Autor Wątek: MOSIEK - dziwne dolegliwości - proszę o podpowiedzi !  (Przeczytany 13451 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MartaMosiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Gdynia
  • Moje króliki: Mosiek zwany Mosindorem
MOSIEK - dziwne dolegliwości - proszę o podpowiedzi !
« dnia: Maj 15, 2014, 15:39:53 pm »
Witam,

Mój Mosiek zachorował tak jak się ładnie trzymał nagle trach musiało go coś złapać. Piszę to tutaj by podzielić się zachowaniem królika bo może komuś pomogę ale proszę PAMIĘTAĆ weterynarz wskazany - ja byłam 5krotnie na leczeniu w ostatnim tygodniu.
A więc któregoś dnia zauważyłam, że królik jest osowiały i zaczyna robić coraz mniej bobków te które robił wyglądały jak małe kuleczki od szpilki i twarde jak kamyk. Zbagatelizowałam to bo pomyślałam, że minie poczekałam więc dzień ponieważ apetyt był ogromny więc nie miałam się czym zbyt martwić. Następnego dnia z rana zauważyłam że coś tknął z jedzonka i poszedł leżeć ale bobków było coraz mniej i maluśkie - pierwsza myśl zatkał się - spakowałam Mośka i wybrałam się do weterynarza dał kroplówkę, przeciwbólowy, antybiotyk, parafinę ciekłą i kazał obserwować. Wzięłam go do domu ciągle zachowywał się dziwnie - bobki oddawał w małej ilości w porównaniu z dniami poprzednimi. Królik nie rwał się do wyjścia nie fikał nie brykał po prostu leżał i pupencję podnosił wyżej chował ją do ściany do brzegu klatki i lekko podnosił. Brzuszek miał twardszy ale nie zgrzytał ząbkami po czasie zmiekł. Jak sobie tak leżał wykrzywiał od czasu do czasu pyszczkiem(zaobserwowałam to 3 razy) i miał lekkie drgawki brzusia i nagle wstawał - oznaka, że bolał go brzuszek więc sru do transportera i ponownie do weterynarza - było robione prześwietlenie oraz USG, które wykazało wzdęcia. Otrzymał oczywiście kroplówkę i leki. Do domu dostałam zalecenia: parafinę ciekłą dwukrotnie na dzień po 1,5ml, sok z ananasa(wycisnęłam z prawdziwego), zupki dla dzieci same jarzynki, oraz antybiotyk bo musi otrzymać przez 6 dni - wszystko podawane przez strzykawkę. Zachowanie na dzień dzisiejszy bobkuje w większej ilości, apetyt ciągle ma nawet jak się źle czuł to miał. Wykluczone było zatkanie sierścią ponieważ nie nie było bobków z włosami. Podaję nadal parafinę antybiotyk i sok z ananasa i zupkę. Powoli wprowadzam jarzynki w postaci surowej w większych kawałkach. Zauważyłam również niechęć do picia wody. Wiem, że króliki jak mają potrzebę piją lecz nawet przez strzykawkę już gorzej mu idzie picie bo się skubany wyrywa - śmieje się że już dochodzi do siebie bo skopał mnie łapami strasznie przy podawaniu lekarstw i jedzenia. Na okres pracy daję mu wielka miskę świeżych warzyw i jak wracam zjedzone jest wszystko a jak wiadomo w warzywach jest troszkę wody więc większych obaw nie mam - podniosłam jego skórę i opada sprężyście więc nie jest odwodniony.
Królik je i bobkuje ale nie chce w ogóle być aktywny nie reaguje jak lodówka się otwiera nie wyrywa drutów jak chce otworzyć mu klatkę leży skulony a jak dotykam okolic gruczołów okoloodbytowych to podnosi pupe i ogonek tak jakby miał zaraz siusiać. Jak leży zmienia pozycje w sensie unosi sie i znowu leży tak jak wspomniałam jakby mu coś na podłożu przeszkadzało. Mosiek jest wykastrowany od roku. ma ok 2 lat. Rasa Baran. Może ktoś coś zaobserwował u swojego króla ?

