Autor Wątek: Jak dbać o królika z porażeniem tylnych łap?  (Przeczytany 13187 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline maxikasek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Moje króliki: Dexter
  • Za TM: Spadi, Krawaciarz
Jak dbać o królika z porażeniem tylnych łap?
« dnia: Październik 02, 2013, 11:02:34 am »
Witam
Nasz królik ma już ok 9 lat i niestety dostał porażenia tylnych łap. Obecnie dostaje zastrzyki przeciwzapalne, przeciwbólowe.
Mam pytanie, jak dbać o jego higienę, żeby jego futro było czyste. Czy mogę mu myć skoki i okolice odbytu w miseczce z wodą, bo czasem tak się pobrudzi miękkimi odchodami, że nie wiem, z której strony mam go czyścić, no i futro jest mokre od moczu i już zaczyna trochę śmierdzieć :icon_confused

Offline Alma

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak dbać o królika z porażeniem tylnych łap?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 02, 2013, 12:00:46 pm »
Napiszę ogólnie tak: królików nie powinno się myć, jednak miałam podobną sytuację- mój królik się przewracał i nie umiał się umyć. Brałam go wtedy do umywalki- brałam wilgotną gąbkę (służyła specjalnie do mycia) i delikatnie czyściłam (tak by go nie zmoczyć całego- tylko pupcię). Później brałam masę jednorazowych ręczników i bardzo dokładnie go osuszałam. Od razu było lepiej. Trzeba jednak pamiętać by takie zabiegi wykonywać delikatnie i dokładnie wytrzeć pupe, żeby się nie przeziębił. A i najlepiej samą wodą- bez chemii.

Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: Jak dbać o królika z porażeniem tylnych łap?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 02, 2013, 12:04:17 pm »
warto zaopatrzyć się w drybed - specjalna tkanina - siuśki spływają na dół a materiał zostaje suchy :) napisz też pw do Sicci - ona opiekuje się króliczkiem z paraliżem :)
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa

Offline Sicca

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1423
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Bytom
  • Moje króliki: Hermiona, Ghandi, Honkirion.
  • Na DT: Kłopot, Malina, Pestka, Niutonka, Krysia, Texas, Alaska, Atlanta, Nevada, Oklahoma, Salem, Denver.
  • Pozostałe zwierzaki: owczarek szkocki Miszka, kundelek Blanche.. I reszta DT: Alabama i Haszysz :)
  • Za TM: Zuzia, Tuptuś, Inka, Ahmed [*]
Odp: Jak dbać o królika z porażeniem tylnych łap?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 02, 2013, 12:35:39 pm »
Co do opieki - faktycznie, na PW wytłumaczę Ci to lepiej - gdy i Ty dokładniej opiszesz mi całą sytuację, bo nie wiem co się stało, jaka jest przyczyna niedowładu etc. :)
A mycie - ja Honkę muszę kąpać minim 2x dziennie (mokra gąbka odpada - królik i tak pachnie mocno moczem, dostaje odparzeń, etc), wsadzam zadek pod prysznic, używam do tego amerykańskiego szamponu dla zwierząt, bez chemii, opartego wyłącznie na ziołach.
Ja króliki "wyżymam" po kąpieli, ale osobom niedoświadczonym to odradzam, bo można zrobić tym krzywdę królikowi. Natomiast koniecznie kup dużą pakę ligniny w listkach (pakowana po 0,5 kg) - tuż po kąpieli natychmiast osusz ręcznikiem numer 1 na ile się da królika (przyciskając, delikatnie wycierając - z wyczuciem) - potem - lignina najlepiej ze wszystkich dostępnych materiałów chłonie wodę. Wytrzesz praktycznie do sucha. Potem owiń w kolejny ręczniczek (by nie zmarzła). Wyschnie - to działa :) Suszarkę odradzam - łatwo poparzyć, a stres dla królika spory.
Absolutnie nie możesz dopuścić do sytuacji, w której królik leży w swoich siuśkach, niestety - to ciągła obserwacja 24 h / dobę. Nauczysz się, że królik pokaże Ci, kiedy będzie chciał siusiu (każdy ma swój sposób - najczęściej staje się aktywny, wierci się zadzierając ogon). Obsikanie = mycie. Przy ubrudzeniu ceko - myjesz albo, gdy brudne są tylko końcówki włosa, obcinasz je nożyczkami). Mocz = brud i smród = odleżyna = ropne zapalenie skóry = ryzyko infestacji magami (larwami much). Zaczerwienienia skóry smaruj Sudocremem (otarciom i początkom odleżyn towarzyszy przesięk, stąd trzeba ją osuszyć), gdy skóra jest już mocno sucha - maścią tranową lub typu Bepanthen.
U mnie dry bed się nie sprawdza, króliki i tak zawsze się utytłają w siurach ;) Stąd robię tak: dwie warstwy dry bed' a, na to podkład 90 x 60 (najlepiej Seni Soft). Uważaj z dietą i bądź ostrożny - królik, który nie chodzi predysponowany jest do zaburzeń trawienia - obserwuj co mu służy, a co nie i wyeliminuj czynniki ryzyka.
« Ostatnia zmiana: Październik 02, 2013, 12:47:55 pm wysłana przez Sicca »
Tam się kończy Twoje dobro, gdzie zaczyna się krzywda innych istot.
-
Siccolisko: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,16117.new.html#new

