Autor Wątek: Mięsak u królika  (Przeczytany 5872 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline munikita

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Mięsak u królika
« dnia: Listopad 18, 2014, 12:18:15 pm »
Dzień dobry
Jestem właścicielką 7-letniego królika, u którego zdiagnozowano mięsaka. W sierpniu zauważona została narośl w okolicy podłopatkowej lewej, która rosła w tempie błyskawicznym. Pani doktor próbowała zrobić wkłucie i pobrać materiał do badań, ale niestety nie było to możliwe, jednak stwierdziła że guz nie jest ani ukrwiony ani unerwiony ponieważ zwierzę w ogóle nie zareagowało. Królik został zoperowany, a guz oddano do badania histopatologicznego w którym napisano: " Guz okolicy podłopatkowej lewej - szary guz 6x6x3 cm na przekroju szary, spoisty. Guz mezenchymalny z komórek wrzecionowatych bez atypii, ale z licznymi pigmentami podejrzanymi. Brak martwicy. Obraz mikroskopowy może odpowiadać nowotworowi z tkanki łącznej włóknistej o ograniczonym (pośrednim) stopniu złośliwości."
Po 1,5 miesiąca guz zaczął odrastać w bardzo szybkim tempie, niemal rósł w oczach. Królik cały czas był pod kontrolą weterynarza. Z racji tego że guz osiągnął duży rozmiar, zdecydowano się na kolejną próbę operacyjnego usunięcia guza. Królik doszedł do siebie pomimo tego że drugą operację zniósł dużo gorzej. Niestety po miesiącu, znowu zaczęło odrastać w tym samym miejscu. Nie podziałały również zastrzyki z jadu tarantuli, które cały czas dostawał. Po kontroli u Pani doktor stwierdzono, że 3 operacja nie wchodzi w grę ponieważ mój królik może jej nie przeżyć i pozostaje nam tylko obserwacja wzrostu. Poinformowała mnie również, że istnieje możliwość zastosowania leczenia onkologicznego tzw. chemii, ale królik może to bardzo ciężko znieść, a nie koniecznie to pomoże. Dostałam również zastrzyk przeciwbólowy do picia dla niego, gdyby zaczął kuleć, ponieważ guz rozrósł się do okolicy łapki w miejscu gdzie są nerwy i w przypadku gdy zacznie na nią kuleć mam podać i szybko przyjechać. Zaznaczę, że poza odrastającymi guzami królikowi nic nie dolega. Normalnie je, biega, załatwia się, jest żywy i zaczepny. Czy jest jakaś możliwość przystopowania rozrostu tegoż guza?
Z góry dziękuję za ewentualną radę i pomoc
Z pozdrowieniami
Monika Z.

Offline ellessa

  • Administrator
  • **
  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 1831
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Francisz & Niusia
Odp: Mięsak u królika
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 18, 2014, 18:33:06 pm »
U jakiego lekarza leczysz swojego królika? Podjedź może do Bytomia do gabinetu Synergia, tam przyjmuje dr Marta Białasik - to bardzo dobry, króliczy weterynarz.

Offline munikita

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Odp: Mięsak u królika
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 18, 2014, 18:46:30 pm »
Pani dr Katarzyna Bernacka w Sosnowcu. Pani dr zajmuje się typowo takimi zwierzątkami królikami fretkami szczurkami świnkami, zresztą ta lecznica słynie z leczenia małych zwierzątek. Dziękuję za podpowiedź.

Offline ellessa

  • Administrator
  • **
  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 1831
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Francisz & Niusia
Odp: Mięsak u królika
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 18, 2014, 19:01:13 pm »
Być może dr Białasik nie powie Ci nic innego niż Twoja wet, ale warto zawsze zasięgnąć opinii drugiego lekarza. Ja osobiście nie słyszałam nigdy o chemii dla królików czy o podawaniu jadu tarantuli, ale weterynarzem nie jestem. Dr Białasik dysponuje dobrym sprzętem diagnostycznym i ogrooooomną wiedzą na temat leczenia królików (bo to nimi głównie się zajmuje). Daj znać co postanowisz i jak ma się Uszak, trzymam kciuki!

Offline munikita

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Odp: Mięsak u królika
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 18, 2014, 19:12:16 pm »
Lek nazywa się Theranecron, za pierwszym razem tak jakby oddzielił zdrowe tkanki od tkanki chorej. A o chemii dla takich zwierzątek jak królik bardzo mało słychać dlatego że jest bardzo rzadko stosowana, bo królik jak już ją dostaje to znosi ją bardzo źle. Poza tym nowotwory u królików są bardzo rzadkie, a szczególnie tego typu jak ma mój Tuptuś, po prostu z moim małym mieliśmy strasznego pecha. Napewno skonsultuje z innym lekarzem. Póki co jak pisałam pomimo guza zwierze zachowuje się normalnie.

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Mięsak u królika
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 18, 2014, 19:43:28 pm »
Znalazłam coś takiego w internecie na brytyjskiej stronie leczenia królików:
„Sarcoma”,po polsku mięsak  u królików.
Leczenie:
Konieczne jest całkowite usunięcie zmian patologicznych spowodowanych włókniakiem mięsakowym. Jeśli dotyczy to kończyny, opcją z wyboru jest jej amputacja. Leczenie chemiczne stosuje się u królików cierpiących na włókniaka mięsakowego aby zredukować rozmiar występującego u nich guza.

Leczenie 1:

•      1 mg/kg adriamycyny dożylnie co trzy tygodnie, przez wenflon, - jest lek który niszczy komórki nowotworowe

•      cytoksan: standardowa dawka dla kota 4 dni w tygodniu, doustnie - jest to lek (tak zwana chemia) stosowany w terapii nowotworów.

•      L-asparaginazę (Elspar): standardową dawkę dla kota, - jest to lek stosowany w leczeniu białaczek

•      2 mg/ kg prednizonu codziennie. - jest to lek który ma działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne, hamuje reakcje immunologiczne.

Leczenie 2:

•      tylko prednizon i L-asparaginaza (Elspar).

Pogadaj o tym z weterynarzem.Trzymam bardzo mocno kciuki żeby to wstrętne raczysko odpuściło w cholerę.Trzymaj się.

Offline Vetspec

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Groblice
  • Moje króliki: Bobczysław
Odp: Mięsak u królika
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 24, 2017, 10:53:19 am »
Witam, jeśli temat jest aktualny to proponuję radioterapię. Jesteśmy pierwszym ośrodkiem w Polsce dysponującym taką metodą leczenia, osiągnęliśmy bardzo dobre rezultaty leczenia u królików. Po więcej informacji zapraszam na maila, przychodnia@vetspec.pl. Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrówka dla uszaków :)