Autor Wątek: cukrzyca  (Przeczytany 16143 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline karolina92

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 19
cukrzyca
« dnia: Listopad 02, 2012, 13:39:28 pm »
Moja królinka ma już 7 lat i miała problemy z sikaniem pod siebie i b.częstym piciem. Przy tym miała bardzo duży apetyt i chwiała się na boki. Zrobiono jej
biochemię krwi, próby wątrobowe i okazało się, że cukier wynosi 230, przy nromie chyba 130. Leukcoyty okej, wątroba też, mocznik trochę podwyższyony.Badania w miarę
dobrze wyszły mimo tego, że tak bardzo schudła.
I stwierdzono cukrzycę, pani doktor powiedziała, że od 11 lat nie miała królika z cukrzycą:(, przez 5 dni mam ją zostawić tylko
na sianku i wodzie, nie wiem jak to zrobię bo ona tak bardzo chce jeść, ale nie mogę się złamać, i za tydzień powtarzamy badania, mam nadzieję, że
ten cukier spadnie:((.
Już problem z pęcherzem i nerkami opanowany dostaje na to antybiotyk, i sikanie powoli sie uregulowało, już nie śmierdzi moczem bo ciężko było wytrzymać, ale pupcie ma już czysta. ogólnie królinka nabrała sił, bo była odwodniona i strasznie wychudła.

Teraz mam pytanie jaką karmę jej mam kupić? Bo pani doktor kazała mi patrzeć
na skład? I poleciłą kupić topinambur, znalazłam chipsy z herbal pets właśnie z topinambura? to jest to o czym mowiła wet? Muszę zmienić dietę całkowicie,
Jakie ziółka i warzywa polecacie? Babke lancetowata? Mniszek? Sama już nie wiem co kupić? Proszę o jakieś rady. I najważniejsze
właśnie jaką tą karmę kupić?

Offline asiol

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 966
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin, Poznań
  • Moje króliki: Jenis, Mundek
  • Pozostałe zwierzaki: koszatniczki, w P-niu pies i gekon
Odp: cukrzyca
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 02, 2012, 13:46:34 pm »
Na cukrzycę dobry jest topinambur, korzeń mniszka, korzeń cykorii, pokrzywa, mniszek, rdest,rutwica, szałwia. Zrezygnowałabym na Twoim miejscu z granulatu na rzecz właśnie samego siana i ziół.

Offline Annuszka*

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 115
  • Płeć: Kobieta
Odp: cukrzyca
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 02, 2012, 15:43:56 pm »
Chętnie podzielę się wiedzą bo też mam cukrzyka. Mój Przypałek, choć młodzieniec(3,5 roku) od 2 lat ma stwierdzoną cukrzycę, tak jak w Twoim przypadku miał robione badanie krwi i  moczu. Mojego malca od tamtego czasu prowadzi dr Ziętek, nalepszy króliczy lekarz. Zaczęło sie od tego że zaczął słabnąć i malo jadł. Po wykonaniu badań i przejściu na dietę Przypał miał tylko raz poważne wachania cukru, naszczęscie przeszło po 12 h.
Po pierwsze:nie radzę trzymać królinki na samym sianie bo to niebezpieczne, głodzenie może doprowadzić do poważnych komplikacji. Zaopatrz się w dobrą karmę dla kosztaniczek (one też mają podatność na cukrzycę). Najlepsza jest karma Versele Laga Degu Nature, lub Degu Complete.
 
Po drugie topinambur. Bulwy nie zawierają skrobii, zawierająca natomiast  inulinę, która obniza poziom cukru we krwi. Suszone czipsy z herbal pets rozdrabniam i mieszam z vesele lagą zeby nie było przebierania. Super jest też świeży, na wsi u narzeczonego mam też tobinambur zasadzony w ziemi, który daje bulwy podobne do ziemniaków. Kroi sie w kawałeczki i podaje jako osobne danie. Szału nie ma ale zjada. Mogę Ci podesłać parę, a jak masz ogródek to część możesz włożyć do ziemi na zimę, a część do zjedzenia.
 
