Autor Wątek: Zaprzyjaźnianie dwóch samców...  (Przeczytany 4825 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Loki

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Płeć: Kobieta
Zaprzyjaźnianie dwóch samców...
« dnia: Kwiecień 21, 2014, 19:56:11 pm »
Witam. Jestem właścicielką dwóch samców, jak w temacie. Pierwszy z nich, Loki, ma prawie 10 miesięcy. Króliczek jest wykastrowany i jest po prostu moim oczkiem w głowie. Nigdy nie wyglądał na smutnego, jest wypuszczany po całym mieszkaniu, czuje się jak u siebie, każdy poświęca mu uwagę - tak naprawdę jest traktowany jak malutka księżniczka ♥
Ale jednak kogo nie zapytać, każdy mówił, że dobrze by było, aby królik miał kompana swojego gatunku, więc powoli zaczęłam się nad tym zastanawiać. Mimo to zakupu drugiego królika nie planowałam, wszystko wyszło całkowicie przypadkiem.
Od jakiegoś czasu, często bywałam w pewnym sklepie zoologicznym, w którym już sporo czasu przesiadywał bialutki baranek. Króliczek był sam, otoczony jedynie przez świnki morskie... Miał już 5 miesięcy i nie zapowiadało się, żeby ktoś go kupił, a że tak było mi go żal, to po prostu nie było bata, w końcu musiałam go do siebie przygarnąć. Baranek, nazwałam go Leo, z początku był strachliwy, miałam wrażenie, że też nieco wychudzony (ale jednak teraz ma straszny apetyt i sporo je, więc może jest kościsty, bo po prostu ma taką budowę ciała, sama nie wiem), poza tym praktycznie nie potrafił chodzić, już nie wspominając o skakaniu... Dlatego gdy w końcu się do nas przyzwyczaił i radośnie zaczął biegać i skakać - chyba nawet nie muszę mówić, jak szczęśliwi byliśmy, widząc go takiego.

A gdy Leo się przyzwyczaił, spróbowałam zaprzyjaźnić ze sobą ów dwójkę, a oto krótki i nieco ogólny przebieg ze spotkań:
Podczas pierwszego spotkania Loki siedział w swojej klatce, a Leo biegał na wolności. Króliki, gdy tylko się zobaczyły, zaczęły na siebie fukać i tupać z niezadowoleniem, dlatego Leo został zabrany.
Za drugim razem było już spokojnie, dlatego puściłam ich razem. Króliczki nie reagowały agresją, jedynie ganiały za sobą. Spotkanie trwało kilka minut, potem znowu ich rozdzieliłam. Leo jest trochę większy od Lokiego, dlatego mimo wszystko trochę się o niego boję. W każdym razie przy kolejnych krótkich spotkaniach króliki się kuliły (jeden z nich zawsze był trzymany przeze mnie na rękach, tak na wszelki wypadek) albo spoglądały na drugiego z zaciekawieniem. A gdy na przykład biegały oddzielnie, to znaczy w innych pomieszczeniach, nowy króliczek, Leoś, ciągle starał się wydostać ze swojej zagródki, żeby pobiec do Lokiego. Loki, jak wcześniej wspomniałam, i jest traktowany jak księżniczka i w sumie czasami się tak zachowuje, dopóki Leo nie widzi, właściwie w ogóle się nim nie interesuje.
Ale do rzeczy, króliczki widziały się w taki sposób (na zasadzie, że jeden był trzymany przeze mnie albo Leo przychodził do Lokiego) przez kilka dni. Aż nagle któregoś dnia Leo jakimś cudem dostał się do zagródki Lokiego i wtedy się zaczęło...
Loki to naprawdę królik terytorialny, nawet po kastracji nie oduczył się bobkowania dosłownie wszędzie (na szczęście mocz oddaje w kuwecie...), a poza tym ciągle chodzi i wszystko oznacza swoją bródką. Wydawał się być takim strasznym dominantem, właśnie biorąc pod uwagę to, jak wszystko oznacza, albo jak zachowuje się jak księżniczka. Przed kastracją to bardziej dawało się nam we znaki, bo do tego dochodziło też gryzienie, po zabiegu na szczęście Loki się nieco uspokoił. W dodatku Loki to królik strasznie energiczny, uwielbia się bawić, skakać, rozrabiać, a tu się nagle okazuje, ku zaskoczeniu wszystkich... Że Leo, króliczek młodszy, nieśmiały i strachliwy... Zaczyna nam Lokiego ujeżdżać!
Czytałam, że to normalne, ale... Zważając, że Loki jest mniejszy i przy takich spotkaniach widać było po nim, że mu się to nie podoba i że tym się stresuje, zaczyna mnie to martwić... Oczywiście, nie pozwalałam Leo Lokiego ujeżdżać. To znaczy - udało mu się może przez kilka sekund, ale potem go odpychałam, po prostu bałam się o Lokiego, bo to całe ujeżdżanie jakoś go tak zmienia. Z żywego króliczka robi się z niego taka klucha ze zbitym pyskiem. To nie trwa długo, przechodzi mu parę minut po tym, gdy Leo znika, ale jednak~~
Tylko co zdziwiło mnie najbardziej... Leo, nawet jeśli był zasapany, można by powiedzieć, że ledwo stał, to nadal ciągle tylko rwał do Lokiego i chciał się na niego rzucać, żeby go ujeżdżać. Spotkania królików starałam się przedłużać, żeby trwały jakieś kilkanaście minut, nawet do pół godziny, ale Leo ciągle myślał tylko o tym samym, przez co spotkanie wyglądało tak, że Loki gdzieś ciągle uciekał, a Leo musiałam ciągle odpychać...
Ów spotkania odbywały się na terytorium Lokiego. Jak pisałam gdzieś wcześniej, Loki biega właściwie po całym mieszkaniu - teraz jedynie nie ma dostępu do kuchni, gdyż całą kuchnię ma teraz dla siebie Leo, dlatego nie mam jak znaleźć miejsca neutralnego... Chociaż wydaje mi się, że Leo nie przywiązuje do tego jakiejś większej wagi. Natomiast z Lokim jest chyba inaczej.
Ostatnio, parę dni temu, gdy ujeżdżanie już jakiś czas temu nieco przeszło (podczas tych spotkań bez ujeżdżania raczej tylko za sobą biegali, Leo zdarzało się obsikiwać wszystko wokół), zabrałam Lokiego właśnie do tej kuchni. Leo jak zwykle był zadowolony ze spotkania, był zaciekawiony i chciał się trochę pomiziać, ale Loki... z tej kluchy zrobił się z niego jakiś agresor. Wściekły zaczął ganiać za Leo i się na niego rzucił, zanim zdążyłam go odciągnąć, posypała się sierść Leo, a ja zostałam przez Lokiego ugryziona w kolano... Wczepił się tak mocno, że zanim go odczepiłam, przez chwilę tak wgryziony sobie dyndał. Z drugiej strony dobrze, że dostało się mi, a nie Leo...
Po tym ostatnim spotkaniu na razie ich jeszcze ze sobą nie puszczałam.
W sumie boję się, co znowu mogłoby się wydarzyć... Pierwszy raz zaprzyjaźniam króliki i już sama nie wiem, co mam teraz robić. Może ma ktoś jakieś pomysły jak dalej powinno to przebiegać? Wcześniej nie reagowali agresją i mieli swoje urocze chwile, ale po tym spotkaniu... Coraz bardziej zaczynam myśleć, że chyba się ze sobą nie zaprzyjaźnią ;(
A jeśli chodzi o to miejsce neutralne... Na myśl przychodzi mi tylko wanna, nadałaby się na jakieś krótkie spotkania?
Pozdrawiam.