Offline maxikasek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Moje króliki: Dexter
  • Za TM: Spadi, Krawaciarz
Odp: Jak dbać o królika z porażeniem tylnych łap?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 03, 2013, 00:22:55 am »
U mnie dry bed się nie sprawdza, króliki i tak zawsze się utytłają w siurach  Stąd robię tak: dwie warstwy dry bed' a, na to podkład 90 x 60 (najlepiej Seni Soft).
Obecnie mój Spadi leży (jak zawsze) w kuwecie wyścielonej sianem, pod nim granulat drewniany do wchłaniania moczu. Jak rozumiem lepszy będzie dry bed? Tylko po co na wierzchu podkład Seni soft? Z tego co wyczytałem (na stronie producenta) pokryty jest nieprzepuszczającą folią z jednej strony- czyli nie przepuści sików do dry bed'a.
Niestety nie da się przerzucać, na lewym boku (z tej strony ma bezwładnego susa) poleży góra 5 min. i wraca na prawy albo na brzuch. Dziś (trzeci dzień zastrzyków, piąty od porażenia) można zauważyć poprawę- kiedy wróciłem z pracy podniósł się na przednim łapach, u weta dziś zrobił obrót o 360 stopni (do tej pory leżał tylko), zmieniając pozycję unosi się i próbuje kicać (do tej pory przesuwał tylko się na przednich łapach. No i zaczął gryźć przy masażu przednich łap ;-)

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: Jak dbać o królika z porażeniem tylnych łap?
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 03, 2013, 12:19:43 pm »
czyli leży w kuwecie w mokrym sianie i żwirku.....przykre  :(
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: Jak dbać o królika z porażeniem tylnych łap?
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 03, 2013, 12:28:07 pm »
jak sie królik porządnie zleje to podkład przecieka
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa

Offline Integra

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2604
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Będzin
  • Moje króliki: Niutosław Niutorkiewicz, dla znajomych Niutek
Odp: Jak dbać o królika z porażeniem tylnych łap?
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 03, 2013, 12:39:22 pm »
Ja robiłam jeszcze inaczej, gdy mój miał paraliże - pieluszki dla dzieci, mogą być z Biedronki, bo dobrze chłoną i cenowo wychodzą lepiej niż pampersy czy inne reklamowane pieluchy. Pieluchę rozścielałam i na nią kładłam królika. Kąpanie pupy było nieuniknione, bo zawsze się troche ubrudził, ale dzięki pieluszce nie był mokry od siusków. No i najważniejsze, tak jak napisała Sicca - dieta. Królik nieruszający się ma zaburzoną perystaltykę i pozostałe okołotrawienne czynności organizmu, więc o rozwolnienie czy nadprodukcję ceko bardzo łatwo. Najlepiej żadnej swiezyny, tylko suche dawać do jedzenia. 