Po trzecie wszelka zielenia jest dozwolona dużych ilościach, suszki, wszyskie zioła, warzywa tylko te nie zawierające cukrow. U mnie króluje seler naciowy, natki z marchwi, seler, koperek, cykoria, suszona babka lancetowata i mniszek, krwawnik, liscie i galązki z drzew owowcowy nie pestkowych np malina, porzeczka.
Można też podawać siemię lniane i proso.

Na wzmocnienie i odporość zwłaszcza zimą możesz podanać echinaceę w tabletkach, 1/4 rozkruszyć zmieszać z odrobiną wody +Cebion (wit C w kroplach) i do pysia.

Nie dozwolone są warzywa korzeniowe tj marchew, seler, pietruszka, wszelkie owoce, ziarna zbóż zwłaszcza pszenica, orzechy. Co do korzenia cykorii i mniszka nie jestem pewna, ale uważałabym bo to też cukry(co prawda są w składzie Herbal pets karma ziołowo warzywa dla koszatniczki, ale pewności nie mam czy nie szkodzą, nie podaję, jest tam też  suszony burak który nie bedzie odpowiedni)

Jężeli będziesz konsekwentna to z małą będzie ok, ale niewykluczone że pojawi się zaćma, częsta przypadłość przy cukrzycy. Mój Pzypałek właśnie ma taką zaćmę na jednym oczku, pewnie słabo widzi ale poza tym jest całkiem sprawny mimo lekiej nadwagi:) Powodzenia. Jak coś- służę poradą:)

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: cukrzyca
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 02, 2012, 15:55:52 pm »
Dodam tylko, że jednorazowe badanie krwi, nawet jeśli cukier znacznie przekracza normę, nie oznacza cukrzycy.
Niecukrzycowy królik może mieć bardzo wysoki cukier choćby z powodu stresu.
A zmianę w żywieniu przeprowadzaj stopniowo ;)
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline rdk

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: cukrzyca
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 02, 2012, 16:11:11 pm »
U naszej Fruziuni stwierdzono cukrzycę w wieku ok.4 lat miała wtedy poziom glukozy ok.400mg% !! Żyła 8 latek i odeszła nie z powodu cukrzycy ;( Nie zrezygnowaliśmy z granulatu (mieszaliśmy Cuni Complete oraz niestety vitapol, bo innego nie chciała jeść, ale oczywiście nie polecam tego), ale znacznie zmniejszyliśmy ilość (1 mała łyżeczka rano i wieczorem). Dostawała też dużo świeżych, zielonych warzywek jak natka pietruszki, marchewki, selera, koperek, brokuły- kwiaty i liście (które uwielbiała) oraz cykorię, liście rzodkiewki, mlecz itp unikaliśmy warzyw korzeniowych i owoców, ale nie wyeliminowaliśmy całkowicie, dostawała je jako przysmak, nagrodę- była strasznym żarłoczkiem !! Niestety nasza Misiunia nie chciała jeść sianka i suszków oraz mało piła, co było przyczyną częstych problemów z p.pokarm. :icon_sad
Poza tym istotnym czynnikiem, który powodował wzrost stęż.cukru był oczywiście stres, ale staraliśmy się zapewnić naszej Kruszynce spokój i unikaliśmy sytuacji, które mogłyby ją stresować np.podróże (kiedy my wyjeżdżaliśmy Frunia zostawała z nianią w domku), głośne hałasy (imprezy w domu odpadały), staraliśmy się nie zmieniać jej otoczenia, zrezygnowaliśmy z remontów, itd.
Właściwie od momentu rozpoznania objawy cukrzycy nie pojawiały się, poza oczywiście stresem związanym z wizytą u weta. Koniecznie trzeba uważać na zakażenia ukł.moczowego, które są bardzo częste w cukrzycy. Jeśli chodzi o topinambur, to są to właśnie te chipsy firmy herpal pets, ale uwaga ,ponieważ ostatnio znalazłam w nowo otwartej paczce (z tego roku)  pajęczynkę i mola !! więc trzeba uważać. Jest również dostępny topinambur z vitapolu.
Niestety kiedy rozpoznano cukrzycę u naszej Fruziuni informacji na ten temat prawie nie było, nikt nic nie wiedział, więc poruszaliśmy się trochę po omacku, ale myślę, że intuicja nas nie zawodziła...Jeśli będziesz miała jakieś pytania, to możesz pisać na priv, chętnie podzielę się wszystkim co tylko wiem na ten temat. Pozdrawiam.

