Autor Wątek: Dieta  (Przeczytany 221492 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Aneczka

  • Gość
Dieta
« Odpowiedź #60 dnia: Marzec 06, 2009, 18:09:37 pm »
jaAsica, to wszystko zależy od wieku królika i jego wielkości (nie chodzi mi o to, że niektóre miniaturki ważą sobie 2,5kg i mają sporą nadwagę, tylko o to, że niektóre miniaturki to nie do końca miniaturki)...
Mój 3 miesięczny Frotek rano (ok. 8:00) dostaje dwie łyżki granulatu i potem trochę jakichś suszków, popoludniu (ok 17:00) trochę zieleninki i warzyw (mało, bo to jeszcze maluszek), i wieczorem (ok. 22:00) znowu dwie łyżki granulatu. Oczywiście siano i woda non stop

Asica

  • Gość
Dieta
« Odpowiedź #61 dnia: Marzec 07, 2009, 10:33:10 am »
a jeśli królik ma 2-lata????

Aneczka

  • Gość
Dieta
« Odpowiedź #62 dnia: Marzec 07, 2009, 10:39:23 am »
królika lepiej karmić częsciej mniejszymi ilościami, ale nie wszyscy moga tak robić (np jeżeli ktoś pracuje 12h). Dwuletni królik powinien jeść 1 - 2 łyżek stołowych granulatu, suszki, siano i dużo warzyw i zieleniny (objętościowo 2-3 szklanek dziennie), oczywiście dozwolonej.
To wszystko jest uzależnione od pory roku (np w zimie kiedy nie ma tylu świeżych warzyw i zielonek może ich dostawać trochę mniej a za to nieco więcej granulatu).
Nie mozesz jednak wprowadzic mu nagłej zmiany, wszystko musisz robić powoli i stopniowo (o tym już na forum dużo pisali) i obserwować kupki (nie każdy królik może jeść każde z dozwolonych zielonek i warzyw)

Asica

  • Gość
Dieta
« Odpowiedź #63 dnia: Marzec 07, 2009, 18:36:00 pm »
Obecnie karmię królika ok.łyżki granulatu na śniadanie+marchew,(jak mam to)pietruszka-korzeń i natka, brokuły, papryka, burak, (bardzo rzadko)jabłko; na obiad same warzywa (te które podałam wcześniej) i na kolację tak samo jak śniadanie. Po za tym staram się (jak mam czas) wypuszczać królika od 6:30 do 7:00, od15:00 do 19:00, i od 19:00 do 22:00. Posiłki dostaje w godzinach: śniadanie:7:00, obiad:15:00, kolacja:19:00. Co do granulatu to stosuję Vitapol (jest to jedyna firma jaka jest dostępna w moim mieście). Czy dobrze go żywię???

Aneczka

  • Gość
Dieta
« Odpowiedź #64 dnia: Marzec 08, 2009, 13:12:47 pm »
dodaj troche zieleninki - mięte, bazylie, koperek itd, jest jeszcze sporo warzyw które mozesz podawać. Warto jak najbardziej urozmaicać diete króliczka.
Vitapol to raczej kiepska karma, najlepsze jest Cuni Complete, warto się w niego zaopatrzyc np w sklepie internetowym

Asica

  • Gość
Dieta
« Odpowiedź #65 dnia: Marzec 08, 2009, 14:38:52 pm »
Cytat: "Aneczka"
Vitapol to raczej kiepska karma, najlepsze jest Cuni Complete, warto się w niego zaopatrzyc np w sklepie internetowym

A znasz jakiś tani sklep internetowy??? Bardzo bym prosiła...

Cytat: "Aneczka"
dodaj troche zieleninki - mięte, bazylie, koperek itd, jest jeszcze sporo warzyw które mozesz podawać.

Mniej-więcej wiem co mogę mu dawać, ale na razie tylko te warzywa mam dostępne w lodówce... Natomiast inne warzywa w moim mieście są drogie...

