Autor Wątek: mieszanki szkodliwe?  (Przeczytany 10936 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

koleś

  • Gość
mieszanki szkodliwe?
« dnia: Marzec 27, 2006, 19:45:42 pm »
Właśnie trafiłem na wasze forum i mam pytanie na stronie spk przeczytałem że mieszanki są szkodliwe. Dlaczego? Mój król je mieszanke od kiedy u mnie jest czyli 5 lat. Czy ktoś może mi napisać co jest skutkiem tego że daje królikowi mieszanke. Odrazu mówie że nie jest gruby i często biega. Z kupką też wszystko ok.


Z góry dziękuje

Maja

  • Gość
mieszanki szkodliwe?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 27, 2006, 20:02:05 pm »
Z tego co wiem to w mieszankach może znajdować się np. niełuskany słonecznik, który podrażnia dziąsła co prowadzi do pojawienia się ropni. Jeżeli źle mówię to niech mnie ktoś poprawi

agnieszka_la

  • Gość
mieszanki szkodliwe?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 27, 2006, 22:51:34 pm »
Polecam  artykuł lek.wet. Lidii Lewandowskiej - znajdziesz tam odpowiedz na swoje pytanie.

http://www.lecznica-oaza.strefa.pl/biblioteka/artykuly/kroliki/zywienie.htm

Pozdrawiam

koleś

  • Gość
mieszanki szkodliwe?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 28, 2006, 07:25:29 am »
Jak na razie żaden z tych objawów nie występuje u mojego króla. Ale jak bede podawał mu mieszanke i jedną kolbę w tygodniu to mu sie chyba nic nie stanie nie? Tak sie do nich przyzwycził że żal mu nie dać bo tak o nie prosi. :kroliczek:

Katasza

  • Gość
mieszanki szkodliwe?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 28, 2006, 08:34:27 am »
piec lat, to w sumie nie duzo....fakt, krolik dorosly ale nie stary. pomysl co bedzie z ukladem pokarmowym wlasnie na stare lata. prosi, bo to dobre, dobre bo zawiera polepszacze smaku i chemie. ale krolik nie wie, ze to moze mu zaszkodzic. opiekun wie....i dlatego podejmujemy decyzje za krolika, co ma jesc, a czego nie.

anUSZka

  • Gość
mieszanki szkodliwe?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 28, 2006, 18:26:08 pm »
Jesli krolik dotad jadal mieszanki i jest chudy i zdrowy, to gwaltownie bym tego nie zmieniala, ale z kolb zrezygnuj od razu i raz na zawsze.

Czy Twoj krolik sie siano?

koleś

  • Gość
mieszanki szkodliwe?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 28, 2006, 19:06:34 pm »
Tak jak tylko dostaje nową porcję rzuca się na nią jakby tydzień nie jadła. Czyli z kolb w ogóe zrezygnować?

Offline ziabak

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 743
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
mieszanki szkodliwe?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 28, 2006, 19:58:04 pm »
Zrezygnować :)

A siana dać dużo, dużo - skoro tak lubi, to bardzo dobrze. Musi mieć zawsze pod dostatkiem i może je jeść non stop bez obaw o przejedzenie.

koleś

  • Gość
mieszanki szkodliwe?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 28, 2006, 20:15:05 pm »
a to ta mieszanka ma zostać a siana pod dostatkiem ile chce niech se je tak?

Offline ziabak

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 743
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
mieszanki szkodliwe?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 28, 2006, 20:19:39 pm »
Tak. Jeśli mieszankę je tyle lat i nie widzisz żadnych problemów z trawienie, a ponadto królik jest zainteresowany sianem i chętnie je je - to ja bym nic nie zmieniała.

anUSZka

  • Gość
mieszanki szkodliwe?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 28, 2006, 20:50:25 pm »
A czy cos jeszcze dajesz krolikowi?

Katasza

  • Gość
mieszanki szkodliwe?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 29, 2006, 08:50:01 am »
a tak czysto teoretycznie.... nie jest zbyt ryzykowane zostawienie na mieszankach? mysle o przyzniejszym etapie.

Offline ziabak

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 743
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
mieszanki szkodliwe?
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 30, 2006, 12:30:14 pm »
Póżniejszym etapie, to znaczy? Masz na myśli czas kiedy krolik będzie miał 7, 9 i więcej lat?