Offline asiol

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 966
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin, Poznań
  • Moje króliki: Jenis, Mundek
  • Pozostałe zwierzaki: koszatniczki, w P-niu pies i gekon
Odp: cukrzyca
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 02, 2012, 16:30:38 pm »
Nie istnieje karma Degu Complete ;) Jest tylko Degu Nature albo Chinchilla & Degu PRO. Korzeń cykorii i korzeń mniszka zawierają inulinę, cykorii nawet więcej niż topinambur.

Offline Annuszka*

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 115
  • Płeć: Kobieta
Odp: cukrzyca
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 02, 2012, 17:14:43 pm »
Dzięki asiol, słuszna uwaga, rozpędzilam się ;-) Przecież handuję tymi karmami :glupek:

Offline asiol

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 966
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin, Poznań
  • Moje króliki: Jenis, Mundek
  • Pozostałe zwierzaki: koszatniczki, w P-niu pies i gekon
Odp: cukrzyca
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 02, 2012, 17:33:10 pm »
Heheh, tyle tego jest, że może się mylić. Ja karmię nimi koszaki ;)

Offline Pan_Krolik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2140
  • Płeć: Mężczyzna
  • Moje króliki: Carbonita, Chawa
  • Pozostałe zwierzaki: scury scury ... muczo scury
  • Za TM: Andy
Odp: cukrzyca
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 02, 2012, 18:44:39 pm »
skad jestes ? to raz ... bo ja chyba mam dobrego cukryzcowego lekarza ale to tylko w wawie
a dwa ... skad wzielas normy badan krwi dla krolika ?! bo przynajmniej u nas (wawa) jest to bardzo rozstrzelone lub po prostu tego brak, kazda lecznica interpretuje inaczej lub nie wie jak interpretowac
kazdy lab ma inne skale lub nie ma wcale, a przykladanie kocich czy psich poziomow (co do wynikow badan krwi) dla krolikow sie nie sprawdza  :-) wrzuc na forum wyniki krwi to zapytam swojego weta

"wake (call) me when u need me" HALO 4

Offline karolina92

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: cukrzyca
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 02, 2012, 23:51:23 pm »
dziękuję za wszystkie rady, muszę wybrać się właśnie po te rzeczy wszystkie.
Ale nic się nie stanie jak te 5 dni będzie na sianku i wodzie? Już jest taka wychudzona:( Bo na pewno jak poziom cukru spadnie to chcę wprowadzić granulat ten co polecała Annuszka*.
Nie mam tych badań przy sobie niestety:( ale za 5 dni będę u weta to wezme i te nowe badania co zrobimy też.
Annuszka* bardzo bym prosiła o te bulwy, jeśli to nie problem dla Ciebie oczywiście, byłąbym bardzo bardzo wdzięczna

Offline marta1984

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7390
  • Płeć: Kobieta
Odp: cukrzyca
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 03, 2012, 00:19:52 am »
andy w wawie własnie nigdy norm nie ma co mnie juz przy pierwszym badaniu zszokowalo ale w lublinie w klinice na głebokiej- tzn w królestwie dr Ziętka norm są- bez się nie da bo co ci powienp alt120 jak norm brak
[/URL]http://imageshack.us/photo/my-images/191/picola.png/
AS!!!!!