Offline ellessa

  • Administrator
  • **
  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 1831
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Francisz & Niusia
Odp: Zaprzyjaźnianie dwóch samców...
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 21, 2014, 23:25:57 pm »
O zaprzyjaźnianiu królików jest milion innych wątków, większość informacji o które pytasz w nich jest - zapoznaj się z nimi. Jeśli nadal będziesz miała pytania, postaramy się na nie odpowiedzieć.

Offline chrupcio

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 300
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zaprzyjaźnianie dwóch samców...
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 10, 2014, 23:26:23 pm »
Mojego problemu to nigdzie nie ma mam 2,5 rocznego chlopca którego nie mogę wykastrowac ze wzgledu na 90 procentowe nie wybudzebie z narkozy, weterynarz sie nie podjal i mam 8 tygodniowego drugiego chlopca. Moge ich puścić razem? Sa w osobnych klatkach. Starszy obsikuje malego, tak to obwachuja sie.  Mam ochote ich puscic ale sie boje. Dodam ze maly jest z nami 2 tyg.


Offline ellessa

  • Administrator
  • **
  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 1831
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Francisz & Niusia
Odp: Zaprzyjaźnianie dwóch samców...
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 10, 2014, 23:31:32 pm »
a masz pewność, że ten drugi królik to samiec? W tak młodym wieku bardzo często zdarzają się pomyłki przy określaniu płci i chłopcy okazują się dziewczynkami - co w Twoim przypadku mogłoby zaowocować rozmnożeniem.

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: Zaprzyjaźnianie dwóch samców...
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 10, 2014, 23:34:55 pm »
Wykastruj drugiego królika :)
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Offline chrupcio

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 300
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zaprzyjaźnianie dwóch samców...
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 11, 2014, 14:14:30 pm »
8 tygodniowego nie mozna poddac kastracji jeszcze.


Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Zaprzyjaźnianie dwóch samców...
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 11, 2014, 23:06:02 pm »
A skąd tak precyzyjne określenie ryzyka pooperacyjnego?
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline chrupcio

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 300
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zaprzyjaźnianie dwóch samców...
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 12, 2014, 01:34:48 am »
tlumaczenie na jezyk polski- co wet powiedzial :)


Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Zaprzyjaźnianie dwóch samców...
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 12, 2014, 18:56:45 pm »
W Uk kastracja samca jest wykonywana od 4-go miesiąca życia a sterylizacja samiczki od 6-go miesiąca życia.
Może to samiczka skoro weterynarz stwierdził że wykona taki zabieg kastracji/sterylizacji dopiero jak bedzie miec 6 miesięcy ?? Jeszcze jest ważne czy powiedział 1.SPAYING FEMALE RABBIT czy 2.NEUTERING MALE RABBIT bo jedno to  sterylizacja samic a drugie to kastracja samca.
« Ostatnia zmiana: Maj 12, 2014, 18:59:48 pm wysłana przez monika2415 »

Offline chrupcio

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 300
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zaprzyjaźnianie dwóch samców...
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 13, 2014, 20:39:18 pm »
powiedzial kastracja :)


Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Zaprzyjaźnianie dwóch samców...
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 13, 2014, 23:09:23 pm »
powiedzial kastracja :)

To jakiś słaby weterynarz niestety.Byliście tam gdzie ja znalazłam te klinike ??