Autor Wątek: Dieta  (Przeczytany 221451 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline szprotka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 215
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta
« Odpowiedź #400 dnia: Listopad 05, 2012, 17:37:06 pm »
ja tu z głupim pytaniem przychodzę, bo mam problem. Benio ma wadę zgryzu (przodozgryz) i nie chce/nie umie jeść siana. dlatego mu dawałam własnoręcznie hodowaną lucernę, rzeżuchę i świeżą trawę. i to ostatnie nie chce mi już rosnąć. czy mogę dawać, uszolowi, trawę dla kota, którą można kupić w marketach, czy lepiej nie?

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta
« Odpowiedź #401 dnia: Listopad 05, 2012, 20:50:48 pm »
Taniej Cię wyjdzie zakupienie pszenicy, owsa lub innych ziaren zbóż i wysianie z tego trawki. Możesz popytać wędkarzy czy znajomych, jeśli ktoś ma, to na pewno sprzeda Ci za grosze :) Albo w sklepie ze zdrową żywnością spytaj o ziarna zbóż niełuskane.
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline szprotka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 215
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta
« Odpowiedź #402 dnia: Listopad 05, 2012, 21:25:11 pm »
problem w tym, że to co wysiałam to mi zgniło :/ i potrzebuję czegoś co by mógł przez te parę dni wszamać, jak będę wznawiać produkcję zieleniny. chyba, że może jakiś tydzień pożyć na lucernie i rzeżusze? no i dzięki za radę, popytam czy ktoś nie ma :)

Offline Shanaja

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta
« Odpowiedź #403 dnia: Styczeń 21, 2013, 16:54:31 pm »
Hej, mam pytanie odnośnie płatków grochu (a konkretnie tych tutaj: http://www.zooplus.pl/shop/gryzonie/pokarm_dla_gryzoni/krolik_miniaturowy/inni_producenci/247219). Moja Uszata wprost je uwielbia, ale nie wiem czy mogę dawać je jej codziennie tak po kilka płatków - nie będzie to za dużo?
A tak przy okazji, jak często można podawać płatki owsiane? Codziennie? Od razu mówię, że chodzi mi właśnie o to aby trochę przytyła bo strasznie zmizerniała ostatnio.

Pozdrawiam

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Dieta - prawidłowe proporcje w diecie królika
« Odpowiedź #404 dnia: Marzec 01, 2013, 11:24:40 am »
Czy wiecie, jak powinny wyglądać proporcje jedzonka w diecie królika? Ile warzyw, granulatu i sianka powinien dostać, żeby nie zostawiać ceko i nie utuczyć się niczym prosiątko?



80% dziennego jedzonka powinno stanowić sianko - TAK, AŻ 80% Ile to będzie - dla każdego uszaka pewnie ciut inaczej, ale chodzi o to, żeby króliś nie był zarzucany innym jedzonkiem w nadmiarze, bo jak widać, potrzebuje głównie siana.

10% to warzywa

5% - tylko 5 procent tego, co królik dziennie je - powinien stanowić dobrej jakości, zdrowy granulat. Jeśli nie podajemy granulatu, to spokojnie możemy zwiększyć o 5% porcję warzyw.

5% - to zdrowe przekąski (kwiatki, owoce, suszone owoce, rodzynki).
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline annawanna

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Płeć: Kobieta
    • Mój blog
Odp: Dieta
« Odpowiedź #405 dnia: Marzec 01, 2013, 23:06:34 pm »
No to Bobik musi przejść na dietę bardziej siankową, póki co u niego warzywa to jakieś 60%, 30% to sianko i suszki a reszta to siemię, kwiatki, żurawina...:/
[/url]

Offline magda=)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2813
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Lukier
  • Za TM: Kruszynka, Maro i Mała Niusia
Odp: Dieta
« Odpowiedź #406 dnia: Marzec 02, 2013, 00:46:36 am »
a ja się mogę pochwalić, że u mnie jest wszystko oki, tylko jet więcej warzyw bo nie jedzą granulatu  :brawo:
Suwaczek z babyboom.pl" border="0 

Is­to­ty ludzkie to je­dyny ga­tunek zwierząt, których szczerze się obawiam.

