Autor Wątek: Miękkie bobki tylko w nocy  (Przeczytany 14070 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Buka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Luksusowa
  • Za TM: Doniu
Miękkie bobki tylko w nocy
« dnia: Październik 25, 2014, 23:58:57 pm »
Witam,
nie wiedziałam, gdzie umieścić ten wątek, ale wydaje mi się, że największe powiązanie temat ma jednak z dietą. Nie znalazłam też podobnego.
Zatem: moja królinka ma ponad rok. I od pewnego czasu robi miękkie bobki, czasami, niestety, rozdeptując je, więc powstaje maź o bardzo nieprzyjemnym zapachu, ale tylko w nocy. W ciągu dnia robi wręcz bobki idealne ;) Początkowo myślałam, że to rozwolnienie, więc zredukowalam jej dietę. Dostaje 4-5 łyżki granulatu Versele Laga Cuni Complete Adult, cały czas ma sianko, wodę, czasem dostanie mieszankę suszonych ziół, warzyw, owoców jako dodatek do siana. Ale widzę, że to nic nie zmienia. Apetyt ma, zachowuje się normalnie, jest ruchliwa. Martwi mnie też pobrudzone futerko w okolicy odbytu po takim nocnym ekscesie. W sumie była odrobaczana dwa razy. Nie mam pomysłu, co z nią dalej robić. Czy to są cekotrofy? Jeśli tak, dlaczego ich nie zjada? Czy podanie probiotyku coś zmieni? Problem jest uciążliwy też dla domowników z przyczyn oczywistych. Na noc muszę ją zamykać w klatce, a to wolnobiegajacy uszak, więc cierpię razem z nią  :icon_frown

Offline ellessa

  • Administrator
  • **
  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 1831
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Francisz & Niusia
Odp: Miękkie bobki tylko w nocy
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 26, 2014, 09:33:26 am »
4-5 łyżek granulatu to moim zdaniem zdecydowanie za dużo.
 co robić - iść do weterynarza, to mogą być tylko cekotrofy, ale to może być też zapalenie jelit i inne nieprzyjemne dolegliwości.

Offline Kejt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3330
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Tofcia
  • Pozostałe zwierzaki: kot Milka
  • Za TM: Tuptuś, Aboszek i Amorek
Odp: Miękkie bobki tylko w nocy
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 26, 2014, 15:02:44 pm »
Ja bym zredukowała granulat do 1-2 łyżek, nie dawała owoców i warzyw, tylko sianko i zioła suszone, jeżeli po kilku dniach dalej by te miękkie boby były, to poszłabym do weta..
Wątek mojej najwspanialszej księżniczki Tosławy - http://forum.kroliki.net/index.php/topic,15125.0.html

Offline miniaturowaem

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7089
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Żory
  • Moje króliki: Perła , Szariczka, Promyk,Lila , Szyszunia,Murzynka , Fru
  • Pozostałe zwierzaki: kanarek -Kuba
Odp: Miękkie bobki tylko w nocy
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 26, 2014, 19:20:59 pm »
Tak jak napisala Kejt. Jesli nic sie nie zmieni zbadaj bobki .

Offline Buka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Luksusowa
  • Za TM: Doniu
Odp: Miękkie bobki tylko w nocy
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 26, 2014, 19:57:29 pm »
Tak, jak pisałam - od pewnego czasu nie dostaje żadnych warzyw i owoców. Dostaje tylko granulat i susz. Jeszcze mam jej ograniczyć granulat? Nie chcę, by była głodna, bo nic więcej nie dostaje. A problemów z wagą absolutnie nie ma. I robienie takich niefajnych kupek tylko w nocy miałoby świadczyć o chorobie jelit? Sama już nie wiem.

Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: Miękkie bobki tylko w nocy
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 26, 2014, 20:03:57 pm »
Podstawą diety królika jest siano. Granulat w sumie jest zupełnie zbędny i królik spokojnie może żyć i mieć się dobrze jedząc samo siano i suszki a od czasu do czasu warzywko i owoc. 4 łyżki granulatu to ogrom kalorii których królik w domu nie ma szans spalić. Nawet pół łyżki granulatu, siano i suszki w zupełności wystarczą. Wbrew pozorom siano jest bardzo pożywne i kaloryczne :)
Nie ma co się na razie martwic zapaleniem jelit bo przy takiej diecie to chyba każdy król by robił ceko po nocach ;) Zmień dietę - mocno ogranicz granulat i dopiero jak to nie pomoże (tak np po tygodniu) udaj się do weta.
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa

Offline magda24

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 4418
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Marysia i Frugo, Cynio
  • Na DT: Dzidzia Maczek
Odp: Miękkie bobki tylko w nocy
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 26, 2014, 20:07:52 pm »
Nic jej się nie stanie jeżeli zredukujesz granulat o połowę. To o czym piszesz może świadczyć o zbyt kalorycznej diecie i nie znaczy to, że musi być gruba. Ogranicz jej granulat, podaj więcej suszek i obserwuj czy coś się zmieni, jeżeli nie zbadaj ceko u weta, może jednak coś tam siedzi skoro nie chce ich zjadać.

edit: zdublowałyśmy się Solviegu ;)

Offline Buka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Luksusowa
  • Za TM: Doniu
Odp: Miękkie bobki tylko w nocy
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 26, 2014, 21:08:49 pm »
Biedna, już widzę jej zawiedzioną minę, gdy zobaczy taką mikroskopijną porcyjkę granulatu, za którym przepada. Uprzedzając dalsze pytania - nie, nie je granulatu kosztem siana ;) Również bardzo chętnie je suszki. To całkiem duży baranek (ok. 2 kg), więc chciałabym, aby była najedzona i dostawała ilość jedzenia adekwatną do swej postury ;) A i tak mam wrażenie, że się nie najada. Ale spróbuję z tym ograniczeniem granulatu, jak piszecie i będą ją dalej obserwować.
Aha i jeszcze jedno pytanie: czy podjadanie przez nią tekturowych rolek czy kartonów może mieć wpływ na te nocne nieprzyjemności? Chętnie się nimi bawi, ale czasem coś podgryzie.
« Ostatnia zmiana: Październik 26, 2014, 22:56:32 pm wysłana przez Buka »

Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: Miękkie bobki tylko w nocy
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 27, 2014, 11:37:47 am »
:D Króliki mają taką cechę wrodzoną, że wyglądają zawsze jak diablo głodne :D Trzeba być twardym :) A jeśli nie je jakoś bardzo dużo tych rolek to nie powinno mieć znaczenia :)
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa

Offline Buka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Luksusowa
  • Za TM: Doniu
Odp: Miękkie bobki tylko w nocy
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 27, 2014, 23:08:37 pm »
Nie je :) Wczoraj jedną tak intensywnie podgryzała, może ze złości, że ma mało jedzenia :P Dziś dała jej spokój. Ograniczyłam jej ilość granulatu od wczoraj wieczora i dziś w nocy nie było "niespodzianki", co mnie szczerze pisząc, zaskoczyło ;) Ale będę ją jeszcze obserwować :) W każdy razie dzięki póki co, bo wygląda na to, że macie rację ;)

Offline Solaris

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 417
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Cezar i Kamala
  • Pozostałe zwierzaki: 1 kot
  • Za TM: Solaris
Odp: Miękkie bobki tylko w nocy
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 28, 2014, 07:08:38 am »
Myślę, że jak człowiek się naje dużej ilości czegoś smacznego, potem to samo się dzieje, co z uszatkiem Twoim  ;-)

Offline magda24

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 4418
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Marysia i Frugo, Cynio
  • Na DT: Dzidzia Maczek
Odp: Miękkie bobki tylko w nocy
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 30, 2014, 22:55:31 pm »
I jak tam Luxi i jej cekobobki w nocy ;) ?

Offline Buka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Luksusowa
  • Za TM: Doniu
Odp: Miękkie bobki tylko w nocy
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 30, 2014, 23:00:25 pm »
Niestety, za szybko pochwaliłam... Spokój z niemiłymi niespodziankami nocnymi był tylko raz, a tak znowu każdego ranka znajduję "placki"...Już nie wiem, co z nią jest... Granulatu dostaje 4 łyżki na dzień i tylko siano do tego. Już jej nawet suszonych warzyw nie daję czy liści. A cekotrofy je zazwyczaj, z tego, co widzę. Aż trudno mi uwierzyć, że mogłaby coś mieć z jelitami, bo te bobki w dzień są naprawdę idealne.

Offline magda24

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 4418
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Marysia i Frugo, Cynio
  • Na DT: Dzidzia Maczek
Odp: Miękkie bobki tylko w nocy
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 30, 2014, 23:02:20 pm »
a próbowałaś zmniejszyć tylko tą wieczorną porcję ?

