Autor Wątek: Biała plamka na oku  (Przeczytany 11181 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Moni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
Biała plamka na oku
« dnia: Czerwiec 02, 2013, 22:22:24 pm »
Hej
Zobaczyłam że Mycha ma białą plamka na oku. Może ktoś wie co  to może być? wcześniej tego nie miała.

Offline Tuberoza

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 516
  • Płeć: Kobieta
Odp: Biała plamka na oku
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 02, 2013, 23:44:16 pm »
Trzeba jak najszybciej udać się do dobrego króliczego weta.U mojego Milaka wyglądało to tak samo na początku choroby,a mieliśmy do czynienia z ropniem,a także kataraktą.
Takie zmiany mogą być spowodowane przez mechaniczne uszkodzenie oka i stan zapalny z tym związany,przez inne zakażenia bakteryjne(np.pasteurella),a przede wszystkim występują w przebiegu encephalitozoonozy.Myślę,że warto króliczce podać także Panacur.Wet wykona niezbędne badania,oceni rozległość i głębokość zmian w oku i przepisze antybiotyk.
http://wildpro.twycrosszoo.org/S/00dis/Parasitic/Img_Encephalitozoonosis/FHB_Lens_rupture_cataract_E_cuniculi.htm
http://www.medirabbit.com/EN/Eye_diseases/Discharge/eye_discharge.htm
Trzeba też królinkę obserwować,czy nie pojawią się inne objawy,np.neurologiczne.

Offline PippiLotta

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2917
  • Płeć: Kobieta
Odp: Biała plamka na oku
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 03, 2013, 10:11:07 am »
A Mycha miała ostatnio jakiś zabieg w narkozie, bo jeśli tak, to może to być pozostałość żelu nawilżającego nakładanego do oczka na czas operacji, żeby nie wyschło. Mogłaś tego wcześniej nie widzieć, bo to się przesuwa z miejsca na miejsce po gałce ocznej. Można to zwyczajnie wypłukać solą fizjologiczną.

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Biała plamka na oku
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 03, 2013, 10:18:01 am »
Tak jak pisze Tuberoza, takie zmętnienie/plamka bywa pierwszym sygnałem encefalitozoonozy. Do weterynarza koniecznie.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline Moni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Biała plamka na oku
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 03, 2013, 10:19:51 am »
Nie miała. Mynia ma dopiero 2 miesiące. I u weta była dwa razy kontrolnie i na szczepienie. Jutro jest umówiona do weta ale teraz jeszcze bardziej martwi mnie ta kropka... Myślałam że to może być zaczątek zaćmy, bielmo jakieś... A teraz czytam że ropień... Zobaczymy jutro... MA to od wczoraj ,ale zachowuje się normalnie. Bryka, skacze, przytula się liże po rączkach. Jedyne dziwne zachowanie to tupanie wczoraj na mojego męża bez żądnego powodu (nigdy wcześniej tego nie robiła). Mam nadzieje że to nie jest ten ropień...

Offline PippiLotta

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2917
  • Płeć: Kobieta
Odp: Biała plamka na oku
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 03, 2013, 11:07:00 am »
Kup sól fizjologiczną w aptece i wkroplij małej do oczka. Jeśli się będzie przesuwało, to będzie wiadomo, że to ciało obce jest i może od razu się wypłucze i sie dzień wcześniej uspokoisz. No a jak nie, to tak jak dziewczyny mówia, do wet i diagnozować. Powodzenia!

Offline Moni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Biała plamka na oku
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 03, 2013, 11:26:35 am »
do weta i tak jutro pójdzie. wczoraj jej świecilam latareczka w oko i to jest tak jakby w środku oka...

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: Biała plamka na oku
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 03, 2013, 12:21:16 pm »
Tylko do króliczego weta idź.

Offline Moni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Biała plamka na oku
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 04, 2013, 11:28:39 am »
Dzisiaj mamy iść do weterynarza a jej ta plamka zniknęła. Nie wiem może to nie było nic poważnego i niepotrzebnie się martwiłam. ALe chyba i tak lepiej już iść  do tego weta na kontrole tego oczka.

Offline Tuberoza

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 516
  • Płeć: Kobieta
Odp: Biała plamka na oku
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 04, 2013, 12:10:03 pm »
Dla spokoju idź do weta i poproś o zrobienie testu z fluoresceiną.To tanie badanie,wet zakrapla najpierw krople znieczulające,potem preparat z fluoresceiną i ogląda pod lampą uszkodzenia,ubytki nabłonka rogówki,nawet te jeszcze niewidoczne gołym okiem,ocenia ich rozległość i głębokość.Bez badania wet nie będzie w stanie nic stwierdzić.
Jeśli to było jakieś mechaniczne uszkodzenie,to mogło się zaleczyć samo(choć rzadko tak bywa).Mój Leon co kilka tygodni jeździ do kontroli,wiele razy już występowały u niego uszkodzenia rogówki,a zawsze leczymy je zanim zaczną być widoczne.Przy tych mniej rozległych i płytkich stosujemy żele wspomagające regenerację tkanek,np.Solcoseryl,Corneregel,a przy większych antybiotyki w kroplach.
Leon przeszedł e.cuniculi,miał pełne leczenie,stosujemy też profilaktykę,czyli co kilka miesięcy przez kilka dni Panacur,ale istnieje też podejrzenie tzw.suchego oka.
Mam nadzieję,że wet niczego problematycznego u Twojej królinki nie stwierdzi,ale masz rację,że to lepiej sprawdzić.

Offline PippiLotta

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2917
  • Płeć: Kobieta
Odp: Biała plamka na oku
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 04, 2013, 15:30:24 pm »
Skoro tego nie ma już, to mogł być to jakaś ropka czy coś połączona z jej białymi kłaczkami i się teraz przsuneła w inne miejsce.