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Dieta
« Odpowiedź #407 dnia: Marzec 02, 2013, 01:37:08 am »
a ja się mogę pochwalić, że u mnie jest wszystko oki, tylko jet więcej warzyw bo nie jedzą granulatu

Brawo  :brawo:  :bunny:

U nas chyba proporcje nieco zaburzone, bo towarzystwo dojada wersalką, wykładziną, kocami i moją odzieżą :( Ale raczej nie kosztem siana, bo na miejscach zbrodni zastaję sterty sporych nesquików :/
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline Dominique_90

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1090
  • Płeć: Kobieta
  • Trafił nam się największy skarb...
    • D&P blog
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Semir
  • Za TM: Dżekuniu...tęsknimy za Tobą...pozostawiłeś okropną pustkę w naszych sercach ;(
Odp: Dieta
« Odpowiedź #408 dnia: Marzec 02, 2013, 12:05:57 pm »
Hahahaha Eni padłam xDDD Semirek dojada ścianą:D
https://dpblog.pl -> Fashion, Beauty & Vegan

https://www.instagram.com/dpblogpl/ -> Paris minimalism inspirations

Offline Rockyy

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta
« Odpowiedź #409 dnia: Marzec 18, 2013, 22:09:32 pm »
Witam. A czy krolikowi mogę podawać imbir? Sprawdzałam na miniaturce, ale nie ma tego w roślinach szkodliwych, ani w liście odpowiednich dla królika również, więc wolę spytać zanim pomponom to podam
Zapraszam na nowy portal informacyjny, www.czytamiwiem.pl. Znajdziecie tam newsy, recenzje, ciekawe reportaże. :)

"Musisz być odpowiedzialny za to, co oswoiłeś"

Offline Dominique_90

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1090
  • Płeć: Kobieta
  • Trafił nam się największy skarb...
    • D&P blog
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Semir
  • Za TM: Dżekuniu...tęsknimy za Tobą...pozostawiłeś okropną pustkę w naszych sercach ;(
Odp: Dieta
« Odpowiedź #410 dnia: Marzec 25, 2013, 13:09:51 pm »
Jakie warzywa są lekkostrawne dla uszaka? mój mały miał zator i chciałabym już mu powoli wprowadzać warzywa z powrotem tylko nie wiem jakie są takie lekkostrawne dla uszaka?
https://dpblog.pl -> Fashion, Beauty & Vegan

https://www.instagram.com/dpblogpl/ -> Paris minimalism inspirations

Offline annawanna

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Płeć: Kobieta
    • Mój blog
Odp: Dieta
« Odpowiedź #411 dnia: Marzec 25, 2013, 15:28:05 pm »
Koperek, cykoria...? Ja bym zaczynała od tych, później stopniowo korzeniowe typu seler, pietrucha. Mój po zatorze pochłaniał duuuże ilości cykorii i suszków:)
[/url]

Offline Dominique_90

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1090
  • Płeć: Kobieta
  • Trafił nam się największy skarb...
    • D&P blog
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Semir
  • Za TM: Dżekuniu...tęsknimy za Tobą...pozostawiłeś okropną pustkę w naszych sercach ;(
Odp: Dieta
« Odpowiedź #412 dnia: Marzec 25, 2013, 15:37:50 pm »
Ślicznie dziękuję. Od wczoraj Semirek jest na suszkach i sianku i sianku, zastanawiam się czy już mu wprowadzać warzywka czy jeszcze się wstrzymać?
https://dpblog.pl -> Fashion, Beauty & Vegan

https://www.instagram.com/dpblogpl/ -> Paris minimalism inspirations

Offline barbieri

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 272
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta
« Odpowiedź #413 dnia: Kwiecień 26, 2013, 22:20:21 pm »
co wy na to, by w okresie letnim karmić królika głównie zieleniną i gałązkami (oczywiście nie wliczając siana)? tzn twarde warzywo dostawałby raz dziennie (na przykład ćwiartka buraka), łyżka granulatu i zielenina w dużej ilości, czyli trawa, mlecz, koniczyna, liście drzew, kwiaty itd.

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Dieta
« Odpowiedź #414 dnia: Kwiecień 27, 2013, 16:49:02 pm »
co wy na to, by w okresie letnim karmić królika głównie zieleniną i gałązkami (oczywiście nie wliczając siana)? tzn twarde warzywo dostawałby raz dziennie (na przykład ćwiartka buraka), łyżka granulatu i zielenina w dużej ilości, czyli trawa, mlecz, koniczyna, liście drzew, kwiaty itd.

Ja tam w sezonie rezygnuję zupełnie z granulatu. Świeże zielsko różnego rodzaju zawiera dużo białka w okresie wzrastania (młode listki, pędy, pączki), a później kaloryczność zapewniają własne warzywka okopowe.

