Autor Wątek: Królik trzęsie się po jedzeniu  (Przeczytany 4928 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kamikadze

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Maurycy
Królik trzęsie się po jedzeniu
« dnia: Czerwiec 28, 2014, 10:08:30 am »
Witam. Czytam was już od jakiegoś czasu, ale pierwszy raz zakładam jakiś wątek :)
Może zacznę od tego, że mój króliczek ma około 5-6 m-cy. Kupiłam go w sklepie zoologicznym, był troszkę 'zastraszony' przez inne króliki, płochliwy, wychudzony, więc go wzięłam do domu. Oswoił się, nie ucieka już z jedzeniem na drugi koniec klatki. Ma cały czas dostęp do sianka, wody, dostaje karmę Vitapol dla juniorów. Od czasu do czasu dostaje stopniowo natkę pietruszki, koperek, plasterek marchewki, listki babki itp. Ogólnie jest ciekawskim, wesołym króliczkiem.
A teraz do sedna: dwa dni temu chłopak powiedział mi że Maurycy "chodzi jak pijany", ale raczej tonem żartobliwym, więc nie przerywałam zmywania... Było to po jedzeniu karmy.
Wczoraj łakomczuch rzucił się na karmę wieczorem i po zjedzeniu kilku takich kawałeczków zobaczyłam, że faktycznie jakoś dziwnie idzie. Normalnie po panelach chodzi bez żadnego problemu, a w tamtej sytuacji jakby nie mógł się utrzymać na łapkach i szurał brzuchem po podłodze. Podchodzę do niego, a on mi się cały trzęsie. Podniosłam go na łóżko (strasznie się wyrywał, czego wcześniej też już nie robił), ugłaskałam go na łóżku żeby się uspokoił, podałam miseczkę z wodą... i przeszło. Trochę potem był zalękniony żeby zeskoczyć z pufy na podłogę, ale w końcu się odważył.
Dziś rano już w ogóle zachowywał się zupełnie normalnie. W kuwecie nasiusiane, pełno bobków, sianko zjedzone, a Maurycy rzuca rolką po papierze toaletowym, kuwetą i czym się jeszcze da... Skacze z minką "wypuście mnie" i jakby się nic nie stało.
Czy ktoś z was też tak miał? Lecieć z nim do weterynarza jak najszybciej?
To mój pierwszy królik, poradźcie proszę.

Offline Sensej

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubań
  • Moje króliki: Mania
  • Pozostałe zwierzaki: ... mole
Odp: Królik trzęsie się po jedzeniu
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 28, 2014, 10:40:59 am »
Moja pierwsza myśl to była czkawka bo króliki czasami ją miewają po jedzeniu ale to trzęsienie się mi nie pasuje, musiała byś to nagrać i pokazać bo tak to w sumie nie wiadomo o co chodzi. Druga myśl to EC ale to już i tak tylko weterynarz zostaje bo jeśli to EC to będzie coraz gorzej.

Offline kamikadze

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Maurycy
Odp: Królik trzęsie się po jedzeniu
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 28, 2014, 11:01:48 am »
Dziękuję za szybką odpowiedź. To na pewno nie czkawka, już ją widziałam w jego wykonaniu i jest "delikatniej". Jak go na tym złapię to nagram, ale nie wiem czy się uda bo dopiero raz to przyuważyłam.

Offline miniaturowaem

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7089
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Żory
  • Moje króliki: Perła , Szariczka, Promyk,Lila , Szyszunia,Murzynka , Fru
  • Pozostałe zwierzaki: kanarek -Kuba
Odp: Królik trzęsie się po jedzeniu
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 28, 2014, 15:20:06 pm »
taka mała wskazówka jeśli już podajesz granulat to zakup sobie albo Versele lage- Cuni Complete albo Grainless Complete - JF . ;)
a Vitapol wyrzuć do kosza . Jeśli uda Ci się to uchwycić to na pewno ktoś Ci coś podpowie

Offline cytryna27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 337
  • Płeć: Kobieta
Odp: Królik trzęsie się po jedzeniu
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 15, 2014, 23:37:05 pm »
A może to napad padaczkowy? Mój pies ma padaczkę i twój opis pasuje idealnie. Vitapol bym odstawiła, tak jak radzą dziewczyny - to syf. Jeśli to wina karmy to królikowi przejdzie. Kolejna moja domorosla teoria - je zbyt łapczywie i karma mu utyka w przełyku. Gdy zmięknie i się przesunie dalej królik przestaje wariować (krztusić się). Ta druga teoria raczej naciągana :-)