Aneczka

  • Gość
Dieta
« Odpowiedź #66 dnia: Marzec 08, 2009, 15:00:50 pm »
Cytat: "Asica"
A znasz jakiś tani sklep internetowy??? Bardzo bym prosiła...

jezeli chodzi o Cuni Complete, to takie torebki które są sprzedawane w sklepie to sa 0,5kg (ja w zoologicznym, płacę 13,70zł), ale w sklepie internetowym możesz zamówić opakowanie 2,5kg (ok 35-40zł) starczy na dużej i wyjdzie taniej.
Cuniland jest polecany przez forumowiczów: www.cuniland.pl

Cytat: "Asica"
Mniej-więcej wiem co mogę mu dawać, ale na razie tylko te warzywa mam dostępne w lodówce... Natomiast inne warzywa w moim mieście są drogie...


Na szczęscie wiosnę już czuć w powietrzu:)

Spokojnie możesz urozmaicić diete ucholka różnego rodzaju suszkami (wybór również znajdziesz w cunilandzie)

Asica

  • Gość
Dieta
« Odpowiedź #67 dnia: Marzec 08, 2009, 15:07:08 pm »
dziękuję ci bardzo  :*  :*  :*  :*  :*  :* ...
 :bukiet  :jupi

Marley

  • Gość
Dieta
« Odpowiedź #68 dnia: Marzec 08, 2009, 16:25:44 pm »
Mam małe pytanko: Czy ten granulat:
http://www.cuniland.pl/index.php?m=ass&s=g1ykxehfhvuqpupn479gq08mnlzgyr15&id_ass=85570

Może stanowic( oczywiście razem z siankiem i warzywkami) podstawę diety czy jest podawany jako dodatek ??
A to?
http://www.cuniland.pl/index.php?m=ass&s=g1ykxehfhvuqpupn479gq08mnlzgyr15&id_ass=85574

Ja się nie znam więc proszę o rady! :DD

Aneczka

  • Gość
Dieta
« Odpowiedź #69 dnia: Marzec 08, 2009, 17:02:36 pm »
Cuni Duo - ok, Cuni Complete - http://www.cuniland.pl/index.php?m=ass&s=mfwxsqv5wlkz2jjinj9qkuwc80nhrkfs&id_ass=85571 - jeszcze bardziej ok.

Granulat stanowi podstawę dla małodych króliczków (do 6-8 m-ca życia), natomiast od 3 m-ca zycia podajemy zieleninę i warzywka, które później stanowią podstawę diety. Granulat u dorosłych królików to dodatek do diety, który pomaga uzupełnić ewentualne braki niezbędnych składników, dorosły królik zjada nie więcej niż 1-2 łyżki granulatu dziennie

Asica

  • Gość
Dieta
« Odpowiedź #70 dnia: Marzec 11, 2009, 14:14:41 pm »
A teraz zupełnie inne pytanie... Jak powinna wyglądać prawidłowa piramida zdrowego żywienia królików???

Nuna

  • Gość
Dieta
« Odpowiedź #71 dnia: Marzec 12, 2009, 09:22:56 am »
owoce
          granulat,
         w a rzy w a
      z  i e l e n i n a
s  i  a  n  o to podstawa

Asica

  • Gość
Dieta
« Odpowiedź #72 dnia: Marzec 14, 2009, 11:40:05 am »
gdzieś czytałam że można w ogóle nie podawać granulatu. Czy to prawda??? Ja karmię mojego uszaka, teraz głównie marchewką, bo niczego innego w naszym miasteczku nie ma, a jeśli nawet to drogie, i jest jeszcze pietruszka....

Nuna

  • Gość
Dieta
« Odpowiedź #73 dnia: Marzec 14, 2009, 17:03:11 pm »
Jesli dieta krolika badzie urozmaicona, dostanie codziennie kilka rodzajow zieleniny, siano i warzywa to otrzyma wszystkie potrzebne skladniki z pokarmem. W naturze krolik je tylko trawe, ziola i galazki i to wszystko starcza zeby pokryc dzienne zapotrzebowanie na witaminy i mineraly.

