Autor Wątek: Akcesoria dla królików  (Przeczytany 60842 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kapi

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 1432
    • http://www.kapiszonek.prv.pl
Akcesoria dla królików
« dnia: Grudzień 04, 2004, 22:59:25 pm »

   
Króliki w naturze żyją w norach. Tam spędzają większą część dnia. W warunkach domowych za taką "norkę" służy klatka. W niej króliczek powinien czuć się bardzo swobodnie, a opiekun nie powinien zanadto ingerować w ten króliczy azyl.

Nigdy nie wolno na siłę wyciągać królika z klatki ani go tam zaganiać!!!
Królik powinien być wypuszczany, na co najmniej 3-4 godziny w ciągu doby lub dłużej. Przy odpowiednim zabezpieczeniu mieszkania można króliczka w ogóle nie zamykać, bądź tylko na noc.
   Jeśli zwierzątko nie biega wystarczająco długo, może stać się bardziej nerwowe i agresywne. Zbyt mało ruchu w ciągu całego życia powoduje w późniejszym wieku zwyrodnienia kręgosłupa, otyłość, blokady stawów, a co za tym idzie nie możność umycia się wszędzie, wypadanie sierści. Tak daleko idące konsekwencje wynikają z tego, że brak ruchu generalnie wpływa na zdrowie i kondycję króliczka, tak więc powinien on biegać jak najczęściej. Można go wypuścić, gdy oglądamy telewizję, czytamy książkę, odrabiamy lekcje. Króliczek chętnie nam będzie towarzyszył w naszych codziennych czynnościach.


   Klatka powinna być tym większa, im mniej czasu spędza króliczek na wolności. Minimalnymi wymiarami klatki dla jednego króliczka są 80X40X40 cm. Królik powinien mieć możliwość wyciagnięcia się również na szerokość klatki. Jeśli kupujecie małego króliczka, niech nie zmyli was jego wielkość, z czasem urośnie i osiągnie średnio wagę 1,50 kg. W pozycji siedzącej jest to około 30 cm długości ciała a kiedy się rozciągną około 50 cm. Niżej na zdjęciu widać małe 5 tygodniowe króliczek i te same w dorosłym wieku.

         

    Kiedy przyniesiemy królika do domku, klatka powinna być już gotowa i odpowiednio urządzona.
Króliczka należy włożyć do niej i dać troszkę czasu na oswojenie się z nowym miejscem oraz z kuwetą. W tym okresie powinnien nauczyć się, że klatka służy jako toaleta oraz stołówka.
    Najlepiej, jeśli klatka ma wysokie plastikowe dno i ocynkowaną górę. Musi mieć z przodu drzwiczki i stać na podłodze, by uszatek mógł swobodnie do niej wchodzić i wychodzić. Dobrze, jeśli góra jest również otwiera, będzie nam w przyszłości wygodniej ją sprzątać.

    Klatki z plastikowymi ściankami (takie jak na zdjęciu niżej, przeznaczone są dla jeży) i nie są polecane. Przede wszystkim nie dochodzi w nich do właściwej cyrkulacji powietrza, a w okresie upałów, królik może się "przegrzać". Nie wietrzona ściółka stęchnie. Powstający zapach to nic przyjemnego ani dla królika ani dla właściciela. Królik nie ma też możliwości samodzielnego opuszczenia klatki.


       
Klatki nie stawiamy:
- W przeciągach,
- W miejscach gwarnych, ruchliwych,
- Przy kaloryferach, gdzie będzie królikowi za gorąco, w miejscach nasłonecznionych,
- W kuchni, m.in. ze względu na opary gotowanego, smażonego jedzenia. Ale także ze względów higienicznych, linienia, kuwety.

Najlepszym miejscem na klatkę będzie jakiś zaciemniony róg pokoju. Tam królik na pewno będzie czuł się komfortowo.

