Autor Wątek: jakie sposoby na zabezpieczenie łóżka, podlogi przedSikaniem  (Przeczytany 6077 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Madzia

  • Gość
jakie sposoby na zabezpieczenie łóżka, podlogi przedSikaniem
« dnia: Kwiecień 04, 2006, 21:58:28 pm »
adoptowałam króliczka 3 dni temu, to samiec 15 miesieczny, niekastrowany. Heh, nie mam pojęcia jak nauczyć go żeby załatwiał się tylko w klatce, kiedy go wypuszczam, upatrzył sobie moje łóżko, w jednym miejscu zawsze robi kupki, a dziś zlał się nawet nie wiem kiedy bo miałam go na oku. zdaża mu się zostawić kupki na podłodze, ale to ok, mogę pozbierać, tylko łóżka mi szkoda, i zastanawiam sie jak go zniechęcić. tzn te kupki wydaja się takie przypadkowe, sikanie też, bo on kiedy jest wypuszczony nigdy nie wraca sam do klatki, chyba że zgłodnieje, a jak chcę go tam umieśćić, bo muszę wyjsc, to robie to podstępem, żeby go nie stresować wkładaniem na siłę. ech, nie wiem jak mam go nauczyć czystości, a narazie musze czymś zabezpieczać lóżko, tylko, ze koce się nie sprawdzają, bo nie mogę ich wciąz prać. tak naprawdę to jednak chciałabym, zeby nie zdażały mu się ten niespodzianki, ale nie wiem jak go oduczyć, przecież nie będę kłądła kuwety na lózko, wolałabym go jakoś zniechęcić do wchodzenia na łożko, tylko nie wiem jak, ściąganie nie pomaga, bo on i tak tam zaraz wskakuje, aha i on wogole uwielbia to łożko, bo zawsze namiętnie lize materiał, chyba podoba mu się tekstura, któa jest chropowata;)

Goga

  • Gość
jakie sposoby na zabezpieczenie łóżka, podlogi przedSikaniem
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 05, 2006, 00:33:11 am »
U mnie zmiast narzuty jest rozłożona folia malarska, a króliki już przestały się tam załatwiać ( chyba, że chcą mi pokazać jak bardzo są na mnie obrażone)

u_megi

  • Gość
jakie sposoby na zabezpieczenie łóżka, podlogi przedSikaniem
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 05, 2006, 11:34:59 am »
Łóżko to najtrudniejsza kuweta do wyperswadowania ;)
Musisz uzbroić się w cierpliwość, nasze w koncu same z siebie przestały siurać do łóżka, spróbuj rozłożyć jakiś stary koc i nie pierz go za każdym razem kiedy królik się wysika, może kiedy będzie czół swoj zapach to mu przejdzie...

betty

  • Gość
jakie sposoby na zabezpieczenie łóżka, podlogi przedSikaniem
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 05, 2006, 12:04:23 pm »
Mam ten sam problem. Już nawet myślałam (na początku), że tylko moj łobuz jest taki "złośliwy" ale najwyraźniej większość tych maleństw upodobało sobie naszą pościel.

Ja narazie wpadłam tylko na pomysł zastawienia pufą drzwi do sypialni.  :>
Egzamin pufa zdaje tylko ja co chwilę muszę przez nią przeskakiwać.  :P

Jak narazie nic mądrzejszego nie wymyśliłam.

anUSZka

  • Gość
jakie sposoby na zabezpieczenie łóżka, podlogi przedSikaniem
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 05, 2006, 21:17:58 pm »
Madzia, krolika sie na poczatku nie wypuszcza tak samopas ;)

Przez pierwszych kilka dni trzyma sie w klatce, zeby do niej przywykl. Potem daje sie krolikowi troche swobody, ale nie na caly pokoj, tylko trzeba czyms czesc odgrodzic. Jesli wszystko idzie do klatki, to poszerza sie teren... jak tak od razu go puscisz, to moze wymyslic, ze Twoje lozko to jego kuweta i go nie odzwyczaisz.