Asica

  • Gość
Dieta
« Odpowiedź #74 dnia: Marzec 15, 2009, 09:09:15 am »
czy królik morze jeść pasternak????????? On wygląda (korzeń) taki samo jak pietruszka, a w sklepach coraz więcej jest pasternak (tańszego), który jest sprzedawany jak pietruszka (czyli za tę samą ceną, co pietruszka, która jest droższa)... I jeszcze jedno pytani... Czy królik morze jeść pietruszkę naciową (a oto zdjęcie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Parsley_Curled.jpg#filelinks )?????????

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Dieta
« Odpowiedź #75 dnia: Marzec 15, 2009, 09:48:13 am »
Może jeść i pasternak, i pietruszkę naciową.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Preah

  • Gość
Dieta
« Odpowiedź #76 dnia: Marzec 15, 2009, 10:54:33 am »
Asica, a może spróbuj także samodzielnie posadzić zielonki dla króliczka?
Jest o tym oddzielny temat, zerknij proszę tu: http://forum.kroliki.net/topics20/4186.htm?highlight=doniczki , lub tu: http://forum.kroliki.net/topics20/5090.htm#65671 . Dla podopiecznego  można zasiać trawę pszeniczną, rzeżuchę i wiele innych roślin, których "uprawa" jest banalnie prosta a są przez uszatki bardzo lubiane. I zdrowsze niż marchew, której nie można podawać w dużych ilościach.

Nuna

  • Gość
Dieta
« Odpowiedź #77 dnia: Marzec 15, 2009, 11:07:51 am »
Tak, pasternak i wszystkie rodzaje pietruszki moga uszaki jesc. Moje lubia i pasternak i pietruszke i natke w zasadzie wszystko  :lol

Asica

  • Gość
Dieta
« Odpowiedź #78 dnia: Marzec 17, 2009, 16:12:31 pm »
"gdzieś czytałam że można w ogóle nie podawać granulatu. Czy to prawda??? Ja karmię mojego uszaka, teraz głównie marchewką, bo niczego innego w naszym miasteczku nie ma, a jeśli nawet to drogie, i jest jeszcze pietruszka...."

teraz daję mu również seler, ale marchew niestety to podstawa jego diety, ale planuję pójść do jakiegoś warzywniaka i poprosić o jakieś niesprzedane warzywa, żeby mi oddawała, morze mi się uda...

Aneczka

  • Gość
Dieta
« Odpowiedź #79 dnia: Marzec 18, 2009, 10:07:13 am »
Cytat: "Asica"
Ja karmię mojego uszaka, teraz głównie marchewką, bo niczego innego w naszym miasteczku nie ma, a jeśli nawet to drogie, i jest jeszcze pietruszka


Nie możesz karmić uszaka głównie marchewką - jest bardzo słodka, a więc w większych ilościach szkodliwa, marchewkę podaje się jako przysmak, w żadnym razie nie może stanowić podstawy diety.
Jeżeli nie mozesz sobie pozwolić na zakup innych warzyw i zielonki, to ją zasadź lub kup zieleninke w doniczkach i bedzie Ci wyrastała nowa. Możesz zasiać w doniczkach prawie wszystko, ja mam np na parapecie hodowle tymotki, bazyli, mięty, kopru włoskiego, pietruszki, rozmarynu. To naprawdę ładnie wyglada, a jak coś gotuję, to jeszcze podkradam mojemu uszakowi zioła:)
Jak gotujecie czy przyrządzacie coś w domu, to możesz też np odcietą końcówke korzenia pietruszki dać na spodeczek z wodą i po kilku dniach on wypuści "zielone" itd... Możesz troche pokombinować, ale na pewno marchewka to nie jest dobry pomysł. Juże lepiej w czasie kiedy wszystko jest drogie, albo wcale nie ma dawać trochę więcej granulatu