Offline Solaris

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 417
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Cezar i Kamala
  • Pozostałe zwierzaki: 1 kot
  • Za TM: Solaris
Odp: Miękkie bobki tylko w nocy
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 30, 2014, 23:20:13 pm »
4 łyżki to wciąż za dużo :/ Prośba była o zmniejszenie dawki o połowę do nawet jednej, a nie o jedną łyżeczkę. Królinka nie jest głodna, tylko się rzuca na niego jak dziecko na słodycze. Moje zdecydowanie wolą suszki i sianko ale troszkę zajęło zanim to zrozumiały.

Offline Buka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Luksusowa
  • Za TM: Doniu
Odp: Miękkie bobki tylko w nocy
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 31, 2014, 00:28:33 am »
4 łyżki granulatu na dzień to jest zmniejszenie ilości o ponad połowę. Czy wszystkie króliki, które dostają więcej granulatu lub jest on ich podstawowym pokarmem, bo i takie się zdarzają, mają takie problemy, jak Luksi? Nie sądzę. Tym bardziej, że nie dostaje mieszanki i wiem, że wcześniej, w domach tymczasowych, dostawała również karmę i z tego, co mi wiadomo nic jej nie było. Ale dobrze, ograniczę jej go jeszcze bardziej i zacznę przestawiać na susz. Może pomoże.
magda24- wieczorem dostaje tę samą porcję, co rano,czyli 2 łyżki.

Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: Miękkie bobki tylko w nocy
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 31, 2014, 10:17:01 am »
Jak moje dostaną za dużo jedzenia - nie tylko granulatu ale i suszek (bo suszki są bardzo kaloryczne) albo warzyw korzeniowych to od razu zostawiają ceko czyli te miękkie bobki. Króliki zjadają swoje ceko prosto z odbytu- w ceko są zawarte wszystkie składniki odżywcze z przyjętego pokarmu, witaminy i minerały. Kiedy królik zje za dużo to produkuje za dużo ceko i go nie zjada. Więc nie jest głodny.
U królików takie rzucanie się na jedzenie to nie głód a łakomstwo- to samo jest u dzieci.
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa

Offline Kejt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3330
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Tofcia
  • Pozostałe zwierzaki: kot Milka
  • Za TM: Tuptuś, Aboszek i Amorek
Odp: Miękkie bobki tylko w nocy
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 31, 2014, 17:30:32 pm »
4 łyżki to naprawdę ZA DUŻO! Co jej właściwie w takim razie ograniczyłaś?! Dwie łyżki to jest MAX!
Wątek mojej najwspanialszej księżniczki Tosławy - http://forum.kroliki.net/index.php/topic,15125.0.html

Offline Buka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Luksusowa
  • Za TM: Doniu
Odp: Miękkie bobki tylko w nocy
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 01, 2014, 02:35:51 am »
Dużo jej ograniczyłam, bo dziennie dostawała 8-10 łyżek granulatu, a teraz dostaje tylko 3-4 na dzień, więc różnica jest ogromna. W takim razie jak odróżnić czy królik jest głodny, czy chce jeść dla kaprysu? Bo co jej nasypie, to od razu zjada, więc sprawia wrażenie wyglodnialej... Napiszcie, proszę, w takim razie, jak wygląda dzienna dieta przypadająca na Waszego jednego królika, najlepiej o podobnej wadze, co Luksi, czyli ok.
2 kg. Chociaż tak mniej więcej. Będę wdzięczna :)

Offline asiol

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 966
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin, Poznań
  • Moje króliki: Jenis, Mundek
  • Pozostałe zwierzaki: koszatniczki, w P-niu pies i gekon
Odp: Miękkie bobki tylko w nocy
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 01, 2014, 08:51:41 am »
Wiesz, to naprawdę tak jak z dziećmi. Granulat jest dla uszaków jak słodycze, no może trochę zdrowszy. Co dasz, to zjedzą kosztem mniejszej dawki siana czy ziół. Dopóki Jenis ma siano w paśniku, to nie uznaję, że jest głodna. Jakby była, to by zjadła siano ;). Więc podstawą ciągle dostępne siano, do tego garść ziół, trochę granulatu do kuli smakuli- mała garstka, no i jakiś kawałek warzywka czy owocu. Tylko ona jest trochę większa, około 2,8kg.