Offline Pan_Krolik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2140
  • Płeć: Mężczyzna
  • Moje króliki: Carbonita, Chawa
  • Pozostałe zwierzaki: scury scury ... muczo scury
  • Za TM: Andy
Odp: cukrzyca
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 03, 2012, 09:10:14 am »
dziękuję za wszystkie rady, muszę wybrać się właśnie po te rzeczy wszystkie.
Ale nic się nie stanie jak te 5 dni będzie na sianku i wodzie? Już jest taka wychudzona:( Bo na pewno jak poziom cukru spadnie to chcę wprowadzić granulat ten co polecała Annuszka*.
Nie mam tych badań przy sobie niestety:( ale za 5 dni będę u weta to wezme i te nowe badania co zrobimy też.
Annuszka* bardzo bym prosiła o te bulwy, jeśli to nie problem dla Ciebie oczywiście, byłąbym bardzo bardzo wdzięczna

ja nie mam pojecia czy bedzie ok .... bo nie jestem lekarzem, moge dzis zapytac .... ale jesli cukrzyca (np. u psa) to raz nalezy ustawic poziom cukru, pilnowac go regularnie za pomoca np. paskow, i regularna i dobrze ustawiona dieta + insulina

zla dieta, wysoki cukier i ewentuaknie smierc zwierzaka ... w zaleznosci od tego jaka cukrzyca i jaki stan jest mniej fajnie lub bardzo niefajnie (na przykladzie powyzszego psa)

anyway, regularne badania i reżim jesli chodzi o diete, pies dostal specjalna a'la cukrzycowa karme, no ale dla psow takie rzeczy sa

do lekarza nie musisz sie wybierac, wystarczy .... zadzwonic lub wyslac maila i on pownien niezwlocznie wyniki ci wyslac
zreszta dziwne ze wynikow nie oddal od razu, u mnie zawsze robia sobie odpis w komputerze ale ja mam przy sobie moje (=zwierzakow) wyniki badan za ktore place mniej lub wiecej, nie mam pojecia po kiedy .... on leza TYLKO u lekarza
"wake (call) me when u need me" HALO 4

Offline Annuszka*

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 115
  • Płeć: Kobieta
Odp: cukrzyca
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 03, 2012, 11:26:08 am »
karolina92, ja też nie jestem wetem i nie chce sie wymądrzać ale nie sądzę  żeby to był dobry pomysł trzymanie króliczka na samym sianie i wodzie. Zawsze możesz zadzwonić do dr Ziętka, oto nr do kliniki: 814456794 lub 814456188. Dr jest ciężko złapać ale próbuj, nie wiem czy jest w ten weekend, w tygodniu pracuje od 8 do 14.
Dobrze żebyś miała jednak te wyniki i skonsulowała je z nim, powinni Ci je dać jak najszybciej.

Tak jak napisała bosniak, najlepiej jest podawać nowe jedzonko stopniowo, mieszać ze starą mieszanką  i stopniowo wychodzić ze starej tzn zmniejszać proporcje na rzecz tej nowej(tak sama robiłam)
Co do cukrzycy u króliczków jest inaczej niz u psa czy kota, nie trzeba  podawać insulny, przynajmniej na początku, tylko poziom cukru reguluje się jedzonkiem. Zwykle to pomaga.

Podaj mi na priva adres to Ci prześle te bulwy topinambura.

Offline karolina92

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: cukrzyca
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 03, 2012, 11:43:33 am »
A jeśli zaczełabym podawać teraz w małych ilościach tą karmę dla koszatniczki? To po niej poziom cukru nie wzrośnie?
Mam w domu glukometr tylko musze te paski dokupić bo chciałabym jednak kontrolować ten poziom cukru

Offline asiol

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 966
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin, Poznań
  • Moje króliki: Jenis, Mundek
  • Pozostałe zwierzaki: koszatniczki, w P-niu pies i gekon
Odp: cukrzyca
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 03, 2012, 11:59:02 am »
Te karmy dla koszatniczek to nie są żadne cuda, dla cukrzyków i zaćmiaków lepsza z tych dwóch jest Degu & Chinchilla PRO (ona ma podobną analizę do Cuni PRO, więc nie ma w sumie różnicy, którą wybierzesz). Myślę, że trochę jej możesz podawać (choć uprzedzam, że na początku nie jest za chętnie jedzona), choć na twoim miejscu póki co ograniczyłabym się do suszków i sianka.