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: MOSIEK - dziwne dolegliwości - proszę o podpowiedzi !
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 15, 2014, 16:01:08 pm »
W żadnym wypadku nie możesz podawac warzyw czy Gerberków warzywnych skoro królik ma wzdęcie bo może sie tylko pogorszyć...!!!!!na logike...jabłko,czy gruszka powoduje wzdęcia...to sa tez obajawy zatoru dieta to sianko ,zioła, jak nie chce jeśc to dokarmianie na siłe spacjalną karmą ratunkową (nie zupkami,gerberkami itp !! )

Zator może wracać, jesli cokolwiek zaczyna sie dziać to najpierw trzeba podać cos na wzdęcie np. Espumisan w kropelkach lub Gasprid (na recepte od weta) który bardzo dobrze działa.
Antybiotyk nie pomoże za wiele przy zatorze ,mały musi dostac lek na poprawe pracy jelit,musisz delikatnie masować brzuszek ,jeśli przez dzień nie ma bobków to musisz działac i to szybko bo może dojśc do całkowitego zatoru i śmierci uszaka.

Mały  musi pić,dopajaj na siłe przez strzykawke (bez igły).

ROBI TERAZ BOBKI ?

dr.Pyrak jest polecana jako króliczy wet z Twojej okolicy.Jedzcie do niej

NAJWAZNIEJSZE DO JAKIEGO WETA CHODZISZ Z USZKIEM ????
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2014, 16:04:37 pm wysłana przez emilia »
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

Offline MartaMosiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Gdynia
  • Moje króliki: Mosiek zwany Mosindorem
Odp: MOSIEK - dziwne dolegliwości - proszę o podpowiedzi !
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 15, 2014, 16:04:43 pm »
ON bobkuje i je bez problemu ma apetyt. Ok odstawiam mu dziś zieleninę gerbera podawałam jeden dzień niestety bo tak zalecili - Gdynia CRISVET. Mam espumisan w tabletkach wycisnę z kapsułki jednej wszystko do strzykawki i podam mu. Jedna kapsułka na dzień wystarczy ?

Ale tak bez zieleninki skoro ma apetyt 8 godzin wytrzyma ? Nie mam serca by mu zabierać jedzenie skoro chce jeść ??

Koper, pietruszka świeża mogę podawać i sałatę ?

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: MOSIEK - dziwne dolegliwości - proszę o podpowiedzi !
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 15, 2014, 16:07:47 pm »
czyli jest ok :) MUSI JEŚĆ i w żadnym wypadku nie możesz mu zabierac jedzenia ale najwięcej powinien jeśc sianka ono pomaga w prawidłowej pracy jelit.

Jakie leki (nazwy ),antybiotyki  małemu zapisali ?
Czyli w tej chwili co się dzieje nie tak ?

Sałata tylko rzymska , koper pietruszke może ale nie za dużo ,najważniejsze żeby jadł sianko.

Kapsułke Espumiasnu podziel na dwa razy np. rano i wieczorem.Ale pytanie czy wogole jest potrzeba podawania.
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2014, 16:11:20 pm wysłana przez emilia »
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

Offline Sensej

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubań
  • Moje króliki: Mania
  • Pozostałe zwierzaki: ... mole
Odp: MOSIEK - dziwne dolegliwości - proszę o podpowiedzi !
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 15, 2014, 16:09:38 pm »
Brak bobków z sierścią w żadnym wypadku nie wyklucza zatoru bo objawy mi wskazują na zator, wzdęcie czasami występuje jako powikłanie zatoru - wtedy jednocześnie wdraża się leczenie jednego i drugiego, nie widzę żeby dostał coś rozkurczowego a powinien w warunkach domowych można podać 1/8 nospy i dopajać rumiankiem, do tego espumisan a ze strzykawki karmić papką z granulatu zmielonego na proszek jeśli nie ma się karmy ratunkowej, można dodać rumianek, tymianek.