Offline Sicca

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1423
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Bytom
  • Moje króliki: Hermiona, Ghandi, Honkirion.
  • Na DT: Kłopot, Malina, Pestka, Niutonka, Krysia, Texas, Alaska, Atlanta, Nevada, Oklahoma, Salem, Denver.
  • Pozostałe zwierzaki: owczarek szkocki Miszka, kundelek Blanche.. I reszta DT: Alabama i Haszysz :)
  • Za TM: Zuzia, Tuptuś, Inka, Ahmed [*]
Odp: Jak dbać o królika z porażeniem tylnych łap?
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 03, 2013, 13:05:26 pm »
Dlaczego podkład? Jasne, że nie przecieka - ale królik leżący MUSI mieć miękko, bo odleżyny i otarcia będą jak nic. DryBed ma ten plus, że od spodu jest wyszyty gumo-podobną materią, dzięki której się nie przesuwa - stąd robię dwuwarstwową wersję posłankową. Żwirek pod podkładem lub DryBed'em również powodował u niej otarcia i pogarszał gojenie się odleżyn. Honka zużywa około 5-6 podkładów dziennie (teraz, wcześniej o wiele więcej) i minimum 2 x jest kąpana, ćwiczona w tej chwili około 7 x na dobę (było 12x). Śpi ze mną w łóżku (jak sika, to od razu się budzę zmienić podkład i dołożyć jedzenia, zazwyczaj 2-3 x w ciągu nocy).
Pomysł z pieluszkami jest super, o ile masz małego królisia (Honka jest królikiem hodowlanym i pieluszki przerabia na kawałki plus łapami je przesuwa, stąd musi mieć duży podkład, że nawet jak go zroluje, to conieco wystaje i łapie siury).
Tam się kończy Twoje dobro, gdzie zaczyna się krzywda innych istot.
-
Siccolisko: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,16117.new.html#new

Offline maxikasek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Moje króliki: Dexter
  • Za TM: Spadi, Krawaciarz
Odp: Jak dbać o królika z porażeniem tylnych łap?
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 03, 2013, 13:11:18 pm »
czyli leży w kuwecie w mokrym sianie i żwirku.....przykre
Nie. Wymiana kuwety co drugi dzień, siana jest sporo, wywala się bokami. Bobki mokre ma kilka razy dziennie zbierane podczas czyszczenie futerka (część ceko podkładam mu pod pysk, ale nie chce jeść). Podkładane świeże sianko, gdy ubije.
Także bez dramatyzmu ;-)
jak sie królik porządnie zleje to podkład przecieka
Ok rozumiem, ale czy to dodatkowo nie wstrzymuje wsiąkania? Bo te podkłady to dość cienkie są chyba.

pieluszki dla dzieci,
Super pomysł, nawet gdzieś mi została jedna paczka. Dry bedy też mam (dziecęce, ale powinny póki co wystarczyć). Dziś wymienię mu posłanie i zobaczymy.

Cytuj
Pomysł z pieluszkami jest super, o ile masz małego królisia (Honka jest królikiem hodowlanym i pieluszki przerabia na kawałki plus łapami je przesuwa, stąd musi mieć duży podkład, że nawet jak go zroluje, to conieco wystaje i łapie siury).
Mój to hodowlany ok. 3kg wagi i 70 cm jak sie wyciągnie jak struna. Ale póki co jest spokojny- wkładam mu ręczniki papierowe między tylne łapy oby odebrały wilgoć i nie walczy z nimi (póki co).
« Ostatnia zmiana: Październik 03, 2013, 13:20:10 pm wysłana przez maxikasek »

Offline Sicca

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1423
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Bytom
  • Moje króliki: Hermiona, Ghandi, Honkirion.
  • Na DT: Kłopot, Malina, Pestka, Niutonka, Krysia, Texas, Alaska, Atlanta, Nevada, Oklahoma, Salem, Denver.
  • Pozostałe zwierzaki: owczarek szkocki Miszka, kundelek Blanche.. I reszta DT: Alabama i Haszysz :)
  • Za TM: Zuzia, Tuptuś, Inka, Ahmed [*]
Odp: Jak dbać o królika z porażeniem tylnych łap?
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 03, 2013, 14:52:07 pm »
Zbieraj bobki częściej, podkład na początku najlepiej wymieniaj po każdym siku - zapach moczu przyciąga różne okazy owadów, a sikając na leżąco zawsze się lekko może zmoczyć (szczególnie okolice prącia, worek mosznowy i odbyt) - a tam muchy uwielbiają jaja składać. W pierwszych dniach jest to szczególnie ważne - musicie nauczyć się i odnaleźć w nowej sytuacji - i królik i Ty.
Tam się kończy Twoje dobro, gdzie zaczyna się krzywda innych istot.
-
Siccolisko: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,16117.new.html#new

