »
Po pierwsze: badania krwi. Po drugie: badania paszczy. Po trzecie: odrobaczenie. Dalsze postępowanie zależne od 1 i 2.
Jeśli króliki nie miał nigdy RTG, to z pewnością wykonałabym także RTG (głowa+całość).
Gdy moja babcia poleciała z wagi i straciła apetyt, przebadałam po kolei wszystko i wyszła niewydolność wątroby. Jest na lekach.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: Starość czy nie starość? Brak apetytu...
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 20, 2015, 11:55:44 am »
Zapytam ,Bośniak co obecnie stosujecie na odrobaczenie, Podobno  Fenbendazolu nie można kupić

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Starość czy nie starość? Brak apetytu...
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 20, 2015, 14:16:01 pm »
Zazwyczaj fenbendazol :)
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: Starość czy nie starość? Brak apetytu...
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 21, 2015, 17:36:04 pm »
Na wniosek użytkownika zamykam.
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa