Autor Wątek: Chory królik, dziwny przypadek?  (Przeczytany 12588 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline szarekagnieszka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Chory królik, dziwny przypadek?
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 08, 2013, 21:23:25 pm »
odwrót choroby, ale bez lekarstw podawanych na e.cuniculi? samo z siebie mogłoby się cofać? jeśli tak to pewnie tymczasowo tak? samo z siebie pewnie nie zniknie. wytargałabym za uszy tego pasożyta żeby się więcej nigdzie nie pojawił

Offline Integra

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2604
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Będzin
  • Moje króliki: Niutosław Niutorkiewicz, dla znajomych Niutek
Odp: Chory królik, dziwny przypadek?
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 08, 2013, 21:28:30 pm »
Wiesz, e.cuniculi jest po prostu bardzo, ale to bardzo dziwnym pierwotniakiem. Za sprawą pewnego króliczka, który był pod opieką SPK mocno zgłębiałam temat e.c. i naprawdę byłam pod wrażeniem dziwów, które to ustrojstwo potrafi wyczyniać, a które były opisywane w prasie naukowej dla weterynarzy.

W poprzednim poście napisałam Ci o innych wetach niż dr Krawczyk (w ramach edytowania posta, więc mogłaś nie zauważyć).

Offline szarekagnieszka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Chory królik, dziwny przypadek?
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 08, 2013, 21:32:17 pm »
zauważyłam,dziękuję jeszcze raz :) spróbuję jutro umówić się na wizytę do dr Barana.

Offline Integra

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2604
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Będzin
  • Moje króliki: Niutosław Niutorkiewicz, dla znajomych Niutek
Odp: Chory królik, dziwny przypadek?
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 08, 2013, 21:47:23 pm »
Jeśli mogę Ci kogoś polecić to byłaby to lek. wet. Marta Białasik. Od Krakowa rzut beretem :-) trzeba tylko pojechać nieco dalej A4;-)

Offline szarekagnieszka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Chory królik, dziwny przypadek?
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 08, 2013, 21:50:44 pm »
a mogłabyś mi podać dokładniejsze namiary? bo my chyba będziemy zmuszeni pojechać pociągiem a z rzeszowa do krk mamy dobre połączenie

Offline Tuberoza

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 516
  • Płeć: Kobieta
Odp: Chory królik, dziwny przypadek?
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 08, 2013, 21:51:41 pm »
To bywa możliwe,niekiedy organizm sobie potrafi poradzić,ale z zasady u królików domowych e.cuniculi zawsze się leczy.
Rtg nie zawsze jest robione pod narkozą,ale tak robione jest dokładne,bo król się nie rusza,nie trzeba naświetlać kilka razy,bo coś nie wyszło.Co do problemów z sercem,to można wcześniej zrobić ekg,bo rzeczywiście,w przebiegu e.cuniculi serce bywa osłabione,ta choroba prowadzi też do niewydolności serca.
Jeśli chodzi o sterydy,to kata_strofa ma absolutną rację,u królików unikamy stosowania sterydów,zwłaszcza w przebiegu e.cuniculi,przy stanach zapalnych,bo mogą tylko pogorszyć przebieg choroby.Jeśli dostawał sterydy,to może przybierać na wadze,ale trzeba też obserwować,czy nie wystąpią ropnie w związku ze sterydami właśnie.Moje króle chorowały na e.cuniculi,Leon dostawał sterydy i więcej ich już nie dostanie-kiedyś miał zdrowe serce i dobry metabolizm,teraz już nie.Obecnie nasza wetka,znając mój stosunek do sterydów,jak przepisuje jakikolwiek lek,zaznacza:"oczywiście bez sterydów".

Ale,żeby nie namieszać niepotrzebnie,Agnieszko,najpierw najlepiej zrobić test krwi na e.c..Jeśli będzie negatywny,to przyjrzeć się ząbkom,zrobić inne badania krwi.
Test krwi jest lepszy,rozmnażanie pasożyta odbywa się cyklicznie,np.Leon raz ma paskudztwo w moczu,a raz nie i tak w kółko.Leon był chory,mieliśmy wznowę,a teraz mamy co kilka miesięcy profilaktykę,czyli Panacur przez kilka dni,co praktykuje się standardowo w UK,czy USA.Test krwi dodatni oznacza,ze można króla przeleczyć na e.cuniculi,bo objawy mogą być związane właśnie z tym.Tak,jak ktoś napisał test krwi negatywny wyklucza e.cuniculi,tylko negatywny test krwi to wyklucza.

Offline Integra

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2604
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Będzin
  • Moje króliki: Niutosław Niutorkiewicz, dla znajomych Niutek
Odp: Chory królik, dziwny przypadek?
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 08, 2013, 21:58:08 pm »
a mogłabyś mi podać dokładniejsze namiary? bo my chyba będziemy zmuszeni pojechać pociągiem a z rzeszowa do krk mamy dobre połączenie

Wyślę Ci PW z namiarami.

EDIT: PW wysłane
« Ostatnia zmiana: Lipiec 08, 2013, 22:22:49 pm wysłana przez Integra »