Autor Wątek: Samica ostro atakuje samca  (Przeczytany 12705 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kamil

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
  • Moje króliki: Pieszczoch, Luna
Samica ostro atakuje samca
« dnia: Październik 09, 2014, 13:44:20 pm »
Witajcie.
Mam problem ze swoją 5-cio miesięczną Luną, która cały czas chce atakować Pieszczocha gryząc go jak tylko spotkają się na wolnym wybiegu (w pokoju).
Króliki są razem od 3 miesięcy,  od początku byli w jednej klatce i razem chodzili po pokoju (króliczka nigdy nie była agresywna i to raczej jemu zdarzało się ją drapnąć żeby dała się pokryć, ale zawsze uciekała). 8 dni temu Pieszczoch został wykastrowany i został mu założony kołnierz, ponieważ majstrował sobie przy szwie. Od dnia kastracji króliczki przebywają w osobnych klatkach. Przez pierwsze 4 dni się nie widzieli, żeby on miał spokój i ciszę. Ona chodziła po pokoju tak jak zawsze, on w innym pomieszczeniu. 4 dni temu wypuściłem ich oboje i ku mojemu zaskoczeniu Luna natychmiast zaczęła atakować Pieszczocha chcąc go gryźć. Zachowuje się tak, jakby to był jej największy wróg. Od dwóch dni siedzą w swoich klatkach ustawionych obok siebie, żeby się czuli i widzieli. Dzisiaj znowu ich wypuściłem (najpierw jego zaraz ją) i jak tylko do niego podeszła i go powąchała to zaczęła go atakować :(
Proszę pomóżcie jaka może być przyczyna nagłej zmiany zachowania Luny?
Pozdrawiam.

Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
Odp: Samica ostro atakuje samca
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 09, 2014, 14:02:25 pm »
Sytuacja jest prosta. Króliczki były za sobą "tylko" 3 miesiące, a to wbrew pozorom krótko. Potem je rozdzieliłeś - co zrozumiałe po kastracji... Zwierzaki po prostu musza na nowo się zaprzyjaźnić, ustalić hierarchię. Sytuacja, którą opisujesz jest częsta. Czasem wystarczy jeden dzień nieobecności jednego zwierza i ten drugi go atakuje ( wiem z doświadczenia ). Także głowa do góry i zaprzyjaźniaj je stopniowo, poczytaj  o zaprzyjaźnieniu na forum. Nie dopuszczaj do agresywnych zachowań - gdy leci futro i się mocno kotłują.
 
« Ostatnia zmiana: Październik 09, 2014, 14:05:39 pm wysłana przez Aguleks »
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)

Offline F4rba

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 724
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Mefka
  • Za TM: Fred
Odp: Samica ostro atakuje samca
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 09, 2014, 14:56:49 pm »
I uważaj, bo po kastracji jeszcze przez 6 tygodni może zapładniać. Jeśli Luna nie jest po zabiegu oczywiście.
« Ostatnia zmiana: Październik 09, 2014, 15:00:06 pm wysłana przez F4rba »

Offline Kamil

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
  • Moje króliki: Pieszczoch, Luna
Odp: Samica ostro atakuje samca
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 09, 2014, 22:42:30 pm »
Ok, dziękuję Wam bardzo za odpowiedź :) :) Będę ich stopniowo przyzwyczajał do siebie i mam nadzieję, że to pomoże :)

Offline martan

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2179
  • Płeć: Kobieta
  • Pośrednik adopcyjny FPK
    • Uszy Reporterów
  • Lokalizacja: Highlands, Szkocja
  • Moje króliki: Rybka, Ączek, Dżuni
  • Pozostałe zwierzaki: Myszoskoczek Zygzak
  • Za TM: Norek (31.08.2004), Crowley (13.11.2014), Myszołak (29.07.2016), Ragnar (31.01.2018)
Odp: Samica ostro atakuje samca
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 09, 2014, 23:19:37 pm »
Daj znać jak poszło :)

Offline Kamil

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
  • Moje króliki: Pieszczoch, Luna
Odp: Samica ostro atakuje samca
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 10, 2014, 14:51:49 pm »
Dam znać :) Spróbuję je oswoić na neutralnym terenie i w klatce zmieniać im ręczniki zamieniając jeden z drugim. Wydaje mi się, że samiczka zrobiła się bardzo terytorialna i chyba dojrzewa. Planujemy ją wysteryzilować, ale chyba będziemy musieli troszkę poczekać

Offline ellessa

  • Administrator
  • **
  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 1831
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Francisz & Niusia
Odp: Samica ostro atakuje samca
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 10, 2014, 17:28:31 pm »
moim zdaniem powinieneś zaczekać z zaprzyjaźnianiem do sterylki, albo przynajmniej odczekać te 6 tygodni zanim uspokoją się hormony samca i przestanie móc zapładniać, minęło dopiero 8 dni! Chwila nieuwagi i może dojść do nieszczęścia..

Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
Odp: Samica ostro atakuje samca
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 10, 2014, 17:38:49 pm »
Właśnie! Ellessa ma rację. Jeśli samiczka jest nie wysterylizowana to musisz to zrobić. To wpłynie na jej charakter - powinna być spokojniejsza, uchroni przed chorobami układu rozrodczego i przed... macierzyństwem, jeśli teraz zaczniesz je razem "puszczać".
Zresztą samo zaprzyjaźnienie pójdzie sprawniej jak obojgu opadną hormony i nie będą myśleć o "głupotach" ;)
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)

Offline Kamil

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
  • Moje króliki: Pieszczoch, Luna
Odp: Samica ostro atakuje samca
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 10, 2014, 21:43:23 pm »
Rozumiem. Dzięki. Będą siedzieć sobie w osobnych klatkach koło siebie i wypuszczani na zmianę na pokój, a jak Lunę wysterylizujemy za około 2 miesiące to zaczniemy ich przyzwyczajać do bliższego kontaktu. Dziękuję, poznałem dużo dobrych rad :)

Offline Solaris

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 417
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Cezar i Kamala
  • Pozostałe zwierzaki: 1 kot
  • Za TM: Solaris
Odp: Samica ostro atakuje samca
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 27, 2014, 17:11:36 pm »
Możesz napisać czy coś zmieniło się od 10 października?  ;-)

Offline Kamil

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
  • Moje króliki: Pieszczoch, Luna
Odp: Samica ostro atakuje samca
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 28, 2014, 15:39:45 pm »
Hej.
Tak naprawdę niewiele się zmieniło :(
Króliczki siedzą w dwóch osobnych klatkach obok siebie. Na dzień są na zmianę wypuszczani na pokój. Nie zamieniam im kuwet czy kocyków z klatki, ale jak jedno biega po pokoju to drugie przechodzi sobie do drugiej klatki, żeby zostawić swój zapach na domku czy w kuwecie. Od 1,5 tygodnia nie próbuje doprowadzić do konfrontacji pod nadzorem. Jak jedno z króliczków jest zamknięte to od czasu do czasu drugi podejdzie i czasem się tylko noskami wąchają a czasem zaczynają drapać się przez klatkę (początkowo zawsze, gdy jedno podchodziło to od razu dochodziło do bitwy). Gdy to ustąpi całkowicie wypuszczę ich razem. Luna będzie miała wycinaną macicę i poproszę od razu o założenie kołnierza, więc bez pośpiechu najwcześniej za 2-3 tygodnie wypuszczę ich razem. Nie pomogło wypuszczenie na neutralnym terenie (zaczęły się gryźć) a wpuszczenie ich razem do transportera spowodowało, że Pieszczoch od razu chciał kopulować z Luną, więc zaczęli się gryźć, ale to było ponad 2 tygodnie temu. Myślę, że Pieszczoszkowi jeszcze hormony się nie uspokoiły a Lunka często znaczy teren podbródkiem, ale po kastracji powinno się to uspokoić.
Podsumowując jest już lepiej, ale do ideału dużo brakuje. Jestem dobrej myśli :)
pzdr.

Offline Kamil

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
  • Moje króliki: Pieszczoch, Luna
Odp: Samica ostro atakuje samca
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 03, 2014, 10:54:33 am »
Usłyszałem o sposobie bratania królików, który jest bardzo stary, ale dotyczy królików hodowlanych. Może ktoś z Was słyszał/próbował?

Skraplamy delikatnie używając niewielkiej ilości wody po goleniu grzbiet królików, można dodatkowo wziąć na palec trochę tej wody i potrzeć króliki nad noskiem. Ma to zniwelować swoje zapachy i sprawić, że króliczki będą czuły taki sam zapach od siebie i drugiego królika.
Taką metodę usłyszałem od wieloletniego hodowcy. Jak moje nie przestaną się drapać przez klatkę to wypróbuję za około 10 dni jak zdejmą szwy Lunie

Offline Kamil

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
  • Moje króliki: Pieszczoch, Luna
Odp: Samica ostro atakuje samca
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 14, 2014, 11:28:20 am »
z dniem 31 listopada wypuściłem ich razem. Już się nie gryzą i zachowują jak dawniej :)
Polecam przetrzymanie królików w osobnych klatkach, ale postawionych obok siebie, aż do momentu przestania atakowania się wzajemnie (u mnie około 1,5 miesiąca) oraz zamykanie jednego królika w klatce drugiego w czasie, gdy ten drugi biega po pokoju. U mnie pomogło :D