Autor Wątek: Królik nie je, sporo pije, nie załatwia się.  (Przeczytany 8177 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline NieWnikam

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Osama
Królik nie je, sporo pije, nie załatwia się.
« dnia: Marzec 28, 2015, 12:50:40 pm »
Witam, podobnych tematów była już masa ale wszystkie dosyć stare, chciałabym uzyskać od was jakieś rady co do problemu z królikiem.

Osuś ma 3.5 roku, nigdy nie było z nim problemów jeśli chodzi o jedzenie, zawsze był pierwszy do miski i najchętniej jadłby bez końca.

Od trzech dni prawie nie je, rano miska jest pełna, przez cały dzień zjada tylko owoce, które dostaje rano. Zawsze rzucał się na jedzenie teraz zdaje się być obojętny, bardzo dużo pije czego wcześniej nie robił, zdaje się być bardziej osowiały z klatki wychodzi pobiega chwile i wraca co jest dziwne bo do tej pory jak tylko miał klatkę otwieraną to siedział poza nią. Do wczoraj załatwiał się stosunkowo normalnie, dzisiaj kuweta była nieruszona ani bobków ani nic, mamie wydaje się że bobki zjadł ale nie było mnie przy tym więc pewności nie mam. Wczoraj byliśmy u weterynarza został wymacany i zostało znalezione u niego jakieś zgrubienie w okolicach jelit (lekarka powiedziała, że nie ma to konsystencji bobków więc zatwardzenie to chyba nie jest) dostał olej parafinowy i zastrzyk na poprawienie perystaltyki jelit a ja dostałam informacje, żeby wrócić jutro i obserwować czy coś się poprawiło. Nic się nie poprawiło, wręcz przeciwnie ponieważ przestał się załatwiać, przez cały dzisiejszy dzień podgryzł trochę owocy i sporo wypił.

Co do jego diety to rano dostaje owoce (marchewkę/jabłko/buraka itp) później dostaje karme (Cuni Nature, Versele-Laga) w ciągu dnia cały czas ma świeże siano, w sezonie świeże listki poza suszone, kolba w klatce i wieczorem lucerna. Wypróżniał się regularni

Problemów ze zdrowiem nigdy nie miał, dlatego nie wiem czy już powinnam zacząć się martwić, coś zmienić w jego diecie, podać mu teraz coś co mu pomoże czy zdać się na weterynarza.

Będę wam bardzo wdzięczna za pomoc i rady bo totalnie nie wiem jak mu pomóc i czuje się strasznie bezradna ;(

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: Królik nie je, sporo pije, nie załatwia się.
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 28, 2015, 12:57:14 pm »
Do jakiego weta chodzisz? We Wroclawiu sa polecani najbardziej chyba Dziwak i Piasecki.
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Offline NieWnikam

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Osama
Odp: Królik nie je, sporo pije, nie załatwia się.
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 28, 2015, 13:08:39 pm »
Chodzimy do przychodni Lewiatan w tym przypadku zajmowała się nami doktor Smolarek, za chwile poszukam weterynarzy, o których piszesz.

Offline bacchi

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Libiąż
  • Moje króliki: Messi
  • Pozostałe zwierzaki: pies, kot
Zwiększone picie wody
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 25, 2015, 16:10:36 pm »
Cześć

mój królik tak mniej więcej od miesiąca pije dużo wody i dużo też sika. Obecnie około 0,5 l na dobę źródlana żywiec zdrój, wcześniej wypijał max 250 ml. Jeszcze wcześniej przestał jeść siano, ale wszystko inne je normalnie, liście, świeże warzywa, granulat który staram się mu ograniczyć ale przez to że nie je siana to całkiem mu go nie wyłączam z diety. Byłam z nim u weterynarza bo nie nastarczę mu wymieniać żwirku. Weterynarz powiedział, żebym go poobserwowała kilka dni i przyszła znowu... I nie wiem czy do niego przyjść skoro nic mi nie poradził ani nie miał pojęcia dlaczego mój królas tak dużo pije i nie chce siana. Próbował mu sprawdzić zęby, siekacze ma ok ale królik za nic nie chciał otworzyć paszczki a weterynarz nie chciał go stresować.. Męczył się z nim i w końcu nie wiadomo co z tymi trzonowcami. Od 2 tygodni też zaczął linieć dość intensywnie.
Czy ktoś ma jakieś sugestie co mu może być albo co mam zrobić? Czy ktoś może zna jakiegoś weterynarza który zna się na uszaczkach z okolic Chrzanowa, Krzeszowic lub Oświęcimia?

Offline shashinka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Płeć: Kobieta
    • Stefan, Bunia
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Stefan
Odp: Zwiększone picie wody
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 25, 2015, 17:56:38 pm »
Wg wszystkiego co jest na forum Jeśli królik nie je siana i linieje to lepiej ogranicz mu inne jedzenie, żeby zaczął je jeść. Jest najważniejsze w diecie, a jeszcze bardziej przy linieniu, żeby się sierścią nie zatkał. Może daj mu inne, może mu nie smakuje aktualne?  Ja kilka razy zmienialam, aż Stefan polubił.

Offline bacchi

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Libiąż
  • Moje króliki: Messi
  • Pozostałe zwierzaki: pies, kot
Odp: Zwiększone picie wody
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 25, 2015, 22:09:34 pm »
No właśnie próbowaliśmy też różnych rodzajów sianka, ale nic z tego... były różne, twardsze, miękkie, z różnymi dodatkami. Powącha i prosi o coś innego... Próbowałam go nawet raz trzymać tylko na sianie i wodzie, ale przez cały dzień nie ruszył siana. Jedyne, na co udało mi się go "namówić", to suszone liście babki ;) no i zjada świeże listki mniszka, babki, krwawnika, selera, natki pietruszki itp. Ale świeżej trawy już nie chce. Skubie mu tą sierść żeby mu szybciej się skończyło linienie. Połowa już chyba za nim, bo widać granicę wypadania futerka, posuwa się od głowy i kręgosłupa ku dołowi.

A tej wody to on nie pije zbyt dużo? ile piją Wasze króliki?

Offline shashinka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Płeć: Kobieta
    • Stefan, Bunia
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Stefan
Odp: Zwiększone picie wody
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 25, 2015, 22:13:26 pm »
Mój na diecie siano plus suszki i warzywa pije tak maksymalnie 150ml

Offline bacchi

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Libiąż
  • Moje króliki: Messi
  • Pozostałe zwierzaki: pies, kot
Odp: Zwiększone picie wody
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 30, 2015, 22:36:00 pm »
Króliczek dalej tyle pije. Byłam u dwóch weterynarzy, jeden kazał mi go obserwować ( :/ ), a drugi zrobił mu podstawowe badania krwi w kierunku nerek, wątroby i stanu zapalnego. Nerki ma zdrowe, wątrobę też, i nie ma stanu zapalnego. Ma za to nieco podwyższone % monocyty i granulocyty, i obniżone limfocyty. Przepisał mu antybiotyk, jeśli po tygodniu nic się nie zmieni, to polecił mi jechać do Krakowa, bo oni mogą zrobić bardziej specjalistyczne badania. Tak że czekamy...