W klatce powinny znajdować się:
- Kuweta,
- Miseczka na wodę lub poidełko,
- Miseczka na granulat oraz zieleninę,
- Paśnik



Kuweta
    Stawiamy w rogu klatki. Królik sam powinien wybrać ten róg, jeśli kuweta stoi w innym miejscu a królik załatwia się w innym należy ją przestawić według jego woli. Kuwetę sprzątamy co najmniej raz dziennie.

Na Polskim rynku można dostać równego rodzaju kuwety:
- Narożne-bardziej przeznaczone dla świnek morskich. Jeśli zdecydujemy się na taką kuwetę, starajmy się wybierać jak największą, z wyższym spodem. Jeśli mamy królika rasy baran, taka kuweta jest za mała.
- Prostokątne
- Z separatorem moczu

Ściółka
    Najpowszechniejszą formą wypełniania kuwety jest drewniany, niezbrylający żwirek. Jednak, jeśli wasz króliczek jest reksem, to ze względu na delikatne łapki i możliwość pojawienia się ranek, odradzam stosowanie żwirku (lepiej zastosować miękki papier). Nie należy też stosować żwirku na całej powierzchni klatki, przeszkadza to w nauczeniu królika czystości, dodatkowo nie jest higieniczne. Do wymiany żwirku może pomocna okazać się specjalna łopatka do kuwet, jednak nie jest to rzecz niezbędna.



Na ściółkę dla królika nie nadaje się ani siano (w ogóle nie chłonie wilgoci) ani wióry (pylą i wydzielają olejki eteryczne, a więc uszkadzają przy dłuższym stosowaniu wątrobę, nerki, płuca, powodują alergie).



Miseczka na wodę lub poidełko
    O wiele wygodniejsze dla króliczka jest picie z miseczki, szybciej ugasi on swoje pragnienie. Ponad to na ściankach poidła mogą nagromadzić się bakterie, gdyż czyszczenie go jest utrudnione. Woda powinna być dostępna przez cały czas i wymieniana codziennie.



Miska na granulat
    Króliki często rzucają miskami w klatkach. Te charakterne zwierzęta okazują tak swoje niezadowolenia lub oznajmiają, iż są głodne. Dlatego też miska powinna być w miarę ciężka, aby nie latała po całej klatce. Musi być też stosunkowo wysoka, gdyż królik może znaczyć moczem jedzenie.

Paśnik
    Bardzo często wchodzi w skład wyposażenia klatki. Zaczepiamy go na ściankach klatki, a na nim układamy sianko. Można też przymocować w klatce wiklinowy koszyczek i do niego wkładać sianko.

Na pozostałej części klatki można położyć kocyk albo dywanik. W okresie upałów klatka powinna zostać goła.

Szczotki i grzebienie
    Ważnym elementem opieki nad królikiem, jest dbałość o jego futro. Podczas codziennej toalety, królik wylizuje sobie sierść, która trafia do jego przewodu pokarmowego. Zjedzenie zbyt dużej ilości futra może prowadzić do zatoru w jelitach, a to z kolei może przyczynić się do śmierci króliczka. Dlatego codzienne czesanie królika, jest tak ważne - zwłaszcza dotyczy to królików długowłosych. Do wyczesywania króliczego futra może służyć:
- szczotka ze sztucznym włosiem,
- specjalna szczotka z zakrzywionymi ząbkami,
- lateksowa rękawica,
- nawilżona woda dłoń.



Przenośna klatka
 
    Przydatna podczas podróży, wizyt u weterynarza. Nie powinno się przewozić króliczka w tej samej klatce, w której mieszka. Jak pisałam wcześniej klatka króliczka ma być jego azylem i nie powinno się zakłócać tego króliczego poczucia bezpieczeństwa. Dodatkowo, można króliczka poobijać. Najlepszy podczas podróży jest plastikowy transporter, który w domu może być używany do zabawy, jako kryjówka. Można też używać koszyka piknikowego. Większość króliczków nie lubi podróży, podczas których bardzo się stresuje. Dlatego też powinniśmy zapewnić im wygodny transport, kiedy to wygodnie i bezpiecznie będziemy w stanie je głaskać po drodze.
                     