Z tego co ja wyczytałam na forach dykusyjnych wynika, że układ pokarmowy królika (nie każdego) tak zmienia swój rytm pacy gdy przez całe życie dostaje pokarm przeznaczony dla gryzoni (mieszankę), że bardziej ryzykowne i kłopotliwe jest wyprowadzenie go z tego stanu, więc kiedy królik np. przez 5 lat je te mieszanki, przy czym trawi je dobrze, to może być tak, że chęć wprowadzania mu zmian polegających na stopniowym wyeliminowaniu mieszanki spowoduje poważne niestrawności, nawet jeśli wprowadzanie zmian jest prawidłowe... Po prostu ten "zepsuty" rytm trawienia  będzie się "buntował" i z tego wynikną takie zjawiska jak rozwolnienia itp. Nawet  niedawno pisała w odpowiedzi na post osoby rezygnującej z mieszanki u dojrzałego królika karmionego nią cały czas, lek. Lidia Lewandowska na forum oazy. Wyddaje mi się słuszne jej spostrzeżenie - układ pokarmowy się rozregulowuje na mieszankach tak silnie, że potem przy starszym króliku jest naprawdę problem by go uregulowac z powrotem... przy czym nie znaczy to, że królik jedząc mieszanki wykazuje objawy choroby układu pokarmowego tak naocznie widzialne dla opiekuna (rozwolnienia).

koleś

  • Gość
mieszanki szkodliwe?
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 30, 2006, 16:23:53 pm »
czasami dostawał kolby i drosiki miodowe.

Katasza

  • Gość
mieszanki szkodliwe?
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 30, 2006, 17:06:33 pm »
ziabak dzieki teraz wszystko kumam :)
w takim razie przepraszam za wprowadzenie w blad, lepiej nie zmianiaj.....

anUSZka

  • Gość
mieszanki szkodliwe?
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 30, 2006, 17:20:14 pm »
To zrezygnuj z kolb i dropsikow. mieszanka sama w sobie jest juz strasznie bogata, nie ma co przeciazac kroliczka jeszcze tymi fast-foodami.

Dawales kiedys swieze warzywa lub owoce?

koleś

  • Gość
mieszanki szkodliwe?
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 30, 2006, 18:36:13 pm »
tak często dostaje marchewke i jabłko troche rzadziej. W soboty dostaje natke pietruszki. Od święta banana lub chrupki bananowe

koleś

  • Gość
mieszanki szkodliwe?
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 30, 2006, 18:49:34 pm »
Ostatnio zauważyłem że bobki kiedy jeszcze był na granulacie(przez miesiąc kolega powiedział że króle powinny jeść granulat) bobki były większe czy to jest jakiś problem? Od razu mówie że miał tak przez te pięć lat i nic sie nie działo.

anUSZka

  • Gość
mieszanki szkodliwe?
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 30, 2006, 21:19:14 pm »
Dawaj troszke marchewki, najlepiej, jabklka, pietruszke jak najbardziej, ale raczej nie dawaj bananow ani chrupk bananowych. dobrze, ze dostaje troche urozmaicenia w warzywach. Latem, gdy beda swieze, mozesz dawac mu tez inne warzywa: liscie marchwii, rzodkiewki, swieze galazki, mlecz.

A to kupki byly okrable, niesmierdzace, gdy krolik byl na granulacie?

koleś

  • Gość
mieszanki szkodliwe?
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 30, 2006, 21:30:52 pm »
Kupki były okrągłe ale nie śmierdzące i dwa razy większe niż jak jest na mieszance. Co to znaczy? Czy to grożne dla mojego ucholka? ??

anUSZka

  • Gość
mieszanki szkodliwe?
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 30, 2006, 21:38:51 pm »
Nie, wrecz przeciwnie. Widocznie dieta, w ktorej byl granulat, miala wiecej skladnikow niestrawialnych (wlokien), a to wlasnie jest b. zdrowe dla krolika.

Jesli masz dostep do tego granulatu, a krolik mial sie na nim dobrze, to mozesz jeszcze raz sprobowac go wprowadzic do diety, na poczatku mieszajac z mieszanka, ktora mu dajesz.

koleś

  • Gość
mieszanki szkodliwe?
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 30, 2006, 21:40:43 pm »
Miał tylko te większe kupki a tak pozatym to nic mu nie dolegało

anUSZka

  • Gość
mieszanki szkodliwe?
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 30, 2006, 22:59:52 pm »
to super :)

Offline ziabak

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 743
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
mieszanki szkodliwe?
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 31, 2006, 11:08:44 am »
... no proszę, jak to po krótkiej wymianie zdań wiele rzeczy się wyjaśnia :) Rozmowa drogą do sukcesu.