Ale to już chyba nie na leczenie pora z tego co widzę, królik nie musi jeść zieleniny za to musi jeść siano, zwłaszcza teraz.
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2014, 16:13:24 pm wysłana przez Sensej »

Offline MartaMosiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Gdynia
  • Moje króliki: Mosiek zwany Mosindorem
Odp: MOSIEK - dziwne dolegliwości - proszę o podpowiedzi !
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 15, 2014, 16:15:43 pm »
W tej chwili to że on nie reaguje na jedzenie na szelest - zawsze podbiegał był chętny uciekał w miejsca zakazane a teraz jedno miejsce i ciągle leży z łapkami tylnymi pod sobą i się wierci ciągle się układa by tak leżeć. Z rana jak rwał się do wyjścia to teraz jak otwieram to zero reakcji leży..


Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: MOSIEK - dziwne dolegliwości - proszę o podpowiedzi !
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 15, 2014, 16:16:25 pm »
jakie leki dostawał uszak ?

Bobki od rana były ?

czyli JEST ŻLE! raczej boli go brzuszek musisz szybko działać ,poszukaj w internecie namiarów na dr,Pyrak,nie czekaj...wiekszośc wetów nie zna sie na leczeniu królików.

Podaj mu 1/8 tabl. no - spy tej zwykłej,
sluz z siemie lnianego  i koniecznie dokarmiaj nawet rozmoczonym granulatem(mocno rozwodnionym)
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2014, 16:22:33 pm wysłana przez emilia »
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

Offline MartaMosiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Gdynia
  • Moje króliki: Mosiek zwany Mosindorem
Odp: MOSIEK - dziwne dolegliwości - proszę o podpowiedzi !
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 15, 2014, 16:18:46 pm »
Co do lekarstw jakie dostał nie wiem na chwilę obecną wszystko jest w systemie u weta. ON BOBKUJE JUŻ NORMALNIE TAK JAK ZAWSZE PRZED TYMI DOLEGLIWOŚCIAMI. Apetyt ma na zielenine i siano dlatego mnie martwi jego zachowanie bo skoro bobkuje i je to gdzie ten zator ?

Offline MartaMosiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Gdynia
  • Moje króliki: Mosiek zwany Mosindorem
Odp: MOSIEK - dziwne dolegliwości - proszę o podpowiedzi !
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 15, 2014, 16:20:28 pm »
Na pewno dostał lakcid i raz przeciwskurczowy lek oraz antybiotyk - dostałam go do domu 5ml antybiotyku nazwy zapomniałam mam podawać co 12godzin po 0,5ml

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: MOSIEK - dziwne dolegliwości - proszę o podpowiedzi !
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 15, 2014, 16:25:08 pm »
antybiotyk pewnie Enrofloxac. to nie pomoże...
podaj no spe.... i jedz do weta - króliczego.

Tutaj namiary na dr.Pyrak przymuje w Gdańsku,nie czekaj dopóki nie jest za puzno a dobry wet to PODSTAWA ZDROWIA USZAKA :)

http://www.altervet.pl/kontakt

Natki możesz mu podac ale badziej zachęcaj suszonymi ziołami,siankiem
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2014, 16:30:57 pm wysłana przez emilia »
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

Offline MartaMosiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Gdynia
  • Moje króliki: Mosiek zwany Mosindorem
Odp: MOSIEK - dziwne dolegliwości - proszę o podpowiedzi !
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 15, 2014, 16:29:29 pm »
W Trójmieście byłam u 4 i chyba żaden się nie sprawdza w tej roli ;/ Poszukam króliczego. No spe ? A jest w płynie ? Może espumisan mogę podać ?

Offline Sensej

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubań
  • Moje króliki: Mania
  • Pozostałe zwierzaki: ... mole
Odp: MOSIEK - dziwne dolegliwości - proszę o podpowiedzi !
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 15, 2014, 16:34:12 pm »
Nie ma nospy w płynie, 1/8 nospy, grudkę wrzuć do strzykawki, wsadź tłok , zaciągnij wodę (1-2cm) i za chwilę sama się rozpuści bez zbędnego gniecenia na proszek, to wiercenie i grymaszenie to prawie na 100% dalej zator, wiem bo u mnie jest dość podobnie, niby je niby nie je, wierci się i ma humory nie od parady...
Espumisan można dać zawsze , nawet razem z nospą w jednej strzykawce jeśli dasz radę ;)


Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: MOSIEK - dziwne dolegliwości - proszę o podpowiedzi !
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 15, 2014, 16:36:40 pm »
no widzisz tak to jest z wetami,,,polecana,sprawdzona jest w leczeniu królików dr. Pyrak na dole masz link :) zna podstawy leczenia uszaków :)

Jeśli chodzi o trudniejsze choroby to chyba najbliżej masz do Torunia do dr. M. Krawczyka ale w tym przypadku dr.Pyrak powinna wam pomóc.