 Artykuł ze strony www.porady.kroliki.net/akcesoria.html
Każdy ma takiego królika na jakiego sobie zasłużył ;-)  
spk@kroliki.net

Offline rokiowca

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 734
  • Płeć: Kobieta
    • Mój blog
Akcesoria dla królików
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 14, 2009, 21:14:25 pm »
juz wiem co musze zmienic afrusi w klatce moja klatka ma jakos 60x40 za mala jest? a ile kosztuje taka wieksza?
Afrusia
  • 26.07.2013r. Przeżyła 6 lat. Ze mną tylko 4.Tęsknie kochanie.
kliknij


Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Akcesoria dla królików
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 14, 2009, 21:27:23 pm »
Duży wybór klatek jest na Allegro . Ceny są również zróżnicowane. Klatkę 100cm można już kupić chyba za ok.90zł.
W 60cm jest mało miejsca, no i nie ma jak wstawić kuwety.
A zamykasz króliczkę w tej klatce? I na jak długo? Czy służy ona tylko jako domek?

Offline rokiowca

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 734
  • Płeć: Kobieta
    • Mój blog
Akcesoria dla królików
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 15, 2009, 18:39:12 pm »
no ona musi siedziec w tej klatce bo nei mam miejsca w domu zeby sobie latala by poprzegryzala mi kable ale wypuszczam ja czasem po pokoju dzisiaj chyba z 2 h latala po moim pokoju i byla na dworze sobie pokicac mam zamiar kupic jej wieksza klatke ikuwete i jakis wybieg ale to dopiero pod koniec czerwca teraz brak funduszow
Afrusia
  • 26.07.2013r. Przeżyła 6 lat. Ze mną tylko 4.Tęsknie kochanie.
kliknij


Aneczka

  • Gość
Akcesoria dla królików
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 17, 2009, 09:43:25 am »
2h bieganie i klataka 60cm? Przeciez to jest dla królika męczarnia. Powinien biegać co najmniej 5h, a klatka nie mniejsza niż 100-120cm.
Nie rozumeim, co to znaczy, że nie masz w domu miejsca, zeby króliczka mogła pobiegać. Kable można pochować np w peszlach. Wszyscy ammy w domach kable, przeciez to nie forum Amiszów

Nuna

  • Gość
Akcesoria dla królików
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 17, 2009, 10:46:20 am »
Biedny uszak :( 22 godziny dla takiego zwierzatka to wiecznosc i nuda.
Zabezpiecz pokoj, a z klatki zrob kuwete/toalete.

kasiagio

  • Gość
Akcesoria dla królików
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 17, 2009, 10:57:22 am »
a ja jadę wreszcie po klatkę 120 w poniedziałek  znalazłam po długim szukaniu  :jupi   ale ja mojego Makiego wypuszczam 3 razy dziennie  p 2-3 godziny niestety nie mogę więcej za względu na córkę  :(  ale jak balkon wysprzątam i  zrobię remont to będzie miła tak swój wybieg  :lol

nuka

  • Gość
Akcesoria dla królików
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 17, 2009, 11:00:55 am »
Cytat: "rokiowca"
mam zamiar kupic jej wieksza klatke ikuwete i jakis wybieg ale to dopiero pod koniec czerwca teraz brak funduszow

jak już zrobisz te obiecane zakupy to wstaw zdjątka nowego lokum Afry :diabelek

nati

  • Gość
Akcesoria dla królików
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 18, 2010, 17:19:14 pm »
Nabyłam dzisiaj Kapciowi koszyczek na siano ale nie mam zielonego pojęcia jak go zawiesić. Postawiłam go na dnie klatki i mała od razu do niego wlazła, rozwalając wszystko dookoła.. Jak i czym najlepiej go zawiesić? No i na jakiej wysokości, bo jak zacznie się na nim wieszać to koszyk nie przetrwa tygodnia.

