Autor Wątek: zamiast lakcidu?  (Przeczytany 6231 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Chodź

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
zamiast lakcidu?
« dnia: Wrzesień 08, 2013, 16:22:56 pm »
Witam wszystkich

Jestem nowa więc z góry przepraszam jeżeli powtarzam wątek lub pisze w niewłaściwym miejscu
Mój maluszek kilka dni bardzo zachorował- znalazłam go totalnie bezwładnego a w tylnych łapkach w ogóle nie miał czucia. Udało mi się ściągnąć do siebie panią weterynarz i Chodź dostał antybiotyk (jakiś koktajl na wiele szczepów) na 10 dni w zastrzykach. Dwa dni leżał bezwładny z termoforkiem, starałam się go dopajać strzykawką, pod koniec drugiego dnia i przez noc udało mi się go karmić papką z jabłka, marchewki i brokułów. Chodź odzyskał czucie i zaczął kicać ale pojawił się problem z brzuszkiem. Były nieładne kupy (choć od rana widzę że część z kupek zjada, pojawiły się też małe twardsze bobki), cały czas mu bulgocze w brzuszku. Zrobiłam napar ze zwykłego koperku, który nawet chętnie wypił, cały czas mu podkładam sianko i korę i coś tam nawet podskubuje. Chciałabym mu ulżyć i bardzo się boję zatoru, niestety tu gdzie mieszkam ciężko o pomoc weterynaryjną dla królików, najbliższą aptekę oddaloną mam o 100 km. I teraz mam dwa pytania: jeżeli kupię odpowiednik polskiego lakcidu który tu jest w kapsułkach to jak go najlepiej podać królikowi- otworzyć kapsułkę i wysypać zawartość do wody? Czy zanim zdobędę ten lek czy mogę mu podać jogurt albo kefir? Wiem że powinno się takich produktów unikać jak chodzi o króliki ale myślę tylko o takiej jednorazowej dawce. Cały czas się boję o tą jego florę jelitową a nie mam opcji zdobyć niczego wcześniej jak do jutra po 17...

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: zamiast lakcidu?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 08, 2013, 16:28:11 pm »
Myślę, że jeden dzień nie zrobi różnicy w zapobieganiu wyjałowieniu flory bakteryjnej. Kupisz probiotyk, to mu podasz w małej dawce, w odrobinie wody (strzykawką czy jak Ci wygodniej). Nie dokarmiałabym jabłkiem ani brokułem - papką z marchewki i ryżu, jeśli nie je, to kilka razy dziennie, sama woda nie wystarczy.

Ale jak się pojawiają bobki, jakiekolwiek, to dobry znak.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline Chodź

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: zamiast lakcidu?
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 08, 2013, 16:37:51 pm »
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jutro z samego rana wskakuję w samochód i jadę do apteki. Papką karmiłam tylko dlatego że jak leżał bezwładny to nie był w stanie gryźć twardej karmy, nie radził sobie. Dodatkowo chciałam go troszkę zachęcić do jedzenia żeby nabrał sił. Wtedy poiłam go wodą i podawałam na palcu papkę bo niczego innego nie był w stanie jeść, gryzienie i łykanie wyglądało u niego tak że aż mnie kuło w sercu. Bobki robił jeszcze wtedy normalne. Wczoraj nad ranem, po dwóch dniach leżenia, dał radę się podnieść i odzyskał władzę w ciałku. No i razem z tym zaczęły się brzydkie kupy i bulgotanie. Teraz widzę że coś tam sobie dłubie i przed chwilą podpijał koperek. Czy coś innego zamiast koperku na te wzdęcia? Rumianek? Siemię lniane?

Offline Elzbieta1950

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2910
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Warszawa/Izdebki
  • Moje króliki: Bodzio
  • Za TM: Franulka 04.03-03.01.13-żył 9 lat, Puszek 28.02.13-żył ok 8l. i Kakuś 25 .05.14 Misia 6,09.2017
Odp: zamiast lakcidu?
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 08, 2013, 16:54:23 pm »
No wzdęcia podawaj espumisan.
Komplikują nasze życie ale bez nich ciężko żyć.

Offline Chodź

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: zamiast lakcidu?
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 08, 2013, 17:14:09 pm »
Espumisan jest u nas chyba niedostępny ale wiem że są podobne leki, nawet w postaci kropli-  zapytam dla pewności farmaceuty. Czyli mam podawać lakcid i "espumisan"? Raz dziennie?

Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: zamiast lakcidu?
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 08, 2013, 18:35:45 pm »
nie podawaj zielonki, tylko suszki sianko. Probiotyk dwa razy dziennie a espumisan (lub bobotic) co kilka godzin -zależy jak będzie się wzdęcie utrzymywało. Czasami wystarczy jedna dawka. Poszukaj w tematach na forum - sporo informacji znajdziesz :)
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa

Offline Chodź

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: zamiast lakcidu?
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 08, 2013, 22:00:08 pm »
Solvieg tak jak pisałam jestem nowa i nie mogłam się jakoś odnaleźć w wątkach.stres o zdrowie Chodzinka też swoje chyba zrobił  :icon_cry Jak już mniej więcej wiem co i jak   to na spokojnie mogę sobie klapnąć i poczytać.
Chodź nie jadł nic świeżego nie daję odkąd stanął na nóżkach. Ma dużo sianka i co chwilę tym sianem ruszam żeby go zainteresować i skłonić do jedzenia. Wcinał też trochę kory i trochę karmy, wypił sporo herbatki koperkowej i wydaje mi się że bulgotanie w kiszkach złagodniało/ustało. Teraz czekam cierpliwie na pojawienie się bobków, a jutro rano pojadę do miasta i zrobię konkretne zakupy apteczne :-)

Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: zamiast lakcidu?
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 08, 2013, 22:05:45 pm »
no jasne :) jak stres minął to warto nawet - odpukać -na przyszłość się doinformować - a informacji jest baardzo dużo (łącznie z najlepszymi ludzkimi probiotykami - bo lakcid jest trochę zbyt ubogi dla królika), ciężko by było teraz tu wszystko wypisywać :)
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa

Offline Chodź

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: zamiast lakcidu?
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 25, 2013, 15:45:56 pm »
Jakoś z tego wszystkiego zapomniałam Wam podziękować za pomoc.
Chodź wrócił szybko do siebie- cały czas tuptałam za nim z sianem i gdzie sobie nie przycupnął tam zaraz ja z siankiem tak, że skubał bez przerwy. Zakupiłam probiotyk i coś podobnego do espumisanu ale tego drugiego już nie było konieczności podawać bo wszystko ładnie wróciło do normy. Mam nadzieję że to co go spotkało nie powtórzy się nigdy więcej, jak tylko przyjedziemy do Polski zrobimy badanie krwi.