Autor Wątek: Siano a zęby  (Przeczytany 5044 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Shanaja

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Płeć: Kobieta
Siano a zęby
« dnia: Styczeń 25, 2013, 20:55:54 pm »
Hej,
nie jestem pewna czy piszę w dobrym miejscu więc w razie czego proszę o poprawienie mnie. Moja Uszata miała miesiąc temu przycinane trzonowce - od tego czasu wszystko było ok, jadła dużo (można by rzec nawet że rzucała się na jedzenie), ale od kilku dni zauważyłam że przestało znikać siano. Dziś rano dałam jej symboliczną ilość i po powrocie do domu było ułożone idealnie tak samo, nieruszone. Natomiast granulat czy marchewkę je normalnie.
No i zaczęłam się zastanawiać... czy może to znaczy że znów zaczęły jej przerastać zęby? Generalnie moje pytanie brzmi - czy królikowi 'trudniej' jest jeść siano niż np. twardą marchewkę czy granulat? Jest to jakąś początkową oznaką problemów w pyszczku? (zaznaczam jeszcze raz - inne 'twarde' w moim rozumieniu rzeczy je normalnie)

Byłabym wdzięczna za dość szybką odpowiedź :)

Offline szprotka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 215
  • Płeć: Kobieta
Odp: Siano a zęby
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 25, 2013, 21:26:49 pm »
ja tak mam z Beniem, ale jemu przerastają siekacze. przez długi okres czasu nie potrafił jeść siana, dlatego wysiewałam (i dalej mu wysiewam) trawę na parapecie. to mu jakoś łatwiej wciągnąć. ale od kiedy mu przypiłowują zęby po ich obcięciu, to zaczął sobie radzić z sianem i się robi z tego mniejszy problem.

Offline maxik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Płeć: Kobieta
  • Max
Odp: Siano a zęby
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 25, 2013, 22:02:49 pm »
A może uszak się przejadł. Jeśli je wszystkie inne jedzonko to wszystko w porządku.
Króliki ścierają sobie ząbki sianem siekając je  więc z ząbkami prawdopodobie jest ok... ;p

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Siano a zęby
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 25, 2013, 22:17:54 pm »
czy może to znaczy że znów zaczęły jej przerastać zęby? Generalnie moje pytanie brzmi - czy królikowi 'trudniej' jest jeść siano niż np. twardą marchewkę czy granulat? Jest to jakąś początkową oznaką problemów w pyszczku? (zaznaczam jeszcze raz - inne 'twarde' w moim rozumieniu rzeczy je normalnie)

Niestety, ale zwykle pierwszym sygnałem, ze coś nie tak z ząbkami, jest właśnie niechęć do siana. Granulat i warzywa królik "odstawia" na końcu. Warto by zajrzeć mu do paszczy.

A tak na marginesie, to siekając królik ściera tylko siekacze -  natomiast trzonowców używa do rozdrabniania pokarmu. Przy problemie z siekaczami najpierw jest kłopot z jedzeniem warzyw i dużych, twardych obiektów - granulat i sianko królik może jeść bez użycia siekaczy.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline Shanaja

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Siano a zęby
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 26, 2013, 11:35:25 am »
Okej, na wtorek jestem umówiona u veta i zobaczymy jak wygląda sytuacja