Jak widać na przykładzie, stwierdzenie opiekuna, czy królikowi coś jest czy też wręcz przeciwnie i jakie zjawisko uważane jest za pozytywne a jakie za negatywne jest bardzo względne.

Bardzo fajnie, że tak się toczy ta wymiana zdań :)

Agami

  • Gość
mieszanki szkodliwe?
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 31, 2006, 11:55:21 am »
Oj , jak widzę ja jestem daleko 'za Murzynami". Do tej pory byłam święcie przekonana, że mieszanka to coś niesamowicie niezdrowego i nie powinno się jej dawać królikom, a jeśli wcześniej była podawana, trzeba ją zmienić na granulat jak najszybciej. Widać, ze nawet poglądy na temat żwywienia króliczków zmieniają się z czasem. w takim razie, czy mogę podawać Dyziowi od czasu do czasu miesznkę, dla odmiany? Czy to niezdrowo?

Katasza

  • Gość
mieszanki szkodliwe?
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 31, 2006, 11:57:11 am »
nie, wedlug mnie nic sie nie zmienilo. mieszanki dalej sa zl;e, ale jesli krolik je dlugo, tak jak w tym przypadku piec lat, to juz nienalezy zmieniac. jesli kroliczek jest przystosowany do granulatu, to rowniez nie nalezy urozmaicac go mieszanka.

ziabak!!!!!! dobrze mowie, zakumalam?? :D

Agami

  • Gość
mieszanki szkodliwe?
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 31, 2006, 11:59:17 am »
Ups,... racja, nie doczytałam postu Ziabaka  :/

Offline ziabak

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 743
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
mieszanki szkodliwe?
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 31, 2006, 13:52:01 pm »
Katasza - to dokładnie miałam na myśli. Mieszanki nie są pokarmem dla królików - w żadnym wypadku. To o czym rozmawiamy tutaj, związane jest ściśle z danym przypadkiem - a mianowicie, gdy królik jest starszy, jadł całe życie mieszanki (a jednak ten powyżej nie do końca jadł tylko mieszanki... bo jak widać w postach późniejszych wydaje się, że jadał granulat i miał ładniejsze boby po nim...), je chętnie siano i problemem nie są biegunki czy rozwolnienia, tylko roztrzyga się kwestię - zmianiać czy nie zmieniać diety w takim przypadku.... a przypadki są indywidualne i do nich należy dostosować rozwiązania. Króliki reagują naprawdę bardzo różnie na te same rzeczy. Jedne maja przez mieszanki całe życia rozwolnienia, a opiekun nie wie nawet, że tak być nie powinno... inne nie mają i boby są "niby" prawidłowe, ale spustoszenia wewnętrzne (wątroba) takie karmienie wysokokaloryczne i tak robi jakieś tam, kwestia tylko - czy na tyle duże, by robić królikowi seniorowi z rozregulowanym układem pokarmowym rewolucję granulatową... To są zawsze indywidualne przypadki do głębokiego przeanalizowania wszystkich za i przeciw...

anUSZka

  • Gość
mieszanki szkodliwe?
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 02, 2006, 18:02:47 pm »
Agami, dokladnie tak, jak mowia dziewczyny. mowi sie, ze starych drzew sie nie przesadza, podobnie jest z tym - jesli krolik cale zycie byl na jakiejs diecie, niezdrowej, ale dobrze sie ma, to lepiej mu nagle nie zmieniac diety, kiedy zaczyna sie starzec.
Poradzilismy wyeliminowanie najbardziej niezdrowych skladnikow (kolb, dropsow), zwiekszenie ilosci zdrowych (warzywa), ale to tylko modyfikacje diety, na ktorej jest juz krolik.
Kazdy krolik jest inny, ma inne wymagania w roznych momentach zycia, wiec choc zasady sa takie same, trzeba tez uwzglednic co sie dzialo dotac z krolikiem i wszystkie te detale polaczyc w zdrowa calosc :)