Autor Wątek: Królik się drapie mimo wizyty u weta  (Przeczytany 12105 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline katarinen

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 28
  • baku!
Królik się drapie mimo wizyty u weta
« dnia: Kwiecień 11, 2013, 14:39:02 pm »
Witam wszystkich ponownie! Po tragicznie zmarłym Apciu, po roku kupiłam nowego króliczka. Znalazłam go w internecie, więc nie jest to uszak z zoologa. Został mi oddany, gdy miał ponad 3 miesiące, obecnie ma 4,5 miesiąca, jest cudowny (oprócz tego, że zdarzy mu się zrobić kupkę gdzieniegdzie) i bardzo oboje się kochamy;) Mam tylko jeden problem - Baku się drapie. Przez trzy pierwsze dni miał troty, więc myślałam, że drapie się przez nie - oczywiście wymieniłam mu podłoże na żwirek - Pinio. Byłam z nim u weta, który powiedział, że Baku ma śliczną skórę nie widać zaczerwienień, nie ma grzyba ani świerzba i trzeba go obserwować. Baku przestał się drapać przez jakiś czas, aż do przedwczoraj. Od paru dni ma żwirek Hilton, drewniany niezbrylający.

Po przeczytaniu na stronce miniaturka bez tajemnic, że granulat nie jest taki zdrowy jak się powszechnie mówi, postanowiłam, że w jego diecie go nie będzie. Jada obowiązkowo sianko, a oprócz tego marchewkę, seler, pietruszkę, koper, brokuły, liście rzodkiewki, paprykę i jako przysmak(do kuli smakuli albo w nagrodę) dostaje mussli Versele-Laga. Oczywiście wszystkie warzywa wprowadzałam stopniowo, obserwując kupki zwierzaka (z tym nie ma żadnego problemu) Królik jest wesoły, bryka, ma apetyt. Nie wiem czy ja jestem przewrażliwiona, ale mam wrażenie jakby cały czas go denerwowało - bardzo często się myje i mniej często drapie. Moje pytanie jest takie - co może powodować to drapanie? Po prostu już taki jest? Czy to ja przesadzam? Z góry dziekuje za odpowiedz :)

Offline Chicuquita

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 90
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Pandora
  • Za TM: Ukochana Krusia
Odp: Królik się drapie mimo wizyty u weta
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 11, 2013, 15:28:53 pm »
Nie wiem czy moja odpowiedź będzie pomocna, ale jak wzięłam mojego królika też miałam taki problem- mył się i drapał po prostu bez przerwy. Oczywiście wizyta u weterynarza- żadnych pcheł, żadnego świerzbu ale... kocyk królika wypłukany w pachnącym płynie do płukania... :) Obcowanie z kocykiem wywoływało świąd, kocyk zniknął- tak w ciągu 3 dni mniej więcej natarczywe  drapanie zupełnie się ustabilizowało. Oczywiście czasem się drapie ale to juz zupełnie co innego. Może poszukaj przyczyny w tym kierunku? Oczywiscie jesli to drapanie u twojego królika nie jest naturalne, bo przecież nie mogę porównać:)

Offline magda24

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 4418
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Marysia i Frugo, Cynio
  • Na DT: Dzidzia Maczek
Odp: Królik się drapie mimo wizyty u weta
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 11, 2013, 15:55:50 pm »
Króliczek jest malutki, ja mimo wszystko zostawiłabym granulat do momentu kiedy pół roku skończy... Póżniej dopiero dieta bezgranulatowa jak najbardziej wskazana... Może to być wina zmiany żwirku, a może tak jak Chicuquita mówi proszek do prania czy coś podobnego. To, że często się myje to nie oznaka do niepokoju :). Moje po każdym głaskaniu się myją :P

Offline katarinen

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 28
  • baku!
Odp: Królik się drapie mimo wizyty u weta
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 11, 2013, 18:32:15 pm »
W sumie cały czas go przytulam i całuję , a on może tego nie chce i próbuje mój zapach z siebie "zrzucić" ;) Baku ma sweterek do leżenia,ale to od samego początku. Zobaczymy; jak zauważę, że jednak coś się dzieje złego z jego skórą to pójdę do weta. Dziekuje za odpowiedzi :)

Offline katarinen

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 28
  • baku!
Odp: Królik się drapie mimo wizyty u weta
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 22, 2013, 00:29:29 am »
Hej! Jednak wprowadziłam granulat do jego diety, jednak ważniejsza jest zieleninka ;) W każdym razie problem drapania od paru dni się znów pojawił! Moze znow jestem przewrażliwiona i on się po prostu myje/podgryza? Często drapie i czyści uszka. Ja nie wiem co to może być, skórę ma śliczną, bez żadnych zaczerwienień, pasożytów tez nie zauważyłam ale ! szyja jest w połowie łysa. Tzn była łysawa (i wtedy byłam u weta, który nic nie wykrył) i jest dalej taka sama. Sierść gdzie indziej ma gęstą i lśniącą. Zachowuje się tak jak zwykle - czyli psoci;) Je pije, czuje się świetnie. Sianko ma Zuzali, żwirek pinio. Podaję do jedzenia to, co zwykle. Nie wiem czy on linieje? Czy to co innego?