Offline marta1984

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7390
  • Płeć: Kobieta
Odp: cukrzyca
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 03, 2012, 12:40:35 pm »
doktora nie ma- wyjechal wczoraj na groby- dla piccolki tylko specjalnie przyjechal i kierowal wszystkim przez telefon ale po wynika biochemi natychmiast przyjechal do kliniki
[/URL]http://imageshack.us/photo/my-images/191/picola.png/
AS!!!!!

Offline Pan_Krolik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2140
  • Płeć: Mężczyzna
  • Moje króliki: Carbonita, Chawa
  • Pozostałe zwierzaki: scury scury ... muczo scury
  • Za TM: Andy
Odp: cukrzyca
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 03, 2012, 14:55:00 pm »
karolina92, ja też nie jestem wetem i nie chce sie wymądrzać ale nie sądzę  żeby to był dobry pomysł trzymanie króliczka na samym sianie i wodzie.
Co do cukrzycy u króliczków jest inaczej niz u psa czy kota, nie trzeba  podawać insulny, przynajmniej na początku, tylko poziom cukru reguluje się jedzonkiem. Zwykle to pomaga.

Podaj mi na priva adres to Ci prześle te bulwy topinambura.

samo siano i woda .... nikt TYLKO na tym jeszcze nie zyl za dlugo, jak chcesz to sama sprobuj (oczywiscie zartuje), owszem ma to sens o tyle o ile trwa max 24-48h i do czasu ustalenia co innego szkodzi a co nie .....

i z tego watku sie duzo dowiedzialem, zaraz bede sie widzial z wetem to sie wypytam .....
a ten topinambur ....pierwszorzedna rzecz, czy mozna to podawac tez innym zwierzakom ?
"wake (call) me when u need me" HALO 4

Offline Annuszka*

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 115
  • Płeć: Kobieta
Odp: cukrzyca
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 03, 2012, 15:22:14 pm »

samo siano i woda .... nikt TYLKO na tym jeszcze nie zyl za dlugo, jak chcesz to sama sprobuj (oczywiscie zartuje), owszem ma to sens o tyle o ile trwa max 24-48h i do czasu ustalenia co innego szkodzi a co nie .....

i z tego watku sie duzo dowiedzialem, zaraz bede sie widzial z wetem to sie wypytam .....
a ten topinambur ....pierwszorzedna rzecz, czy mozna to podawac tez innym zwierzakom ?
[/quote]

Topinambur możesz podawać innym zwierzakom, albo sobie, jest jadalny i zdrowy, ale niedoceniony bo u nas wystęuje gł. jako roślina pastewna.
Jak chcesz to sam spróbuj (oczywiście nie żartuje).
Można też usmażyć z niego coś na kształt frytek lub chipsów. Polecam

Offline marta1984

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7390
  • Płeć: Kobieta
Odp: cukrzyca
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 03, 2012, 15:49:04 pm »
my tez jemy topinanbur tzn piccol:)wspomaga metabolizm i reguluje wahania cukru
a topinanbur to rodzaj super wytrzymalego ziemniaka (wytrzymuje gigantyczne mrozy)
[/URL]http://imageshack.us/photo/my-images/191/picola.png/
AS!!!!!

Offline asiol

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 966
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin, Poznań
  • Moje króliki: Jenis, Mundek
  • Pozostałe zwierzaki: koszatniczki, w P-niu pies i gekon
Odp: cukrzyca
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 03, 2012, 16:05:36 pm »
Topinambur jest pyszny, mi jego smak kojarzy się trochę z kalafiorem ;)
Oczywiście inne zwierzaki też mogą go jeść. Ogólnie dużo się można dowiedzieć z for koszatniczkowych i szynszylowych. No i na pocieszenie- cukrzyca to nie wyrok ;)