Offline maxikasek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Moje króliki: Dexter
  • Za TM: Spadi, Krawaciarz
Odp: Jak dbać o królika z porażeniem tylnych łap?
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 04, 2013, 21:52:06 pm »
Popierwszej kąpieli wg rad Sicca'i: Spadi się dogrzewa i dosusza. Jeszcze spokojny, późnej dwa razy uciekł

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e1b2f0164cd8f162.html

A tutaj kuweta "neu art":
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c886d5f735d22ef7.html
Faktycznie lepiej utrzymać czystość, choć minusem jest to że na podkładzie ślizgają mu się przednie łapki, jak się podnosi.
« Ostatnia zmiana: Październik 04, 2013, 22:01:32 pm wysłana przez maxikasek »

Offline maxikasek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Moje króliki: Dexter
  • Za TM: Spadi, Krawaciarz
Odp: Jak dbać o królika z porażeniem tylnych łap?
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 08, 2013, 09:34:54 am »
Zauważyłem, że po pierwszej poprawie z zeszłego tygodnia, kiedy to przewracał się z boku na brzuch i odwrotnie- obecnie jest regres. Jak go się położy (poza lewym bokiem) tak będzie leżał. Wczoraj wróciliśmy z badanie neurlogicznego (szczypali go "obcęgami") do tego pobranie surowicy na E.c. Więc dałem mu spokój, aby odreagował. Jak go wieczorem położyłem na boku tak przeleżał do rana. Je, pije, bobki+siuśki są, nie jest apatyczny- tzn. reaguje na hałasy, na osoby. Nie wiem czy to z powodu przerwy z zastrzykach przecibólowo-przeciwzapalnych (w sobotę ostatni, do środy ma pauzę) czy dalsze osłabienie mięśni czy po prostu lenistwo.

Offline maxikasek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Moje króliki: Dexter
  • Za TM: Spadi, Krawaciarz
Odp: Jak dbać o królika z porażeniem tylnych łap?
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 09, 2013, 21:07:55 pm »
Dziś zaczął sikać z krwią, wet odkrył też obrzęki na płucach- dostał leki, ale jeśli jutro się nie poprawi nic czeka mnie chyba ostatnia wizyta. :-( Jest jakiś nieobecny, bierze słomkę od pyszczka i leży z nią, jedząc na raty, podrzuca co chwilę głowę...

Offline Integra

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2604
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Będzin
  • Moje króliki: Niutosław Niutorkiewicz, dla znajomych Niutek
Odp: Jak dbać o królika z porażeniem tylnych łap?
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 09, 2013, 21:17:40 pm »
Bardzo mi przykro, że jest gorzej, a nie lepiej. Czy wiadomo co jest przyczyną porażenia łapek?

Offline maxikasek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Moje króliki: Dexter
  • Za TM: Spadi, Krawaciarz
Odp: Jak dbać o królika z porażeniem tylnych łap?
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 11, 2013, 11:47:00 am »
Niestety Spadi przegrał swoją walkę. Wczoraj o 16.47 odszedł. Nie było poprawy, doszło wodobrzusie- wyglądało tak jakby kolejne organy odmawiały posłuszeństwa. Leki przeciwbólowe już nie działały, przestał całkowicie jeść i pić. Nie mogłem już patrzeć jak mój Przyjaciel cierpi. Mimo otuchy od strony Sicci (jeszcze raz dziękuję za pomoc i rady), po konsultacji ze swoimi lekarzami miejscowymi, musiałem podjąć tę decyzję. Szczęśliwi Ci , których pupile sami odchodzą i nie muszą żyć z brzemieniem tej decyzji.
Pozdrawiam

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: Jak dbać o królika z porażeniem tylnych łap?
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 11, 2013, 12:01:24 pm »
Przykro mi bardzo. Zrobileś co było w twojej mocy :(

Offline Integra

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2604
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Będzin
  • Moje króliki: Niutosław Niutorkiewicz, dla znajomych Niutek
Odp: Jak dbać o królika z porażeniem tylnych łap?
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 11, 2013, 15:28:47 pm »
Bardzo mi przykro. Współczuje bólu po stracie przyjaciela. Jedyne pocieszenie jest takie, że Spadi kica cały i zdrów za Tęczowym Mostem i nic go już nie boli.

Offline Alma

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak dbać o królika z porażeniem tylnych łap?
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 11, 2013, 15:37:16 pm »
Bardzo mi przykro  :swieca: W takim razie przenoszę watek do archiwum