Autor Wątek: Królik tzw hodowlany  (Przeczytany 6264 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline karolinans

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
Królik tzw hodowlany
« dnia: Sierpień 22, 2012, 11:10:21 am »
Witajcie,
prawdopodobnie do końca roku przyniosę do domu od babci królisia hodowlanego.
Jest on mieszańcem królika nowozelandzkiego, jednak jest mniejszy. Biorę go do siebie bo w tej szopie żyje w małej skrzynce i ogólnie marniutkie ma życie :(
Kiedyś pogryziony przez współtowarzysza, z większej klatki przeniesiony w skrzynkę żeby zrobić miejsce dla kolejnych miotów... Ale nie o tym.
Chciałabym się dowiedzieć co potrzeba takiemu zwierzowi? Wszystko to samo co miniaturce? Pytam żeby nie popełnić błędu, chcę mu zapewnić godne i przyjemne życie.
Do wiosny przyszłego roku będzie mieszkał w klatce 80 cm, potem zrobię mu większą zagródkę. Teksturowy domek, 2 miseczki, sianko, granulat?
I mam jeszcze pytanie dotyczące diety. Jeżeli dotychczas dostawał koniczynę, obierki z ziemniaków, pszenicę i siano to czy nagła zmiana żywienia mu nie zaszkodzi? Czy lepiej stopniowo wprowadzać granulat i warzywa?
Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Królik tzw hodowlany
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 22, 2012, 11:23:15 am »
Obierki i ziarna wycofaj odrazu. Potem zrob dietke sianko, suszki- niech brzusio uszaka sie oczysci od tych smieci. Potem powolutenku wprowadzaj warzywka. Zaczynaj od natki pietruchy, koperku, cykorii czy pekinskiej kapustki. Wiesz, takie "delikatniejsze" rzeczy na poczatek.
Granulatu nie musisz wprowadzac jak nie chcesz.
Taki uszak ma takie potrzeby jak miniaturka, tyle ze wieksze ;)
Troche wiecej warzyw, wiecej sianka przerabia no i potrzeba mu wiecej miejsca.

Pamietaj zeby w klatce mogl sie spokojnie wylozyc z wyciagnietymi lapkami, wiec sie zastanow czy nie bedzie ona zbyt mala dla niego.

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Królik tzw hodowlany
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 22, 2012, 11:36:03 am »
Do tego co napisała Madzia dodam tylko, że skoro króliś jest przyzwyczajony do zieleniny (bo rozumiem, że nie tylko koniczynę dostawał - mlecze, trawę itp. też?) to powinien ją dostawać, póki jest urodzaj - obserwuj bobki, jeżeli pojawią się maziste, to będzie sygnał, że czegoś nie toleruje.
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline ais

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 1754
  • Płeć: Kobieta
Odp: Królik tzw hodowlany
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 22, 2012, 11:52:56 am »
Jeśli królik jest gruby albo nawet zbyt gruby - trzeba uwazac, zeby od naglego spadku kalorycznosci posiłków nie doznał stłuszczenia wątroby, w takim przypadku dawałabym jeszcze troche ziarna i powoli zmniejszała dawki. Jesli jest gruby - musi schudnąc chociazby dlatego, aby nie zaczeły sie tworzyc rany na stopach z powodu cięzaru.                        

Mamy rowniez do czynienia z krolikami zyjącymi caly rok w szopach - takie kroliki nie linieją tak czesto jak miniaturki,  poniewaz w zimie tak jak konie miewają znacznie grubszą siersc, zeby przetrwac mrozy, rowniez polecana jest dla nich dieta z ziarnami, aby nie byly byt chude i aby tluszcz je chronil przed zimnem.

Twoj krolik teraz bedzie mial w zimie ciepło, a wiec nie moze juz byc zywiony wg ksiazek o krolikach hodowlanych.

Mam 3 króliki "hodowlane" od 2 lat. Jeden mieszka w kuchni, nie posiada klatki, ale musi latac na grubych kocach z powodu problemów z odciskami, cała kuchnia i korytarz jest więc nimi malowniczo wyłozona.

2 pozostałe mają oddzielny mały pokoik wraz z 3 miniaturowymi królikami. Rowniez nie posiadają klatek.

Cale towarzystwo dostaje granulat Versele Laga (Cuni Pro), siano w olbrzymich ilościach i czasem suszone zioła, jabłko, marchew i świezy mlecz z ogrodu - co kilka dni, nie codziennie. Jabłka i marchew natomiast raz na tydzien albo rzadziej.
Kroliki są codziennie skubane, nie czesane. Długowlose w razie linienia albo upałów mają futro przycinane nozyczkami prawie na lyso.