Poczytaj sobie o nauce czystosci: http://www.uszata.com/eksplorer/opieka/kuwety.html

I jeszcze jedno - to mlody samiec, moze nalezaloby go wykastrowac?

betty

  • Gość
jakie sposoby na zabezpieczenie łóżka, podlogi przedSikaniem
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 06, 2006, 13:31:26 pm »
Cytat: "anUSZka"
to mlody samiec, moze nalezaloby go wykastrowac?


Czy taka kastracja napewno dałaby dobry rezultat?!
Mam na myśli łóżkową toaletę. :P

Jak się zachowuje taki królik po kastracji, tzn.czy jest bardziej spokojny czy wręcz staje się nadpobudliwy?!
Nie znaczy terenu, to rozumiem.
Ale czy zmienia to coś w sprawie bobkowania i sikania na łóżko?

Poproszę o radę króliczych-ekspertów czyli... całe forum!  :D

Katasza

  • Gość
jakie sposoby na zabezpieczenie łóżka, podlogi przedSikaniem
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 06, 2006, 15:56:31 pm »
moja popilka (choc to panienka) po kastracji zmienila sie w diabelka. co do sikania na lozko.... kroliczki cos maja, ze lubia sikac na miekkie, najczesciej lozka, materace, czy fotele. kastracja ogolnie nie jest lekarstwem na wszystko, pomaga zwalczyc problemy zwiazane z dorostaniem, hormonami, znaczeniem terenu. pytanie, czy to sikanie na lozku to znaczenie, czy zwykle zalatwianie sie? kastracja zwykle uspokaja kroliki.

betty

  • Gość
jakie sposoby na zabezpieczenie łóżka, podlogi przedSikaniem
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 06, 2006, 16:26:21 pm »
Cytat: "Katasza"
kastracja zwykle uspokaja kroliki.


Hmmmm... gorzej jak z małego łobuza zamieni się w małego potworka...  :>

Ale dzięki za odpowiedź.
Pomyślę nad tym.  :D

anUSZka

  • Gość
jakie sposoby na zabezpieczenie łóżka, podlogi przedSikaniem
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 06, 2006, 17:26:32 pm »
O metodzie na lozko i problemach pisalam w moim tekscie (link wyzej). Lozko to kwestia instynktu, wychowania i pilnowania. Kastracja pomaga, ale to, czy beda efekty, zalezy tez od opiekuna - bo trzeba trzymac sie regul i byc konsekwetnym.

Kroliki po kastracji na ogol przestaja znaczyc, ale nie znaczy to, ze staja sie spokojne - pamietajcie, ze maja mnostwo energii, sa mlode, lubia sie bawic, psocic... jak im wywietrzeje z glowy myslenie o tym, zeby wciaz cos oznakowac, to moga stac sie malymi ekploratorami, po prostu cala swoja energie przestawia na inne zachowania :)

Katasza

  • Gość
jakie sposoby na zabezpieczenie łóżka, podlogi przedSikaniem
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 06, 2006, 17:32:28 pm »
anuszka dokladnie to stalo sie z Popilka....

Alex

  • Gość
jakie sposoby na zabezpieczenie łóżka, podlogi przedSikaniem
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 06, 2006, 20:53:42 pm »
Cytat: "betty"
Cytat: "anUSZka"
to mlody samiec, moze nalezaloby go wykastrowac?


Czy taka kastracja napewno dałaby dobry rezultat?!
Mam na myśli łóżkową toaletę. :P

Jak się zachowuje taki królik po kastracji, tzn.czy jest bardziej spokojny czy wręcz staje się nadpobudliwy?!
Nie znaczy terenu, to rozumiem.
Ale czy zmienia to coś w sprawie bobkowania i sikania na łóżko?

Poproszę o radę króliczych-ekspertów czyli... całe forum!  :D

Myślę, że katracja dałaby jakiś rezultat. Nawet jestem trochę tego pewna. Jeżeli zauważysz objawy ' chęci załatwienia się' to wkładaj go do kuwety, albo, kiedy wypuszczasz królisia kuwetka może stać na podłodze, albo tam gdzie przebywa królik.. Zresztą na czas przebywania królika na tapczanie możesz położyć na niego ( na tapczan, nie królika ) jakąś narzutę z której będzie można szybko 'zmyć siuśki'