Offline kasiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2981
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Pompon
  • Za TM: Ukryj i Bisia
Akcesoria dla królików
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 18, 2010, 17:50:08 pm »
u nie koszyk zawiesiłam na druciku... ale koszyk nie zdał egzaminu bo i tak siano było wszędzie... jak był za nisko to Ukryj wskakiwał i taktował jak kuwetę, gdy był za wysoko nie wyjadał wszystkiego i sianko leżało w koszyku zamiast być pożarte... można też rozgiąć spinacz biurowy i zrobi się z niego taki haczyk...

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Akcesoria dla królików
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 26, 2010, 16:09:23 pm »
Ja mam problem z przywieszeniem czegoś do zagrody. Miska przestaje się sprawdzać, bo niestety chłopaki zaczynają do niej sikać- a jak wiadomo siano zmoczone jest niezdrowe i niebezpieczne, nie mówiąc już o bakteriach i smrodzie. Wycwaniły sie i miskę przechylaja i wysypują wszystko, po czym rozgrzebują i sprzątanie gotowe.
Macie jakis pomysł na przyczepienie paśnika jakiegoś do zagrody?

Ja myślałam o czyms takim:
1.
2. tylko to pewnie znowu wywalą...
3.
4.
5.   to może być za małe.
« Ostatnia zmiana: Maj 26, 2010, 16:12:49 pm wysłana przez mysza »

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Odp: Akcesoria dla królików
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 26, 2010, 16:42:34 pm »
ja ci nie pomoge bo sama mam z tym problem

koszyk na ziemi to obsikane z pasnika nie chce jesc :/

zeberka161

  • Gość
Odp: Akcesoria dla królików
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 26, 2010, 20:18:31 pm »
Ta na 3 obrazku wydaje się byc w miare sensowna :)
ja mam coś podobnego w klatce i się sprawdza

Offline Truffle

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1045
  • Płeć: Kobieta
  • 진기씨,사랑해~
    • dA
Odp: Akcesoria dla królików
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 26, 2010, 21:06:12 pm »
mysza, nr 1 nie polecam - mam taki, precel wskakuje na niego i albo sika, albo pasnik sie pod nim składa :/
za to mi podoba sie nr 4 - wyglada calkiem sensownie :)

ja korzystam z kuli na sałatę :P i wisi sobie na lancuszku, a jak precel robi bunt to uzywam malego koszyka wiklinowego, ale wtedy precel zjada siano razem z koszem  :2guns:
« Ostatnia zmiana: Maj 26, 2010, 21:09:20 pm wysłana przez Truffle »
Haikus are stupid
I cannot write them at all
Deal with it, retard.

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Akcesoria dla królików
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 27, 2010, 00:42:05 am »
Truffle no właśnie też jestem do takiego skłonna tylko muszę znaleść gdzie taki mogę kupić :P
Narazie szukałam tylko po obrazkach w googlach :D

Offline Truffle

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1045
  • Płeć: Kobieta
  • 진기씨,사랑해~
    • dA
Odp: Akcesoria dla królików
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 27, 2010, 09:29:29 am »
to jak znajdziesz to daj znać XD ja nigdzie takiego nie widzialam ;)

za to coraz bardziej przekonuje sie do kupna kuwety z kratka :/ precel to juz taki syf robi, zlosliwiec jeden :/ wczesniej tego nie robil. KTO MI PODMIENIL KROLIKA, ja sie pytam?! :D
Haikus are stupid
I cannot write them at all
Deal with it, retard.

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Odp: Akcesoria dla królików
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 27, 2010, 09:39:29 am »
a nie masz nazwy do tego co chcesz?

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Odp: Akcesoria dla królików
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 27, 2010, 09:49:24 am »

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Akcesoria dla królików
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 27, 2010, 11:43:22 am »
Takie też wchodzi w grę, bo pewnie wykąbinuje coś z podwieszaniem :D

Truffle- już szukam! :)

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Akcesoria dla królików
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 27, 2010, 12:25:19 pm »
Mam! http://www.reln.com.au/molasses-drums-racks-hoppers-p-13.html

Tylko, że pisze, że to waży 5kg!

    *  Height: 620mm
    * Width (at base): 500mm
    * Depth (front to back at base): 500mm
    * Weight: 5kg

No i kicha, bo to tylko w Australii :/