Hodowlance u mnie są od ponad 2 lat, ani razu się nie zatkały. Linię też trzymają, chociaz  Drapichrusty jednak muszą troszkę schudnąć - mają tendencję do tycia po sterylizacji.
Kuchenny Słonik jest znacznie większy, ale na razie na szczescie nie tyje.

A 3 pozostałe miniaturowe "Myszusie" - Myszuś, Lisica i Bielaczek - są juz u mnie 10 lat i też ani razu nie zatkały się na tej diecie :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 22, 2012, 12:11:54 pm wysłana przez ais »

Offline Pan_Krolik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2140
  • Płeć: Mężczyzna
  • Moje króliki: Carbonita, Chawa
  • Pozostałe zwierzaki: scury scury ... muczo scury
  • Za TM: Andy
Odp: Królik tzw hodowlany
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 25, 2012, 02:17:55 am »
michalina wazy okolo 2,4-2,5 kg a jak do mnie przykicala nawet mniej, przestrzegano mnie od razu iz trzeba ciagle uwazac na jej wage ale ... w googlu znalazlem iz krolik tej rasy powinen wazyc miedzy 3,5 do 5,5
masakra, jak krolik na 3 nogach to udzwignie ?

wiec de facto ile powinna wazyc michalina ?!
rasa nowozelandzka biala
 
"wake (call) me when u need me" HALO 4

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Odp: Królik tzw hodowlany
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 25, 2012, 08:55:28 am »
wiec de facto ile powinna wazyc michalina ?!
rasa nowozelandzka biala
Tyle,co znalazłeś w google +-5%(o ile jest królikiem czystorasowym,a nie ma np. ciut z termondzkiego)

Offline ais

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 1754
  • Płeć: Kobieta
Odp: Królik tzw hodowlany
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 25, 2012, 13:31:40 pm »
Andrzej, odejmij od należnej masy masę utraconej nogi - nie wiem, ile sama taka noga waży, ale skoro jej nie ma, to należy to uwzględnić przy obliczaniu prawidłowej wagi.

Offline Pan_Krolik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2140
  • Płeć: Mężczyzna
  • Moje króliki: Carbonita, Chawa
  • Pozostałe zwierzaki: scury scury ... muczo scury
  • Za TM: Andy
Odp: Królik tzw hodowlany
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 25, 2012, 17:06:15 pm »
ja nogi ktorej nie ma nie mam jak zwazyc .... tym bardziej iz nie mam innej do porownania (takiej ktora lezalaby obok, luzem) ale powiedzmy ze noga to nie tylko kosc ale i masa miesniowa i nie wiadomo co i ile przy zabiegu bylo usuniete
wiec zakladam iz ca 500gram na noge powinno byc ok

problemem jest jednak to ze waga, wymiary etc podawane sa dla zdrowego = pelnosprawnego krolika ktorego poruszanie sie nie jest w zaden sposob zaklocone przez brak konczyny
czy na to tez nalezy brac poprawke ? jak duza ?

IMHO waga okolo 2,5kg powinna byc ok .... przy zalozeniu powyzszych ograniczen / ulomnosci
"wake (call) me when u need me" HALO 4

Offline marciula

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1923
  • Płeć: Kobieta
    • dolnośląskie domy tymczasowe
Odp: Królik tzw hodowlany
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 25, 2012, 20:21:55 pm »
Moim zdaniem waga maksymalna królików hodowlanych jest podana dla hodowców tzn., że "do tylu możesz spaść królika, aby było jak najwięcej mięsa"...
Jeśli wygląda dobrze, nie widać kości, je normalnie, to widocznie jej waga jest odpowiednia. Króliki hodowlane są karmione do oporu, jedzą wysokokaloryczne jedzenie, aby w jak najszybszym czasie osiągnąć jak największą wagę... Królik hodowlany żyjący w domu powinien osiągnąć odpowiednią dla siebie wagę i ją utrzymywać. Osiągnąć tą wagę jedząc odpowiedni pokarm... :) Więc myślę, że waga Michaliny jest jak najbardziej odpowiednia.

Offline Pan_Krolik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2140
  • Płeć: Mężczyzna
  • Moje króliki: Carbonita, Chawa
  • Pozostałe zwierzaki: scury scury ... muczo scury
  • Za TM: Andy
Odp: Królik tzw hodowlany
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 25, 2012, 23:41:18 pm »
ok, dziekuje bo juz sie z lekka przerazilem jakbym mial krolika doprowadzic do wagi prawie 2,5 razy takiej jak aktualnie ....
"wake (call) me when u need me" HALO 4