Espumisan podaj koniecznie i rozkurczowo na brzuszek no- spe 1/8 tabletki,rozgnieć na łyżeczce dodaj troszke wody,rozmieszaj i wciągnij strzykawką.chyba że mały zje rozkruszoną na czymś .

Zagotuj siemie lniane aż powstanie śluz ciągnący ,ostudz i podawaj przez strzykawke .
Dopajaj jesli uszak nie chce pić.

Z tego co widze to uszak ma długą sierśc ...i może mieć skłonności do zatorów :/
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2014, 16:39:43 pm wysłana przez emilia »
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

Offline MartaMosiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Gdynia
  • Moje króliki: Mosiek zwany Mosindorem
Odp: MOSIEK - dziwne dolegliwości - proszę o podpowiedzi !
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 15, 2014, 16:37:12 pm »
Mam akurat jedną tabletkę nospy więc tak zrobię. Podam jak wrócę do domu. Dzięki

A jak wychodzę do pracy na 8 godzin to na sianie nic mu się nie stanie ?

Offline MartaMosiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Gdynia
  • Moje króliki: Mosiek zwany Mosindorem
Odp: MOSIEK - dziwne dolegliwości - proszę o podpowiedzi !
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 15, 2014, 16:39:59 pm »
Przeszłam z nim dwa razy świerzb uszny i żyje, nigdy nie miał problemów z brzuszkiem a teraz nagle coś mu się stało. Podam jak wrócę za chwilkę do domu. U tej Pani byłam i nie pomogła mojemu królikowi wcześniej i się zraziłam. Do tego co chodzę pomógł dwa razy ale jak widać nikt nie jest doskonały.

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: MOSIEK - dziwne dolegliwości - proszę o podpowiedzi !
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 15, 2014, 16:42:27 pm »
Mam akurat jedną tabletkę nospy więc tak zrobię. Podam jak wrócę do domu. Dzięki

A jak wychodzę do pracy na 8 godzin to na sianie nic mu się nie stanie ?

króliki powinny przez wiekszośc dnia jeśc tylko sianko!!!
warzywa ,granulaty (tuczą!!!) są tylko dodatkiem ,a odstwa to siano!

Jeśli z uszkiem cos się dzieje nie tak to nie powinnaś go samego sobie zostawiać na osiem godzin bo po powrocie może juz go nie być....ktos powinien miec na nim jakikolwiek nadzór.

I DO WETA !
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

Offline MartaMosiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Gdynia
  • Moje króliki: Mosiek zwany Mosindorem
Odp: MOSIEK - dziwne dolegliwości - proszę o podpowiedzi !
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 15, 2014, 16:45:51 pm »
Łatwo powiedzieć jestem sama i nie mogę mieć go na oku niestety non stop nie pozwala mi na to praca. Tydzień już sam siedzi bo wzięłam jeden dzień wolnego by go obserwować i moje obserwacje napisałam. Zobaczę jak się dziś będzie czuł jak wrócę. Podam leki i zobaczę jego reakcje.

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: MOSIEK - dziwne dolegliwości - proszę o podpowiedzi !
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 15, 2014, 16:52:48 pm »
Wykluczyliście problemy z układem moczowym? Królik sika normalnie?
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: MOSIEK - dziwne dolegliwości - proszę o podpowiedzi !
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 15, 2014, 16:54:27 pm »
rozumiem.chodziło mi o to że mógłby ktoś wpadac żeby go doglądać.

Daj znac jak wrócisz jak tam uszak.
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

Offline MartaMosiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Gdynia
  • Moje króliki: Mosiek zwany Mosindorem
Odp: MOSIEK - dziwne dolegliwości - proszę o podpowiedzi !
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 15, 2014, 16:56:56 pm »
Nerki ok, siusia normalnie w zależności co zje i w jakiej ilości :)

Dam znać już wychodzę z pracy ok 18. napiszę !

Dzięki