Offline magda24

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 4418
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Marysia i Frugo, Cynio
  • Na DT: Dzidzia Maczek
Odp: Królik się drapie mimo wizyty u weta
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 22, 2013, 01:08:25 am »
Jeżeli u dobrego weta byłaś i niec nie wykrył to spokojnie... Krolik się myje po tym jak się podrapie, po tym jak do pomiziasz, po jedzeniu, po kuwetkowaniu, po wszystkim, króliki to czyściochy :)

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Królik się drapie mimo wizyty u weta
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 22, 2013, 01:10:05 am »
szyja jest w połowie łysa. Tzn była łysawa (i wtedy byłam u weta, który nic nie wykrył) i jest dalej taka sama. Sierść gdzie indziej ma gęstą i lśniącą.

A jaka była na początku? Królik ma zasadniczo rzadszą sierść na szyjce i uszach - moje dwa młode mają uszy praktycznie łyse w porównaniu do innych królików.

Co do drapania się, to trudno powiedzieć, czy jesteś przewrażliwiona, bo nie widzę królika. Równie dobrze on może się zwyczajnie myć, co większość uszaków robi namiętnie, szczególnie po kontakcie z człowiekiem (bezczelne, co? :)) a może mieć pasażerów na gapę albo alergię na pyłek z siana czy żwirku.

Postaraj się zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu (nawilżacz, mokry ręcznik na kaloryferze etc.), ograniczyć pył z siana i żwirek tylko do kuwety, nie na całe dno klatki i obserwuj, czy nie drapie się rzadziej. Jak nie pomoże, to zawsze można odrobaczyć - Iwermektyna czy Advocate dla kotów zabiją ew. gości, a Advocate odrobaczy też od wewnątrz.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline katarinen

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 28
  • baku!
Odp: Królik się drapie mimo wizyty u weta
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 22, 2013, 12:44:22 pm »
Jutro wrzucę zdjęcia, jak wygląda jego szyja. Ogólnie nie widac, zeby była łysa, dopiero kiedy się myje. Żwirek ma tylko w kuwecie. Może rzeczywiście gdzieś się położył albo usiadł, gdzie były ręczniki/szmaty, którymi myłam mieszkanie (przeprowadzka zmusza mnie do używania wielu detergentów, a on kica sobie cały dzień po mieszkaniu).
Wasze króliki też jak się myją to się jakby hm.. podgryzają? Myje np. nogę podgryza ją i potem liże, albo liże a potem podgryza, albo tylko liże:D Nie wiem jak to opisać.

Offline F4rba

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 724
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Mefka
  • Za TM: Fred
Odp: Królik się drapie mimo wizyty u weta
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 22, 2013, 13:29:00 pm »
Moje tak..szczególnie Fred, okropny czyścioch... Nie robi tego cały czas, ale zdarza się. Natomiast Mefi ma łysa szyję, ma dłuższe włosy w tym miejscu  rozchodzą się na boli, więc jest praktycznie golutka...

Offline katarinen

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 28
  • baku!
Odp: Królik się drapie mimo wizyty u weta
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 22, 2013, 13:30:48 pm »
Może niektore kroliki tak po prostu mają? Mój miał byc teddy, ale chyba jest to "kundelek" ;) ma grzywkę - brzydko w sumie porównam - jak hitler - trzy włosy na krzyż wystające do przodu :) no i ta dziwna szyja.

Offline katarinen

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 28
  • baku!
Odp: Królik się drapie mimo wizyty u weta
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 24, 2013, 22:52:42 pm »
Miałam zrobić zdjęcia, ale sesja mnie przerasta i nie mam czasu:c ale teraz mam inny problem. Królik szybko oddycha, leży z wyłożonym łapkami (tak w tył, jak zwykle zresztą;)) co kilka minut tak robi. Ciepło dziś nie było, więc wykluczam udar. Biega, je, pije. Czy mam powód do zmartwień?

Offline Lenya

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Płeć: Kobieta
Odp: Królik się drapie mimo wizyty u weta
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 24, 2013, 22:57:15 pm »
 :przytul Raczej nie. Stefan też tak robi :D Może nie wygodnie ... Ja mam otwarte okno, więc możliwe , że oddycha szybko bo ma fajne chłodne powietrze. Nic się z nim nie dzieje...

Nie masz czasem otwartego okna lub przewiew ? Stefan bardzo uwielbia gdy zaczyna na niego wiać .

Wygłaskaj go ode mnie :P

Offline aga.s

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1079
  • Płeć: Kobieta
Odp: Królik się drapie mimo wizyty u weta
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 24, 2013, 23:01:01 pm »
jak poklada sie tak co minute w inne miejsce i szybko oddycha to moze byc znak ze cos go boli/dokucza. Sprawdz brzuszek czy nie jest twardy

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Królik się drapie mimo wizyty u weta
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 25, 2013, 09:35:56 am »
jak poklada sie tak co minute w inne miejsce i szybko oddycha to moze byc znak ze cos go boli/dokucza. Sprawdz brzuszek czy nie jest twardy
Fakt, może być, że go coś boli, ale podejrzewam, że tutaj może chodzić o upał - moje w upale tak się właśnie zachowują.
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html