Autor Wątek: królik się ślini i wyrywa sobie futro  (Przeczytany 6168 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline aduska03

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Płeć: Kobieta
królik się ślini i wyrywa sobie futro
« dnia: Sierpień 07, 2013, 11:07:36 am »
Witam!

Mam pytanie. Co może być powodem i jak pomóc mojemu królikowi (samiec, ok. 3,5 roku), który od dwóch dni ślini sobie brodę, policzki i brzuch oraz wyskubuje sobie futro z tych miejsc?

Pierwszego dnia rano zobaczyłam, że coś jest nie tak, bo miał całą mokrą brodę. Pomyślałam, że jest to spowodowane piciem wody z miseczki (nie lubi pić z poidełka). Wieczorem po pracy, kiedy chciałam go wziąć na ręce, zauważyłam, że ma cały mokry brzuch i posklejane resztki futerka na nim. Okazało się, że był tak mokry od śliny, ponieważ nic innego nie mogło tego spowodować. Było już późno, więc weterynarza odwiedziliśmy dopiero następnego dnia.

Weterynarz sam nie wiedział na 100% czym to może być spowodowane. Coś go ugryzło lub coś zjadł... Aczkolwiek na zewnątrz był jakieś 4-5 dni wcześniej, a karma podawana jest ta co zwykle. Dostał 2 zastrzyki, antybiotyk, który podałam mu dziś rano, a jutro kontrola. Dziś zauważyłam, że dalej wyrywa sobie futerko, gryzie się, ślini sobie brzuch i brodę.

Nie wiem, jak mu mogę pomóc. Czy ktoś miał ze swoim królikiem podobne przejścia? Proszę o pomoc!

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: królik się ślini i wyrywa sobie futro
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 07, 2013, 11:20:08 am »
Weterynarz sam nie wiedział na 100% czym to może być spowodowane. Coś go ugryzło lub coś zjadł... Aczkolwiek na zewnątrz był jakieś 4-5 dni wcześniej, a karma podawana jest ta co zwykle. Dostał 2 zastrzyki, antybiotyk, który podałam mu dziś rano, a jutro kontrola. Dziś zauważyłam, że dalej wyrywa sobie futerko, gryzie się, ślini sobie brzuch i brodę.
Ślinienie się jest spowodowane w największe ilości przypadków problemami z zębami: przerost trzonowców, nierównomiernie ścieranie, kaleczenie śluzówki przez zęby, ropnie. Może też mieć jakieś ciało obce w jamie ustnej.
Czy weterynarz zajrzał królikowi w zęby wziernikiem (w tył pyszczka, nie tylko na siekacze)? Po opisie wnioskuję, że nie...


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline aduska03

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Płeć: Kobieta
Odp: królik się ślini i wyrywa sobie futro
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 07, 2013, 11:25:11 am »
Zasugerowałam mu to, ponieważ Roger ma problemy z zębami od ok. 2 lat (ropnie), chodzimy na kontrole do bardzo dobrego lekarza (specjalista od gryzoni, nie ten, u którego byliśmy wczoraj), robimy co jakiś czas prześwietlenia, aby upewnić się czy wszystko ok. I najwidoczniej jest wszystko ok... Weterynarz zaglądał w zęby i powiedział, że wszystko jest w jak najlepszym porządku, dlatego jeszcze trudniej było mu postawić diagnozę.

Dodam jeszcze, że to nie jest zwykłe ślinienie się, tylko również gryzienie się i wyrywanie futerka z brzucha, brody.. To jest najdziwniejsze.

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: królik się ślini i wyrywa sobie futro
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 07, 2013, 11:36:02 am »
jeśli wiadomo, że ma ropnie, to tutaj widziałabym główną przyczynę ślinienia.
A futro może sobie wyrywać, bo przeszkadza mu takie poślinione/posklejane. Jeden z moich królików też powyrywał sobie mokre i sklejone (akurat moczem, miał kamień nerkowy) futro.
Ostatni przykład z forum:
http://forum.kroliki.net/index.php/topic,15839.0.html
Okazało się, że to ropień.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline aduska03

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Płeć: Kobieta
Odp: królik się ślini i wyrywa sobie futro
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 07, 2013, 11:41:08 am »
Czytałam ten wątek i też się nad tym zastanawiałam. Królik aktualnie nie ma żadnych ropni, bo zostało to wczoraj sprawdzone. Gdyby jednak, to skąd w takim razie ślinienie sobie brzucha w takich ilościach? Dosłownie jest cały mokry...

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: królik się ślini i wyrywa sobie futro
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 07, 2013, 11:46:22 am »
Leczysz u siebie? Może warto byłoby przejechać się do Warszawy?


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline aduska03

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Płeć: Kobieta
Odp: królik się ślini i wyrywa sobie futro
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 07, 2013, 11:51:52 am »
Mniejsze problemy typu szczepienia, podcięcie siekaczy, i w tym wypadku ten dziwny przypadek na miejscu. Wszystkie zębowe problemy w klinice w Warszawie. Tam mamy lekarza, który "reaktywował" królika, bo w Pruszkowie sugerowali uśpienie...
Może faktycznie lepiej zasięgnąć porady tamtego lekarza. Ech...