Autor Wątek: Weterynarz Wejherowo  (Przeczytany 3128 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline seito88

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 77
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wejherowo
  • Moje króliki: Dwa baranki
Weterynarz Wejherowo
« dnia: Sierpień 13, 2014, 10:22:38 am »
Na początek, jako, że jestem nowy na forum, chciałbym się przywitać, także: cześć wszystkim:)

Króliczka mam od niecałego tygodnia, dwumiesięczny baranek, prawdopodobnie samiczka, waga 600g ;)

Wczoraj byłem u jednej pani wet w Wejherowie zapytać się o szczepienie dla królików, powiedziałem, że mam dwumiesięcznego króliczka i jej zdaniem należy ją zaszczepić natychmiast i obowiązkowo. Jeśli porównać to z informacjami na kroliki.net to widać spore rozbieżności co moim zdaniem pokazało, że ta pani wet nie ma zielonego pojęcia o królikach, lub chciała jak najszybciej zarobić kasę i zdrowie królika jej nie interesuje, lub ja trochę nadinterpretuję :)

Z tego powodu chciałbym się zapytać czy ktoś z Was zna może jakiegoś dobrego weta z okolic Wejherowa? Wiem, że jest pani wet w Gdańsku, jednak 1,5 godzinna wycieczka dla królika to zawsze niepotrzebny stres.

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi:)

Offline miła

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1436
  • Płeć: Kobieta
  • SOPOCKIE USZAKOWO
Odp: Weterynarz Wejherowo
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 29, 2014, 18:41:58 pm »
witaj seito88 , z mojego doswiadczenia moge Ci powiedziec ze dla krolaska kazda podroz to stres i czy krolas jedzie pol godziny czy 1,5h to juz zadna roznica :)
a jesli chodzi o weterynarzy trojmiejskich to polecam p. Agate Nikitin z AlterVet : http://www.altervet.pl/kontakt , trzeba zadzwonic i sie dowiedziec kiedy ma dyzur
To bardzo wazne aby weterynarz znal sie na chorobach kroliczych a malo ktory wiec cokolwiek , niestety :(
a jesli chodzi o szczepienie to uwazam ze najmlodsze kroliki jakie mozna szczepic to polroczne minimum i waga ponad 0.5 kg a najlepiej 1kg w przypadku barankow
im krolis jest starszy , tym mocniejszy i latwiej przejdzie okres poszczepienny. Jest jeszcze jedna uwaga , szczepionka jest podwojna tzn : na myksomatozie i pomor
przy czym przy tej pierwszej okres ochronny trwa 0.5 roku a drugiej rok wiec aby najlepiej ochronic uszaka nalezy szczepic na wiosne
aby trafic z ochrona kiedy najbardziej aktywne sa komary, muchy ..itp  ( nosiciele wirusa) 
rozwaz poczekanie ze szczepieniem do lutego czy marca , ale musisz miec piewnosc ze do tego czasu nie bedzie krolis biegal na dworze ani nie bedzie mial stycznosci z chorym krolasem, ale oczywiscie decyzja zalezy od ciebie.

Krolasy w Sopockim Uszakowie szczepimy szczepionka : PESTORIN MORMYX
i wszystko po niej jest ok :)

Offline seito88

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 77
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wejherowo
  • Moje króliki: Dwa baranki
Odp: Weterynarz Wejherowo
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 29, 2014, 19:47:59 pm »
Po pierwsze dziękuję za tak obszerną odpowiedź ;)

Zdaję sobie sprawę, że mało który weterynarz mało zna się na królikach, ale czy do zwykłego zaszczepienia potrzebny jest wet znający się na królikach? Oczywiście jeśli będzie się działo coś gorszego z moim królikiem (odpukać) to wtedy będę na pewno szukał króliczego weterynarza.

Co do samej szczepionki to pytałem już o to w tym wątku: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,5393.msg571646.html#msg571646 i została mi poradzona szczepionka o nazwie Nobivac.

Ze szczepieniem mi się w zasadzie nie spieszy. Królik na dwór raczej nie będzie wychodził na razie, a owadów jakimś dziwnym trafem u mnie w mieszkaniu też nie mam (jedynie muszki owocówki, ale one chyba nie są groźne?). Co do wagi, to królik przytył u mnie w 3 tygodnie z 600 g do około 800 g, warzywek dostaje około 10% wagi ciała na dzień (w tym też zioła) + granulat jako przysmak w nagrodę za dobre zachowanie (około 10 granulek na dzień) + siano bez ograniczeń.