Sezonowa dieta jest moim zdaniem najzdrowsza i najlepsza dla uszaka - nie jakieś sztuczne granulaty czy dziesiątki warzyw, których bez globalizacji i transportu setki kilometrów królik by nie widział na oczy.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: Dieta
« Odpowiedź #415 dnia: Kwiecień 27, 2013, 19:08:54 pm »
Świeże zielsko różnego rodzaju zawiera dużo białka w okresie wzrastania (młode listki, pędy, pączki), a później kaloryczność zapewniają własne warzywka okopowe.
najbardziej ,,toksyczna,, jest właśnie świeża zielenina dopiero wzrastająca ( trawa itp. ), dlatego trzeba bardzo uwarzac z jej podawaniem,można podawac ale  w minimalnej ilości a z sina nie można zrezygnowac nigdy!!
 bo świeża zielonka na dodatek młoda i brak sianka to zator gotowy tym bardziej że własnie posiada dużo białka a mało włókna....potwierdzone przez weterynarza
przekonałam sie o tym w ostatnich dniach po karmieniu świeżynką  :icon_sad pomimo że dostawał tez siano ,
Kikus przeszedł zator....dlatego wiem co pisze
 uwarzajcie!!
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 27, 2013, 19:12:44 pm wysłana przez emilia »
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

Offline barbieri

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 272
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta
« Odpowiedź #416 dnia: Kwiecień 27, 2013, 19:21:40 pm »
pisząc "nie wliczając siana", miałam na myśli, że podaż siana bez zmian, czyli siano w największej ilości...

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Dieta
« Odpowiedź #417 dnia: Kwiecień 27, 2013, 19:25:47 pm »
Cytat: Eni on Dzisiaj o 18:49:02
Świeże zielsko różnego rodzaju zawiera dużo białka w okresie wzrastania (młode listki, pędy, pączki), a później kaloryczność zapewniają własne warzywka okopowe.
najbardziej ,,toksyczna,, jest właśnie świeża zielenina dopiero wzrastająca ( trawa itp. ), dlatego trzeba bardzo uwarzac z jej podawaniem,można podawac ale  w minimalnej ilości a z sina nie można zrezygnowac nigdy!!
 bo świeża zielonka na dodatek młoda i brak sianka to zator gotowy tym bardziej że własnie posiada dużo białka a mało włókna....potwierdzone przez weterynarza
przekonałam sie o tym w ostatnich dniach po karmieniu świeżynką   pomimo że dostawał tez siano ,
Kikus przeszedł zator....dlatego wiem co pisze
 uwarzajcie!!

Nic nie jest toksyczne.
A siana się z diety królika nie eliminuje nigdy.

Przy karmieniu świeżą zieleniną trzeba uważać - powoli wprowadzać (jak każde nowe jedzonko), powinna być myta (odchody zwierząt - psów czy dzikich zwierzaków mogą zawierać pasożyty) i wysuszona.

Królik czy zając jadłby zieleninę (trawę, listki, młode roślinki) a nie sklepowe warzywa czy przetworzone pałeczki zwane granulatem i do tego pierwszego ma przystosowany układ pokarmowy. I nikt mnie nie przekona, że to na naturalnej, sezonowej diecie królik się zatyka.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: Dieta
« Odpowiedź #418 dnia: Kwiecień 27, 2013, 20:31:40 pm »
Królik czy zając jadłby zieleninę (trawę, listki, młode roślinki) a nie sklepowe warzywa czy przetworzone pałeczki zwane granulatem i do tego pierwszego ma przystosowany układ pokarmowy. I nikt mnie nie przekona, że to na naturalnej, sezonowej diecie królik się zatyka.

Oczywiście jestem za naturalną dietą ale krolik domowy to nie dziki zajac i nie ma przystosowanego ukl .pokarm. do tego zeby spożywać dokładnie to co kuzyni w naturze  :) trzeba zachowac umiar
moze żle ujełam pisząc ,,toksyczne,, ale młoda zielenina szkodząca jest przy podawaniu wiekszej ilości na pewno najwiecej wspominano niejednokrotnie o młodej koniczynie.
Skoro powiedział to jeden z najlepszych króliczych weterynarzy w Polsce ... :) to chyba nie trzeba mieć złudzeń
Nie zycze Tobie i Twoim królikom tego co nasze maleństwo i my przezywalismy w ciagu ostatnich kilku dni ;(

pisząc "nie wliczając siana", miałam na myśli, że podaż siana bez zmian, czyli siano w największej ilości...
żle zrozumiałam :jezyczek:
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 27, 2013, 20:35:45 pm wysłana przez emilia »
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

Offline blairw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta
« Odpowiedź #419 dnia: Maj 03, 2013, 12:30:09 pm »
Wczoraj gdzieś to czytałam a dzisiaj nie jestem w stanie tego znaleźć i muszę się zapytać
Ile łyżek podawać granulatu na dzień?
Czy rozdzielać to tak że rano i wieczorem np. po łyżce czy tylko raz dziennie? Jak wy robicie? Jakie ilości pochłaniają wasze króliczki?